Motor bakım-Müjdat Arabacıoğlu
admin
A | a
Motor bakım-Müjdat Arabacıoğlu  

Motor bakım-Müjdat Arabacıoğlu


Motor ve tekne uzmanı, 32 senedir bu işi yapıyor. Çeşme'de Yunus Marine Servis firmasının sahibi Müjdat arabacıoğlu sizden gelen soruları yanıtlıyor.

Marinize motor
Sayın Teknik Kurul üyeleri, Teknemdeki 15 beygir Yanmar motorun tekneme ufak geldiğini düşündüğümden değiştirmeye karar verdim. Bu arada 1996 model eski kamyonetimi hurdaya ayırmak üzereyim. Kamyonetin motoru 55 beygir gücünde. Rektifiye edildi ve yaklaşık 20.000 kilometre yaptı. Bu motoru marinize etsem verimli olur mu acaba? Bunu ben yapabilir miyim?
Kemal Albayrak

Her türlü otomobil motorunu istersek marin motora çevirebiliriz. Bunun için herhangi bir beygir sınırlaması yoktur. 1000 beygirlik bir kamyon veya otomobil motoru bile tekneye uygun hale getirilebilir. Beygir gücünde de bir değişiklik olmaz. Ancak tabii ki karada giden bir araçla denizde gidenin motoru arasında bir takım teknik farklılıklar vardır. En önemli fark, karada giden araçların soğutmasının, havayla olması. Ancak teknelerde bu iş deniz suyuyla yapılır. Dolayısıyla motorun içindeki suyu soğutması için otomobildeki bu sistemin deniz suyu pompasıyla değiştirilmesi gerekir. Değişmesi gerekenlerden biri de egzoz sistemidir. Bir de motora uygun şanzıman takılmalıdır. Kısacası tüm bunları sizin yapmanız çok kolay değildir. Bu işi yapan motor ustalarına başvurmanızı tavsiye ederiz.

Motordaki ıslık sesi (Ekim'13)
Merhaba, Van Gölü’nde kullandığım 10,5 metrelik bir teknem var. Teknemi karaya alıp tekrar göle attığımda motorun şaftından, motor devri 1600 ile 2100 arasında iken ıslık çalar gibi bir ses geliyor, bir yıl kadar geçtiğinde bu ses kesiliyor. Bir hafta önce teknemi karaya aldığımda şaftı söktüm, milinde bir yıpranma görmedim. Yatağına baktım orada da bir bozukluk yoktu. Bugün teknemi suya indirdim bir yıldan beri duymadığım ses yine başladı. Bu bütün teknelerde var mıdır?
Emin Koç

Şaft tekneden çıkarıldıktan sonra, çıkardığınız yerin içine baktığınızda orada şaftı askıya alan bir braket görürsünüz. Onun içinde de lastik bir şaft yatağı bulunur. Bronzdan yapılan bu şaft yatağının içi lastiktir. Teknenizi karaya çıkarttığınız zaman o parça kuruma yapar. O yüzden teknenizi bir süre karada beklettikten sonra suya indirmeden önce WD-40 ya da gresle yağlamanızı öneririm. Bu, kuruluğunu alacaktır. Dediğiniz şartlarda, yağlandıktan sonra tekne suya indiğinde suyun kesilmesi lazım. Eğer yine de kesilmediyse işin uzmanına başvurmanız gerekir. Yatakların kontrolü yapılır, gerekirse şaft değiştirilir.

Koyu renk duman (Ağustos’13)
Merhaba, 10 HP motorlu sekiz metrelik bir teknem var. Geçenlerde kısa bir gezi yaptım. Seyrim sorunsuz başladı ama bir süre sonra egzoz çıkışını kontrol ettiğimde her zaman çıkan açık gri dumanın çok koyu renk çıktığını gördüm. Sebebi ne olabilir? Enjektörün kirlenmiş olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.
Selçuk Asmalı

Motordan koyu gri duman çıkması bir problem olduğuna işarettir. Koyu renk dumanın sebebinin anlaşılması için motorun turbolu olup olmadığı önemli bir kriterdir.Eğer turboluysa, arıza buradan kaynaklanabilir. Turbonun içinde yağ segmanları bulunur ve bu segmanlar zaman içinde aşınır. Aşınma sonucu motor koyu renk duman salar. Bu yüzden öncelikle turboya bakılması gerekir.Motor turbosuz ise sorunun sebebi enjektörün kirlenmesi olabilir. Öncelikle yakıtın ve filtrelerin temiz olduğundan emin olun. Eğer bunlardan eminseniz o zaman pompa ve enjektörün bakıma gitmesi gerekir. Bu işi uzmanına bırakmak en doğrusu olur. Pompacı, enjektörleri bir motora takarak değerlerini inceler ve sorunun kaynağını bulur. Gerekli tamir yapıldıktan sonra enjektör yeniden motora takılır.Motorunuzu arızalardan korumanın en doğru yolu iyi yakıt almaktır. Motor zamanla ve yakıtın kötülüğünden kirlenir. Özellikle kaçak ve kirli mazot motorun bir numaralı düşmanıdır. Kirli mazot zamanla motorun enjektöründe meme oluşmasına sebep olur. Motoru korumanın tek yolu da temiz yakıt alınmasıdır. Motorun bakımının 500 saatte bir mutlaka yapılması gerekir.

Yağ ve filtre değişimi (Mart’13)
Teknemde Yanmar 75 beygir dizel makinem var. Rutin bakımını kendim yapıyorum. Kullanma kılavuzunda 250 saat ya da yılda bir kez yağ, yağ filtresi ve mazot filtrelerinin değiştirilmesi gerektiği belirtiliyor. Olabildiğince yelken kullanmaya çalıştığımızdan geçen sene uzun bir zamanı denizde geçirmemize rağmen motor 70 saat çalışmış. Son bakımın üzerinden bir yıl geçtiği için yeni sezonda yine de bunları değiştirmem gerekiyor mu? Diğer çelişkili konu ise şöyle: Motor uzun süre kullanılmayacaksa yağ ve filtrenin değiştirilerek motorun temiz olarak saklanması öneriliyor. Bu durumda ilk paragrafta bahsedilene ters işlem yapılmış oluyor. Yağ uzun süre kullanılmadan bekletiliyor. Bu sorularıma açıklık getirirseniz sevinirim.
Ersin Nuzumlalı

İlk bahsettiğiniz işleme ‘konserve’ deniliyor. Kılavuzda belirtildiği gibi kullansanız da kullanmasanız da 250 saat ya da yılda bir kez motorun yağı, yağ filtresi ve mazot filtrelerinin mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Temiz yağ miktarının çubuktakinden daha fazla konulmasına dikkat edilmeli. Yeniden kullanılacağı zaman o yağ atılır, yenisiyle değiştirilir. Uzun süre bırakılacağı zaman ise normal seviyeden daha fazla yağ konulur. Ve o süre geçtikten bir sene sonra yine o yağ atılır yerine yenisi konulur. Bekleyen yağı kullanamamamızın sebebi ise, yağ açıldığı zaman oksijenle temas ettiğinde yağın özelliğinin bozulmasıdır. Eğer motor boş bırakılırsa parçaları korozyona uğrar. Bu da sizin için çok pahalıya mal olur.

Motorun beygir gücü (Mart’13)
12 metre uzunluğunda yaklaşık 15 ton ağırlığında tek motorlu motoryatımda, acil durumlarda kullanmak üzere dinlencede tutacağım bir brakete monte edilebilecek kıçtan takma benzinli veya elektrikli motor almak istiyorum. Hava durumuna bağlı değişeceğini biliyorum ama tavsiye edeceğiniz en düşük beygir güçlü motor ne olmalıdır?
Hasan Eryet


Sizin de belirttiğiniz gibi takılması gereken motor gücü hava durumu gibi dış etkenlere bağlı olarak değişebilir. Ancak ideal şartlarda düşünürsek, elektrikli motor seçeneğinin uygun olduğunu söyleyemeyiz. Bu boyda bir teknenin bir yerden bir yere gidebilmesi için gereken asgari motor gücü 9.9 HP. Ya da 8-10 HP arası diyebiliriz. Daha fazlası bu boy bir tekneye çok ağır gelir.

 

27 HP motorumun 100 saat bakımını yaptırırken pompanın içindeki impellerin iki kanadında yırtılmalar tespit edildi ve yenisiyle değiştirildi. Sormak istediğim bu impellerin belli bir ömrü var mıdır, yırtılmalar kullanım hatası mı yoksa malzemenin kalitesiz olmasından mı kaynaklanıyor?
Haluk İnanç (ekim'16)

Öncelikle evet, impeller kalitesiz olabilir. Sizin motorunuza nasıl bir impeller taktığınızı bilemiyorum. Ancak motorunuza Volvo Penta ya da Yanmar marka impeller takarsanız bu kesinlikle mümkün değil. İmpellerin kanatlarındaki yırtılmanın en büyük sebebi denizlere atılan ve başıboş yüzen naylon poşetlerdir. Bu poşetler su emişine geldiği zaman su girişini kapatır ve denizden su alamaz hale gelir. Böyle bir durumda da impeller susuz kalır. Kanattaki yırtılmalar da işte bundan kaynaklanır. Benim tavsiyem eğer motorunuz örneğin Volvo Penta’ysa impellerinizi de yine o markadan almanız. Eğer seyirdeyseniz, motorunuz su atmamaya başlarsa ya hemen motoru durdurun ya da geri vitese takın. Geri vitese takarsanız su girişine gelen naylon da geri gidecek ve yeniden su girişi başlayacaktır.


 

Trawler tipi bir teknem var ve bu teknede iki adet 300’lük motor mevcut. Temmuz ayında suya inen teknemde ilk 50 saat için bakım önerildi. Ben de bu bakımı yetkili servise yaptırdım. Kasım ayında tekneyi motor 60 saatte iken marinaya bağladım ve mayıs ayına kadar kullanamayacağım. Bakım yapan firmalar belirli aralıklarla motoru çalıştırıyorlar. Yetkili servis bir dahaki bakımın normal şartlarda 150 saat sonra yapılmasını önermekte. Ancak kışlamadan sonra da sezon başlangıcında 150 saat beklenmeden yenilenerek yapılmasını tavsiye ediyor. (Geçmişte otomobillerde 1.000-2.000 kilometrede yağ değişimi önerilirdi daha sonra bunun yanlış olduğu açıklandı. Artık 5.000-15.000 kilometrede değişim yapılıyor.)
Benim sorum şöyle: Acaba kışın yatan bir tekne neden 150 saati doldurmuş gibi motor bakımına girer ve bu bakımda ne gibi işlemlerden geçer?
Ender Gültoprak (mart'16)

 Yetkili servis size kesinlikle doğru olanı söylemiş. Firmalar genellikle 100 saat sonra ya da her sene motorun bakıma girmesini önerirler. Yağ oksijenle karıştığı zaman özelliğini kaybeder. Bir motor hiç kullanılmasa da, mazot ve hava filtresi değiştirilmeyebilir ama yağ ve yağ filtresinin muhakkak yenilenmesi gerekir. Eğer motor tutyaları varsa kontrol edilmelidir. Aynı şekilde impeller de kullanılmasa dahi bozulur. Dolayısıyla motor kullanılmasa bile her sene bunların muhakkak kontrolden geçirilmesi gerekir.