73 yaşında Golden Globe'u kazandı!
Naviga
29.01.2019
A | a


Tek başına hiç durmadan ve yardım almadan, modern elektronik donanım kullanmadan dünyanın çevresinde yapılan yelken yarışı Golden Globe’da ilk finiş 73 yaşındaki Jean-Luc van den Heede'den geldi. Filonun en yaşlısı olan yelkenci, solo yarışlardaki Fransız hakimiyetini ispatlarcasına rahat bir galibiyet elde etti. Elbette ‘rahat’ kelimesi ikinci durumdaki rakibiyle arasındaki mesafeyi ifade ediyor. Yoksa Golden Globe’daki hiçbir koşul için ‘rahat’ denemez.
Yarışın start ettiği 1 Temmuz’dan bu yana 12 skipper parkuru terk etti. Golden Globe’daki tek Türk katılımcı Ertan Beşkardeş daha en başında ‘bu iş bana göre değil’ dedi. Ancak sonrasında yaşanan terkler daha dramatikti. Tamir edilemeyen arızalar, fırtınayla boğuşanlar, direk kıranlar, alabora olanlar ve canlarını kurtarmak için teknelerini okyanusun acımasız sularına bırakmak zorunda kalanlar... Dünyanın çevresinde yapılan her yelken yarışında olduğu gibi kendini doğanın insafına bırakan Golden Globe filosu da payına düşenleri fazlasıyla yaşadı. Sevindirici olan bugüne kadar can kaybının olmaması ve her kurtarma operasyonunun başarıyla tamamlanması oldu.

50. yılda 100 gün farkla
1968-69’da Sunday Times Golden Globe Yacht Race adıyla düzenlenen ve Sir Robin Knox Johnston’ın kazandığı mücadelenin 50. yılı anısına yapılan bu retro yarışta ilkindekine bir saygı duruşu niteliğinde kurallar yer alıyor. Tekneler dümencinin göremediği yarış komitesinin gördüğü bir uydu takip sistemi ile izleniyor, GPS, can salı gibi güvenlik ekipmanı sadece acil durumda kullanılabiliyor. Kağıt haritalar üzerinde seksant ile navigasyon yapan, hava tahminini gözlemlere dayandıran ve VHF ile haberleşebilen yarışçıların tekneleri de 1988 öncesi tasarlanmış eski model yelkenliler.
1968-69’da bu yarışa katılan dokuz tekneden yedisi çeşitli safhalarda bırakmak zorunda kalarak elenmiş, geriye sadece iki tekne, Fransız bayraklı Joshua ve İngiliz bayraklı Suhaili kalmıştı. Yarışı önde götüren efsane Fransız denizcisi Bernard Moitessier, üç burnu da geçtikten sonra kuzeye dönerek yarışı bitirmek yerine, teknesi Joshua ile doğuya doğru devam edip Pasifik Adaları’ndan birine yerleşmeye karar vermişti.
Bu durumda İngiliz Robin Knox-Johnston, 312 gün sonra tek başına hiç durmadan başladığı limana geri dönebilen ilk denizci olarak dünya rekoru kırmıştı. 2018-19 Golden Globe’da ise ilk finiş veren Jean-Luc van den Heede, 50 yıl sonra aynı rotayı 212 günde tamamladı.

73 yaşında delikanlı
Rustler 36 Matmut teknesiyle yarışan Jean-Luc van den Heede’ye geri dönersek; bununla beraber altı kez yelkenle devrialem yapmış, ters yönde tek başına dünya turunda rekor sahibi yarışçı için bu işin kitabını yazmış demek abartılı olmaz. Katıldığı solo yelken yarışlarında aldığı dereceler de bunu gösteriyor:
1986 BOC Challenge Around Alone Race 2.
1990 Vendée Globe Race 3.
1993 Vendée Globe 2.
1995 BOC Challenge Around Alone Race 3.
2018-19 Golden Globe 1.