Teknede su tasarrufu
Naviga
5.02.2021
A | a
Teknede su tasarrufu

Su hayattır. Su kıymetlidir. Suyu israf etmemek doğaya saygıdır. Suyu dikkatli kullanarak da sağlıklı ve hayatta kalabiliriz. İnsan alışıyor merak etmeyin… 

Yazı ve fotoğraflar: Sema Akgün

Ağustos geldi, günler uzun. Haliyle bünyenin maruz kaldığı sıcak saatler fazla. Bedenlerimiz gün boyu inliyor: “Suuuu, suuuu….” Bu içme suyu hallerimiz.
Bir de kullandığımız su var ki; eyvah ki ne eyvah! Bu yapış yapış havalarda insan duşun altından çıkmak istemiyor, şöyle şakır şakır akan suyla uzun uzun duş yapmak, serinlemek istiyoruz ama doğada su çok kıymetli. Dikkatli kullanmak doğaya saygının gereği; hele teknelerde. Su konusunda dikkatli olmak en önemli deniz kültürü ve denizde yaşam prensiplerinden. Yani öyle fazla fazla kullanmak da olmuyor ama öte yandan teknede yemek-bulaşık, çamaşır, temizlik hiç bitmiyor. Ayrıca bir de teknelerde geçirdiğimiz bahar ve sıcak yaz ayları da, hem kullanma hem de içme suyu açısından, suyu en fazla tükettiğimiz dönemlere denk geliyor.
Bedenlerimizin ve günlük hayatımızın en temel kaynağı su, olmazsa olmaz. Sağlık için, temizlik ve hijyen için, rahatlamak için, ruhları dinlendirmek-serinlemek için su gerekli. Tartışılmaz ihtiyaç.Suyu nerelerde kullanıyoruz?

İçme suyu: Avrupa Gıda Güvenliği Kurulu kadınlar için 2 litre, erkekler için 2,5 litre günlük tüketim öneriyor. Tabii buna içtiğimiz diğer içecekler de dahil. Günlük su ihtiyacının yaklaşık  %20 ile 30’u yiyeceklerden geliyor. Günlük içme suyu ihtiyacı da yine hava sıcaklığı, beden yapısı, hareket/efor miktarı vs.’ye göre değişiyor. Kışın daha az terleyip daha az su tüketiyoruz mesela… Dünya Sağlık Örgütü de kısaca herkese günde 6-8 bardak su içmesini öneriyor. Ancak bu, biz tekneciler için biraz daha yüksek olabilir, sonuçta kayıplar kapalı mekanlara göre daha fazla.

Kişisel bakım: Duş yapmak, diş fırçalamak, tıraş olmak, elleri temizlemek gibi ihtiyaçlarda tatlı su kullanırız. Teknede hatta normal hayatta da suyu israf etmemek için çeşmeyi sadece durulama zamanında açmalı, dişi fırçalarken, saçı şampuanlarken ya da elleri sabunla ovuştururken suyu açık bırakmamalıyız. Bir de doğaya uyumlu şampuan ve sabunlarla deniz suyuyla da saçlarımızı ve vücudumuzu yıkayabiliriz. Sonrasında az bir su ile de durulanırsak 1-2 litreyle banyo yapmış oluruz. Denizde şampuanı ben çok sık kullanıyorum. Hatta tatlı su durulamasını bile her zaman yapmıyorum. Saçlar yumuşacık oluyor. İnanmazsanız deneyin.Çamaşır: Kirli çamaşırlar teknelerde hepimizi zorlar. İster elde ister makinada yıkayalım özellikle durularken ciddi miktarda su harcarız. Elde yıkamalarda ilk durulamaları deniz suyunda son durulamayı tatlı suyla yaparsak önemli miktarda su tasarrufu sağlarız. Makinelerde ise mümkün olan en düşük su kullanımlı hızlı programlarda yıkarsak tasarruf etmiş oluruz. (Bu arada teknede devamlı ya da uzun süre yaşayanlar için çamaşır makinesi lüks değil ihtiyaçtır. Günümüzdeki 2000-3000 amperlik inverterlerle çalışan, normalden biraz daha küçük 3-5 kiloluk çamaşır makineleri ülkemizde de var. Detaylar başka yazıda…)Yemek pişirme: Yemeklerde deniz suyu kullananlar olsa da benim asıl önerim; yemeklerde tatlı su kullanıp etraftaki deniz suyu yeterince temiz ise bulaşıkları deniz suyuyla yıkamanız. İyice duruladıktan sonra az miktarda tatlı su ile son durulamayı yapabilirsiniz. Bulaşıklarda deniz suyu kullanmak inanılmaz su tasarrufu sağlıyor. Mutfak lavabosunda deniz suyu çeşmesi bu nedenle çok önemli.

Tekne temizliği: Tikler tuzlu suyu seviyor ama paslanmaz donanım illa tatlı su istiyor. Tekne içi temizlikte ise tuzlu su kullanılamıyor. Teknenin içine mümkün olduğunca hiç tuzlu su almamak önemli. Sonra kalan tuz artıkları dip köşelere yerleşip küflenmelerin başlıca nedeni oluyor!
Acil durum yedekleri: Herhangi bir kriz anında ya da yanaşılan iskele/limanlarda su olmama olasılığına karşılık her zaman teknedeki kişi sayısına göre bir süre idare edecek içme ve kullanma suyu yedekleri bulundurmak gerekli.

Ne kadar su kullanıyoruz?
Kullanılan su miktarı farklı tipte/donanımdaki teknelere ve kişilerin yaşam alışkanlıklarına, seyir yapılan mevsim ve coğrafyaya göre değişir. 5-200 litre/gün/kişi olabilir. Günlük içme suyu dahil, 15-25 litre tatlı su kullanımı normal kabul edilir. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi günde 2-2,5 litre/kişi içme suyu tüketimi olur.

Su kaynakları
Sahil-marina suyu: En sık uygulanan tatlı su ikmal yöntemi bağlanma yerlerinden su almaktır. Buradaki tehlike bazen suyun kalite ve temizliğinden emin olamamaktır. Çamurlu ya da yosunlu hatta kirli suları tanklara boşaltma olasılığı hep vardır. Bu nedenle ilk defa su alınan yerlerde çok dikkatli olunmalı, mümkünse filtreden geçirerek tankları doldurmalı. Bu sıkıntıyı yaşayanlar bilir, sonra bu tankları temizlemek oldukça zahmetli.
Su yapıcılar: Uzun yola gidecekler, uzun sürelerle teknede yaşayanlar, daha özgür ve bağımsız olmak, sadece su almak için iskelelere yanaşmak istemeyenler, daha hijyenik su kullanmayı önemseyenler ve tabii ekonomik olarak alabilenler, teknelerine su yapıcı takıyor. Kapasiteleri ve elektrik kullanımları markalara göre farklılaşıyor. Ekonomik seçenekler ya da bol su yapan seçenekler mevcut. En önemli karar tekneye takılacak su yapıcının 12 volt ya da 220 volt olması ile ilgili. Tabii her ikisinin de iyi/kötü yanları var. Dilimin döndüğünce anlayabildiğimce anlatayım; yine sürçü laflar affola.
 12 Volt su yapıcılar: Bunlar markalara göre farklılaşmakla beraber 10-60 litre su üretir. Kapasite arttıkça fiyatları yükselir. Güneş panelleri ile sorunsuz ve sessiz çalışırlar. Kontrollü su kullanabilenler için ideal çözümdür.
 220 Volt su yapıcılar: Yelkenliler için 120-250 litre/saat kapasiteliler önerilir. 60 litre saat kapasiteli olanlar güçlü inverter’ler ile çalışabilse de yaygın kullanım jeneratörlerle olur. Kısa sürede ciddi miktarda su üretildiğinden kullanım konforu sağlar.
 Manuel su yapıcılar: Daha çok acil durum kullanımları için tasarlanmış, saatte 500 cc/1,5 litre su üretilebilen, el ile çalışan pompası olan küçük aletlerdir.
Yağmur suyu: Yine uzun seyir yapanlar ya da teknede yaşayanlar yağan yağmurla gelen suyu tanklara ya da depolara yönlendirecek düzenekler yaparlar. Böylece bu fazladan kaynak da kullanılmış olur.
İçme suyu: Genellikle küçüklü büyüklü plastik şişelerde marketlerden alınıp tekneye taşınır. Su yapıcı olan tekneler bu suyu özel filtrelerden geçirerek içme suyu yapabilir. Ya da doğada temiz olduğu bilinen kaynaklardan içme suyu doldurulabilir. Yine survival (acil durum hayatta kalma) kitlerinde bulunan mini filtreler böyle kaynaklardan gelen şüpheli suları filtreleyip güvenle içmemize yardımcı olur. Bu filtreleri biz seyahatlerde çok kullanıyoruz inanılmaz memnunuz bilginize.

KeyfeSeyir’de su kullanım örneği
Bizim iki adet 300 litrelik depomuz var. Bir de iki senedir kullandığımız saatte 25 litre kapasiteli su yapıcımız mevcut. Bizim tankların biri su yapıcıya bağlı ve tanka başka su almıyoruz. Diğer tank ise sahil suyuyla dolu. Bu su temizlik ve bahçenin ihtiyaçları için kullanılıyor genelde. Ayrıca özel bir kömür filtresinden geçen su yapıcı içme suyu ihtiyacımız sağlıyor. Su yapıcı olmasına rağmen biz bulaşıklarda deniz suyu kullanıyor, suyu oldukça dikkatli harcıyoruz. Su yapıcının iki-dört günde bir 3-6 saat çalışması yetiyor. Su yapmak için 15-20 metrenin üzerinde derinliklere ve temiz deniz ortamına çıkıyoruz. Güneşin en güçlü olduğu öğle saatlerini tercih ediyoruz. Bazen kıçtankara derin bir yerde bağlıysak ve su temiz ise orada da su yapıyoruz.
Su kullanım ipuçları
* Ayak pompaları ile su kullanım miktarı hidrofor kullanımına göre daha azdır.
 *Duş yapılan su, ölçeği belli bir torba ya da bidondan gelirse, kişiler çok daha dikkatli oluyor. Bu amaçla daha çok kamp sektörü için tasarlanmış seyyar küçük motorlu duş başlıkları, plastik duş torbaları, sun shower da denilen güneşte su ısıtma torbaları teknelerde de kullanılabilir.
 *Deniz suyu musluğu mutlaka olmalı.
 *Bulaşıkları ve kendimizi deniz suyuyla yıkayıp sonra az tatlı su ile durulayabiliriz.
 *Tekne dışında ve gerekli durumlarda basınçlı spreyler kullanılabilir.
 *Muslukların ucuna takılan bir aparatla gelen su, volümü değişmeden basınçlı spreyli bir su haline getirilebilir.
* Mutfak, tuvalet ve banyolara su tasarrufunu ve çeşmelerin aralıklı kapatılmasını hatırlatan uyarı yazıları (çıkartmaları) konulması farkındalığı artırır.
 *Vücudu ve saçları birkaç gün tuzlu bırakmak sağlık açısından da yararlıdır. Her gün şampuanın saçlara zararlı olduğunu, cildimizin tuzu sevdiğini biliyor muydunuz?
 *Yemek bittiğinde, sofrada kullandığımız peçetelerle kendi tabağımızı sıyırıp öyle lavaboya bırakmak bile, anlamlı bir tasarruf sağlar.
KeyfeSeyir bahçesinde ağustos ayı

Temmuz-ağustos sıcaklarından hepimiz gibi bitkiler de şikayetçi. Ayılıp bayılıyorlar sürekli. Ön serpinti körüğü sürekli güneş koruyucu ile kapalı. Aradan sızan ışık tüm bitkilere yetiyor.
Bir de bu aylarda bitki zararlıları da iş başında. Önce küçük yaprak bitleri vardı biberlerde. Onlara yine kükürtlü sabunlu küllü sarımsaklı acı biberli karışım banyosu yaptım. Sorun çözüldü. Şimdi domateslerdeki pamukçuk hastalığı ile uğraşıyorum. Her gün bu beyaz minik böcekleri temizliyorum.   %80 alkol uyguluyorum kulak temizleme çubukları ile. Şimdilik azaldılar. Benim fidelerden evlatlık verdiğim bir arkadaşım da tırtıllarla uğraşıyor. Tam zamanı, ben de bekliyorum kendilerini. Doğal yaşam, olacak bunlar… Doğal çözümler yetiyor şimdilik.
Üçüncü tur dereotu ve marul sıcaklardan olamadı. Rokalar bile nazlı büyüyor. Dolmalık biberler ve Nar Bahçe biberleri keyifle büyüdüler. Biber ve domateslerden bayağı hasat aldık. Fesleğen tohum verdi ve kendi bebelerini ürettik. Şimdi sıra genç fidelerde. Maydanozlar sorunsuz ama saksıdaki nane inanılmaz mutsuz. Henüz derdini çözemedim. Çok ya da az su-sıcak-güneş ya da hepsi olabilir. Bakalım direniyoruz birlikte.
Sevgiyle, selametle…