Dosya-Tuvaletler
Naviga
8.07.2021
A | a
Dosya-Tuvaletler

Doğa çağırdığında


Tekneciler için tuvalet konusu hassastır. Malum doğru model seçilmezse, dikkatli kullanılmaz, düzenli bakılmazsa yaşanabilecekler, denizden aldığınız huzur ve mutluluğu bir anda yok edebilir. Bunu önlemek için iyi araştırma yapmak, yenilikleri takip etmek, markaların temsilcilerinin tavsiyelerini almak gerekir diye düşündük ve tuvalet konusunu derinlemesine inceledik.

Yazı: Ayşegül Bakış     Son bir yıldır hayatımızdaki değişikliklere baktığımızda bizi gülümseten ‘nadir’ şeylerden biri doğada, denizde geçirdiğimiz zamanın artmasıydı. İzole yaşam bizi teknelerimizde yaşamaya iyice bağlarken, bu kadar uzun sürelerle bizi ağırlamaya alışkın olmayan ekipmanın bazılarından itiraz sesleri yükseldi. Kimileri elden geçti kimileri yenileriyle değişti; tuvaletler de bu değişimden nasibini aldı.
Üretici firmalar, evden uzak evlerimiz olan teknelerde daha rahat ve doğaya daha saygılı yaşamamız için ürünlerini her gün geliştiriyor. Artık 0,5 litreden az suyla sifon yapabilen elektrikli modeller ya da atıkları 90 metrelik yatay borudan transfer edebilen sistemler konuşuluyor. Daha az su harcamak önemli bir ölçüt ama beklentiler bununla bitmiyor. Sifonu çekip işi bitiren, evdekine benzer ‘kullanım kolaylığı’ sunan, kötü kokular yaymayan, gece kullanımında tüm koyu uyandırmayan sessiz bir sistem isteniyor.
Örneğin; deniz suyundan kaynaklanan çürük yumurta kokusuna getirilen çözümlerden biri tatlı su kullanımı. Pompaların daha sessiz çalışmasını da tuvalet alanındaki yenilikler arasında gösterebiliriz. Atık siteminin önemli bir parçası olan hortumlar da tuvaletleri takip ederek daha dar alanlara uyum, uzun ömürlülük gibi özellikler sunuyor.
Atık tanklarına gelince, eskiden paslanmaz çelik ya da fiberglastan imal edilirken günümüzde üretim malzemesi HPDE (high density polyethelyene-yüksek yoğunluklu polietilen) olanlarının ses ve koku sorununa çözüm üretmeye çalıştığını görüyoruz. Atık tankına yerleştirilen sensörlerle boşaltım zamanının yaklaştığını cep telefonundan takip etmek mümkün. CNC makineleri ve üç boyutlu tasarım programlarıyla her alana uyacak şekilde boyutlandırılan ya da kendi içinde bir tür arıtma sistemiyle (güneş panelleriyle elektrik bile harcamadan) atıkları işlemden geçiren yeni nesil yakıt tankları sizi şaşırtıyorsa, bir de ıslandığında çözülerek beyaz bir toza dönüşen tuvalet kağıtlarının üretildiğini düşünün...

En yeniler ve en eskiler
Manuel tuvaletlerin tekneciler arasındaki popülerliğini hiçbir şey değiştiremez. Yıllara meydan okuyan dayanıklılık, güvenirlik ve uzun ömürlülük bu modellerin tüm zamanların değişmez klasikleri arasında haklı bir yer edinmesini sağladı. Arızaların nispeten daha basit parça değişimleriyle halledilebilmesi, elektrikli modellerin gelişmiş teknolojinin getirdiği sistemlere karşın halen üstünlük sağlıyor. Özellikle mütevazı bütçelerle teknesini yürüten denizcilerin şüpheyle baktığı elektrikli sistemlerin son dönemde geçirdiği değişimleri göz önüne alırsak artık onlara ikinci bir şans vermenin zamanı geldiğini söyleyebiliriz. Örneğin; tuvaletten uzakta ses geçirmez bölgede hapsedilmiş bir su pompası ses konusunda ciddi bir ilerleme sağlıyor. Püskürtme yapan çanak içi sistem, çok daha az suyla çok daha iyi temizlik sunuyor.
İskandinavya’da doğada kurulan kabin tipi yerleşimler için geliştirilen bir sistem, artık teknelere de uyarlanması söz konusu. Atıkları kokusuz (mineral bakımından zengin ve gübre olarak kullanılabilen) küle dönüştüren bu sistemin adı Cinderella. Atıklar özel bir torbaya alınıyor, yer çekimi kullanılarak hazneye hapsediliyor ve burada yüksek ısıda yakılarak küle dönüştürülüyor. Tuvaletin altındaki küçük bir çekmede biriken küller dört kişilik mürettebat için haftada ancak bir fincanı dolduracak boyutta oluyor. Su yok, pompalama yok, tank yok. Sadece bir kül çekmecesi ve çevreye zarar vermeyen egzozun atılacağı bir baca var.
Özetle, temsilci firmalardan aldığımız ürün tavsiyelerini okurken sizlere önyargılarınızı bir kenara bırakıp tuvalet konusunu yeniden değerlendirmenizi öneriyoruz. Teknolojinin size sunacağı seçenekler tekne hayatınızın kalitesini değiştirebilir.Jabsco Türkiye temsilcisi
Suat Karaosman
Hepimizin bildiği gibi denizlerimizde artık tuvalet ve diğer atık suların doğrudan denize tahliyesi yasaklandı. Bu nedenle teknelerde atık su tankı bulundurulması ve bunların tahliyesinin de kayıtlı ve kontrollü şekilde yapılması şart koşuldu. Teknelerde, biri tuvalet atıklarına tahsis edilmiş bir siyah tank, diğeri de duş, lavabo ve mutfak atıklarına ayrılmış bir gri su tankı bulunuyor.
Tekne tuvaletlerinin kullanımı ve dolayısıyla da komple ünite ve yedek parçalarının talebi, bu dönemde bütün dünyada arttı. Buna karşılık pandemi dolayısıyla da üretim için gerekli parçaların temininde, ulaşımında ve imalinde çıkan zorluklar dolayısıyla da birçok üretici, talebi karşılamakta zorluk çekiyor.
Jabsco markasının ürünlerini kısaca incelersek...Manuel tuvaletler: Dünyada tekne tuvaleti olarak üretilen ilk modern tasarımlar, manuel modeller. Bunlar basitçe, seramik bir çanaktan ve genellikle kolla çalışan ve hem deniz suyunu çanağa pompalayıp içerisini yıkayan, aynı zamanda da çanak içeriğini dışarı pompalayan bir pompadan ibaret.
Manuel tuvaletler, teknede kullanım açısından en güvenilir çeşit olmasının yanında diğerlerine göre daha az karmaşık olduklarından, elektrik arızası, diğer sistem arızaları gibi olaylardan etkilenmiyor. Bilhassa tek tuvaleti olan teknelerde tercih ediliyor. Bütün yedek parçaları tek tek veya tamir takımı olarak satılıyor ve değişimleri de eli tornavida tutan herkesin yapacağı kadar basit.Elektrikli tuvaletler: Jabsco’nun birkaç çeşit elektrikli tuvaleti var.
Klasik elektrikli tuvalet: 37010 serisi tuvaletler, çanağın altına monte edilmiş, tek motor tarafından çevrilen iki pompadan meydana geliyor. Deniz suyunu içeri basan pompa, esnek kanatlı ve kendi havasını tahliye eden (self priming) bir pompa iken, çanağı boşaltan pompa, santrifüj esaslı.
Bu modelin tek mahzuru, temiz su pompasının esnek kanatlı pervanesinin kanatlarının döndükçe suya darbe vurması dolayısıyla biraz gürültülü olması. Buna karşılık basitliği ve 40 yıl gibi bir süredir denizcilere hizmet vermesi önemli.Elektrikli sessiz tuvaletler: 37045 ve 37245 serisi tuvaletler, 37010 serisinin ses problemini ortadan kaldırmak amacıyla tasarlandı. Bu modellerde, santrifüj pis su pompası aynı şekilde çanağın altına monteyken, ses kaynağı olan esnek pervaneli pompa kaldırıldı, bunun yerine iki değişik seçmeli çözüm getirildi. Yıkama suyunu denizden almak isteyenler için, 37245 serisi takım ile birlikte, uzağa, örneğin makine dairesine monte edilebilen, elektrikli ve diyafram tipi, oldukça daha sessiz bir pompa veriliyor. Marinada uzun süreler kalıp deniz suyunun temiz olmadığını ve koktuğunu ileri sürenler için ise, 37045 serisi, pompa yerine teknenin mevcut basınçlı tatlı su sistemine bağlanan bir solenoid valf sunuluyor.
Bu modellerin bir avantajı da, temiz ve pis su hareketlerinin istendiğinde tek tek de çalıştırılabilmesi.
Manuelden dönüşüm kitleri: Dik motorlu 29200 serisi bu kitler, Jabsco’nun manuel tuvaletinin sadece pompasını sökerek, onun yerine monte edilen çiftli bir pompadan ibaret. Herhangi bir arıza durumunda tekrar manuele dönme avantajına sahip. Bu modellerin tek mahzuru, her iki pompanın da esnek impellerli olmaları dolayısıyla seslerinin yüksek olması.    Ev tipi, DF serisi modern görünümlü tuvaletler: Bu tuvaletlerin çalışma prensipleri, ‘sessiz tuvaletlere’ benziyor. Sadece görünümleri ve kumanda sistemleri farklı. Elektronik kumanda sistemleri, hem yıkama ve boşaltma işlemlerinin tek tek yapılmasına olanak sağlıyor, hem de su tasarrufu sağlamak için düğmeye tek basışta su akışı özelliğine sahip. Bu özellik, ayrıca doldurulan yıkama suyunun, çanağı taşırmasını da önlüyor.
Sağdaki fotoğrafta da görüleceği üzere, DF serisinin iki değişik gövde şeklinde modelleri var. Birisi, sırtı bölmeye yaslanacak şekilde düz arkalı, diğeri ise sırtı bordaya gelecek şekilde açılı olarak üretildi. Bir de tıpkı sessizlerde olduğu gibi, pompalı veya solenoid valfli seçenekleri var. Zemine monte edilmek için 17 inç yüksekliğinde olanların yanı sıra, kademe üzerine monte edilmek için tasarlanmış alçak (14 inç) modelleri de var.
Lite-Flush serisi tuvaletler: Bu seri, bilhassa ağırlığın kritik olduğu yarış teknelerinde ve manuel tuvaletlerin mevcut montaj deliklerini kullanarak yerine takılmak için tasarlandı. Sadece çanağın içi seramik, dış gövde hafiflik için plastikten yapıldı. Elektronik kumandalı.
İlgili ürünler
Hortumlar:
Tuvalet ile ilgili en önemli yan ürünlerden biri de hortumlar. Aynı zamanda teknelerde karşılaşılan koku probleminin en önemli etkenlerinden biri. Günlük hayatımızda kullandığımız birçok ürün gibi, hortumların büyük bir çoğunluğu da plastikten imal ediliyor. Enjeksiyon tekniği ile üretilen bütün plastikler gibi, imalat sırasında akıcılığı temin etmek için ham malzeme ‘dop yağı’ denilen bir yağ ile karıştırılıyor. Bu yağ, zaman geçtikçe, plastik kitlenin içinden iç ve dış yüzeylere çıkıyor, hem plastiğin zamanla sertleşmesine hem yüzeylerde yağlı bir tabaka oluşmasına hem de plastik gövde içinde mikroskopik boşluklar oluşmasına yol açıyor. İçinden içme suyu geçen bazı plastiklerin suya kötü bir tat bırakmasının sebebi bu.  Bu boşluklar, bir şekilde birbirleriyle irtibatlandığında, hortumun içi ile dışı arasında mikroskopik bir yol oluşuyor. Bu yol ile hortumun dışına çıkan partiküller de koku şeklinde burnumuza geliyor. Bunu önlemek için, ‘koku yapmaz’ hortumlar geliştirilmiş. Bu hortumların hiçbiri tam olarak koku yapmaz değil, işin doğrusu ‘az koku yapan hortum’ denmeli. Zira bunlarda kullanılan dop yağı molekül olarak daha küçük olduğundan bıraktıkları boşluklar daha küçük oluyor ve birleşmeleri çok zorlaşıyor üstelik kullanılan dop yağı gıda standartlarına uygun ve içme suyunda bile kullanılabiliyor. (Food grade)
Tuvaletlerle ilgili bir yanılgı da kokunun sadece pis su hortumlarından geldiğini düşünmek. Denizden gelen yıkama suyu ile birlikte hortuma çekilen bakteriler, hortumun bilhassa uzun süre su geçmeden durması sonucunda kötü koku yayıyor ve az koku yapan hortum kullanılmadığı zaman, teknenin havasını bozuyor.
Bu hortumların ¾ inç, 1 inç ve 1,5 inç iç çaplı üç değişik ölçüsü var. Hortumlar, 29135 serisi.

Y-Valf: Y-valfler, tuvalet çıkışlarını denize deşarjın yasak olmadığı açık denizlerde denize veya septik tanka yönlendirmek için kullanılan üç yollu seçici vanalardır. Girişleri standart 1,5 inç manuel tuvalet çıkışlarına veya 1 inç elektrikli tuvaletlere bağlanabilecek şekilde gerekli adaptörlerle birlikte satılıyor.
Bazı marina yönetimlerinin şart koştuğu şekilde, kilitlenebilme imkanı var. Ayrıca da 1 inç giriş çıkışlı modeli de bulunuyor. 1 inç modeli, 29230 serisi.
Maceratör: Deniz deşarjının yasak olmadığı deniz bölgelerinde, septik tankın içeriğini boşaltmaya yarayan, parçalayıcılı bir pompa. Esnek pervaneli pompa, kendinden emişli. (18590 serisi) Dakikada 45 litre kapasiteli.
Diyaframlı septik tank pompası: Bu diyaframlı atık pompasının kapasitesi dakikada 19 litre; kendi havasını tahliye etmek özelliği dışında, kuru çalışmaya da pompa olarak çok dayanıklı. (50890 serisi)
www.suatkaraosman.comHeadhunter Türkiye temsilcisi
Oceo Marine
Teknede geçirilen zamanın artması ürünlerimize ilginin yoğunlaşmasına sebep oldu. Bununla beraber bir süredir gezen çok sayıda denizci, ufak tefek arızalardan dert yanıyor.Yenilikler
Uzun ömürlü tekne tuvaletleri arasında en yenisi diyebileceğimiz model Royal Flush Multi-touch’ın kanalizasyona değen hareketli bir parçası bulunmuyor. Tuvaletler artık montaj sırasında yıkama vanasına ihtiyaç duymadığı için montaj ve tuvaletlerin bakımı kolaylaşıyor.  
Yeni Royal Flush Multi-touch, tek basışta uzun sifon, iki basışta daha kısa sifon özelliği sunuyor. Üçlü basışta ise sonrasında su kalmayacak şekilde çanağı yıkıyor.
Çabuk çalışma ve durma özelliğine sahip Tidal Wave HMX, kimyasal oksidayon, hidro-maceratör ve patentli çapraz akışlı seperasyon gibi teknikleri kullanarak biokütleyi imha ediyor. Bunları ek tortu muhafaza tankına ihtiyaç duymadan yapıyor.
IMO-onaylı 227(64) sistemi pazarda ayrı tortu muhafaza tankına ihtiyaç duymayan tek model.

En popüler
The Royal Flush Bravo en çok satan modelimiz. Uzun tasarımı ile tekne tuvaletlerinin en büyüğü.
www.oceomarine.com

Dometic Türkiye temsilcisi Eltesan
En çok tercih edilen Dometic MasterFlush’ı öne çıkaran özellikleri şöyle sıralayabiliriz:
360° Orbit teknolojisi ile MasterFlush tuvaletler alandan tasarruf sağlıyor. Sonradan değiştirme için ideal bir model. Kompakt kaidesi yaygın olarak kullanılan tekne tuvaletlerinin mevcut bağlantılarına uyum gösteriyor.
360° Orbit teknolojisi sayesinde, kaide tabanın herhangi bir yerine istenilen açıyla sabitlenebiliyor. Diğer önemli özelliği, son derece etkili bir maseratör sistemi ve ödüllü tasarıma sahip olması. 10 bıçaklı paslanmaz çelik kesme bıçağı sayesinde atıklar mükemmel şekilde parçalanarak akıtılıyor. 360° dönme özelliği bulunuyor. Evdeki gibi temiz ve konforlu.
Manuel tuvaletler için tam düz sırt çıkıntısı yukarıdan bakıldığında tüm bağlantıları gizliyor. Önü yuvarlatılmış lake ahşap oturağı var. Oturma genişliği ev tuvaletlerine benziyor. Çanak ile oturak arasında estetik geçiş mevcut. Entegre edilmiş elektrikli su valfi, maseratör pompası ve muhafazası ön plana çıkıyor. Tuvalete su beslemesi ve kapama valfi içeriyor.
Dometic MasterFlush elektrikli tuvaletler hızlı ve kolay bir şekilde monte ediliyor. Entegre edilmiş kaldırma ve parçalama ünitesi ile çalışıyor, sessiz ve iyi bir yıkama performansı sunuyor.
Uzak bir mesafede de bulunsa bir atık tankına bağlanmak için ideal. Dar alanlara esnek montaj imkanı sunuyor. Büyük oturağı ve derin eğimli tuvalet çanağı ideal. Dometic Masterflush MF 7200 modelinde 360° Orbit teknolojili elektrikli maseratör tuvalet, alçak model, deniz suyu veya tatlı su ile yıkama özellikleri sayesinde tercih ediliyor.
www.eltesanmobil.com/tr

Tecma Türkiye temsilcisi Artı Marin
Artı Marin Mobil Enerji Sistemleri, 16 yıldır, Tecma marka İtalyan marin elektrikli tuvalet sistemlerinin tanıtımı, satışı ve servisini yapıyor. Pandemi ile birlikte tekne sahiplerinin teknelerinde daha fazla vakit geçirdiğini gözlemliyoruz. Bu durum tekne sahiplerinin konfor isteklerinde belirgin bir artışı da birlikte getiriyor. Tecma marin tip elektrikli tuvaletlere normal zamanlardan daha fazla talep olduğunu görüyoruz. Bunun başlıca sebepleri, Tecma tuvaletlerin teknede kullanıcılara ev konforu sunması, çok sessiz olması ve kullanım kolaylığı. Konfor isteğinin artması sonucu üst segment ürün grubunda olan Tecma ürünlerine talepte çok ciddi bir artış yaşıyoruz. Bu ürün grubu sorunsuz uzun yıllar çalıştığı için bakım onarım istekleri konusunda bir fikir sahibi değiliz.

Yenilikler
Tecma markasının üretim gamımda çok belirgin bir gelişme olmadı. Mevcut ürünlerin deşarj sistemlerinde bazı geliştirmeler ve kumandalarında bazı teknolojik kolaylıklar sağlandı. Tecma ürünleri hali hazırda elektrikli marin tuvaletler arasında en sessizi, bu özelliği ile dünyaca ünlü birçok marka tekne üreticisinin tercihi oluyor. Tecma tuvaletleri bir sifon kullanımda 2,5 litre su tüketiyor, bu özelliği yine elektrikli tuvaletler arasında en tasarruflu tuvalet unvanını kendisine veriyor.

En sevilen
Tecma, son yıllarda Breeze, E-Breeze, Evolution ve Compass gibi görselliği çok beğenilen birçok model çıkartsa da geleneksel Silence Plus serisi halen en çok tercih edilen model. Ev tuvaleti konforunda yüksekliği ve genişliğinin yanı sıra, şık görüntüsü ile tüm serilerin en çok tercih edileni.
www.artimarin.com
Planus Türkiye temsilcisi
Deka Marine
Tekne sahipleri teknelerinde daha fazla vakit geçirdikleri için evlerindeki rahatlığı aramaya başladı. Daha önceleri teknelerinde manuel çalışan (kollu) veya küçük taş tuvalet kullanırken şimdilerde ev tipi lüks elektrikli ve sessiz çalışan tuvaletler tercih edilir oldu. Konfor ve rahatlık ön plana çıktı kısacası.

En yenisi
Türkiye temsilcisi olduğumuz Planus markası 2020 yılında tüm modellerini yeniledi. İtalyan seramiğin ve işçiliğinin kalitesini tüm modellerinde fark edebiliyorsunuz. Türkiye’ye getirdiğimiz tüm modeller sıcak-soğuk taharet kitli ve yavaş kapanan damperli kapağa sahip. Tuvalet ile beraber gelen standart kumanda yerine eğer istenirse daha şık ve gösterişli olan cam ve LED’li touch panel tercih edilebiliyor.

Sessizlik ve su tasarrufu
Tüm Planus modellerdeki Vortex pompaların içerisinde dönen bıçaklar yerine kullanılan sabit bıçaklar sayesinde yüksek vakumlama ile birlikte katı maddeleri parçalıyor. Bu da dönen bıçaklı pompalar ile çalışan tuvaletlere nazaran çok daha sessiz çalışmasını sağlıyor. İki butonlu kumanda ve su ayarı ile daha az su sarf ediyor.

En sevilen
En çok tercih edilen modelimiz Stilo Plus olarak düşünebiliriz. Stilo Plus’ın tercih edilme sebebi çanak ölçülerinin 530X390 milimetre olması, şık bir tasarım sunması.
www.dekamarine.comBoru sistemlerini unutmayalım
GF Marine
Plastik boru sektöründe hem iç pazarda hem de ihracat alanında çalışmalarına devam eden GF Marine’in  ürünleri teknede sıcak-soğuk su, temiz-pis su taşınmasında merkezi vakum hatlarında kullanılıyor. Dünyada kabul görmüş, neredeyse tüm önde gelen kuruluşların sertifikalarına sahip olmasından dolayı her zaman tercih edilen bir marka. Yaygın küresel satış ağından dolayı GF ürünlerinin tüm dünyada tedarik edilebilir oluşu, olası bakım onarım durumunda hızlıca tedarik edilmesini sağlıyor. Pandemi dolayısı ile herkesin kendine özel alanında vakit geçirmesi yeni tekne inşasını çok artırmış durumda.
 
Yenilikler
GF Marine ürün grubu içerisinde en son teknolojik ürünlerimiz arasında yer alan iFit ürün grubuna olan talep çok artmış durumda. Buna en büyük etken ise işçilik hatasını sıfıra indirmesi, hızlı montaj ile ciddi zaman kazandırması, hafiflik ile tekne ağırlığını düşürerek yakıt tasarrufu sağlamasıdır. Hızlı sonuçlanan projeler yenilerinin önünü açıyor.
iFIT için biraz daha detay verecek olursak, PPSU hammaddeden üretilmiş bir sistem; hijyenik, uzun ömürlü ve bakım gerektirmemesinden dolayı projelerin tercihi oluyor. Ayrıca pürüzsüz iç yüzeyi ile tortu oluşumunun önüne geçmesi ve solventli kimyasallar içermemesi nedeniyle içme suyu sistemlerine yönelik ideal bir ürün olarak gösteriliyor.
İleri teknoloji ürünü modüler ek parçalar, muadil sistemler gibi ısı ve elektrik enerjisi gerektiren özel birleştirme makine ve aksesuarlarına ihtiyaç duymaksızın, elle birleştiriliyor. Bu özelliği sahada hızlı, kolay ve güvenilir çözümler yaratılmasına olanak sağlıyor.
d16-d32 mm çap aralığında boru, ek parçalar ve vana gruplarından oluşan sistem, tesisat girişinden son musluğa kadar geniş ürün yelpazesiyle, deniz taşıtları için tüm diğer boru sistemleri ile uyumlu çözümler sunuyor. Gerek polibütilen gerekse katmanlı boru seçenekleri ile kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik farklı alternatifler sunuyor. Uluslararası birçok sertifikaya (AENOR, BSI, kiwa, DVGW, WRAS, vb.) sahip ve ABS, RINA, DNV-GL, BV, LR, CCS, Class NK, RMROSS gibi denizcilik otoriteleri tarafından da onaylanıyor.
 
Avantajları
Plastik ürün grubunda doğru ürün seçildiği sürece, ürün ömürleri metal ürünlere göre oldukça uzundur. Gerek hafiflik, gerek esneklik ve uzun ömür her zaman plastiğin kullanımını bir adım öne çıkarıyor. Bununla birlikte GF Instaflex ürün grubu, GF Marine ürünleri arasında en esnek ürünler arasında bulunuyor.
Instaflex, d16 -d315 mm çap aralığında boru, ek parçalar ve vanalardan oluşan bir sistem, tesisat girişinden son musluğa kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip. Özellikle küçük çaplarda diğer plastik boru sistemlerine kıyasla 3-5 kat daha fazla esneyebilme kabiliyetiyle dinamik çalışma ortamlarında avantaj sağlıyor. Yine diğer plastik boru sistemlerine kıyasla yaklaşık  %30 daha hafif olması, statik yüklerin ve ağırlığın çok önemli olduğu denizcilik sektörü için büyük avantaj. Prefabrikasyon halinde hazırlanıp sahaya sevki edilebildiği gibi saha ortamında montajı ve stoklanması zor olabilecek imalatlar için bütüncül çözümler yaratıyor. Ayrıca tamamen geri dönüştürülebilmesi ve düşük karbon ayak izi gibi özellikleri ile çevreye duyarlı bir sistem olarak güvenle kullanılabiliyor.
GF Marine grubunda en yaygın kullanılan ürün gruplarımız PVC-U, PVC-C, PE, PP, PB (Instaflex) boru ve bağlantı parçalarıdır. Genelde tekne sahipleri üretim aşamasında GF ürünlerinin kullanılmasını tercih ediyor. Buna en büyük etkenler ise ürün gamının sürekli geliştirilmesi, yeni teknolojiler konusunda inovatif ve 20 yıl üzerinde korozyona uğramadan ve değişim gerektirmeyecek bir kullanım ömrü olması diyebiliriz.
www.gfps.com