Türkoğlu'nun sıradaki hedefi Kuzey Kanalı


Manş'ı geçen en genç Türk yüzücü Aysu Türkoğlu, İrlanda-İskoçya arasındaki zorlu Kuzey Kanalı’nı yüzerek geçmeye hazırlanıyor.

Farmasi sponsorluğunda Kuzey Kanalı’nı geçecek olan Türkoğlu, 9-14 Ağustos 2023 tarihleri arasında İrlanda’dan İskoçya'ya yüzmeye hazırlanıyor. 34 km'lik bir geçiş olan ve yüzme dünyasında 'Oceans 7'tan biri olarak bilinen Kuzey Kanalı da diğerleri gibi benzersiz ve zorlu deniz koşulunda yüzücüleri sınıyor. Hedefinde başarı olan Aysu Türkoğlu ise hazırlıklara devam ediyor. 22 yaşındaki Bodrumlu yüzücü geçen yıl 16 saat 28 dakika ile Manş'ı geçen en genç Türk kadın yüzücü olmuştu.

Karda ve buzlu suda antrenman

Hazırlıkların da yarışlar kadar zorlu olduğu ve su sıcaklığının 12-14 dereceye kadar düştüğü Kuzey Kanalı için soğuğa dayanıklılık antrenmanları devam ediyor. Buzlu suda kalarak gerçekleştirdiği sıkı çalışmalarla Aysu Türkoğlu, haftanın altı günü doğa koşulları adına kuvvet antrenmanları yapıyor. Fiziksel hazırlık kadar zihni de hazırlamak gerektiğini söyleyen Türkoğlu, "Psikolojik ve zihinsel gücünüz ne kadar yüksekse, kanal geçişinde elde edebileceğiniz performans da o kadar yüksek olur. Bu nedenle, psikolojik yeterliliğiniz fiziksel yeterliliğiniz kadar önemli." diyor. Sıkı hazırlıkları sonrası başarı hedefine ulaşacağına inanan Türkoğlu, aynı zamanda zorlu Kuzey Kanalı'nı fetheden en genç kadın olma yolunda.

Spora yeni başlayanlara da bir örnek olma hedefindeki Aysu Türkoğlu, Kuzey Kanalı geçişinden hemen sonra “Oceans 7” kanallarını beş sene içerisinde tamamlayarak Guinness rekorunu kırmayı hedefliyor. Etapların listesi işe şöyle:

Manş Denizi (İngiltere -Fransa)

Cook Strait (Yeni Zelanda)

Katalina Kanalı (ABD)

Cebelitarık (İspanya- Fas)

Molakai Kanalı (Hawai)

Kuzey Kanalı (İrlanda- İskoçya)

İshagoru Kanalı (Japonya)

Aysu Türkoğlu hakkında

2 Mayıs 2001 tarihinde Bodrum’da dünyaya gelen ve 2019 yılında Bodrum Fen Bilimleri Lisesinden mezun olan Aysu Türkoğlu, yüzmeye olan tutkusundan güç alarak engelleri aşmaya ve su sporları dünyasında yeni ölçütler belirlemeye devam etmektedir. Ablasını örnek alan Aysu yüzmeye, ilk olarak 7 yaşında Bodrum Spor Yüzme Kulübü’nde başladı. İlk katılmış olduğu uluslararası Aquamasters yüzme yarışmasında 6 Km’lik parkurda kadınlar klasman 1.si oldu. 14 yıldır profesyonel yüzücü olan Aysu, yüzme dalında sayısız ödül sahibidir. 2022 Temmuz ayının 29’u 30’a bağlayan gecesinde İngiltere ile Fransa arasında bulunan Manş Denizini 16 saat 28 dakika ve 60 kilometre yüzerek geçen en genç Türk sporcusu oluştur.