Popüler Konular : D-Marin Deniz Filmle... | Temmuz sayısı bayile... | Hırvatistan, Amatör ... |
Mercan kurtarma operasyonu


Yassıada ve Sivriada çevresindeki çevresel faktörler nedeniyle tehlike altında olan yaklaşık 200 mercan, farklı bir bölgeye nakledildi. Türkiye’de ilk kez uygulanan bu operasyon, İstanbul Su Bilimleri Fakültesi, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı ve Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği’nin işbirliği ve İstanbul Valiliği’nin desteğiyle gerçekleştirildi. Operasyonla kurtarılarak hayata döndürülen mercanlar, bölgesel popülasyonun korunması amacıyla Neandros Adası'nın derinliklerine dikilmeye başlandı.
Deniz canlılarının yumurtlama ve yaşam alanı olan mercanlar, ekosistemin devam etmesi açısından çok önemli. Yassıada inşaatı ve Kurbağalıdere ıslah çalışmaları sırasında ortaya çıkan atıklar sebebiyle 20-30 metre derinlikteki kırmızı ve siyah mercanlar, toplu şekilde ölüyor.
Proje çalışanlarından İstanbul Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nur Eda Topçu konuyla ilgili açıklamasında “Marmara Denizi Prens Adaları bölgesinde çok güzel mercan toplulukları yaşıyor. Birçoğu Akdeniz’e özgü türler bazıları ise dünyada sadece prens adaları çevresinde bu derinliklerde bulunuyor. Karasal etmenler büyük ölçüde denize karıştı ve denize çökerek doğrudan mercan topluluklarının olduğu bölgeye oturdu bundan dolayı mercanların ölmelerine sebep oldu. Sivriada'dan kurtarabildiğimiz ölçüde ve sayıda mercanı alarak canlı muhafaza edip daha korunaklı olan bölgeye taşıyacağız. Mercanları nakledilen bölgede de balıkçılık ağlarından bir ölüm bekliyor olabilir. Arzumuz ve dileğimiz inşallah bu bölgenin koruma altına alınması” dedi.
 
Mercan kurtarma operasyonunu yürüten ADAMER proje ekibinde hayalet ağlarla ilgili yaptığı çalışmayla Şubat 2016 sayımızda röportaj yaptığımız Serço Ekşiyan da bulunuyor. 
   
 
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

02 Temmuz Yaprak Fırtınası

05 Temmuz Fırtına (2 gün)

11 Temmuz Çark Dönümü

16 Temmuz Fırtına (2 gün)

22 Temmuz Kara Erik

25 Temmuz Fırtına (3 gün)

30 Temmuz Fırtına

TAKVİM
18
TEMMUZ
Optimist Takım Yarışı Türkiye Şampiyonası
Yer:Optimist
Tarih:18 Temmuz - 21 Temmuz
20
TEMMUZ
31. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı
Yer:Kanlıca İskelesi
Tarih:20 Temmuz - 21 Temmuz
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri