Jeanneau 64
Naviga
3.06.2015
A | a


Fransız Jeanneau Yachts'ın yeni amiral gemisi Jeanneau 64, sadece 19,50 metrelik boyuyla değil, kişiye özel tasarım seçenekleriyle de süperyat dünyasına göz kırpıyor.
 
Philippe Briand ve Andrew Winch imzasını taşıyan Jeanneau 64, işlevsel yaşam alanları ve güverte seçenekleriyle denizcilerin kalbini fethetmek için tasarlanmış. Daha fazla hız, denge ve iç hacim için güçlü bir omurgaya oturtulmuş modern gövde yapısına sahip teknede her şey kolay seyir için düşünülmüş. Özellikle dümen mahalline uzanan ıskotalar tek bir merkezden yelkenleri kontrol etmeyi sağlarken, farklı yelken planları ve güverteye entegre sabit vinçler yelken seyrini daha da keyifli hale getirecek özellikler. Baş ve kıç pervaneleri ile güçlü motoru ise tekneyi her koşulda rahatlıkla yanaştırmayı sağlayacak. Tekne yaşamının merkezini güverte üstüne alan Jeanneau 64’ün farklı yerleşim planlarıyla sunulan havuzluğunda yalnızca masa ve oturma grubu değil, lavabo, buzdolabı ve ızgara gibi büyük ‘motoryat’ donanımı var. Açılır geniş kıç aynalıkta güneşlenme alanlarının yanı sıra vinç sistemiyle şişme botu denize atıp almak da kolaylaştırılmış. Yarışçı çizgilerinden hoşlananlar içinse yarı açık kıç ayna seçeneği sunuluyor.
 
Jeanneau 64’ün dış mekanların yanı sıra iç mekanlarında da özgürlük duygusu hakim. Ana kamara, tercihe göre baş ya da kıç tarafta yer alabiliyor. Farklı yerleşim alternatifleri sunulan teknenin her kamarasının kendine ait ferah duş-tuvalet, geniş depolama alanları ve lüks donanımı bulunuyor. Kaptan kamarası ise ana kamaranın yerine göre baş veya iskele kış omuzluğa konumlandırılabiliyor. Her iki versiyonda da personel kamarasına özel erişim sağlanmış. Çocuklu aileler için dört kişilik aile süiti, atölye, çamaşır ve depolama b.lümleri, sunulan alternatiflerden sadece birkaçı. Döşeme, ahşap mobilya ve malzeme seçimleri de tekne sahibine bırakılmış. Mutfak ise ev tipi büyük buzdolabı ile bulaşık makinesi, üst sınıf fırın ve ocağıyla aşçısına leziz sofralar yaratmak için ilham verecek. Konusunda uzman 120 mühendisin yıllar süren titiz çalışması sonucu ortaya çıkan Jeanneau 64’ün azami ses yalıtım özelliğine sahip makine dairesi, elektrik sistemi, pompalar, jeneratör gibi tüm yardımcı makineleri tek merkezde topluyor ve bunlara erişimi kolaylaştırıyor. Jeanneau 64’ün 2014 nisanında denize inmesi planlanıyor.
 
www.topleisure.net