Popüler Konular : Güvenilir ve deneyim... | Ocak 2021 Navigasyon... | İlahi adadan dalış-t... |
Çift karakterli güzellik-Salona 38
Naviga
2.06.2015
A | a
Çift karakterli güzellik-Salona 38

Salona 38, dengeli planı ve akılcı güverte yerleşimiyle yarışçı, geniş havuzluğu ve rahat iç mekanlarıyla gezi teknesi olarak karşımıza çıkıyor.
 
yazı: Deniz Noyan Fotoğraflar: Tuğçe Yener
 
Temsilciliğini ADT Marine’in aldığı ve ‘çelik kafesli tekneler’ olarak bilinen Salona yatlarının ilk kez Eylül’deki İstanbul Boat Show’da sergilenen modeli 38’i denemek üzere West İstanbul Marina’ya doğru yol alıyoruz. Hava güneşli ancak açıklara baktığımızda rüzgâr bize göz kırpmıyor. Gezi özelliğinin yanı sıra bir performans yelkenlisini deneyeceğimiz için rüzgârın yüzünü bizden yana çevirmesini diliyoruz. 
Vakum infüzyon tekniğiyle üretilen tekne, çift dolap dümenli. Açık havuzluğa sahip tekneye binmek çok rahat. Kıç tarafta kullanılan oturma bölümü kıçtankara bağlamalarda yerinden çıkarılıp pasarella olarak kullanılabiliyor. Şunu hemen söyleyelim; bu iş gözünüzü korkutmasın çünkü karbon fiber malzemeden yapılan pasarella/oturak son derece sağlam ve hafif. Ayrıca havuzlukta bulunan diğer oturma alanlarıyla bir bütünlük sağlaması için üzeri tik kaplanmış. Teknenin gövde tasarımı hız, çeviklik ve performansı çağrıştırırken, tik kaplı güverte ile havuzluk, ahşabın sıcaklığını su üzerine taşımış.
Rüzgâr istediğimiz kadar güçlü olmasa da seyir için palamarları çözüyoruz. Zincirlik bölümünün derinliği dikkatimizi çeken unsurlardan biri. Teknenin sürati yelkenle hafif havada 5,5 knot’ı buluyor. Açığa çıktığımızda rüzgâr umudumuzun tersine azalmasına rağmen tekne enerjisini devam ettiriyor.
Seyir esnasında dümen tepkileri çok iyi. Kıç havuzluk rahat kullanım alanı sağlayacak şekilde tasarlanmış. Yelken için son derece elverişli teknede başüstüne ulaşım, geniş tutulan yan güverte sayesinde rahatlatılmış. Ayrıca havuzlukta yer alan masa hareketli tasarlanmış, sabit değil. Yani performans seyrinde kolayca yernden çıkartılabiliyor. Kıçta yer alan saklama alanı ise küçük boy bir jeneratörün yerleştirilebileceği ebatta.
Üç gurcatalı alüminyum direğe sahip deneme teknemizde tam çıtalı ana yelken ve sarma sistemli cenova tercih edilmiş. Oldukça uzun olan cenova arabası çarmıh bağlantılarından da öne doğru uzandığı için tek bir araba ile ister flok ister cenova kullanabilme olanağı sağlanmış.
Sarma sisteminin güverteye hemzemin monte edilmiş olması performansı artırdığı gibi teknenin görüntüsünü de olumlu etkilemiş. Alman sistem diye bilinen ana yelken ıskota sistemi ile dümencinin yanında monte edilmiş sancak ve iskele vinçlerine gelen ıskota, yarış esnasında ana yelkenci ile dümencinin koordinasyonuna yardımcı oluyor. Bu özellik, gezi seyrinde de dümencinin ana yelkene müdahalesini kolaylaştırıyor. Tekne yatık giderken dümencinin konforu düşünülerek tasarlanan ayaklık, kapandığında havuzluk ile hemzemin oluyor.
Görsel açıdan dikkatimizi çeken diğer bir özellik ise havuzluk zeminine monte edilmiş ana yelken arabasıydı. Performans teknelerinin olmazsa olmazlarının başında gelen ana yelken arabası, havuzluk zemini hizasından daha aşağıda monte edildiği için özel kapakları ile kapatıldığında halatlar gözden kayboluyor ve temiz bir görüntü ortaya çıkıyor. Çift dolap dümen olduğu için tekneyi kullanırken iyice kenara oturabiliyor ve cenova tüylerini rahatça görebiliyorsunuz.
Direğin tepesinden tek tel olarak gelen kıç ıstralya ikiye bölünerek iskele taraftaki palanga yardımı ile kontrol ediliyor. Gezmek için bu sistem yeterli, yarışmayı düşünenler elbette farklı bir uygulama yapabilirler… Mandar ile kontrol halatları, sancak ve iskelede yer alan vinçlere gelirken serpinti körüğünün bağlandığı kemerin altından geçiyor. Böylelikle halatlar tenteye sürtmeden doğrudan vinçlere geliyor. Genellikle zemine monte edilmesine alışkın olduğumuz dümen pedestalları ise havuzluğun iç yan duvarlarına bağlanmış.
Salona 38, performans ve gezi unsurlarının dengeli harmanlandığı bir tekne. Bir gezi teknesi olarak dümen alanında seyir performansı için geniş alan bırakılırken, performans teknesi olarak bakıldığında iç tasarımı son derece rahat, aydınlık ve ferah. Beyaz renk hakimiyeti iç mekanda ahşap kullanımıyla dengelenmiş. Kolay inilen basamaklar sonrası iç mekana girildiğinde sancakta navigasyon masası, iskelede mutfak bölümüyle karşılaşıyorsunuz. Mutfak L biçiminde konumlandırılmış. Mutfak tezgahı üzerinden başlayan dolaplar oturma grubu sırtı boyunca her iki tarafta da başaltı kamarasına kadar devam ediyor. Mutfak ve oturma grubu yeterli ve geniş. Gerektiğinde sırt kısmı yukarı kaldırılarak ranzalı yatağa dönüşebilen oturma grubunun bulunduğu alanda, masanın iki kanadı kapatılarak hareket yeri genişletilebiliyor. Üç kamara ve bir duş-tuvalet bulunan teknede kıçtaki çift kişilik iki kamara bu boy diğer modellerin standardında. Ancak bu versiyondaki başaltı kamarası, duş-tuvaletin baş tarafa konması nedeniyle beklenenden biraz daha küçük. Duş-tuvalet köşeye oturtulan lavaboyla yerleşim olarak rahat hareket alanı bırakılacak şekilde planlanmış. Duş, iç mekan perdesiyle tuvaletten ayrılmış. 29 beygir Yanmar motora sahip tekne 2600 devirde 7-7.,5 knot seyir sürati yapıyor. Prototipinin deneme seyri ETNZ Skipper’ı Dean Barker tarafından yapılan Salona 38, ‘hem yarışır, hem gezerim’ diyen denizcilerin beklentilerini tam anlamıyla karşılayacak.
 
Salona 38’in teknik özellikleri
Tam boy: 12,50 metre
En: 3,84 metre
Su kapasitesi: 220 litre
Yakıt kapasitesi: 220 litre
Ağırlık: 7.450 kilogram
Yelken alanı: 111,1 metrekare
www.adtmarine.com
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ

2 Ocak Fırtına (3 gün)
8 Ocak Zemheri Fırtınasının başlaması
12 Ocak Fırtına (2 gün)
14 Ocak Karancalos Fırtınası
17 Ocak Fırtına (2 gün)
23 Ocak Fırtına
25 Ocak Kış Şiddeti Fırtınası
28 Ocak Ayandon Fırtınası (2 gün)
30 Ocak Zemherinin Sonu
31 Ocak Balık Fırtınası

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri