Geniş zamanlar
Naviga
2.06.2015
A | a
Geniş zamanlar

ABD’li Carver’ın üç modelinden biri olan C34, rakiplerine fark atan genişliğiyle konuklarına farklı dünyaların kapılarını aralıyor.
Yazı: Murat Yahyaoğlu fotoğraflar: Deniz Noyan


Bu kez 60 yıllık geçmişe sahip ve üç model (34, 37 ve 40 feet) üreten ABD’li Carver’ın C34 modelini denemek üzere denizdeyiz. Flybridge’li Carver C34, 2X300 HP Volvo Penta V drive motora sahip.
Modelin ilk bakışta hemen fark edilen modern tasarımı, 1920’lere gönderme yapan retro lumbozları, küt baş tasarımı ve baş tarafa doğru set halinde yükselen borda çizgisiyle dikkat çekici. Teknenin bir diğer önemli özelliği, alışılmışın üzerindeki genişliği. Carver C34, 40 feet’lik teknelerin genişliğine sahip ve bu boydaki tekneler içinde en yüksek en/boy oranına sahip model.
Tekne, geniş enine ek olarak 1,95 metreye varan baş yüksekliğiyle 40 feet’lik bir teknenin salonuyla aynı ferahlık ve genişlikte. U şeklindeki oturma grubu, ortasındaki ergonomik masa ile dört kişiye yeterli bir oturma alanı sunuyor. Kaptan köşkünün hemen arkasından başlayan L mutfak da bu boydaki bir tekne için oldukça yeterli alan sunuyor. Masanın diğer tarafına konulabilecek iki koltuk ise kapasiteyi altı kişiye çıkarıyor.
Başaltındaki ana kamara bu boydaki bir tekne için beklenenden oldukça geniş. Ana kamara ve sancak taraftaki iki kamaranın kapılarının olması özel hayatın korunabilmesi açısından önemli ayrıntılar. Ana kamara ve ikinci kamarada baş yüksekliği oldukça yeterliyken yatak kısımları biraz alçakta yer alıyor. Tek bir hacimden oluşan banyo/tuvalet beklentiyi karşılıyor.
 
Alt güverte ve makine dairesi
4,70 metrekarelik alt güverte L oturma grubu ve opsiyonel masasıyla keyifli bir mekan yaratılmış. Başüstüne geçmek için yan geçiş alanı, seyir sırasında da rahat hareket edebilmek için yeterli alana sahip. Vardavelaların esnemeyen yapısı ve yüksekliği de güven verici. Flybridge’de kaptan köşkü ve yedi kişilik oturma grubu yer alıyor. Dümen ve gaz kontrol sistemlerinin tamamen elektronik olduğu kokpitte navigasyon için bir chartplotter, motor kontrol paneli ve VHF telsiz mevcut. Ayrıca teknedeki tüm diğer seyir donanımını da kontrol edebildiğiniz düğmeler dümenin hemen iskele tarafında konumlandırılmış. Teknenin pruvasına doğru yönlenmiş tek bir koltuk var. Bu, oturma grubunun kıç tarafındaki bölümünde oturan kişilerin de teknenin gidiş doğrultusunu görüp güvenli seyir açısından kaptana yardımcı olabilmelerini sağlıyor. Üst güverteye çıkan merdivenlerin fiberden yapılmış olması güven veren bir görünüm ve kullanım sunuyor.
Makine dairesinde gerek motorların her yönüne, gerek akülere ve gerekse jeneratöre müdahale edebilme konusunda hiçbir sorun yaşanmıyor. Ancak bu fiyat aralığındaki bir tekne için akü vb. ekipmanın konumlandırılmasında kullanılan ahşap parçalar biraz detay işçiliğinden uzakta kalmış.
 
Performans
Deneme seyrimizi 15-20 knot rüzgârda, küçük çırpıntılı bir denizde gerçekleştiriyoruz. 2X300 HP Volvo Penta motorla denediğimiz model tam gazda 7 saniyede plane’e geçiyor ve en yüksek 3650 devirde rüzgâra karşı 30, rüzgârı karşıdan alırken de 28,4 knot’a ulaşıyor. Bu da teknenin aerodinamiğinin oldukça iyi olduğunun gösteriyor. Hafif bir tekne olmasına rağmen test sırasında aldığımız 20 knot’lık sağanaklarda tekne dengesinden ödün vermiyor. Bu arada Volvo Penta’nın akıllı ekranından motorlarla ilgili devir, ekonomi, hararet gibi tüm teknik verileri anı anına gözlemlemek mümkün.
Hafif gecikmeli dümen tepkisi ise bu tip bir tekne için beklenen düzeyde. 30 knot’taki alabanda dönüşlerinde teknenin azami eğimi 12˚ oluyor. Dönüşlerde oldukça emin bir hissiyat uyandıran tekne, dengesiyle güven ve kontrol hissi veriyor. En/boy oranının yüksek olmasının sonuçlarını burada da gösteren Carver C34, denizciliğiyle 42-48 feet teknedeymişsiniz hissi uyandırıyor.
Uzun mesafe seyir hızı 24 knot olan modelin çeşitli hızlarda yaptığımız yakıt tüketim sonuçları oldukça tutumlu olduğunu gösterdi. Tek motor testimizde de tek motorla rölanti devrinde (700)
3,2 knot hız yaptı ve saatte 1,7 litre tüketim verisi gösterdi.
 
Teknik özellikler
Tam boy: 10,82 metre
En: 3,96 metre
Ağırlık: 7.484 kilogram
www.adtmarine.com