Bu sayfa teknenizde bulunsun!
Naviga
31.08.2018
A | a
Bu sayfa teknenizde bulunsun!

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın (TÜDAV) bir projesi olan Ya Yakarsa, iklim değişikliği sebebiyle ülkemize gelen istilacı türler hakkında bilgi toplamayı ve zehir dereceleri hakkında bilgi vermeyi amaçlıyor. Aşağıdaki görsel sayesinde denizanaları ve benzer türleri gördüğünüzde zararlı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Denizanası ile temas ederseniz, Doktor Özgür Deniz Tezcan’ın tavsiyelerini uygulamayı unutmayın.
 

Denizanası temaslarında yapılması gereken ilkyardım önerilerini sıralayalım:

1. Asla tatlı su ile yıkamayın.
2. Etkilenen bölgeyi deniz suyu ile ovalamadan yıkayın.
3. Bir bıçağın keskin olmayan tarafı veya kredi kartı gibi bir cisimle cildi sıyırıp kalan kapsülleri uzaklaştırın.
4. Etkilenen bölgeye sirke uygulayın ve sirke uygulamasını sık aralıklarla tekrarlayın.
5. Yakından takip edin. Bilinç durumunda değişiklik, bulantı, kusma, kramp, nefes darlığı, çarpıntı gibi bir belirti ortaya çıkarsa zaman kaybetmeden bir sağlık merkezine başvurun ve TÜDAV ile bağlantı kurun.
6. Zehirlenmelerin çok küçük bir kısmında denizanası temasından günler sonra ortaya çıkabilen ve karaciğeri, böbrekleri ve sinir sitemini etkileyebilen nadir ama tehlikeli zehirlenme tabloları ortaya çıkabileceğini bilin.
Şüphe halinde TÜDAV ile bağlantı kurun.

Önemli!

Aşağıdaki bilgileri bize ulaştırarak yardımcı olabilirsiniz: Gördüğünüz tür yan sayfadakilerden en çok hangisine benziyor? Gözlem tarihi ve bölgesi: Gözlenen hayvan sayısı: Denizde canlı olarak mı gözlediniz? İhbarlarınızı varsa fotoğraflarıyla birlikte aşağıdaki e-posta adresinden TÜDAV’a ulaştırabilirsiniz.

E-posta: tudav@tudav.org  Web: www.tudav.org www.yayakarsa.org  Tel: +90 216 4240772