Popüler Konular : Üç Türk denizcisi ku... | Meeting the Legend... | Kariyere bir mola... | Bundan böyle düşüner... | Pedalla deniz el ele... | Kötü durum senaryola... |
Babasının kızı
Naviga
2.06.2015
A | a
Babasının kızı

Azimut Benetti Group’un kurucusu Paolo Vitelli’nin dümeni devrettiği kızı Giovanna, Azimut Atlantis 43’ün Türkiye tanıtımına katıldı. 43 feet’lik güzelin örtüsü açılırken heyecanını gizleyemeyen ikinci kuşak Vitelli, bu tutkunun yeni dönemde Azimut’un rotasını çizeceğini düşünüyor.
 
Yazı: ayşegül bakış
 

Azimut’un dümeni artık firmadaki yönetimi babasından devralan Giovanna Vitelli’nin ellerinde. Yeni model Azimut Atlantis 43’ün lansmanında tanıma fırsatı bulduğumuz Vitelli, önce markayla ve yeni modelle ilgili kısa bir sunum yaptı. Azimut Benetti Group’un pazarın hakimi olan İtalyanlar arasında hâlâ tamamına İtalyanların sahip olduğu tek marka olduğunu gururla vurgulayan Vitelli, konuşmasının ardından sorularımızı yanıtladı. 

 

Tekne yaşamı hayatınızı nasıl şekillendirdi?

Bu benim tüm hayatım. Aile tatillerimizi hep teknede geçirirdik. Her modelin prototipi olan 1 numaralı gövdeyi tatillerimizde biz kullanırdık. Denize çıkarken not aldığımız beyaz sayfalar, haftanın sonunda teknede geliştirilmesi gerekenlerle dolup taşardı. Tekne yaşamı en başından beri eğitimimin bir parçası oldu. Kariyerime avukat olarak başladım. Beş yıl Milano’da büyük bir İtalyan şirketinde avukatlık yaparken aynı zamanda Azimut’un yönetim kurulundaydım. 1994’te Azimut’ta en alt pozisyonlardan başlayarak tam zamanlı görev aldım ve zaman içinde tüm üretim sürecini öğrendim. Bu şekilde çalışmanın çok faydasını gördüm, herkese tavsiye ederim. Babam hâlâ yaşıyor ve hayat dolu. İki yıl önce politikaya atılmaya karar verdi ve İtalyan parlamentosuna katıldı. Dolayısıyla benim pozisyonum da değişti. Aslında en çok odaklandığım departman ürün geliştirme çünkü bence asıl gücümüzü buradan alıyoruz. Ben de birlikte çalıştığım ekiple bu konuya ağırlık veriyorum. 

Azimut Benetti Group’un devamlılığını sağlamak benim tutkum ve bağlılığım, umarım gelecekte de bunda başarılı olurum.

 

Burada üretim yapmış bir firma olarak Türkiye’deki sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de doğrudan üretim yapılmıyor. Tedarikçimiz Sirena Marine’den bir modeli satın alıyoruz, biz üretim yapmıyoruz. Türkiye büyüyen ilginç bir pazar. Avrupa bugünlerde biraz daha sessiz ama Türkiye’nin gelecek vaat eden bir pazarı var. Bu yüzden ülkenize yatırım yapıyoruz, yeni modelimizi burada tanıtıyoruz. 

 

Gelecekte Azimut’ta nasıl modeller göreceğiz?

Gücümüzü yenilikçi ürünlerden aldığımızı düşünüyorum. Son iki-üç seneye bakarsanız gerçekten yenilikçi ürünler bulmakta zorlanırsınız, eski modellerin evrimleşmiş, biraz makyaj yapılmış versiyonlarına daha çok rastlanıyor. Son iki-üç yılda pazardaki payımızı artırmamızın en önemli sebebinin ürünlerimiz olduğunu düşünüyorum. Gelecekte de bu özelliğimizi korumak istiyorum. Güçlerimizden biri de dünya motoryat pazarına hakim olmak... Motoryat sektöründe yıldızı parlamaya başlayan bir ülke varsa biz orada olmalıyız. Kuruluşumuzdan bu yana getirdiğimiz sağlam yapı, yaratıcılıkla beslenerek her geçen gün daha fazla kişiyi kendine çekiyor ve firmayı yeni alanlarda da geliştiriyor diye düşünüyorum.  

 

Seri üretim yapan bir firma olarak tekne inşasının gerektirdiği niş özellikleri nasıl koruyorsunuz?

Her modelde çok geniş seçenekler listesi sunuyoruz. Tekne sahibi dekorasyonu, iç yerleşimi istediği gibi düzenleyebiliyor. Dünyanın farklı bölgeleri için farklı yerleşim planları geliştiriyoruz. Örneğin; Çin’de teknenin kamaraları ya da performansına pek önem vermezler. Nerede karaoke yapılır ya da çeşitli bilgisayar oyunları oynanabilir onunla ilgilenirler. Brezilya’da, dışarıda geniş mekanlar istenir; kokpit ve flybridge önemlidir. Dışarıda bol bol barbekü ve buzdolabı olmasına dikkat ederiz. Dolayısıyla farklı kültürlerde tekne yaşamındaki alışkanlıklar da değişiyor. Müşteriye sunulan özel seçenekler sadece dekorasyonla kalmıyor, teknenin tüm iç ve dış mekanlarının kullanımında da dikkate alınıyor. Müşterilerle iletişimimize çok önem veriyoruz. Onların boş zamanları için keyifleri için, bir ürün satıyoruz, o yüzden teknesi inşa edilirken de iyi vakit geçirmesini ve teknesi bittiğinde istediği konfora ulaşmasını sağlıyoruz. 

Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

01 Temmuz Yaprak Fırtınası

03 Temmuz Sam Yelleri

06 Temmuz Fırtına

09 Temmuz Çark Dönüşü Fırtınası

11 Temmuz Bevarih rüzgarları sonu

16 Temmuz Fırtına (2 gün)

18 Temmuz Sıcakların artması

26 Temmuz Kara Erik Fırtınası

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri