Denizci bağları
Naviga
6.04.2021
A | a
Denizci bağları

Denizci bağlarının en önemli özelliği kolay atılıp çözülebilir olmasıdır. Bu yüzden bağları düğüm haline getirmemek gerekir. Denizcilikte kullanılan çok fazla bağ olması gözünüzü korkutmasın, temel olanları bilirseniz teknedeki çoğu işinizi çözersiniz. Bildiğinizden emin olsanız bile unutmamak için sık sık tekrar edin.

Yazı: Cumhur Gökova

Bağlara geçmeden halatlar ve onların hareketleri için kullanılacak gemici terimlerini hatırlayalım. Halat ve palamarların uç kısımlarına ‘çıma’ denir. El incesi veya bir halatı gergin bir şekilde tuttuğunuz zaman ortada kalan kısmına ‘beden’ denir. Halatları iki ucundan tutup sarkıttığınızda meydana gelen sarkık kısmın adı ‘doblin’dir. Karaya veya başka bir tekneye bağlanırken halatınızın karşı taraftaki baba, mapa vs geçirilerek her iki çıması sizde kalacak şekilde bağlanmasına da doblin (döngel) adı verilir. Halatın bedeninde doblin yapılarak iki beden birbirine piyanlandığı zaman oluşan göz ‘kasa’dır.
Bir halatın çıması ile kendi bedeni üzerine kros kırdıktan sonra bedenin doblin olarak bu krosun içerisinden geçirilmesi ile meydana gelen bağ ‘ilmek’tir.
Bir halatın kendi bedeni üzerine bir halka olacak şekilde katlanması ise 'kros'tur.
Mezevolta ise bir halatın bir yere dolandıktan sonra kendi bedeni üzerine bir kez dolanarak atılan basit bir bağdır.
Kaymaz (Rolling hitch)
Barbarişka bağı da denir. Kazık bağının kullanıldığı yerlerde uygulanır. Bu bağın yararlı tarafı, kaymaması ve daha güvenli olmasıdır.


Kropi (Figure of eight)
Çımanın bir makara ya da delikten çıkmasını önlemek için halatların ucuna atılan bir tür düğümdür. Halatın bedenine yakın bir yere kros kırılır. (8 rakamı gibi.) Çıma uzun bedenin arkasından dolaştırıldıktan sonra krosun üstünden içine geçirilerek boşu alınıp tamamlanır.Camadan (Reef knot)
Bağlanacak çımalar düğüm yapılır gibi birbirinin altından ve üstünden geçirilmek suretiyle birbirlerine yarı volta alınır. Daha sonra bu yarı voltanın üzerinde çımalar tekrar yan yana getirilerek bir yarım volta daha alınarak bağ tamamlanır.


Kazık (Clove hitch)
En çok kullanılan bağların başında kazık bağı gelir. Kazık bağı bir ucu açık, gerçek bir kazığa atılabildiği gibi sabit bir bedene veya gövdeye de atılabilir. Örneğin; usturmaçalarınızı vardavelaya kazık bağı ile sabitleyebilirsiniz.Bir baba ya da kazık üzerine atılacaksa, bir ters bir düz kros kırarak ve bunu babanın üzerine geçirerek atabilirsiniz.
Başka bir tarifle bağlanacak olan halat bağ yapılacak yere çıma ile üstten bir volta alınır. Alttan gelen çıma bağlanacak yerin üstünde diğer bedenin üzerinden alınmak suretiyle üstte bir çapraz beden alınır. Daha sonra çıma alttan dolaştırılarak çapraz bedenin altından sokularak yapılır.İzbarço (Bowline)
Mutlaka öğrenilmesi gerekir. Sahil halatları, şamandıra bağlantıları gibi önemli yerlerde kullanılır. İstenilen büyüklükte kasa payı göz önüne alınarak beden üzerine bir kros kırılır. Kasa büyüklüğünü meydana getiren doblin yapıldıktan sonra çıma, krosun altından geçirilip uzun bedenin altından yukarıya alınarak krosun üstünden kasa doblininin yanına getirilir. Beden ve çımanın boşu alınır.İzbarço ve Çifte izbarço (Bow line, water bowline)

İzbarço (bowline)

Flok ıskota köşesinde ve tekne bağlarken kullanılır.

Çift izbarço (Water bowline)
Deniz içinde kullanmak için daha güvenli olan izbarço bağı.


Sancak bağı
Bir tarafı doblin kasa, diğer ucu çıma olan bir bağ. Üzerine yük bindikçe sıkışır.
Çıma, doblin kasanın altından içine geçirilir. Daha sonra üstten aşağıya doğru doblin kasanın etrafından dolaştırıldıktan sonra çıma, doblin kasa ile kendi bedeninin arasına sokulur. Çımanın boşu alınarak yapılan bağ sıkıştırılır.Çifte sancak (Double sheet bend)
Çifte sancak bağı iki halat birbirine eklemek için kullanılır. Sancak bağı yapıldıktan sonra doblin kasa ile üst bedenin arasından geçen çıma, alttan ikinci defa dolaştırılır, çıma ile bedeninin beraber boşu alınarak bağ sıkıştırılır.Anele (2 round turn and half hitches)
Bir halatın çımasını bir aneleye veya mapaya, babaya bağlamak için kullanılır. Bağlanacak halatın bağlama payı dikkate alınarak çıma bir defa volta alındıktan sonra alttan gelen çımayı beden üzerine iki veya üç kez mezevolta alarak yapılır.