Sidney Hobart heyecanı başladı
Naviga
26.12.2015
A | a
Sidney Hobart heyecanı başladı

Sydney Hobart Yat Yarışı 108 teknenin katıldığı muhteşem bir filoyla start aldı. America’s Cup ve Volvo Ocean Race’ten sonra en çok ilgi çeken yelken yarışlarından biri olan Sydney Hobart, bu yıl 15-20 knot arasında değişen kuzey doğulu rüzgârla başladı. Yaklaşık 600 millik rotada yarışacak filonun güneyli patlama adı verilen hava durumuyla karşılaşmasının ihtimaller dahilinde olduğu belirtiliyor. Bu yıl yarışı Naviga adına takip eden Sevil Ören de start hattındaydı.

Sevil Ören, Sir Robin Knox-Johnston ile

Ören’den aldığımız ilk bilgiler starttan hemen sonra Ark 323 teknesinin bir çarpışma yaşadığı, Cougar II’nin sancağında hasar olduğu, Lupa of London ile birlikte üç teknenin yarışı terk ettiği yönünde. M3 de hasarlı olmasına rağmen bir süre direndi ancak sonunda o da Sidney Limanı’na dönen grupta yerini aldı. Ören, yarışın ilk anlarını şu cümlelerle yorumladı: “Filo enfes bir start aldı. Comanche jilet gibi fırladı, Perpetual Loyal ile beraber.
Wild Oats da hemen kıvrılarak hamle yaptı. Rüzgâr bol ve sert olursa Comanche iyi uçar ama hafif rüzgârda "şişman bir kadın" gibi yerinde sayar (bu sahibinin yakıştırması). Wild Oats bu sene de yenilenmıs güç ile yola çıktı, kaptırmak istemeyeceği muhakkak. Ragamuffin 100 de çok iddialı.”

Sevil Ören önceki yarışların kazananlarıyla: Daryl Hodgkinson (Victoire), Roger Hickman (Wild Rose), Matt Allen (Ichi Ban)

Sevil Ören bu yıl yarışa katılan iki Türk yelkenci olduğunu bunlardan Unicef yatıyla mücadele eden Murat Eke ile de görüştüğünü sözlerine ekledi.
Dokuz saati geride kalan Sydney Hobart Yat Yarışı'nda Comanche, Rambler ve Wild Oats ilk üç sırada. Ancak filonun önünde fırtınalarıyla ünlü bir rotada zorlu bir mücadele var. Yarışın perde arkasında yaşananları merak ediyorsanız Naviga’nın şubat sayısını kaçırmayın.