Islanmayan kalmasın
Naviga
29.04.2016
A | a


18 Nisan'da start alan İsrail'in en büyük deniz organizasyonu Sail Tel Aviv-Yafo Sea Festival, yarın yapılacak yarışlarla sona erecek. Plaj voleybolundan yatlara, stand up paddle'dan (SUP) yüzme ve küreğe denizle ilgili her türlü sporu desteklemeyi amaçlayan festival, ilk yılında 600 sporcunun katıldığı İsrail Gençler Yelken Şampiyonası'nın da ev sahipliğini yaptı. 
Atarim ve Israel Yacht Club'ın düzenlediği etkinlikte yarın yarışçı yatlar Sail Tel Aviv Yacht Cup'ta ter dökecek ve bu aynı zamanda ORC Avrupa Şampiyonası'nın 'eleme yarışı' olarak kabul edilecek. Sabahın ilk saatleri ise açık denizdeki yüzme yarışına ayrılmış. İlerleyen saatlerde Gordon Beach'te SUP'lar yarışırken Hilton Beach'te kürekçilerin bir kısmı mücadele edecek bir kısmı da ellerindeki kepçelerle atık toplayarak denizin kirliliğine dikkat çekecekler. Hem yarışçılar hem de en çok atık toplayanlar ödüllendirilecek. 
Amatör yatlar da unutulmamış, organizasyon komitesinden Easy Swissa'nın tabiriyle etkinliğin amacı 'karada yaşayan kuru insanları ıslatmak'. Bu yüzden amatörler için de Tel Aviv'den eski liman olarak anılan Yafo'ya gidiş-dönüş şeklinde bir ralli düzenlenmiş. Sail Tel Aviv-Yafo'yu takip etmek için Scuttlebutt ve Segeln&Yachting ile birlikte davet edilen dergimiz Naviga'nın organizasyonu düzenleyenler için ayrı bir önemi var. Swissa seneye 'ikinci ülkem' dediği Türkiye'den yatçıların İsrail'e gelmesini çok istiyor ve iki ülkenin denizdeki işbirliğinin sportif ve kültürel anlamda iki tarafa da çok olumlu şekilde yansıyacağını ifade ediyor.