2015 denizlerde böyle geçti
Naviga
30.12.2015
A | a
2015 denizlerde böyle geçti


Kuzey Kutup Dairesi, Kuzeybatı Geçidi’ni 2014 yılında batıdan doğuya geçen tek amatör denizci olarak muhteşem bir başarıya imza atan Erkan Gürsoy, 23 Ocak Cuma günü Çanakkale’den yurda girişinde başarısına yakışır bir törenle karşılandı. Minik yelkencilerin eşlik ettiği törende Sadun Boro, Erkan Gürsoy’u ilk karşılayanlardan biri oldu.


Teknesi Symina ile Atlas Okyanusu’nu tek başına geçmek üzere denize açılan Dilek Ergül, Atlantik'te sadece 120 mil sonra dümen arızası sebebiyle teknesini terk etmek zorunda kaldı. Ergül, KP Albatross isimli bir gemi tarafından kurtarılarak Hollanda’nın Rotterdam limanına ulaştırıldı.


Sarp Yat 18 Nisan’da dünyanın en prestijli ve geniş kapsamlı tasarım yarışması olarak kabul edilen Uluslararası A’ Design Ödülleri ve Yarışması’nda altın madalya ile ödüllendirildi. Ardından International Arch of Europe Ödülü geldi. Ve 15 Mayıs’ta İngiliz Design et al Dergisi’nin verdiği Uluslararası Tasarım Ödülleri’nin tekne kategorisinde Classic 40 ve Sarp 46 yatları ile 40 metre üstü ve 40 metre altında ‘En İyi Konsept Yat’ ödüllerini elde etti.

 
Su Marine 35,60 metrelik Tanju Kalaycıoğlu tasarımı In Love ile The International Yacht&Aviation Awards’ta iki dalda birden ödül aldı.

 
Tansu Yachts, World Superyacht Awards 2015’te So’Mar ile ikinci Neptün heykelciğini aldı.

 

Tolga E. Pamir, toplam 2.200 deniz millik La Solitaire Du Figaro Yarışı için 31 Mayıs’ta start alan filodaki tek Türk yarışçıydı.

 
Yelkenli teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk denizcisi, denizlerin babası Sadun Boro 5 Haziran 2015’te yaşamını yitirdi. Tüm yaşamını Türkiye'nin cennet koylarının korunmasına adayan, amatör denizciliğin gelişmesi adına yılmadan çalışan Boro, yazdığı kitaplarla binlerce denizcinin yol göstericisi oldu. Kurulduğu günden bu yana Naviga ekibinin hem dostu hem rehberi olan Sadun Boro'yu yitirmenin derin üzüntüsünü yaşadık.


Volvo Ocean Race’in 12’ncisi İsveç’in Göteburg şehrinde Abu Dhabi Ocean Racing’in zaferiyle sonuçlandı. Yarışın Türk bayrağı taşıyan ilk teknesi Team Alvimedica ise mücadeleyi beşincilikle tamamladı.


En sert yelken yarış arenalarından biri olan 52 Super Series’in tek Türk takımı Provezza, serinin dünya şampiyonasında üçüncü oldu. Ekip, dünyanın en iyi yelkencilerinin yarıştığı 11 rakip takımı geride bırakarak dünya üçüncülüğünü elde etmeyi başardı.

 
Doğuştan iki kolu olmayan ve bir bacağı diğerinden 12 santimetre kısa olan Beytullah Eroğlu, temmuz ayında İskoçya’da düzenlenen Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Dünya Yüzme Şampiyonası’nda üçüncü olarak hepimizi gururlandırdı. Eroğlu daha önce de Avrupa Şampiyonası’nda ülkemize altın madalya kazandırmıştı.


Naviga’nın geleneksel ‘Cup’ışalım mı yarışları bu yıl Bodrum’da deniz festivaline dönüştü. İki gün süren festival süresinde tekneler ‘cup’ıştı, SUP yarışı düzenlendi, geleceğin şampiyonları karşı karşıya geldi. Ve elbette iki gün boyunca eğlence eksik olmadı.PWA Dünya Kupası’nda üç Türk kadın sörfçü: Lena Erdil, Çağla Kubat ve Fulya Ünlü birinciliğe zorladı. Kasım ayında Yeni Kaledonya’da yapılan son ayak sonunda Lena Erdil dünya üçüncüsü olurken Fulya Ünlü de Gençler kategorisinde dünya şampiyonluğunu elde etti. 
 


21 Ekim’de Arkas Flying Box, 600 millik rotaya sahip Akdeniz’in en önemli açık deniz yarışlarından biri olan Rolex Middle Sea Race’te sınıfının birincisi oldu. Böylece dünyanın en zorlu açık deniz yarışlarından biri olan Rolex Middle Sea Race’te ilk kez bir Türk takımı birincilik elde etti.

2016 Olimpiyat Oyunları için yelken branşında ilk kotayı 470 sınıfında yarışan Deniz ve Ateş Çınar ekibi elde etti. Çınar kardeşler olimpiyat vizesini İsrail’in Hayfa şehrinde düzenlenen 470 Dünya Kupası’nda aldı. Türkiye’yi daha önce Pekin ve Londra Olimpiyatları’nda temsil eden Deniz ve Ateş Çınar’ın bu üçüncü olimpiyat deneyimi olacak.Koç Üniversitesi’nin E. Tümamiral Cem Gürdeniz yönetiminde Türk Denizcilik Gücü’nün gelişmesine akademik katkı sağlamak için kurduğu Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) 4 Aralık günü Rahmi Koç Müzesi’nde yapılan bir törenle çalışmalarına başladı.

 
2016 Rio Olimpiyat Oyunları için yelkende kotayı alan üçüncü sporcumuz laser radyal sınıfında yarışan Çağla Dönertaş oldu.