Popüler Konular : Üç mü, dört mü?-Rota... | Üç Türk denizcisi ku... | Meeting the Legend... | Kariyere bir mola... | Bundan böyle düşüner... | Pedalla deniz el ele... |
Gel keyfim gel-Hanse 445
Naviga
2.06.2015
A | a
Gel keyfim gel-Hanse 445

Hanse 445, yeni nesil yelkenlilerin en iyi örneklerinden biri. Yelken seyrinde rahat kullanımı, ışıkla yıkanan iç mekanları, sunduğu ayrıcalıklı dünyanın iki temel özelliği...
Yazı: Turgay Noyan  Fotoğraflar: Tuğçe Yener
 
MarinTurk İstanbul City Port’a doğru yola çıktığımızda hava raporları olumlu görünüyor. Hoş, gökyüzü kapalı ama hiç değilse yağmur olmaması bile bize yetecek. Üstelik yelken testi için ideal rüzgâr var: 20-25 knot…   
Açılıp platforma dönüşmüş olan kıç aynaya basarak tekneye geçiyorum. İçeriye adımımı attığımda gözüme ilk çarpan şey teknenin tam anlamıyla neta olması. Oh… Sağ olsun, Deniz Özçakır kardeşim her şeyi toplatıp tekneyi neta etmiş. Bimini de kaldırılmış. Yaz güneşinden korunmak için işe yarıyor yaramasına da bir türlü alışamadım şu biminiye… Neden derseniz; arada pencere bırakılsa bile bimini yüzünden yelkeni olduğu gibi açık, net görmek mümkün olmuyor. Zaten Hanse 445, dümdüz bir güverteye sahip. Yelken ıskotaları kanallardan dümencinin önüne kadar geliyor, flok kendinden tramolalı olduğu için yan güvertede insanın ayağına takılıp çapariz verecek cenova rayları, makaralar vs de yok. Koştur koşturabildiğin kadar. Bunu lafın gelişi söylüyorum. Yoksa donanım öyle iyi düzenlenmiş ki; panik içinde koşuşturacak bir durum yok Hanse 445’te…
Önce şöyle bir başüstüne çıkıp, sağı solu kontrol ediyorum. Kesirli arma, oldukça uzun bir direk. Üstelik ıskaçası güvertede. İnsan ister istemez aşağıda nasıl bir destekle sağlama alındığını merak ediyor. Direğin altına krom bir destek koyarak direkteki baskının omurgaya kadar iletilmesini sağlamışlar. İçerde dikkat edilmezse bu ayrıntı fark edilmez bile…
 
Tek başına abramak mümkün
Yine başa dönerek tekneye ilk adımı attığım andan itibaren gördüklerimi anlatayım. Öncelikle söylemeliyim ki; teknenin her noktasında Judel/Vrolijk tasarım ofisinin çizgileri kendini belli ediyor. 
Açılarak dinlenceye dönüşen kıç ayna sancak-iskele birer amortisöre bağlı olduğu için açılıp kapanması kolayca gerçekleşiyor. Deniz merdiveni, dinlencenin tam ortasında yer alıyor. Çift dümen olduğu için tekneye ve havuzluğa giriş son derece rahat. Bu tür teknelerde genellikle GPS ve harita ekranı ortadaki masanın dümene bakan ucuna monte edilir. 445’te burası tertemiz. Her iki dümenin önündeki konsola da birer ekran yerleştirilerek hem kullanım, hem de hakimiyet artırılmış. Böylece masaya takılan ekranın içeri girerken alanı daraltarak engellemesi de bertaraf edilmiş… Dümen dolabının ayaklarının da alabandalara doğru eğimli yapılması ortada kalan açıklığı iyice artırmış.
Havuzluğun ortasındaki sabit masanın kasasının içinde küçük bir soğutucu var. Yani her şey için kamaraya inmeye gerek yok.
Tüm ıskotalar güverteye gizlenmiş kanallardan geçerek dümencinin elinin altına kadar geliyor. Sancak ve iskelede iki vinç var. Bunlar isteğe bağlı olarak dörde çıkartılabiliyor. Seyirle ilgili bilgilerimizi paylaşmadan önce şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Bu tekneyi iki kişi hiç sorun olmadan kullanabilir. Nitekim bizde öyle oldu. Eğer istiyorsanız tek başınıza da rahatlıkla yelken yapabilirsiniz… Standart yelken donanımının yaklaşık 100 metrekare olduğunu da bu arada vurgulayayım.
Havuzluk geniş kıç yapısı sayesinde çok ferah. Oturma gruplarının dışında ıskota kanallarının üzerinde de sanki iki ayrı güneşlenme alanı ortaya çıkmış. Hoş tüm güverte güneşlenme alanı olarak kullanılabilir ya!
Cam sürgü ve diğer cam kapaklar içerinin aydınlığını artırıyor. Ayrıca kamaranın üzerinde cep telefonu gibi aletleri koyabileceğiniz cam kapaklı bölmeler var.
Baştaki ırgata dümen başındaki kumandalar ile ulaşılabildiği için demirleme ve demir almayı dümenci halledebiliyor…
Havuzluktaki dolapları, depolama alanlarının bolluğunu da saptamalarımıza ekleyelim…
 
Aydınlık iç dünya, ferah yaşam alanı
Yeni nesil yatlarda geniş ve ferah, insanın üstüne üstüne gelmeyen salonlar ön planda oluyor. Hanse 445’te özellikle salon ve ana kamarada bunu son noktasına kadar yaşıyorsunuz. 
Üstteki geniş heçler, açılabilen kamara camları ve ortadaki borda camları da içerdeki aydınlığı, derinlik hissini iyiden iyiye artırıyor.
Havuzluktan kamaraya dört basamakla iniyorsunuz. Merdiven kolayca kaldırılıp motor bölmesine ulaşılabiliyor. Merdivenin iki yanında kapının hemen ağzında (seyir esnasında) aşağıya inmeden elinizdekileri koyabileceğiniz birer yarı açık dolap konulmuş.
İnip çıkabilen gizli televizyon gibi teferruatları uzun uzun anlatmayacağım. Artık bu düzen modern teknelerin hemen hepsinde var. Ben öncelikle farklı diyebileceğim şeyleri belirtmek istiyorum. Lambaların hepsi LED ama bir başka özellikleri daha var. Spot şeklindeki bu lambaların ortasına basarak açıp kapatabiliyorsunuz. Böylece bununla ilgili konulması gereken elektrik düğmesi ve ona giden kablolar ortadan kaldırılmış. 
Salonun spotları tek bir merkezden kontrol edilebiliyor. Yani istediğiniz gibi açıp kısabiliyorsunuz. Ancak burada bambaşka bir farklılık devreye giriyor; bunu istediğiniz şekilde hafızaya alabiliyorsunuz. Tekrar açtığınızda sizin istediğiniz seviyede, şekilde devreye giriyor. Sadece bu da değil merdivenlerin altında yer alan LED’leri de buradan ayarlayabiliyorsunuz.
Hanse 445’te AGM aküler kullanılmış. 90 amperlik marş, iki adet de 165 amperlik aydınlatma aküsü var.
Ayrıca baştaki manevra pervanesine özel iki adet 90 amperlik  akü hizmet veriyor.
 
İç düzen size kalmış
Baş tarafta güverteden girilen geniş bir deposu bulunan teknenin tercihe göre üç ve dört kamaralı uygulamaları var. Bizim test seyrine çıktığımız üç kamaralı modeliydi. Merdivenden inildiğinde sancakta L şeklinde bir mutfakla karşılaşıyorsunuz. Sancak arka kamaranın girişi de buradan. Mutfağın karşısında (iskelede) günlük kullanım için bir duş-tuvalet yer alıyor. Sancak tarafında mutfaktan sonra masası ile bir oturma-yemek grubu konuşlandırılmış. Masa ortadan katlanır şekilde, istenirse iki kişilik yatağa dönüşebilecek bir uygulama da mümkün. Masanın yanında da hareketli bir puf var.
İskele tarafında kullanılmadığı zaman altına katlanılabilen koltuğu ile navigasyon masası yer alıyor. Bu masadan ön kamaranın bölmesine kadar olan kısım istenirse arada sehpasıyla iki ayrı koltuk, istenirse uzun bir kanepe olarak değerlendirilebiliyor.
Burada gerçekten de çok beğendiğim bir detayı aktarayım. Navigasyon masasının üstünde telsiz ve elektrik sistemi göstergelerinin bulunduğu iki pano var. Elektrik panosu müdahale edilmek istendiğinde öne doğru yatıyor ve hemen her şey elinizin altına açılıveriyor. Her kablo işaretli, ne var ne yoksa istediğiniz gibi anında müdahale edebiliyorsunuz.
Buradan iki güzel detay daha; müzik sistemine iPod veya iPhone koyarak bunu bir müzik kütüphanesine çevirebiliyorsunuz. Telsizin buradaki ana ünitesine paralel kullanacağınız el telsizleri de yuvalarında dokunmatik şekilde şarj olabiliyor.
Biraz önce vurguladığım gibi bilinen standart detaylara girmeyeceğim. Ancak ana kamara, ortadaki yatağı ile inanılmaz aydınlık ve ferah. Ayrı duş ve ayrı tuvaleti de öyle…
Kıç kamaralar da aydınlık. Tavan yüksek sayılır. Ancak yataklar kamara duvarlarına dayalı. Yatakları düzeltip toplayacaklara Allah yardım etsin!
 
Seri ve kolay kullanım
Gelelim torpil salmalı ve tamamen vinilesterden üretilen teknenin seyir performansına: Her şey elimin altında olsun, oradan oraya koşturmayayım diyorsanız sarma sistemli flok, sarma sistemli ana yelken tam size göre. Ancak bu takdirde balenli bir yelkenden alabileceğiniz performansı beklemeyeceksiniz.
Zaten firma da üç ayrı yelken donanımı ve çeşidiyle alıcılara farklı seçenekler sunuyor.
Bizim tekne başta da söylediğim gibi kendinden tramolalı flok ve sarma yelkenliydi. Toplam yelken alanı da 100 metrekareye yakındı. Buna rağmen çok iyi yürüyordu. Hava 25 knot civarındaydı, zaman zaman sıkı sağanaklar da yedik. O zaman da çok iyi dümen dinledi, kumandalara anında tepki verip tekrar dengeli şekilde yoluna devam etti…
Motor seyri sırasında da fabrika değerlerine yakın süratler elde ettik. Tekne standart olarak 55 HP Volvo Penta saildrive motorla satılıyor. Ancak aynı markanın 75 HP’lik motorunu da kullanmak mümkün. Bizim seyre çıktığımız teknede 75 HP’lik motor vardı.
2400 devirde 8 knot sürate eriştik. Rüzgârı pupaya aldığımızda süratimiz 8,6 knot’a çıkıverdi. Yelken değerlerini vermeden önce bir tespitimi de sizinle paylaşmak isterim. Ben deneme seyirlerinde tekneleri liman dışında alıyorum. Öncelikle olası bir aksilik, bir arızaya karşı bir tür uzak durma diyelim. Hanse 445’in seyrine Trio’nun kaptanlarından Engin Sili ile çıkmıştık. Dönüşte yerimize bağlanırken Engin şov yaptı. Teknenin durduğu yer rıhtımın en köşesindeydi ve hemen önünde de bizim bağlanacağımız rıhtıma dik olarak duran tekneler ve ileriye çıkmış tonozları resmen çapariz verecek şekilde uzanıyordu…
Hava değerlerden de göreceğiniz gibi yandan epey esiyordu. Engin, manevra pervanesi kullanmadan resmen tonoz halatları arasında S çizerek seri bir şekilde öylesine güzel bir şekilde girdi ki, elimi uzatıp tebrik ettim. Çünkü bu gösteriyle hem kendi deneyimini hem de teknesinin nasıl dümen dinlediğini rıhtımdakiler dahil herkese gösterdi. Kutluyorum.
 
Yelken seyrinde şu süratlere eriştik
Sadece ana yelkenle (20-21 knot rüzgârda) geniş apaz 8,5 knot
Ana yelken ve flokla (20-21 knot rüzgârda) apaz 9,3-9,6 knot
Ana yelken ve flokla (26 knot rüzgârda) apaz 10,2-10,5 knot
Ana yelken ve flokla (26 knot rüzgârda) orsa 7,7 knot
 
Notlar:
 Gövde rengi, iç düzenler, ahşap kaplama ve kumaş döşemeler için geniş bir yelpazede seçenekler var.
 Kapalı alanlardaki yükseklik son derece iyi.
 Tüm alet ve ekranlar su geçirmez.
 
Hanse 445’in teknik özellikleri
Tam boy: 13,52 metre
En: 4,38 metre
Su kapasitesi: 450 litre
Yakıt kapasitesi: 220 litre
Yelken alanı: 96,36 metrekare
www.triodeniz.com
 
 
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

01 Temmuz Yaprak Fırtınası

03 Temmuz Sam Yelleri

06 Temmuz Fırtına

09 Temmuz Çark Dönüşü Fırtınası

11 Temmuz Bevarih rüzgarları sonu

16 Temmuz Fırtına (2 gün)

18 Temmuz Sıcakların artması

26 Temmuz Kara Erik Fırtınası

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri