Mavi Kart İstanbul’da
Naviga
13.05.2016
A | a
Mavi Kart İstanbul’da

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’da bulunan sekiz yat limanında Mavi Kart uygulamasını hayata geçirdi. Bundan böyle İstanbul’da teknelerin atıkları, yat limanlarındaki atık kabul tesislerince alınacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sektör temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla Ataköy Marina'da düzenlenen törende sistem hakkında bilgi verildi.
Mavi Kart sisteminde yatlar, günübirlik gezi tekneleri, tur tekneleri gibi küçük deniz araçları atıklarını, atık alım noktalarında boşaltıyor ve dijital kartlarına kaydettiriyor. Atıklar Bakanlık tarafından oluşturulan internet tabanlı bir yazılımla kayıt altına alınıyor. Gemilerin ne kadar atık verdikleri, zamanı, sefer bilgileri gibi veriler bu yazılım yoluyla takip edilerek, kontrol altında tutuluyor.
Törende Bakan Fatma Güldemet Sarı konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bugün İstanbul’da sekiz yat limanında bulunan atık kabul tesislerimizin de devreye alınması ile ülkemizdeki tüm yat limanlarında Mavi Kart sistemine geçtik. Bunu başaran ilk ülke olmanın gururunu sizlerle beraber bugün hep birlikte yaşıyoruz. Mavi Kart sisteminde tekneler atıklarını marinalarda teknik desteğe ihtiyaç duymadan boşaltabiliyor ve kartlarına ne kadar atık verdiklerini işletebiliyor. Denetim birimleri tekne sahiplerini rahatsız etmeden sadece teknenin adına bakarak atık verip vermediğini kontrol edebiliyor. Böylece yerli ve yabacı turistlerimiz tatillerinden herhangi biçimde feragat etmeden kontrol gerçekleşiyor, rahat bir tatilin önü açılıyor.”
2011 yılından itibaren 55 marinanın 47’sinde Mavi Kart sistemini başarı ile kurduklarını ifade eden Bakan Sarı sözlerine şöyle devam etti, “Yerli ve yabancı bayraklı toplam 20 bin tekneye Mavi Kart verdik. Sonuç olarak denizlerimizi koruma stratejimiz için büyük bir adım olan Mavi Kart uygulamamız deniz kirliliği ile mücadelede büyük ivme kazandırdık. İstanbul Boğazı’ndan her 10 dakikada bir gemi, her 53 dakikada bir petrol veya tehlikeli kimyasal taşıyan tanker geçmektedir. Boğazlar yoluyla günde 400 bin ton tehlikeli yük taşınmaktadır. Bakanlığımız kaza sonucu oluşan deniz kirliliğini önlemek için çalışmalarını sürdürüyor. Bugün 269 limanımızda atıkların düzenli bir şekilde alımını sağlıyoruz. Alınan bütün atıkların bertarafını atık su arıtma tesislerimizde katı atık depolama ve tehlikeli atık bertaraf alanlarımızı titizlikle sürdürüyoruz.”
Bakan Sarı 2017’de uygulamaya konacak yeni bir eylem planını da konuşmasında açıkladı: “Denize kıyısı bulunan tüm illerimizde deniz çöpleri stratejik eylem planlarımızı uygulamaya alacağız ve denizlerimizi hep beraber temiz tutacağız. Tüm bu çalışmaların sonucunda temiz denizlerin göstergesi olan Mavi Bayraklı plaj sayımız 436’a ulaşmıştır” dedi.
Tören Bakan Sarı’nın çocuklara ‘Temiz Deniz Sertifikası’ vermesiyle son buldu.