Viaport Marina Tuzla’dan 4 denize
Naviga
2.06.2021
A | a
Viaport Marina Tuzla’dan 4 denize

Açık deniz yarışçımız Tolga Pamir, Türkiye Turu Rekoru Challenge4Seas projesi için yelken açmaya hazırlanıyor. Artvin’den start alacak olan Pamir, yelkenli teknesiyle, dışardan yardım almaksızın Karadeniz’in ardından Marmara, Ege ve Akdeniz’i mola vermeden geçecek ve bu alanda rekor kırmayı deneyecek. Sporcu, rekor denemesi için teknesi Suana’nın hazırlıklarını Viaport Marina Tuzla’da gerçekleştiriyor. Tolga Pamir'in Türkiye’nin denizlerini tek başına geçttikten sonraki hedefi Vendee Globe’a katılan ilk Türk sporcu olmak.
Konuyla ilgili açıklama yapan Viaport Marina Müdür Yardımcısı Murat Çevik, Viaport Marina’nın vizyonu arasında yer alan; kaliteli ve sürekli gelişen hizmet anlayışının yanı sıra denizciliğin, sporun gelişmesi ve bayrağımızın denizlerde dalgalanması için her alanda destekçi olduğunu ve bu çalışmalar kapsamında Tolga Pamir’e tekne bakım ve bağlama hizmeti verdiklerini ifade etti.
Tolga Pamir, 2011 yılında 6,5 metrelik Mini yelkenlisiyle katıldığı Mini Transat'ta Atlantik Okyanusu'nu dışarıdan yardım almadan, tek başına geçerek, bu sularda bayrağımızı dalgalandıran ilk Türk açık deniz yelken yarışçısı oldu. Ardından Figaro sınıfında elit açık deniz yarışçıları arasında ülkemizi temsil etti. 2019'da da IMOCA 60 model bir tekneyle katıldığı Transat Jacques Vabre'da ekip arkadaşı Erik Nigon ile yarıştı ve böylece adını Türk yelkenciliğindeki ilklerden birine daha yazdırmayı başardı.