Tolga Pamir'den haber var
Naviga
31.10.2019
A | a
Tolga Pamir'den haber var

IMOCA 60 model teknesi Vers Un Monde Sans SIDA ve ekip arkadaşı Erik Nigon ile Transat Jacques Vabre’da yarışan Türk yelkenci Tolga Pamir’den mesaj var:

31 Ekim 2019

İyi bir start aldık ama koyiçinde çok iyi yerimizi koruyamadık. 4. gün neredeyse doldu, Portekiz açıklarındayız. 4 gündür neredeyse yolun tamamı orsa seyirle pek bir yatık ve kolay değildi. Belki botları bugün çıkarırız.  

Salma hidrolik pompası ile bir sorunumuz var. İçindeki yağın büyük bir bölümünü kaybettik. Kaçağı bulduk ama teknenin içinde tamirhane gibiydi. Belki durup yağ takviyesi yapacağız. Daha karar vermedik. Şimdilik biraz süratten kaybediyoruz ama salma açısını sabit tutarak yağ kaybına rağmen basıncını sabit tutmaya çalışıyoruz.

Onun dışında Erik ile ritme oturduk. Yine günde 4-5 defa yelken değiştirmek zorundayız.  Ne Mini ne Figaro gibi değil. Sanırım hiç olmadığım kadar kaslı döneceğim eve J

“Yurtta sulh cihanda sulh” diyerek herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.

Sevgilerimle,

Tolga E. Pamir

Transat Jacques Vabre nedir?

Dünyanın en önemli okyanus yarışlarından biri olan Transat Jacques Vabre, ilk kez 1993 yılında yapıldı. Sponsoru olan kahve markası Jacques Vabre'ın adını taşıyan yarış Fransa'nın La Havre şehrinden start alıp Brezilya'nın Salvador de Bahia kıyısında finiş veriyor. İki yılda bir düzenlenen Transat Jacques Vabre'da iki kişilik ekipler Class 40, Multi 50, IMOCA 60 ve Ultime sını arında mücadele ediyor. Şu ana kadar 59 ekibin kayıt yaptırdığı 27 Ekim'de start aldı ve Tolga E. Pamir bu yarışta mücadele eden ilk Türk yelkenci.