Mavi Rally rotası
Naviga
20.06.2016
A | a


Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK), Tezmarin, Naviga ve D-Marin Marinalar Grubu’nun işbirliğiyle düzenlenen 3. Mavi Rally 25 Haziran’da Didim’den start alıyor. Yunan Adaları Arki, Lipsi, Patmos, Leros’u ralli filosuyla gezmek, bayram kalabalığından uzak bir seyir yapmak, hayattan kaçmak değil, hayata dönmek için geri sayım başladı.
Yazı ve fotoğraflar: Naviga arşivi
 
Arki Adası

Arki-Augusta Koyu         
 
Arki-Stretto Koyu                                                                                                                  

Arki-Blue Lagoon

37 ˚ 22.7’ K-26˚44’ D
Patmos’un kuzeyinde yer alan bu ada temiz denizi, melteme kapalı koyları ile adeta Pasifik adasını andırır. Birkaç taverna, market ve kafe bulunan köy merkezi dışında hemen bir alt liman olan Stretto Koyu da korunaklıdır. Burada boş bulduğunuz bir tonoza bağlanabileceğiniz gibi kıçtan koltuk alarak da demirleyebilirsiniz. 4-5 metre derinlik var, güzel demir tutuyor. Adanın güneyindeki Blue Lagoon olarak anılan lagünü görmeden ayrılmayın.
 
Lipsi37°17.7’ K-26°45.5’ D
Korunaklı limanı ve birkaç güzel demir yeriyle sakin ve rahat tatil sevenlere hitap eden bir yer. Hele akşam olup ortalığa mis gibi ızgara ahtapot kokusu yayılınca... Bir taraftan usul usul demlenirken bir taraftan Münir Nurettin dinlemek olası. Merkezde küçük bir market, birkaç dükkan, restoranlar ve fırın var. Adanın güneyindeki Katsadia ve Papardia ya da Limni ve Lira (karşındaki Lira Adası nedeniyle) olarak bilinen koylar, korunaklı oluşu, kum zemini ve masmavi suyu ile çok cazip. Her ikisinde de 6 metrelere demir atılabilir. Yine iyi demir turan kuzeybatıdaki Platis Yialos, sahildeki küçük tavernası yalnızca gündüzleri açık. Aspronisi ise küçük kumsallı kayalık bir ada. Yüzme molası için harika bir denizi var. Ayrıca Platis Yialos, Moschatou ve Chochlakouras koyları da demir yeri olarak uygun.
 
PatmosAziz Yuhanna Manastırı'ndan Skala'nın görünümü

Manastrın ana avlusu

37°19.4’ N, 26°32.9’ E
Koylarıyla keyifli bir ada. Hıristiyan dünyası için önemli sayılan St. John manastırı tepede. Skala olarak anılan liman hareketli ve cazip. Her gün cruise gemileriyle manastırı ziyarete gelenler oluyor. Limandaki plaj şaşırtıcı derecede temiz. Eski evleriyle Patmos, manastırın etrafına kurulu. Hemen kuzeyindeki Aspri, dingi ya da yürüyerek 20 dakika mesafede. İki teknelik yer var. 5 metreye demir atılabilir ancak gün içinde guletler geliyor. Diğer demir yerleri; Agriolivadho , Kambos körfezi, Vigia, Livadhi Kaloyiron, Grikos Bay, Ormos Petras.
 
Leros

Panteli Koyu

Agia Marina


Pandeli37° 07.5’ K-26° 51.1’ D
Batı tarafında yer alan melteme doğal korunaklı Lakki, adanın ana limanı. Adanın Pandeli, Vromolithos, Xerocambos, Partheni, Alindas ve Blafouti koylarında da keyifli demir yerleri var. Ege’nin en büyük doğal limanlarından biri olan Lakki, geçmişte deniz üssü olarak da kullanılmış. Art deco tarzında binalar bulunan Lakki’de geçmiş dönemde 20 bin asker barınmış. Leros Adası’nın doğusundaki Pandeli Koyu, Leros’a yakınlığı ve güzelliği ile Türkler arasında da popüler. Küçük balıkçı tekneleri, sahil, güzel bir plaj... Tepedeki manzarası etkileyici -özellikle günbatımında- kaleye çıkmaya cesaretiniz varsa 260 basamağı tırmanabilirsiniz. Arabayla çıkmak da mümkün. Kalenin içindeki 14. yüzyıldan kalma Panagia Kyra Manastırı’nın içindeki küçük müzede çok süslü ikonlar ve birkaç fresk görülebilir. Güneydeki Xerocambos da melteme kapalı bir koy. Kıyıdaki tavernaların 14-15 teknelik iskelesine bağlanılabilir.