Popüler Konular : WISTA Türkiye'den, 8... | Mart sayısı bayilede... |
Tek tıkla bir arada
Naviga
7.11.2017
A | a
Tek tıkla bir arada

Tanışma, paylaşma, haberleşme, aradıklarını bulma hatta alışveriş yapma mecrası olarak hayatımızda kocaman yer edinen sosyal medyada, artık denizcileri bir araya getiren bir uygulama var. Allsailor adını taşıyan uygulama, sosyal paylaşım ortamı yaratmasının yanı sıra alışveriş özelliği ve koy bilgilerini barındıran rehberiyle yeni bağımlılığımız olacak.   

Yazı: Ayşegül Bakış


 Emir İçgören
 

Allsailor, yelken yarışlarının sevilen simalarından Emir İçgören’in denizciler için sanal market yaratma fikrini Burak Algon ve İzzet Göçmenoğlu ile birlikte geliştirmesi sonucu ortaya çıktı. Şimdiden kalabalık bir denizci grubunu buluşturan uygulamanın ayrıntılarını İçgören’den öğrendik. 

AllSailor fikri nasıl ortaya çıktı? Yola çıktığınızda amacınız neydi? 
Bugüne kadar bir kaç girişime danışmanlık etmiştim ve onların başarılı olduğunu görmek memnun edici idi. Aklımda hep denizciler için özellikle ikinci el eşyalarını satabildiği ve yeni malzemeleri en iyi fiyatla alabileceği bir site kurmak vardı. Bunun için ciddi adımlar atmış sonrasında vazgeçmiştik. Burak Algon’a fikrimi anlatırken beni İzzet Göçmenoğlu ile tanıştırdı. İzzet de kendi hayallerini ortaya koyunca fikri daha da genişletti. Hedeflerimizin ve hayallerimizin ortak olduğunu görünce bu girişimi hep beraber yapmaya karar verdik. Amacımız yüzüne su değen herkesin faydalanabileceği bir  girişim olmasını sağlamak. Dolayısıyla balıkçı, yatçı, sörfçü diye ayrıştırmadan tüm denizcilerin faydalanabilecekleri farklı alanlar yaratmaya çalıştık.


Uygulamanın şu anda aktif olan özelliklerini anlatır mısınız? Bunlara neler eklemeyi düşünüyorsunuz?
Allsailor’a mail ya da Facebook hesabınızla kolayca kayıt olabilirsiniz. İlk sekmede karşınıza sosyal medya akışı çıkıyor ve ilgili kategorilerde paylaşımlar yapabiliyorsunuz. Bu alandaki filtre seçeneği ile isterseniz sadece arkadaşlarınızın gönderilerini, isterseniz tüm kullanıcılardan öne çıkan gönderileri takip edebilirsiniz. Akışı kendi ilgi alanlarınıza göre kişiselleştirebilirsiniz. Market bölümünde ise sıfır ve ikinci el ürün veya tekne alışverişi yapılabildiği gibi, sektörle ilgili personel, eğitimci veya iş ilanı bulunabilir. Bu bölüme de süreç içerisinde ihtiyaca göre yeni kategoriler eklemeyi düşünüyoruz.

 

Coast guide nasıl çalışıyor?
Allsailor’ın bir diğer amacı hepimizin teknesinde olan kocaman kalın kitapları cep telefonlarımıza sığdırabilmekti. Daha öne çıkan özelliğimiz ise verilerin kullanıcılar tarafından oluşturulması, dolayısıyla sürekli güncel olması ve farklı denizcilerin tecrübelerini içermesi. Uygulamada coast guide bölümüne girip ilgili ülkeyi seçtiğinizde iğnelenmiş olarak koy ve marinalarını görüyorsunuz. İstediğiniz yeri seçerek bilgisine ulaşabilirsiniz. Bir koyda restoran veya su var mı, hangi rüzgârda nereye demir atmalı veya zemini demire müsait mi gibi bilgileri daha önceki kullanıcıların yorumları sayesinde öğrenebilirsiniz. Siz de tecrübelerinizi başka denizcilerle paylaşmak isterseniz bu lokasyona bilgi, fotoğraf veya video ekleyerek coast guide’ın gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Öncelikli ülkemiz olmak üzere önemli ülkelerin tüm koyları ve başlıca lokasyonları sisteme kaydedilmiş durumda ve gelişmeye devam ediyor. Zaman içinde dünyanın en büyük kıyı rehberine sahip olmayı hedefliyoruz.
Ayrıca telefonunuzdan yer bildirimi erişimine izin verdiğiniz durumda harita üzerinde kendi bulunduğunuz konumu ve yakınınızdaki lokasyonları görebiliyorsunuz.

 

Şu an kaç kullanıcı var? 
Uygulamayı yayına aldığımızda geniş çaplı bir reklam yerine test aşamasını kolaylaştırmak için yakın çevremizle paylaştık. Fakat daha ilk 15 günde 5000’in üzerinde kullanıcıya ulaştık. Şu an günlük 200-300 civarında yeni kullanıcı kayıt oluyor. Bir diğer sevindirici tarafı kullanıcılarımızın   %90’ının günde en az bir kere uygulamayı kullanıyor olması.

 

Sizce bu uygulamanın ‘yelken camiası’na ne gibi faydaları olacak?
Allsailor sadece yelken değil tüm denizciler için faydalı olmasını amaçlayarak kurduk. Tüm yazılımdan ve özellikle coast guide’dan çok umutluyuz çünkü böyle bir ihtiyacın olduğunu hissediyorduk. Halen bir bilene danışmadan rota planlayamadığımız durumlar oluyordu. Fakat Allsailor ile en acemi denizcinin bile kendi rotasını güvenle çizip güncel bilgiler sayesinde daha kolay seyirler yapacağına inanıyoruz. Aynı zamanda uygulamamız sosyal ağ kısmı denizcilerin birbiriyle iletişim içinde olabilmesini, sorularına cevap bulabilmesini sağlıyor. İlerleyen dönemde uygulamaya denizcilerin ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz sürpriz özellikler eklemeyi düşünüyoruz.

 

Yabancı yelkencilerin de uygulamaya katılacağını düşünüyor musunuz? 
Elbette. Allsailor’ı tasarlarken global bir uygulama olmasını hedefledik. Test sürecini ülkemizde yayılarak geçirmek, ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirmek ve sonrasında tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz. Tabii şimdiden yurtdışından kullanıcılarımız da mevcut.

 

Uygulamadaki post kategorilerini artırmayı düşünüyor musunuz? 
Post kategorileri talep geldikçe tabii ki artacak, biz şu an optimum olanları ekledik. Kullanıcıların yorumları bizler için çok önemli. Aldığımız geri dönüşlerle bir haftada dört tane arayüz iyileştirmesi yaptık. İhtiyaç doğrultusunda sürekli güncellemeye devam edeceğiz. Bizim için herkesin yorumu çok önemli ve hepsini fazlası ile dikkate alıyor, ekibimizle beraber değerlendiriyoruz.

 

Instagram gibi All Sailor’a da bilgisayardan post konamıyor sanırım değil mi? Bunu değiştirmeyi düşünüyor musunuz? 
Yaptığımız istastiki değerlendirmelerde artık mobil kullanımın bilgisayar kullanımına göre çok önde olduğunu gördük. Allsailor da telefonların lokasyon erişimleriyle öne çıkan bir uygulama, temel özelliklerimiz telefon donanımına ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple bilgisayarlardan şimdilik sadece verilere erişmeyi aktif hale getirdik.

 

All Sailor’ın Facebook, Twitter ve Instagram’a paylaşım yapması gibi bir özellik düşünülüyor mu? 
Elbette. Sistemimiz Facebook API’si kullanmakta. Uygulamamızda paylaştığınız herhangi bir gönderilerinin özelliklerine tıklayarak Facebook’ta da paylaşabilirsiniz. Twitter, Instagram ya da diğer sosyal ağlarda da gönderilerinizi paylaşabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz her şey uygulamamızda mevcut.

 

AllSailor’da moderasyon sistemi var mı? Örneğin; eser sahibi olmadan görüntü-müzik paylaşımı yapılması, küfür edilmesi, propaganda yapılması, şiddet içeren görüntü paylaşılması vb. durumlara müdahale ediliyor mu? 
Tabii ki var, bir ekibimiz sayesinde tüm gönderiler takip ediliyor. Ek olarak kullanıcıların bir sorunla karşılaşması durumunda onlar bize bilgi vermeden bile hata mesajları sayesinde anında takip edebiliyoruz. Bu konuda fazlasıyla iddialıyız diyebilirim.

 

Uygulamada sponsorlu gönderi özelliği olacak mı ya da uygulama bir süre sonra ücretli olacak mı?
Uygulamamız şu an için ücretsiz ve öyle tutmaya çalışacağız. Reklam yöntemi ile gelir modeli oluşturmayı planlıyoruz. Burada sponsorlu gönderiler olacak. Denizle alakalı firmalar için çok önemli olacağımızı düşünüyoruz, hedefledikleri kitlenin tamamı Allsailor’da ve bu kitleye çok daha hızlı ulaşabilecekler.AllSailor iPhone’larda AppStore, android telefonarda Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

02 Ocak Fırtına (3 gün)

05 Ocak Zemheri

14 Ocak Karakancalos (3 gün)

17 Ocak Fırtına

24 Ocak Fırtına

27 Ocak Kışın Şiddeti

28 Ocak Ayandon

29 Ocak St. Anthony

30 Ocak Zemheri Sonu

31 Ocak Balık Fırtınası

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri