Monte Carlo 65 - Beneteau Group-Tezmarin
Naviga
29.07.2015
A | a
Monte Carlo 65 - Beneteau Group-Tezmarin

Beneteau Group'un İtalya'da ürettiği Monte Carlo Yacths markasıyla geçen sene en büyük modeli MCY 76'nın deneme seyrinde tanıştım. Şimdi de MCY 65 ile huzurlarınızdayız.


Havuzluk ve güverte
MCY 65’in kıç tarafında bulunan tik kaplı büyük hidrolik platform denize inip çıkabiliyor. Havuzluğa sancak ve iskele taraftan iki basamakla ulaşılıyor. Tik kaplı geniş havuzlukta kıç tarafta sabit bir koltuk ve önünde bir tik masa bulunuyor. Masa etrafına konan sandalyelerle birlikte altı-sekiz kişinin oturabileceği bir alan yaratılmış. Teknede yan güverte geçişleri emniyetli ancak baş tarafa uzanan bu geçiş yolları biraz daha geniş tutulsa daha rahat olurdu diye düşünüyorum. Baş güvertede MCY 76’da olduğu gibi küçük kardeş MCY 65’te de rahat oturma ve güneşlenme alanı var. Tabii ki aradaki boy farkından .türü buradaki alan 76’ya göre daha kü.ük. Sancak-iskele her iki tarafa sedir gibi uzanan üzeri minderli alanda rahatça dinlenip vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bu minderli alanın sırtlıklarını yatırmak veya dik hale getirmek mümkün. Teknenin güvertesi genel olarak sade ve şık.Flybridge
MCY 65’in tik kaplı flybridge’ine havuzluğun iskele tarafındaki geniş merdivenden rahat ve emniyetli şekilde çıkılıyor. Bu tip birçok motoryatta olduğu gibi bu merdivenin üzeri yağmurlu havalarda su girmesini önlemek amacıyla bir heç ile kapanabiliyor. Flybridge çok rahat. Sancak tarafta büyük bir oturma grubu ve ortasında sabit bir tik masa var. İskele tarafta ileri doğru bir başka L şeklinde oturma grubu daha bulunuyor. Kokpit ve kumanda paneli bu oturma grubunun yanında, sancak tarafta. Dümenci koltuğuna ü. kişi yan yana oturabilir. Bu sayede teknesini ara sıra kendi kullanmayı seven tekne sahipleri yanlarına arkadaşlarını da alabilir. Buradan görüş açısı özellikle ayakta dururken gayet iyi. Geniş gösterge panelinde tüm donanım mevcut. Flybridge’in pupa tarafında üzeri kapaklı ızgara, lavabo, buzdolabı ve derin dondurucu olan bir alan var. Flybridge’in üzerindeki şık sabit gölgelik karbondan üretilmiş ve otomobillerdeki sunroof gibi, düğmeyle kolayca açmak mümkün.

İç mekan
Teknenin salonuna büyük cam kapıdan rahatça giriliyor. Salonda da yerler tik kaplı. İç mekan bir ev rahatlığı ve konforunda. İçeri girince kapının hemen .nünde, iskele tarafta açık mutfak bulunuyor. Mutfak girişe yakın konumlandırılarak havuzluğa ve flybridge’e servis yapmak kolaylaştırılmış. Mutfak tezgahı yeterli genişlikte ve evlerdeki açık Amerikan mutfaklara benziyor. Mutfakta çalışmak rahat, tüm ekipman mevcut. Teknenin iç mekanında İtalyan estetiği hemen fark ediliyor, bolca deri ve ahşap kombinasyonu kullanılmış. Döşeme ve ahşap kalitesi üst düzeyde. Mutfağın karşısında sancak tarafta önünde katlanır bir masa olan dört kişilik L şeklinde bir koltuk var. Buradan bir basamak ile pruvaya doğru ilerlediğinizde salondaki oturma alanına geliyorsunuz. Burada iskele tarafta büyük, rahat bir oturma grubu ve önünde şık bir sehpa var. Bu oturma grubunun karşısında ise ahşap bir büfe bulunuyor ve bu büfenin yanındaki bölmeden çıkan LCD televizyon sağa sola dönerek hem salondan hem mutfaktan TV seyretmenize olanak sağlıyor.

Salonda sancak tarafta bulunan kumanda panelinin iki kişilik koltuğu yüksekte konumlandırılmış. Görüş açısı gayet iyi ve tekneyi içeriden rahatça yanaştırmak mümkün. Buradan pruvaya doğru altı basamaklı koridordan aşağı inince kamaralara varıyorsunuz. Teknede bir ana, bir VIP, bir de misafir kamarası olmak üzere üç kamara bulunuyor. Ayrıca kıç tarafta iki kişilik kendi duş tuvaletine sahip bir mürettebat kamarası da mevcut. Ana kamara gövdenin ortasında, gayet büyük ve konforlu, bordadaki lumbozlardan hoş bir deniz manzarası sunuyor. Evinizin yatak odasındaki kadar rahat edebileceğiniz kamarada ortada büyük çift kişilik bir yatak var. Çiftler için iki ayrı boy dolabı olan kamarada ayrıca bir de makyaj masası bulunuyor. Buranın geniş duş tuvaletinde iki ayrı lavabo var. Sancak tarafta bulunan misafir kamarasına iki adet tek kişilik yatak konulmuş. Baş tarafta bulunan daha büyük VIP kamarada ise çift kişilik yatak bulunuyor. Tüm kamaralarda geniş duş tuvaletler, LCD TV ve yeterince dolap ve çekmece bulunuyor. MCY 65’in iç mekanı ince detayları, kaliteli malzeme ve işçiliği öne çıkıyor.


 Seyirde
MCY 65’e hayat veren iki adet 1000 HP MAN makine ve baş-kıç pervaneler sayesinde manevra kabiliyeti yüksek başarılı. Kumanda panelinde bulunan joystick ile çift makine ve baş-kıç pervanelerine senkronize olarak kolayca kumanda etmek mümkün. Daha fazla gü. isteyenler için 2X1200 hP makineler de seçenekler arasında. Seyir günümüzde lodosun yarattığı 1,5-2 metrelik dalgalar mevcuttu. Tekne bu dalgaların arasında zaman zaman yalpaya düşse de dengeli seyretti. G.rdüğümüz azami sürat 2350 devirde 29 knot, ekonomik seyir süratinde ise 2100 devirde 26 knot oldu. Tekne ekonomik seyir süratinde seyrederken makine başına 150 litre olmak üzere toplamda saatte 300 litre yakıt sarfiyatına sahip. Kolay kullanımı ve başarılı manevra kabiliyeti, MCY 65’in seyrimiz sırasında öne çıkan yanları oldu. Sonuç Yüksek bordası ve dikkati çekici rengiyle heybetli bir g.rünüme sahip olan MCY 65 şık bir motoryat. İtalyanların ince dokunuşu tüm detaylarda kendini göstermiş. Gü.lü makineleri, ev rahatlığındaki iç mekan konforu ve güverte üzerindeki geniş alanları bu teknenin artıları arasında.

MCY 65’in Teknik Özellikleri
Tam Boy: 19,65 metre
En: 5,20 metre
Ağırlık: 28 ton
Yakıt Kapasitesi: 4.200 litre
Su Kapasitesi: 900 litre
www.tezmarin.com