Popüler Konular : Benim hâlâ umudum va... | Denizde konser... | Kolları sıvayın doğr... | Rotamız mavi-beyaz... | Kürekli hayat... | Ağustos 2020 Navigas... |
Yine yeniden tek gövde…


America’s Cup tarihi için yeni bir dönüm noktasına daha geldik. 36. America’s Cup’ta yarışacak tek gövdeli foiling AC75’lerin konsept çalışması nihayet açıklandı.
Emirates Team New Zealand ve Luna Rossa tasarım ekiplerinin geliştirdiği konsept, hem yüksek performans hem de güvenli match race için devrilse bile kendiliğinden tekrar doğrulmak üzere tasarlandı. İki hareketli T-foil seyir esnasında düzelme momenti ve düşük hızda denge sağlamak için düşünüldü.
Normal yelken modunda rüzgâraltı foil suya indirilerek kaldırma kuvveti sağlayıp foile yükselmek, rüzgârüstü foil ise su üstünde tutularak düzeltme kuvvetini azami seviyeye çıkartmak ve sürtünmeyi azaltmak için kullanılıyor. Start öncesi ve manevralarda fazladan kaldırma kuvveti ve salınım kontrolü için her iki foil de aşağıda tutulabiliyor. Bu mod, sert denizlerde seyir yapmayı da kolaylaştırıyor.
Her iki foil gövdenin altına doğru getirildiğindeyse hem doğal bir denge sağlanıyor hem de marinada normal bir tekne yerine yanaşmak mümkün oluyor.  
Geçen America’s Cup’ta çok gövdelilerde uygulanan kanat yelken gibi teknolojik yenilikler başka sınıflara aktarılabilir olmadığı için bu yeni konseptte ulaşılabilir ve sürdürülebilir teknolojinin diğer yelken sınıflarına da uyarlanması hedefleniyor.
AC75 sınıf kuralları 31 Mart 2108’de açıklanacak. Yeni tekneleri yarışta görmek içinse 2021’de başlayacak 36. America's Cup’ı bekleyeceğiz.
www.americascup.com
 
   
 
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ
03 Ağustos Fırtına (Marmara)
14 Ağustos Fırtına
17 Ağustos Fırtına
20 Ağustos Fırtına (2 gün)
23 Ağustos Sam yellerinin sonu
31 Ağustos Mercan Fırtınası
TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri