Boya-Ş. Erdinç Sezer
admin
A | a
Boya-Ş. Erdinç Sezer  

Boya-Ş. Erdinç Sezer


Gemi inşa mühendisi Ş. Erdinç Sezer, 19 yıldır yat boya sektöründe çalışıyor. Karma Yat Teknik firmasının sahibi.

Teknemi birkaç haftalığına bakım işleri için karaya çıkardım. Çıkarınca gördüm ki gövdedeki zehirli boyanın bazı bölümleri pul pul kalkarak soyulmuş. Neyse ki sorun çok büyük değildi ve küçük yamalarla hallettim. Ancak bu sorunun neden kaynaklanmış olabileceği kafama takıldı. Geçen kış teknemi karaya çektiğimde eski zehirliyi temizlemiş ve üç kat epoksi uygulamıştım. Son olarak da iki kat zehirli sürmüştüm. Sizce bir yerde hata mı yapmışım? Zehirlinin bir daha soyulmasını engellemek için ne yapmalıyTeknemi birkaç haftalığına bakım işleri için karaya çıkardım. Çıkarınca gördüm ki gövdedeki zehirli boyanın bazı bölümleri pul pul kalkarak soyulmuş. Neyse ki sorun çok büyük değildi ve küçük yamalarla hallettim. Ancak bu sorunun neden kaynaklanmış olabileceği kafama takıldı. Geçen kış teknemi karaya çektiğimde eski zehirliyi temizlemiş ve üç kat epoksi uygulamıştım. Son olarak da iki kat zehirli sürmüştüm. Sizce bir yerde hata mı yapmışım? Zehirlinin bir daha soyulmasını engellemek için ne yapmalıyım? (temmuz'15)
Turgut Gemici 

 

Bu tip sorunlarınız olduğunda biriki fotoğraf da yollayabilirseniz, durumun tespitine çok faydalı olur. Bu fotoğrafl arı köşemizde de yayınlayabiliriz. Benzer sorunlarla karşılaşan diğer tekne sahipleri için de örnek olur. Ayrıca kullandığınız ürünlerin isimlerini de yollarsanız ürün bilgi föylerini ve boya ile ilgili bir sorun olup olmadığını kontrol edebilirim. Zehirli boya, epoksi astar üzerinden soyuluyorsa birkaç neden olabilir. Teknenizin altını kendiniz boyadığınız için yüzeylerin çevreden gelebilecek toz, yağ, tuz vs. üzerine uygulamadığınızı düşünüyorum ve bu ihtimali geçiyorum.

Birinci olasılık, epoksi astarın üzerine zehirli boya sürmek için tanımlanan süre geçtikten sonra uygulama yapılmasıdır. Epoksi astar uygulandıktan sonra 5 ila 7 saat içinde zehirli boyanın uygulanması gerekir. Yalnız dikkat! Süre astar uygulaması başladığı anda alınır, bittikten sonra değil. Ayrıca bu uygulama aralığı hava sıcaklığına göre değişir. Uygulama başlamadan, ürün bilgi föyleri kontrol edilerek her bir astar katı ve zehirli boya katı için zamanlama planı yapmak gerekir. Ortam şartlarınız en fazla yedi saat içinde zehirli boyanın uygulanmasını gerektiriyor ve bu süre geçtikten sonra uygulamışsanız, yapışma tam anlamı ile gerçekleşmez.

Epoksi astarların, gece sıcaklıklarının 10˚C’nin altına indiği durumlarda  da kullanmamak gerekir, yine yapışma ile ilgili risk alırsınız. Diğer olasılık, önceki yazılarımızda bahsettiğimiz ‘çiylenme noktası’ (dewpoint) kontrolünün yapılmamış olmasıdır. Havanın çok nemli, yüzeyin ısısının da düşük olduğu zamanlarda havanın nemi yüzeyde yoğuşur. Bu nem çıplak gözle görülmese de katlar arası yapışmaya mani olur. Profesyonel uygulamalarda çiylenme noktası, yüzey sıcaklığı en az 3˚C’nin üzerinde olmadıkça uygulama yapılmaz. Zehirli boya kendi arasındaki katlarda bu soyulmayı yapıyorsa dewpoint ve/veya çevreden yüzeye yapışabilecek kirleticilerin buna sebep olduğunu düşünebiliriz. Bundan sonra böyle bir olayla karşılaşmamak için işe başlamadan önce kullanacağınız boya föylerini okuyup bir iş planı yapmalı ve astarla zehirli boyayı doğru zamanda buluşturmalısınız. Çiylenme noktasını ölçen bir elektronik termometre edinmeniz de uygulamayı garanti altına alacaktır.

 

Kendi teknemi yapmaya çalışıyorum. Postaların yapımında piyasada bulunan ve marin tutkal diye bilinen ürünü kullanabilir miyim? Yoksa epoksiyi mi tercih etmeliyim? (temmuz'15)
Haldun Karakaş

Epoksi reçine marin tutkaldan çok daha kuvvetli, dayanıklı ve uzun ömürlü bir malzemedir. Daha ekonomik ve kullanımı kolay olan marin tutkalı üstbina ve mobilyalarda kullanabilirsiniz. Yapısal elemanlarda (posta, kemere, tülani vs.) ve borda kaplamaları gibi su ile iç içe olan b.lümlerde ise epoksi reçine kullanmanızı tavsiye ederim.

 

Sintine boyası (Mart’14)

Teknemin sintinesini ilk kez boyayacağım. Seçeceğim boyanın özellikleri ne olmalı? Boyarken dikkat etmem gereken şeyler var mı? Tavsiyede bulunabilir misiniz? Bir de bu boyayı ne kadar zamanda bir tekrarlamak gerek.
Sedat Aygün
 
Teknenizle ilgili detay vermeyince size uygun bir sistem öneremiyorum. Genel hatlarıyla sintine boyasından beklentiler aşağıdadır. Bir sıralamaya koymadım, tekneden tekneye, kaptandan kaptana bu önem sırası değişebilir.İyi bir sintine boyasının su, tuz, kimyasal temizleyiciler, yağ, yakıt ve asite karşı dayanıklı olması gerekir. Bu maddeler leke bırakabilir veya boyanın zaman içinde kabarmasına/kalkmasına neden olabilir. Temiz bir sintine görmek istiyorsanız, böyle bir durumda yeniden boyamanız gerekir.İyi bir sintine boyasının, uzun süre tekrar boyamaya gerek duyulmaması gerekir. Sintine boyamak genellikle kolay bir iş değildir. Mutlaka ulaşılamayacak yerler, hortumlar, kablolar, dar ve sıkışık bölümler olur. Bu nedenle ilk boyamanızda çok titiz olmanızı, gerekli zamanı ayırmanızı ve iyi bir boya seçerek bu işi bir kerede bitirmenizi öneririm. İyi bir sintine boyasının ayrıca tekne gövdesini su, nem ve kimyasal maddelere karşı koruması, bunları alta geçirmemesi gerekir. Sintinesinde sürekli su bulunan fiber teknelerde ozmoza, ahşap teknelerde çürümeye, çelik teknelerde ise korozyona karşı gövdeyi korumalıdır. Su ve kimyasal geçirimsizlik epoksi astarlarla sağlanabilir.İyi bir sintine boyasının kolay temizlenir olması gerekir. Sintineye mutlaka bir şeyler dökülecektir ve bunlar yukarıda saydıklarımızla sınırlı değildir. Teknede yemeği seviyorsanız bir sallantıda masadan kayıp giden meyve suyu, çorba, şarap vs. farşlardan sintineye inecektir ve yayılıp kokmaması için acil müdahale gerektiren durumlardır. Kolay temizlenebilen boyalar ise parlak sonkat boyalardır. Benim önerim tekne sintinelerinin 2-3 kat epoksi astarla astarlanması ve üzerlerinin çift bileşenli bir sonkatla boyanmasıdır. Sizin tekneniz sintinesinde sürekli su bulunan teknelerden değilse, güneş ışığı da görmediğinden 5-10 sene sintineyi boyamanız gerekmez.
Boyarken dikkat etmeniz gereken hususlar;
1. Çok iyi havalandırma gerekir. Unutmayın! Solventli boyalar yanıcı ve parlayıcıdır. Sonkat boyaların yarıdan fazlası solventtir. Solventler havadan ağırdır, boya kurudukça havaya karışır ve dibe çöker. Fırça, rulo veya boya tabancası kullanmanız bunu değiştirmez, risk aynıdır. Siz az bir koku alırken sintine ve tanklar solventle dolmuş patlamaya hazır bir bomba haline gelmiş olabilir. Baş kamaradaki boya işinin solventi, kıç kamaradaki ısıtıcı, aydınlatma vs. tarafından tetiklenebilir. Kapalı mahallerde boya yaparken mümkün en alt noktadan hava emilmeli ve temiz hava yukarıdan basılmalıdır. Solventsiz veya su bazlı boya tercih ederek bu riski bertaraf etseniz de maliyet ve performansları pek orantılı olmaz.
2. Mutlaka kömür filtreli yüz maskesi, koruyucu gözlük ve eldiven kullanın.Uygulama bilgilerini boya firması yetkilisinden veya internetten kolaylıkla edinebilirsiniz. Özellikle sintineler için zımparadan önce yağdan arındırma amaçlı deterjanla yıkama veya solvent ile silme tavsiye edilir. Benim önerim ilk iş olarak havalandırmayı çözün; solvent silme sırasında da gerekir, yıkama sonrası nemin tahliyesinde, boyanın uygulamasında ve boyanın kurumasında da.
 
Zehirli boya alternatifleri (Aralık’13)
Merhaba, internette dolaşırken bir yöntem gördüm. Buna göre teknenin altını özel bir alaşımla kaplıyorlarmış ve böylece beş yıl boyunca zehirli boya yapmak gerekmiyormuş. Böyle bir yöntem var mı? Önerir misiniz? Bu alaşım nedir? Bir zehirli en uzun ne kadar süre dayanır?
Serdar Aktaş
 
Zehirli boyaya alternatif olan ve uzun ömürlü olduğunu iddia eden birkaç sistem mevcut. Siz alaşım kaplama derken sanırım boya gibi uygulanan, epoksi bağlayıcılı ve bakır oranı yüksek bir kaplamadan bahsediyorsunuz. 5 ila 10 yıl arası performans vaat eden bu ürünleri kullanma şansım olmadı, dolayısıyla doğrudan tavsiye edemem.
Bu tip ürünleri kendi sitelerinden ve forumlardan incelemeniz faydalı olur. Benim gördüğüm kadarıyla midye ve kekamoz kirlenmesine karşı başarılı sonuçlar alınıyor ancak yosun, alg ve sümüksü maddelerin periyodik olarak temizlenmesi gerekiyor. Beş yıl yeniden boya yapılmasa bile her sezon öncesi alt yıkama yaptırmak, kaplamada bir hasar oluşup oluşmadığını kontrol etmek ve varsa tamir etmek gerekir. Zehirli boya performansı seyir alışkanlıklarınıza, dolaşılan suların özelliklerine vs. birçok etkene bağlıdır. Zehirli boya seçiminde kullanıcının öncelikleri ana etkendir; fiyat, performans, karaya alma periyotları vs. Mevcut zehirli boyaların çevreye verdiği zararlar sizi rahatsız ediyorsa bu çevreci metotları deneyebilirsiniz. Uygulama kararını aldıktan sonra üretici firma talimatları doğrultusunda uygulamayı yapın/yaptırın. Yanlış uygulama performansı doğrudan etkiler.
 
Boya sökücüler (Kasım’13)
Teknedeki eski boyadan kurtulmak için boya sökücü kullanmak doğru ve işe yarar bir yöntem mi? Jelkota zarar verdiğini duydum, doğru mu? Boya sökücüyü uygularken nelere dikkat etmek gerekir? İnsan sağlığına ve tekneye zararları var mı?Abdullah Kurukaya
 
Kimyasal boya sökücüler, eski ya da yeni boyanın yüzeyden alınması için kullanılabilecek yöntemlerden yalnızca biridir. İyi havalandırılmış bir ortamda, az ekipmanla son derece kullanışlı bir yöntem olabilir. Dikkat edilmesi gereken işin doğru planlanması, boya sökücünün seçimi ve uygulamasıdır. Küçük alanlarda, boya üzerinde gerektiği kadar bekleterek jelkota zarar vermeden boya sökme işlemini yapabilirsiniz. İlk olarak, yüzey malzemesi ve sökülmek istenen boyanın cinsi göz önüne alınarak boya sökücü belirlenir. Dik ve tavan gibi ters yüzeyler için jel tipi boya sökücüleri tercih edebilirsiniz. Piyasada çok çeşitli boya sökücüler vardır, mutlaka teknik föyünü okuyun, ondan sonra satın alın. Hatta önce ufak bir miktar alıp bu miktarla ne kadar alanı, ne kadar sürede sökebildiğinizi kontrol edin. Boya sökücüler mevcut boyanın kalınlığına ve kaç yıllık olduğuna göre farklı performans göstereceklerdir.
Buna göre işin toplam süresini ve kullanılacak malzeme miktarını tespit edebilirsiniz. Uygulama sırasında havadar bir ortamda çalışmaya ve koruyucu tulum, eldiven, gözlük, karbon kömürlü maske takmaya dikkat edin. Toz olmayacaksa da kimyasal gazlar açığa çıkacaktır.Boya söküldükten sonra yüzey çok iyi durulanmalı veya önerilen bir solventle silinmelidir. Yeni boya katı uygulanacaksa, bu işlem zımparadan önce yapılmalıdır. Bu yapılmazsa boyanın yüzeye yapışmasında sorun çıkabilir. Bu sistem, bilinçli kullanıldığı takdirde insan sağlığına ve tekneye diğer yöntemler kadar zarar vermez. Çevresel açıdan iş bitiminde çıkacak atıkların evsel çöp yerine, marina veya tersane gibi alanlardaki boya çöpüne atılması uygun olacaktır.
 
Jelkot hasarı (Eylül’13)
Teknemin jelkotunda hasar oluştuğunu gördüm. Acaba bu hasarı kışa girmeden mi tamir etmeliyim yoksa kışın karaya çekmeyi bekleyebilir miyim? Gecikme ne gibi sorunlara yol açar?
Hasan Topkaya

 
Gövdedeki hasar sadece jelkotta ise onarım için bekleyebilir. CTP/GRP laminasyondaki yüzeysel hasarlar bile birkaç ay onarılmadan bekletilebilir. Ancak, tekne gövdesinin sağlamlığını etkileyecek olan hasarlar ve sandviç teknelerde merkez malzemenin (köpük, balsa vs) ıslanmasına yol açabilecek hasarlar acilen onarılmalıdır.
 
Sodalı suda zehirli kullanımı (Ağustos’13)
İyi çalışmalar, Benim Van Gölü’nde 1993 model 35 feet’lik bir Beneteau yelkenli teknem var ve zehirli boyasını yenilemem gerekiyor. Van Gölü sodalı olduğundan hangi zehirli boyayı kullanmam gerektiğini bilmiyorum.
Teşekkürler. Emin Koç

 
Emin Bey, çok güzel ve ender bulunur bir soru. Sodalı su için ayrı bir ürün yok. Burada da denizde kullanılan, yelkenli tekneler için ideal olan eriyen tip (s elf polishing veya eroding) zehirlileri kullanabilirsiniz. Bu konuda boya firmalarına da danışmakta fayda var. Kendi ürün gamlarından en uygun olanı önereceklerdir. Türkiye göllerinde maalesef çok fazla tekne, hele ki yelkenli tekne göremiyoruz. Keşke her gölde bir yelken kulübü olsa ve çocuklarımız yelken sporuyla tanışma fırsatı bulsa.
Emin Bey, konuyu siz açtınız, ben de biraz genişleteceğim. Edebiyatçı değil de mühendis olduğumdan olsa gerek, maddeler halinde yazmak benim için çok daha rahat.
1. ‘Zehirli boya’ yerine ‘karina boyası’ terimini kullanmayı öneriyorum.
‘Zehirli boya’nın İngilizcesi ‘antifouling paint’ yani kirlilik önleyici boyadır. İçerdiği bakır ve kalay bileşenleri, daha birçok kimyasal ile deniz canlılarını yüzeyden uzak tutması ve zehirli olması sebebiyle dilimize zehirli boya olarak yerleşmiştir. Ancak son yıllarda çevreci eğilimler ve teknolojik gelişmelerle zehirsiz ‘zehirli’ boyalar da üretilmeye başlandı. Bu boyalar deniz ortamına herhangi bir zehirli bileşik salmayıp, yüzey pürüzsüzlüğü ile veya mekanik olarak kirlilik yaratan canlıların karinaya yapışmasını engellemektedir. Bu nedenle artık bu boyalara daha kapsayıcı bir isim olarak karina boyası denilmesini öneriyorum.
2. Kapalı su havzalarında karina boyası kullanmalı mıyız?
Göllerde karina boyası kullanılması Türkiye’de vicdana kalmış. Bazı boyaların ağır metaller ve biositler içerdiğini ve göldeki tüm canlıları etkilediğini unutmayın. Zehirsiz karina boyaları ise her yeni buluş gibi fazla yaygın olmayıp daha maliyetlidir. Bu konuda da boya firmalarından fikir almanızı öneririm.
3. Tatlı suda karina boyası şart mıdır?
Göllerde denizdeki kadar agresif bir kirlenme olmadığını düşünüyorum. Midye, kekamoz gibi ana sorun yaratıcılar yok. Mücadelemiz yosun ve alg ile. Daha ufak bir tekneniz olsa karina boyası kullanmamanızı, sığ bir yerde teknenin altını periyodik olarak silmenizi önerirdim. Böylece mevcut ekosisteme zarar vermeden ve masraflı karaya alma/boyama işlemlerine girişmeden, keyifle teknenize binerdiniz.
4. Ozmoz
Tatlı su fiber tekneler için tuzlu suya nazaran daha agresiftir. Ozmotik basınç, tatlı suda daha yüksektir. Yani tuzlu suya nazaran tatlı su, fiber teknenize işlemekte daha istekli olacak, laminasyonu ağırlaştırabilir ve ozmoza yol açabilir. 93 model bir fiber tekne gölde ikamet edecekse ozmoz koruma önlemi almak için bir epoksi astar sistemiyle boyanmasında büyük fayda görüyorum.İyi seyirler dilerim.
 
Maskeleme bandını sökmek (Haziran’13)
Teknemi verniklerken boyaya damlamaması için maskeleme yapmıştım. Maskeleme için kullandığım marka oldukça kaliteliydi. İşimiz bittikten sonra saatlerce bandı sökmeye çalıştım ama beceremedim. Yağmur ve güneşin etkisiyle bant boyaya kaynamış. Bunu nasıl çıkarabilirim, öneriniz ne olur?
Bülent Öneyli
 
Mevcut boyanın poliüretan mı, yoksa sentetik mi olduğunu yazmamışsınız. Bandı yumuşatmak için üzerine bir sünger veya bez yardımıyla aşağıdaki sıvıları tatbik edin. Aceleci olmayın, bandın tamamen yumuşaması için birden fazla kere tatbik etmeniz gerekebilir. Her durumda yapılacak işlemi öncelikle ‘az görünür’ bir bölümde denemeli, yüzeye zarar vermediğinden emin olmalısınız. Bandı sökmek kadar alttaki yüzeye zarar vermemek de önemlidir. Bu nedenle ilk denemeyi sıcak su ve sabunla yapmakta fayda var. Sünger yardımı ile sıcak su ve sabun bandın üzerine sürülür, hafif hafif ovalanır. Bu yeterli olmazsa sentetik tiner bir bez yardımı ile yine ovalanarak sürülür. Normal şartlarda bu yeterli olacaktır. Maliyetli ve bulunması nispeten daha zor olduğundan, alkol veya yapıştırıcı temizlemek üzere piyasada bulunan solventleri son çare olarak deneyebilirsiniz. Ayrıca gözlük ve eldiven kullanmayı da unutmayın. Eski bir banka kartı, tahta veya reklamcıların kullandığı pleksiglas’tan yapılmış bir spatula da yumuşamış bandı yüzeyden sıyırmak için çok faydalı olacaktır. Bandı söktükten sonra da bu bölümü temiz bir bez ile cilalarsanız, kalan tutkal artıklarını da almış ve bant izi olmadan bir sezonu da garantilemiş olursunuz.
 
Şaft ve pervane boyamak (Şubat’13)
Kimileri şaft ve pervanenin boyanmaması gerektiğini söylüyor. Siz bu konuda ne öneriyorsunuz? Eğer boyanıyorsa hangi boyaları tercih etmek ve nelere dikkat etmek gerekli?
Kağan Tezel

 
Şaft ve pervaneler boyanabilir. Bu parçaların imalatında paslanmaz çelik, bronz, alüminyum gibi alaşım metaller kullanılmaktadır. Bu parçalar çok hızlı hareket ettiğinden standart karina boyalarının yapışma kuvveti yetersiz kalmaktadır. Ayrıca kullanılacak karina boyalarının içerdiği metaller bu alaşımlarla etkileşime girerek yüzey korozyonuna yol açabilir. Bu nedenlerle yapışma kuvveti yüksek ve alaşım yüzeylere zarar vermeyecek içeriğe sahip kuyruk ve pervane boyaları farklı firmalarca üretilmektedir.
Ancak ürün fiyatları yüksek ve performansları çok değişkendir. Aynı boyadan memnun olan da vardır, memnun olmayan da. Uygulama şekli ve şartları, teknenin kullanım sıklığı ve sürati dolayısıyla oluşan aşınma, pervane kavitasyonu, halat dolanması gibi mekanik darbeler boyanın performansına etki etmektedir. Kötü tecrübesi olanlar boyatmak yerine parlatmayı ve yağlamayı tercih etmektedirler. Tercih meselesidir, sürekli çalışan, temiz suda gezen, ve kışı karada geçiren tekneler için iyi bir tercih de olabilir.
Benim önerim şaft ve pervaneleri karina için kullanılan astar ve boya ile değil, bu iş için yapılmış boyalarla boyamanız yönündedir. Bu alanda geniş bir seçenek vardır, teflonlu ve silikon esaslı olanlar tercih edilebilir. Dikkat etmeniz gereken husus boya uygulama prosedürünü harfiyen uygulamak veya uygulatmaktır. Seyre çıkmasanız da haftada bir makinanızı çalıştırır ve ileri-tornistan yol verirseniz bu boyaların çalışmasına da yardımcı olursunuz.

 

Merhaba,
12 metrelik ahşap teknemin güverte armuzlarındaki kalafatları temizleyip epoksi mikrofiberli macunla doldurup epoksi elyaf uygulaması yapıyorum. Kalafatları sökmeden önce acaba yanlış mı yapıyorum dedim. Armuz boşlukları için en iyi yöntem sizce hangisidir? Şimdiden teşekkürler. Haluk Dumanoğlu

Haluk Bey merhaba, sorunuzu konunun uzmanı Eyüp Abay’a danıştım, yanıtı şöyle oldu: “Kalafatların sökülmesi doğrudur. Kalafatlar söküldükten sonra bezir yağı emen ahşap kısımlar da kısmen temizlenecektir. Sonrasında yapılacak işlem, kaplamaların vida yardımıyla sağlamlaştırılmasıdır. Kalafat yapılan teknede, muhtemelen kaplamalar bakır perçin veya çivi ile çakılmıştır. Ancak epoksi ile armuz dolgusu yapmadan önce mutlaka kaplamaların sağlamlaştırılması, bu kapsamda kaplamaların vida ile güçlendirilmesi gerekir. Kaplamaların boşluğunu almak için eğer çivi ile çakma işlemi yapılırsa, özellikle teknenin yaşına bağlı olarak çürüyen ve güçsüzleşen kaplamalarda çatlama ve kırılmalar olabilir. Vida ile sıkma sırasında bu şekilde bir kaza yaşanmaz.

Sağlamlaştırılma yapıldıktan sonra armuzlar, ESA-3000 (epoksi yapıştırıcı) ile veya ERA-4000 (epoksi reçine) ve mikrofiber karışımı ile doldurulur. Kalafatların çıktığı yerlere ve tüm armuz arasına epoksi yapıştırıcı doldurulur. Daha sonra spatula ile sıyırarak armuz arası dış kaplama ile sıfırlanır. Eğer sıkma işlemi yapılan vida başlarında da çökmeler var ise oralara da epoksi yapıştırıcı sıyırarak sıfırlanır. Epoksi kuruduktan sonra tüm yüzey makine ile zımpara yapılır. Tamamen yüzey zımparalanıp sıfırlandıktan sonra zemine epoksi reçine ve elyaf uygulaması yapılabilir.”


 

Teknemin salma cıvatalarında uygulanmış boyanın kimi yerleri pul pul oldu, henüz somunlarda hiç pas emaresi yok. Uygulanmış olan boyayı da bilmiyorum. Somunlara (ve cıvatalara) ne uygulamalıyım, nasıl uygulamalıyım? Alttaki boyayı tamamen sökmeli miyim?
İsmail Beğen

İsmail Bey, salma somun ve saplamalarının boyanmamasını daha doğru buluyorum. Yıllar geçtikçe tekrarlanan boya uygulamaları korozyon ve problemleri önlemek yerine gizleyebiliyor. İyi bir temizlikten sonra gres yağı ile yağlanmaları yeterlidir. Böylece bir sorun olup olmadığını görerek takip edebilirsiniz.

Eğer tekneniz karada ise ve salma zemin üzerinde doğru beslenmişse, boyaları temizledikten sonra somunları teker teker gevşetip, saplama ile somun arasında herhangi bir korozyon veya çatlak olmadığından emin olduktan sonra tekrar sıkın. Sökmeden önce somunu işaretlemek yerine, üretici firmanın önerdiği değerde, bir tork anahtarı ile bu işi yapmakta fayda var.

Ardından gres yağı ile yağlayın. Bu yağ katmanı korozyona karşı koruma sağlarken, farşı kaldırıp baktığınızda da durumu en net şekilde görmenizi sağlar.

 

Teknemin boya işlerini bu kez kendim yapmayı ve ucuz yerli bir boya kullanmayı düşünüyorum. Nasıl olsa bir yıldan sonra yine yapmak gerekiyor. İnternette zehirli söken su bazlı bir kimyasal buldum. Sizce alıp denemeye değer mi? Tekneme bir zararı olabilir mi? Yoksa zımparaya devam mı etmeliyim? Tavsiyeniz ne olur?
Salih Demir (Ekim'19)

Piyasada değişik tipte boya sökücüler var. Performansları konusunda genelleme yapamayacağım. Mevcut boyanın cinsine ve kalınlığına göre karar vermek gerekir, o nedenle en ufak ambalajı alıp denemekte fayda var.

Teknenin altında yıllar yılı üst üste birikmiş bir boya varsa, birkaç defa aynı uygulamayı yapmak gerekecek ve işin maliyeti artacaktır. Bu zehirli boya katlarının arasında astar da atılmış ise iş daha da zorlaşacaktır.

SPC boyalarda kuvvetli bir alt yıkama ve su zımparası işinizi görecektir. Bunlar yumuşak boyalar olduğundan kolayca sökülürler.

Boya sökücü, düşük kalınlıkta sert zehirli boyalarda tercih edilebilir. Yine de titizlikle çalışmak, ürünün tavsiye edilen yüzeyde bekletme sürelerini geçmemek, söküm işlemi bittikten sonra boya sökücüyü yüzeyden tamamen arındırmak önemli. Yüzeyde boya sökücünün artıkları kalırsa üzerine süreceğiniz boyanın yapışmasını etkileyebilirler.

 

Teknemin verniği boyaya damlamasın diye maskeleme yapmıştım ancak sabahına maskeleme bandının boyaya kaynadığını fark ettim. Bir türlü de çıkaramıyorum. Ne yapmalıyım?
Erdem Özbay (aralık'19)

Merhaba Erdem Bey, maalesef çıkmaz ve kolay bir çözümü yoktur. Kağıt maskeleme bantları verniği emerek birlikte sertleşir. Bu hatayı gidermek için yapılabilecek işlemler de mevcut boya/vernik ve yüzeylere zarar verebilir.

Bu nedenle, gözlerden uzak bir bölümde denemeler yaparak olay özelinde çözüm bulmak gerekir. Maskelenmiş yüzey çift komponentli bir boya ile boyanmışsa, tiner ile bandı yumuşatarak çıkarmayı deneyebilirsiniz. Vernik çift komponentli ise bu da işe yaramaz. Verniği emmiş olan bant, bir fön makinası ile ısıtılarak ve keskin kenarlı ahşap bir spatula ile kaldırılmaya çalışılabilir. Bu başarılı olursa, yapışkan temizleyici solvent ile temizlenen yüzey silinebilir.

Bir diğer yöntem olarak da maket bıçağının sadece bıçağı, boya ile bant arasına sokularak yavaşça kaldırılabilir.

Tüm bu yöntemler belirli durumlarda işe yarar, bazen de yaramaz, yüzeye zarar verir ve vernikli bandın zımpara ile alınıp tekrar boyanması gerekir. Kolay gelsin.

 

Elimdeki zehirli boyanın kullanma kılavuzunda 20˚C’de 6-8 saat kuruma ve 24 saat sertleşme süresi veriyor. Benim sorum, birinci kattan sonraki katları, öncekine daha iyi yapışması için sertleşme olmadan, kuruma sonrası atmak mı gerekir? Bir de denize atmadan sertleşme süresini beklemek gerekir mi?
Hüsnü Güventürk (ekim'18)

Merhabalar, zehirli boyalar genellikle tek komponentli olduklarından, katların birbirine yapışması kuvvetlidir. İdeal olanı sertleşme süresi dolunca ilave katları uygulamaktır. Bu şekilde gayet iyi bir yapışma elde edilecektir ve solvent hapsolması, rulonun yüzeydeki boyayı kaldırması veya ezmesinin önüne geçilecektir.

Denize atmak için ise mutlaka sertleşme süresini bekleyin. Özellikle belirtilmemişse, boya yaşken denize indirmek doğru bir uygulama değildir. Hem lift sapanları boyayı ezerek bu bölgelerde performansını zayıflatır hem de boya solventini atamadan servise çıkacağından istenen verimi sağlamayabilir.

Denize inmeden önce, bir aydan bir yıla kadar karada bekleyebilen zehirli boyalar artık mevcuttur. Aldığınız boya ile ilgili bu bilgiye ulaşamıyorsanız, sertleşme süresinden sonra bir-iki gün içinde denize indirmeniz uygun olacaktır.

 

30 yaşındaki teknemin salma ile tekne gövdesinin birleştiği yere sürülen Sika yumuşak ve yapış yapış hale geldi. Yenisini uygulasam zamanla o da yumuşar mı?
Burak Kocaman (haziran'18)

Sualtında kullanılan bu malzemelerin UV dayanımları yoktur, tekne uzun süre karada kaldığında ve üzerinde koruyucu bir boya olmadığında özelliklerini kaybetmektedirler. Kışlayan teknelerde Sika’nın üzerinde boya yoksa güneş ışınlarına karşı önlem almak gerekir.

Ayrıca, temizleme veya zehirli boya yüzey hazırlığında kullanılan aseton, tiner gibi solventler de Sika’nın yapısını bozabilir. Bu Sika’lar boyanabilir olsa da solvente batırılmış bezlerle yapılan ağır temizliklerde zarar görebilmektedirler.

Tekne salmalarının gövde ile bağlantılarında yapısal yapıştırıcı olarak Sikaflex 292 kullanılırken, derz dolgusunda Sikaflex 291 kullanılmaktadır. Eğer salma tekneden ayrılarak yeniden montajı yapılacaksa Sikaflex 292 ile işlem yapılmalıdır.

Öyle tahmin ediyorum ki yumuşayan kısım sadece derz, dolayısı ile salmayı gövdeden ayırmak gerekmeyecektir. Eski derz’in kazınması ve tekrar Sikaflex 291 uygulanması yeterli olacaktır.

Yumuşamış Sika temizlendikten sonra, salmanın ve teknenin yapım malzemesine göre bir ön hazırlık yapmak ve primer (astar) kullanmak Sika’nın ömrünü uzatacak ve yuvasında kalmasını sağlayacaktır. Bu konuda, kullanacağınız Sika’nın üretici firmasından tavsiye alınız.
Yukarıdaki hususlara dikkat ederseniz kullanacağınız Sika’nın ömrü de uzayacaktır.

 

Polikarbon malzeme boya tutar mı? Tutması için nasıl bir ön işlem yapmalı ve hangi tür boya kullanmalı?
Gökhan Zorlu (kasım'18)

Polikarbonun boyasever bir malzeme olduğunu söyleyemeyiz. Bildiğim kadarıyla gemi/yat uygulamalarında polikarbonlar için, özellikle de karina uygulamalarında önerilebilecek garantili bir boya sistemi yok. Yapılabilecek en iyi işlem yüzeyleri yıkama ve solvent silimi ile yağdan ve tuzdan arındırıp zımparalamak ve poliamid epoksi (polyamide epoxy) bir astar ile astarlamaktır. Farklı markaların bu tür astarları mevcut. Üzerine gelecek boyalarla ilgili de astarı tedarik ettiğiniz firma ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 

Merhaba, ultrasonik karina temizleyiciler zehirli boyaya alternatif olabilir mi? Performansı, hangi tip tekneler için uygun olduğu, artıları, eksileri hakkında görüşünüz nedir? Nail Turan (ocak'18)

Merhabalar, ultrasonik karina temizleyiciler zehirli boyaya alternatif değildir. Zehirli boya ile birlikte kullanıldığında boyanın performans ve ömrünü uzatıcı bir yardımcı olduğu söylenebilir.

Bunun sebepleri;

1. Probe’ların montaj yerlerinin önemli olması ve karina bölgelerinin tamamında aynı performansı almanın zorluğudur. Suyun dışında çalışmadığından suya girip çıkan su hattı bölgesi ve lastik/derlin vs. ile izole dümen palası ve şaft/pervane gibi bölgeler örnek olarak gösterilebilir.

2. Sistemin çalışmak için elektriğe ihtiyacı vardır ve bir elektrik kesintisi/arızası/akülerin boşalması karinayı tamamen korumasız bırakır.

Piyasada birçok marka ve çeşidi olduğundan performansları konusunda bir genelleme yapmak doğru olmaz. Ahşap ve ferrocement tekneler ultrasonik dalgaları iletmediklerinden bu teknelerde kullanılmaz. Balsa/köpük kompozitlerde probe’ların dış gövde ile temasının sağlanması için yapısal bir takım değişiklikler yapmak lazımdır. Daha çok çelik ve CTP (Fiber) teknelerde kullanım alanı bulurlar.

Alüminyum teknelerde ise en iyi performanslarını gösterirler. Alüminyum teknelerde kullanılan zehirli boyaların da en zayıf boyalar olduğunu göz önünde tutarsak, bu teknelerde bir ihtiyaca cevap verebilirler.

 

İnternette dolaşırken kekamoza karşı nano yüzey koruma diye bir şey gördüm. İnternette aradığımda da birçok ürünle karşılaştım. Ben bu yöntemle ilgili bilgi almak istiyorum. İşe yarıyor mu acaba?
Sertan Aktaş (mayıs'17)

Bu ürünler cila veya ince film kaplama olarak yıllardır farklı marka ve imajlarla piyasaya sürülüyorlar. ‘Son teknoloji ürünü’ olmaları ortak özellikleri ancak bu markalar pek süreklilik arz etmiyor. Uzun süreli karşılaştırmalı testlerine rastlayamadım. Dezavantajlarından bahsedilmiyor. Bu ürünlerin çalışma prensipleri genellikle nano parçacıklar sayesinde pürüzsüz bir yüzey oluşturup kekamoz vs. canlıların yüzeye yapışmasını engellemek üzerine kurulu. Kaygan yüzeye kirlenme oluşturabilecek deniz canlıları tutunsa bile tekne süratli seyirde iken suyun sürtünmesi ile veya demirde iken bir bez/sünger ile silinerek temizlenebilir. Ticari gemiler için üretilen ve aynı mantıkla çalışan, nano pigment içeren veya içermeyen deniz boyaları da bulunuyor. Bunlar belli seyir sürelerinde ve süratlerinde ekonomik olabiliyor. Ancak bir tekneye uygun olan ürün diğeri için uygun olmayabilir. Bu yüzden ürünü alırken teknenizin boyutları, seyir sürati ve alışkanlıklarınız için uygun olup olmadığını sorgulayın. Bu ürünlerin kendi tekneniz için uygun ya da pratik ve ekonomik bir seçenek olup olmadığını değerlendirirken şu ölçütlere dikkat edebilirsiniz:

* Boya/kaplamanın metrekare malzeme maliyeti

* Yüzey hazırlığı maliyeti

* Karada kalma ve uygulama sonrası denize iniş süreleri

* Servis süreleri ve servis süresi boyunca gerekli olabilecek bakım maliyeti

* Memnun kalınmadığı takdirde karinayı eski sisteme döndürme maliyeti.

 

Teknemde kabin içinde cırt bantları tavana bali gibi bir yapıştırıcıyla yapıştırmışlar. Ancak onlar da artık bir işe yaramıyor. Bu kalıntıları üstünkörü temizledim ancak hâlâ kalıntılar var. Bu kalıntıları nasıl temizleyebilirim?
Muratcan Çehreli (eylül'17)

Aseton ile silmeyi deneyiniz. Yeterli gelmez ise 3M 08984 isimli ürünü kullanabilirsiniz. Kuvvetli bir yapışkan temizleyicidir. Geniş alanlarda kullanmadan önce küçük bir yerde deneme yapmanızı öneririm. Her koşulda ortamın iyi havalandırılmasına dikkat edin, kullanılan solventler sintinede birikmesin!

 

Güvertedeki pas lekeleri için ne yapabiliriz? Oksalik asit tavsiye edildi, nasıl kullanabiliriz?
İrfan Karaca (aralık'16)

Oksalik asit güvertedeki pas lekelerini çıkarmak için kullanılabilecek iyi bir üründür. Bunun için; güverte uygun bir deterjanla yıkanır ve durulanır, 100 gram oksalik asit 1 litre yeni kaynamış su ile karıştırılır. Henüz ıslakken güverteye yumuşak bir fırça ile tatbik edilir, 15-20 dakika beklendikten sonra yumuşak bir fırça ile tatlı su ile yıkanır. Tüm yüzey tatlı su ile durulanır.

Bu işi yaparken şunlara dikkat etmeliyiz:

* Profesyonel uygulayıcılar özel durumlarda 1 litre suya 1 kilogram oksalik asit katarak jelsi solüsyonlar kullanabilmektedir. Amatör uygulayıcılar için tavsiyem  %5-15 arası miktarlarda oksalik asit solüsyonu kullanmaları ve gerekirse işlemi aynı oranlardaki solüsyonlar ile tekrar etmeleridir.

Tüm asitle yıkamalarda olduğu gibi durulamanın çok iyi yapılması gerekir. İyi durulanmadığı takdirde, asit artıkları yüzeyde kalacak ve bir süre daha çalışmaya devam edecektir. Suyun göllenebileceği yerlerde, paslanmaz aksesuar kenarlarında vs. çok iyi durulama yapılmalıdır. İşlem sonrası sadece uygulama alanaını değil, tekneyi yukarıdan aşağıya, bordaları dahil olmak üzere tamamen yıkamanızı tavsiye ederim.

* Denizde uygulanmasını hem çevreye hem de su hattı boyunca tekne yüzeylerine verebileceği zararlar sebebiyle tavsiye etmiyorum. Bazı zehirli boyalar oksalik aside karşı hassastır. Tekne denizde ise güverte giderlerinden akan durulama suyu, su hattı boyunca zehirli boyayı tahrip edebilir. Tekne karada olsa dahi uygulama sonrası karinayı da durulayınız.

* Son olarak; oksalik asit toz şekere benzer, teknede muhafaza etmeyin. Muhafaza edecekseniz de mutfaktan uzak, ulaşılması zor bir yerde ve üzeri etiketli olsun.

 

Yeni aldığım teknemin zehirli boyasını yaptıracağım. Ozmoz koruması yaptırmaya gerek var mıdır? Öneriniz nedir?
Yiğit Ülker (haziran'16)

2000 yılı sonrasında imal edilmiş teknelerde ozmoza pek rastlamıyoruz. İmalatçı firmalar kullanılan malzemelerle birlikte üretim metodlarını da büyük ölçüde iyileştirdiler. Astar ve zehirli boya sizin için yeterli olacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, tekne karinasının zımparalanmadan önce yağ, wax ve/veya kalıp ayırıcı maddelerden temizlemektir. Tekne karinası deterjanlı, tercihen ılık su ile fırçalayarak yıkanmalı, solvent ve çift bez metodu ile silinmelidir. Çok iyi durulanmalı, durularken suyun yüzeydeki hareketleri takip edilerek, yağlı kaldığı tespit edilen bölgelerde işlem yenilenmelidir. Kullanılacak temizlik malzemeleri hakkında boya üreticisi firma önerilerde bulunabilir. Zımpara yapıldıktan sonra temizlemek çok yanlış bir uygulamadır.

Zımparalama işlemini kullandığınız boyanın imalatçısı şart koşuyorsa yapın ve mümkün mertebe hafif uygulayın, yüzeyde kalın. (Sadece scotch’la da matlaştırabilirsiniz) Jelkot taze ise, birçok astar zımparalamadan da sorunsuz yapışacaktır. Ve boya katları arası bekleme sürelerine uyun, ikinci kat sürelerini fazla geçirmeden uygulayın ki kimyasal yapışma da sağlansın. Yeni tekneniz hayırlı olsun.