Beneteau Oceanis 55 - Tezmarin
Naviga
30.07.2015
A | a
Beneteau Oceanis 55 - Tezmarin

Mavinin 55 tonu
Nisan ayında Tezmarin’in davetlisi olarak gittiğim İspanya’daki bu deneme seyri fotoğraflarının Fransa’dan gelmesi geciktikçe içimdeki huzursuzluk ‘ödevini yapmayı ihmal etmiş öğrenci’ ruh haline dönüştü. Geç ama güzel gelen bu fotoğraflara temmuz ortası kavuşunca da yazıyı biraz gecikerek basıyoruz. Beneteau’nun en çok satan serisi olarak bilinen ve gezi yelkenciliğinde önemli bir pazar payına sahip olan Oceanis’in yeni modeli 55’i herkes gibi ben de heyecanla bekliyordum. Bu buluşma heyecanımı boşa çıkarmadı. Siparişini tekne henüz çizim halindeyken verenlerin ‘Oceanis inancı’nın desteksiz olmadığını, Palma de Mallorca’da yaşayarak görmüş oldum.


İlk bakış yanıltmasın
Real Club Nautico’nun önünde bağlı duran Oceanis 55, ilk bakışta bana Sense 55’i çağrıştırdı. Gövdesinin çeneli yapısı, açılır kapanır kocaman yüzme platformu, geniş kıç aynası, çift dolapdümeni yüzünden uzaktan edindiğim intiba, Oceanis 55’e attığım ilk adımlarla yerini yepyeni fikirlere bıraktı. Bu arada, Oceanis 55’in Sense 55 ile önemli tek ortak noktası, ikisinde de çift dümen palası olması. Meraklıları bilir; Oceanis daha önce hiçbir modelinde çift dümen palası tercih etmedi.

Havuzlukta ‘tatlı hayat’
Gelelim tespitlerimize: Dümencinin rahat seyir yapabilmesi için her iki dümen zeminine iyi bir açı verilmiş; oturma yerleri de normalden daha yüksek ve rahat. Mandarlar, ıskotalar ve bütün kontrol halatları, dümencinin ulaşabilmesi için dümen pedestalının önüne ve yanına yerleştirilmiş iki vince geliyor. Bu şekilde yelkenlerin dümenci tarafından ayarlanması sağlandığı gibi kurulacak sistemle buradan tek halatla camadan bile vurulabiliyor.
Ana yelken ıskotası sadece tek vinçten kontrol edilebiliyor. Acil durumlarda her iki taraftan da müdale edilebilecek bir sistem belki daha iyi olabilirdi. Ana yelken ıskotası ark üzerindeki palangadan yönlendirilerek vinçlerine getiriliyor. Bu şekilde ana yelken arabası ihtiyacı ortadan kaldırılmış ve ıskotanın bumbayı daha kıçtan tutması sağlanarak kavança yenildiğinde ya da sert boci tramolalardaki bumba kırılması ve mürettebat yaralanmasının önüne geçilmeye çalışılmış. Az sayıda mürettebatla rahat yelken seyri için her şey dümencinin kolayca ulaşabileceği konumda.

Böylelikle yelken esnasında yardımcı olmayıp ortadaki masanın ve yandaki koltukların tadına varmak isteyen misafirleriniz rahatsız olmayacağı gibi, dümenciye çapariz verme ihtimalleri de ortadan kaldırılmış. Dümencinin önünde, sancak ve iskele tarafta olmak üzere dört Simrad ekranı var.Kokpit adeta geniş bir yaşam alanı olarak düzenlenmiş. Tasarımcı Olivier Racoupeau, teknenin tanıtımının ilk yapıldığı andan itibaren Oceanis 54’ün kokpitinden çok daha geniş ve kullanışlı olduğunu vurgulayarak bu özelliğin altını özellikle çiziyor. L şeklindeki oturma yerleri ve onun için özel uygulanmış minderler teknenin mini ‘lüks’ detaylarından. Sırt dayama yerlerinin açısı ve dizleri hafif kıvırmaya destek olan özel dikimli sabitlenebilen minderler keyfe keyif katıyor. aynı zamanda oturma yerlerinin altlarındaki kanatlar açılarak yatak haline geliyor. Serpinti körüğünün altında, kamara girişinin iki yanında gündüzleri rüzgârın ve gölgenin, geceleri serpinti körüğünü indirerek yıldızların keyfini çıkarmak için iki geniş minder var. Biz seyre çıktığımızda teknede dokuz kişiydik, bir kişi dümendeyken sekiz kişi rahatlıkla masanın etrafında havuzluğun tadını çıkardık.Güverte
Pruvadan uzayan yaklaşık 1 metre bastonun içine yerleştirilen demir/çıpa, elektrikli ırgat yardımıyla daha kullanışlı hale getirilmiş. Bastonun ucuna yerleştirilmiş mapaya donatılan Code 0 yelkeniyle hafif havalarda dar apaz ve sert havalarda apaz performansı artırılmış. Tüm ıskotalar tik güvertenin altından kokpite ulaşıyor.
İç mekanlar
Ferah. aydınlık. Rahat. Hangi özelliğiöne çıkaracağımı bilemiyorum. aranızda “55 feet’lik teknede bunlar olmazsa hangisinde olacak?” diyenler olabilir. Ancak bazen öyle teknelerle denize çıkıyoruz ki daha içeri attığımız ilk adımda ‘içimiz’ kararıyor. Oceanis 55’in bordasında yer alan sekiz lumboz ve başüstündeki geniş heçler, içerinin adeta ışıkla yıkanmasını sağlıyor. Bizim test ettiğimiz tekne, üç kamarasıyla altı kişiye konforlu bir yaşam imkanı sunuyordu. Oceanis 55’ dört veya beş kamara olarak da tercih edilebiliyor. Beş kamaralı seçeneği işaretleyenler bir tuvaletten vazgeçmek durumunda çünkü yerleşim planında o duş/tuvalet, ranzalı bir kamara halini alıyor. Genişliği 4,96 metre olan yelkenlinin iç tasarımı Nauta Design’a ait. Navigasyon masası, yemek bölümü ve mutfak arasında kalan boş alan o kadar geniş ki ‘tek kale, gazozuna’ maç yapabilirsiniz. Sancakta yer alan yemek grubunun hemen karşısına ikili bir koltuk yerleştirilmiş. Koltuğun sırtına isterseniz kızaklı LED TV seçme şansınız var. Bu ikili koltuğun hizasında, kıça doğru L şeklinde tezgahlı mutfak yer alıyor. ahşap dolap ve depolama alanlarının bolluğuyla dikkat çeken mutfak çok büyük değil ancak oldukça kullanışlı. Oceanis 55’in iki misafir kamarası kıçta. Her iki kamarada da çift kişilik yatak ve geniş gardırop mevcut. Misafir kamaraları salonda, teknenin sancağında yer alan duş ve tuvaleti kullanıyor. Geniş özel banyosuyla pruvaya yerleştirilen ana kamara, başaltında kızıla çalan ahşap mobilyalar, krem rengi duvar ve tavanla vurgulanıyor. Bolca depolama alanı, büyük bir gardırop, tuvalet masası ve bir çalışma alanı da yine ana kamaranın içinde.

Seyirde
Denize çıktığımız gün rüzgâr nazlanıyordu. açıkçası bu boy bir teknenin 10-12 knot’ın altında uçar gibi yürümesini beklemiyorduk ama Code 0’yu bastıktan sonra gayet güzel yol almaya başladık. Tekne, çeneli gövdesinin üzerine de oturunca suyun üzerinde akmaya başladı. apaz seyrinde (8,7 knot rüzgârda) 7,3 knot; (8,9 knot rüzgârda) 7,6 knot; (9,1 knot rüzgârda) 8,2 knot hız yaptık. (10,2 knot rüzgârda) ise 9,3’e knot’a çıktık. Hyronet Incidences yelkenlerin tercih edildiği teknede ana yelken tam boy çıtalı/balenli (full battened), cenova yüzde 105. Özetle; seyir özelliklerinden iç yerleşimine, kokpit tasarımından navigasyon donanımına kadar her noktası ‘sefa sürmek’ için tasarlanmış Oceanis 55, sadece birkaç günlük yaz gezileri için değil, tüm yıl keyifle içinde yaşamak üzere yaratılmış. Kalabalık seviyor ya da bizim gibi geniş bir aileye sahipseniz, işte size “ah o teknede ben de olsaydım...” dedirtecek bir Beneteau.

Oceanis 55’in teknik özellikleri
Tam boy: 16,78 metre
Su hattı boyu: 15,99 metre
En: 4,96 metre
Motor: 75 HP Yanmar dizel
Yakıt kapasitesi: 600 litre
www.tezmarin.com