Elektrik donanımı-Mazlum Fırat
admin
A | a
Elektrik donanımı-Mazlum Fırat  

Elektrik donanımı-Mazlum Fırat


30 yıldır teknelerin donanımı üzerine çalışan Mazlum Fırat, Çeşme'de Mazlum Yat Elektrik servis firmasının sahibi.

Akü ve güneş panelleri (Ekim’13)
Teknemde beş adet 140 amper bakımsız aküden oluşan tenvirat grubum var. Şarj dolumunu kıyı elektriği ve jeneratör için 100 amper gücünde redresörle yapıyorum. Ayrıca sistem 640 WP gücünde güneş panelleriyle destekleniyor. Buna rağmen kıyıdan elektrik almadan yaptığım bir haftadan uzun seyirlerde aküler boşalmaya başlıyor. Masterwolt göstergesinde % 65 dolu olduğu halde bir süre normal görünürken, 50A 60 amper şarjdan sonra şarj giderek düşüyor. Kıyı ya da jeneratör de olsa % 75-80’lerde -1A, -A göstermeye başlıyor. Akülerim bakımsız asit marin akü olup bu yıl yenilendi. Aynı durum kıyı elektriğinde bir-iki gün durunca gösterge kendini % 100 doluluğa çeviriyor. Bunun nedeni ve çözümü nedir?
Aytekin Karakaş
 
Anladığım kadarıyla akülerinizi normal bir şekilde dolduruyorsunuz ama harcaması aşırı olduğu için akü kapasitesi yetmiyor. 100 amper aslında normalde beş aküyü rahatlıkla doldurur. Çünkü akü başına 20 amper düşer ve bu da yeterlidir. Anlattığınıza göre tek sıkıntı, akü kapasitesi düştüğü zaman doldurmasının zor olması, harcama yaptığında akülerin toparlamasının bir hayli zaman alması. Bence bu sorunu yaşamanızın en önemli nedeni güneş panellerinin yetersiz kalması. Bir de akü kapasitesinin kendi harcamasına göre düşük olması. Benim size önerim güneş panellerinin kapasitesi artırmanız. Bunun için amperi yüksek olan, yani 40-50 amper arası güneş panellerini tercih etmenizi tavsiye ederim. İyi seyirler...
 
Güneş panelleri (Mart’13)
Tekneme aldığım güneş panellerini kendim monte etmeyi düşünüyorum. Takarken nelere dikkat etmeliyim ve tekne üzerinde en uygun yerler nereler?
Cem Eser
 
Güneş panellerini seçerken teknenizin enerji tüketimini doğru tespit etmeniz gerekir. Güneş panelleriyle idare etmeyi düşünüyorsanız halojen lamba, klima gibi çok enerji tüketen cihazlardan kaçınmanız gerekir. Buzdolabı, LED aydınlatmalar ve bilgisayarınıza enerji sağlamayı amaçlıyorsanız güneş panellerini tercih edebilirsiniz. Montajı kendiniz yapabilirsiniz; işin püf noktası panelleri doğru yerlere yerleştirmekte. Burda en önemli nokta, panellerin güneş ışınlarını en iyi alacağı ve üzerine güneşin gelmesini engelleyecek bir şeyin bulunmayacağı yerlerin seçilmesidir. Dolayısıyla panelleri yerleştirmek için güneşlenme süresinin en fazla olacağı yeri bulmak önemlidir. Bir de eğer paneller cam ise kırılmasını önleyecek şekilde yer belirlenmeli. Eğer güneş panellerini bir yelkenliye monte edecekseniz en uygunu üzerinde en az dolaşılan yer olan, içeri giriş kapısının iki yanıdır. Motoryatta ise eğer tekne flybridge’liyse bu alanın yan tarafları -en yüksek yer olduğundan- tercih edilmelidir. Ya da serpinti körüğüyle direkdibi arasına, kasalı paneller ise kıçüstüne yerleştirilebilir. Paneller esnek ve cam olmak üzere ikiye ayrılır. Eğer seçmiş olduğunuz panel, esnek malzemeden yapılmışsa işiniz çok basit olacak. Çünkü hem hareket ettirmesi daha basit hem de montajı kolaydır. Esnek güneş enerji panellerinin montajı hiç vida kullanmadan iyi bir mastik yapıştırıcıyla kolaylıkla yapılabilir. Montaj yaptığınız yer güneş ışınları açısından da çok önemlidir. Bir diğer nokta da kablosunun rahat geçirilebileceği bir yer olmasıdır. Eğer monte edeceğiniz güneş paneli camlı ise herhangi bir şekilde üzerine bir şey gelip de kırılmayacak şekilde montajı yapılmalıdır. Camlı güneş panellerinin montajının vidayla yapılması gerekir. Kablo bağlantılarına gelince... Kabloların akü banklarına kadar getirilmesi ve güneş panelinden gelen kabloların regülatöre (charge control) giriyor olması, regülatörden çıkan kabloların da doğrudan akü üzerinden bağlantısının yapılıyor olması lazım. Ancak akünün üzerinden girilmesi ve mutlaka şalter bağlantılarının da yapılması gerekiyor.
 
Akü ve motor marşı (Mart’13)
Dıştan takma motorumun marşı gönülsüz sesler çıkararak çalışıyor. Aküler o kadar da eski değil. Tüm bağlantıları kontrol ettim. Somunları sıkıştırıp aküye giden kabloları sağlamlaştırdım. Neden kaynaklanıyor olabilir?
Selim Turgut
 
Bir avometre kullanarak kabloların direncini kontrol edin. Motordan akülere giden negatif ve pozitif kablolar normalin dışında değerler gösteriyorsa bunları yeni kablolarla değiştirmenin vakti gelmiştir. Değiştirir değiştirmez farkı görürsünüz, motor bir anda rahatça çalışır. Sorunun kaynağını görmek isterseniz kabloların içine bir göz atın. Elinizle koparabileceğiniz simsiyah kablolarla karşılaştıysanız tuz yüklü nem ve akü asidinin buharı, yalıtım malzemesini penetre etmiş demektir. Bazen bağlantı noktasından bazen de pim deliğinden nem kablolara ulaşır. Bir kere korozyon bulaştı mı elektriksel direnç bakır telleri yakar. Kötü kablolar yangına kadar birçok sorunun sebebidir. Bu yüzden aküleriniz zayıf göründüğünde kabloları şu yöntemleri kullanarak test edin:
Dinleyin: Zayıf start performansı yanlış bir şeyler olduğunu habercisidir.
Dokunun: Çalıştıktan sonra her kabloya dokunun. Eğer sıcak kablo varsa, sorunu araştırın.
Koklayın: Fazla ısınan kablolar koku yapar. Kötü kokular yayılıyorsa müdahale vakti gelmiştir.
Eğin: Her kabloyu hafifçe eğin. Eğer eğilmiyorsa ya da kırılıyorsa problemi buldunuz demektir.
Bakın: Avometreye bakın. 14,5 volttan fazlası kötüye işarettir.
Test edin: Direnci test etmek için avometre ohm skalası kullanın