Küçük ve kullanışlı
Naviga
2.06.2015
A | a
Küçük ve kullanışlı

Yabancı isimli olsa da test edeceğimiz tekne yüzde yüz yerli, bir Ege Yat üretimi; Fisher 7.40...

Yazı: Turgay Noyan Fotoğraflar: Tuğçe Yener

Adının İngilizce balıkçı anlamına geldiğine bakmayın. Tekne hem amatör hem de profesyonel amaçlarla kullanılabiliyor. Bunun en somut örneğini de teste çıktığımız Fisher 7.40’ta yaşadık. Deep Blue adlı bu tekne, Boğaz’da deniz taksi olarak kullanılıyordu.
Bilindiği gibi yatlar otomobil gibi ‘Üç- beş tane alalım vitrine koyalım. Bereketi Allah’tan…’ şeklinde üretilemiyor. Sipariş üzerine imal edildiği için de ‘ister bir fuarda sergilensin, ister test için altımıza verilsin’, büyük bir ihtimalle sahipli tekneler oluyor.
Bu teknede üreticinin tavsiye ettiğinin çok üzerinde 225 HP motor kullanılmıştı. Sahibi tam yolda 38 knot’ı gördüğünü ifade etti. Deneme seyri Boğaz’da olduğu için böyle bir hız yapma şansımız olmadı.
Gelelim teknemize; İstanbul Boğazı’nda sahile yakın yaşayan işadamları arasında trafiğe takılmamak için deniz yolunu kullananların sayısı giderek artıyor. Fisher 7.40 boyu, istiap haddi ve sürati ile bu gereksinime cevap verecek özellikler taşıyor. İster özel kullanım maksadıyla alıp ‘hafta arası işe gidip gelmede, hafta sonları kısa gezi ve balık sefası için kullanabilirsiniz. İsterseniz de bizim seyre çıktığımız örnekte olduğu gibi ekmek teknesi olarak…
Fisher 7.40 polyesterden üretilmiş. Taban kısımları takviyeli… Kıçtan takma motor seçeneği kullanıldığı için motor güç ve marka seçiminde geniş bir alternatif var. Üretici 90 ila 150 beygir arasında motor öneriyor. 130 HP için de ‘ideal’ vurgusu yapıyor.
130 için beklenilen sürat 26-28 knot. Bu arada teknenin 20 knot’ta planing’e geçtiğini vurgulayalım.
Teknenin yarısı havuzluk yarısı da kamara olarak planlanmış. Kamara ile havuzluğun arası tamamen camla bölündüğü için hem bütünlük sağlanmış hem de içerisi son derece aydınlık. Ayrıca tekneyi olduğundan ferah gösteriyor. Havuzluk kıçı da kapsayacak şekilde tamamen oturma grubu ile kaplanmış. Oturma gruplarının altı dolap. Yeri gelmişken söyleyelim; balık amaçlı kullanıldığında bu dolaplar livara çevrilebiliyor.
Havuzluğun yapısı ve kamara yüksekliği, çok rüzgârlı dolayısıyla çok serpintili havalar dışında korunaklı…
Açık alan olarak derinliği muhafaza edilen kamara da aslında iki ayrı bölüm: Kamara girişinde sancak tarafında lavabosuyla bir küçük mutfak, önünde de kumanda mahalli yer alıyor. Kaptan koltuğunun, hemen karşısında yani iskele tarafında ise ortasında ikişer kişinin karşılıklı oturabileceği bir masa ile oturma grubu yer alıyor. Bu masa indirildiğinde iki kişilik bir yatak oluyor. Başaltında ise iskele tarafında geniş bir yatak, sancakta ise tuvalet var. Baştan tuvalet bölmesine kadar olan bölüm bir topal yatak olarak iskeledeki yatağı tamamlıyor.
Seyir esnasında Fisher 7.40’ı, boyuna göre oldukça dengeli, manevra kabiliyeti yerinde bir tekne olarak gördük. Küçük bir aile için haftasonu teknesi isteğine cevap verecek özellikler taşımasını da artıları arasına ekledik.
 
Teknik özellikleri
Tam boy: 7,40 metre
En: 2,50 metre
Ağırlık: 1.700 kilogram
Motor: 110-150 HP
www.egeyat.com