Her damlası kıymetli
Naviga
9.06.2020
A | a
Her damlası kıymetli

Tatlı su konusunda en sık rastladığımız hatalar arasında bilinçsiz üretilen sağlıksız su tanklarını, bunların düzenli bakımlarının yapılmamasını, kullanım suyunun çamurlu ve pis şekilde sisteme aktarılmasını sayabiliriz.

YAZI: Hasan Aslan Tütüncü (Ino Yachting)

 

Teknenin su kapasitesi belirlenirken yapacağı seyirlerin süresi ve konukların sayısı dikkate alınmalıdır ve mümkün olan en üst seviyeye çıkarılmalıdır. Teknede tatlı su kapasitesi mevcut kullanıma yetmezse, su yapıcı sistemiyle desteklenmesi gerekir.

Teknede yerin kısıtlı olması ve tankların küçük olması durumunda uzun seyirlerde temiz suyun boşa kullanılıp bitmemesi adına bulaşık ve bunun gibi diğer ihtiyaçlar için deniz suyu kullanmak faydalıdır. Yıkama işlemini deniz suyu ile yaptıktan sonra durulamasının tatlı su ile yapılması tatlı su tasarrufu sağlar.

Deniz suyunu hidrofor veya ayak pompası vb. gibi donanımla aktaran su tesisatı, su kullanımı konusunda kolaylık getirir. Ancak sistemde yer alan donanımın düzenli bakımlarının yapılması ve filtrelerin temizlenmesi unutulmamalıdır.

Hidroforda arıza olması durumunda takviye olarak ayak pompası kullanılabilir. Hidrofor varsa arızaya karşı yedek bir sistem de bulundurulmasını öneririz.

Küçük teknelerde doğal olarak su tankları da aynı oranda yetersiz olabileceği için hidrofor yerine ayak pompası kullanılması suyun boşa akmasını önler.

 

Deniz suyu arıtma sistemi

Tatlı su tanklarının yetersiz olması durumunda, deniz suyu arıtma sistemi uzun seyir ve tatillerde can kurtarıcı olabiliyor. Ayrıca su takviyesi için yanaşacak iskele ve liman aramak zorunda kalmazsınız. Arıtılmış saf su tekne temizliği, yıkanması gibi işlerde kullanılabilir ve kireçten arınmış olduğu için randımanlıdır da. Ayrıca bilmediğiniz, rastgele bir yerden tekneye su aldığınızda bunun temizliğinden emin olamazsınız ancak teknenizdeki arıtma suyuna güvenebilirsiniz. Yine teknedeki kişi sayısı ve tankın boyutları bu sistemin kapasitesini belirleyecektir. Bu tarz sistemlerin çalışması için teknede jeneratör olmasında fayda vardır. Su yapıcı arıtma sisteminin filtre değişimi aylık olarak, genel bakımı da yılda bir kere yapılır.

 

12 volt ve 220 volt

12 volt hidrofor sistemi jeneratörü olmayan veya jeneratörü olup da o an faal olmayan teknelerde basınçlı su elde edilmesini sağlar. 12 ya da 220 voltluk hidrofor sistemleri bir arada kullanılabilir. Eğer teknenizde hem 12 hem de 220 voltluk sistem varsa limanda elektrik bağlıyken ve denizde jeneratör aktifken mutlaka 220’lik sistemi kullanınız. Böylece 12 voltluk pompaların kömürlerinin aşınmasını engeller, ömrünü uzatırsınız.

 

Tankların bakımı

Dışardan su alırken süzgeçten geçirerek deponuza koyarsanız, yosun vs gibi yabancı maddelerin su sisteminize girmesini önlersiniz. Temiz ve pis su tank sisteminin altı ayda bir bakımlarının yapılması tavsiye edilir. Mevcut tanklardaki melon kapakları açılarak yüksek basınçlı su ile tank içlerinin yıkanıp temizlenip sağlık şartlarına uygun olarak yalıtımı yapılmalıdır.

Kışlamaya bırakılan teknenin pis ve temiz su tankları boş bırakılmalıdır. Tabii boş bırakmadan önce de temizliğinin yapılması gerekir…

Tatlı su tankı ile birlikte senede bir defa su sisteminin yani boru ve muslukların da temizliği, dezenfekte edilmesi gerekir. Bunun için tank boşaldıktan sonra sistemin içine dezenfektan konulmuş su ile çalıştırmakta fayda vardır. Ancak daha sonra tüm sistemin temizlendiğinden emin olana kadar temiz su ile çalıştırılıp iyice arındırılmalıdır.