Popüler Konular : Güvenilir ve deneyim... | Ocak 2021 Navigasyon... | İlahi adadan dalış-t... |
Jeanneau Sun Odyssey 509
Naviga
3.06.2015
A | a


Jeanneau'nun Sun Odyssey serisinin sonu 9 ile biten yeni nesil modellerden ilki olan 409 ile geçen sene test seyrine çıkmış ve çok beğenmştim. Şimdi bu yeni serinin amiral gemisi  Sun Odyssey 509 ile West İstanbul Marina'dayız. Şık ve sade tasarımıyla kendini gösteren 509, amiral gemisi unvanını hak ediyor.
Yazı: CEMRE METİN Fotoğraflar: TUĞÇE YENER
 
Yeni nesil amiral gemisi
Birçok Jeanneau modeli gibi, 509’un tasarımında benim de -daha önce La Rochelle’deki ofisinde röportaj yapma fırsatı bulduğum- Fransız tasarımcı Philippe Briand’ın imzası bulunuyor. Geniş güvertesi ve iç mekanı bu teknenin önemli artıları. Jeanneau’nun DS (Deck Saloon) serisi modellerine göre daha hızlı ve çevik bir tekne olan 509, performanslı gezi yelkenlileri pazarında markanın önemli bir silahı olacak gibi görünüyor.
 
Havuzluk ve güverte
Yeni nesil şık tasarımıyla tekne oldukça etkileyici. Teknenin kıç tarafında bulunan elektrikli, açılır platform hem tekneye inip binerken hem de denize girip çıkarken büyük kolaylık ve geniş bir alan sağlıyor. Test teknemizde bu platforma ek olarak, sancak tarafta elektrikli pasarella da bulunuyordu. Teknenin tik kaplı geniş havuzluğuna geçişler çok rahat. Havuzlukta ortası sabit, yanları tik açılır kapanır masanın üç ayrı fonksiyonu bulunuyor. Birçok gezi yelkenlisinde olduğu gibi burası hem masa, hem tutamaç olarak kullanılıyor.
Ayrıca sabit kısmının ortasında büyük bir depolama alanı var. Havuzluktaki geniş oturma grubunda altı ila sekiz kişi rahat eder. Tekneye dört adet Harken vinç yerleştirilmiş. Geniş güvertesine geçişler çok rahat. Hemzemin (flush) heçler şık durduğu gibi ayağınıza da takılmıyor. Direk dibinden piyanoya gelen halatlar ve ayrıca cenova ıskotaları da güverte altına gizlenmiş. Çift gurcatalı alüminyum direk Z Spar. Lazybag’in fermuarına ulaşmak için direk dibinde açılan üç adet basamaktan tırmanmak gerekiyor ama 51 feet bir teknede bumbanın biraz yüksekte kalması normal. Baş tarafta zincirliğin hemen gerisinde derin ve geniş bir depolama alanı daha var. Buraya yelkenler ve şişme bot (sönük halde) gibi malzemeler çok rahat sığar. 509’un geniş ve sade güvertesinde beş-altı kişinin rahatça güneşlenebileceği alan mevcut. Test teknemizin güvertesi tik değildi, bu tekneye tik kaplı güvertenin çok yakışacağını düşünüyorum.
 
İç mekan
Jeanneau Sun Odyssey 509’un en beğendim yeri iç mekanı. Üç, dört ya da beş kamara versiyonlarından istediğinizi seçebilirsiniz. Üç kamaralı (owner version). Test teknemizin içi gerçekten çok geniş. Denizde yaşamayı düşünenler bu teknede çok rahat edebilirler. Jeanneau’nun yeni nesil iç mekan tasarımları rahat ve akılcı. Dört basamaklı merdivenle inilen salon, gayet ferah. Bunda iç mobilya ve kaplamaların meşe ağacı olmasının etkisini gözardı etmemek gerek. Sancakta bulunan mutfak kısmı T şeklinde tasarlanmış. Geniş tezgahta çalışmak, yemek pişirmek çok keyifli. Mutfakta iki adet buzdolabı (üstten ve yandan kapaklı), tek musluk, çift evye, bolca dolap ve çekmece bulunuyor. 509’un içinde bolca depolama alanı, dolap mevcut. Mutfağın ön tarafında yine sancakta, ortasında sehpası bulunan iki adet tek kişilik koltuklu bir oturma alanı var. Bu sehpanın altı çekmece gibi açılan bir şişelik. Koltukların yanına üçüncü bir buzdolabı yerleştirilmiş. Buranın karşısında ise ortasında büyük masasıyla çok geniş bir oturma grubu bulunuyor. Harita masası da bu oturma grubunun gerisine yerleştirilmiş. Oturma grubunun köşesine denk gelen harita masasının yerleştirildiği yer sayesinde alandan kazanılmış. Burada büyük ekran LCD TV, VHF, sigorta paneli gibi elektronik donanım bulunuyor. Teknenin salonu, sekiz kişinin çok rahat edeceği bir alan.
Baş taraftaki ana kamarada kendinizi evinizin odasındaymış gibi rahat hissedebilirsiniz. Aydınlık ve ferah olan bu kamarada çift kişilik büyük bir yatak, taburesiyle birlikte makyaj masası, bolca dolap ve duşakabinli büyük bir duş-tuvalet bulunuyor. Sancak iskele kıç taraftaki çift kişilik misafir kamaraları da gayet rahat ve yeterli genişlikte.
 
Seyirde
Test teknemizle güneşli ama soğuk bir sonbahar gününde 8-12 knot arası esen İstanbul poyrazı eşliğinde seyre çıkmaya hazırız. Lazy jack ana yelken ve sarma sistemli %105 cenovamızı kolayca açarak seyrimize başlıyoruz. Teknemizin gezi versiyonu olduğu için kısa direkli. Özellikle hafif havalarda biraz daha hızlı gitmek isteyenler, uzun performans direğini tercih edebilir. 509, 14 ton ağırlığı ile esen havaları seven bir tekne ama test günümüzde hafif havada da bir gezi teknesine göre fena performans göstermedi.
Orsada 8-10 knot esen rüzgarda 26-28 derece zahiri rüzg.r açısında, 5,5-6 knot tekne süratlerini g.rdük. Rüzgar 12-13 knot’a çıktığında ise 6,5 knot’ı aştık. Apaz seyirde de 6 knot civarı süratleri rahatlıkla görebildik. 14-15 knot’lık bir sağanak rüzgarda ise 509 hemen 7,5 knot’a kadar çıkarak esen havaları sevdiğini gösterdi. Teknenin altının çok temiz olmadığını ve bunun da performansı düşüren bir durum olduğunu belirteyim. 509’un dümeni biraz ağır olsa da verdiğiniz tepkilere kolayca cevap alabiliyorsunuz. Daha önce testini yapmış olduğum 409 için yazmış olduğum gibi, 509’da da tekne yatmış giderken rüzgarüstü dümende rahat ve emniyetli şekilde durmayı sağlayan ayak desteği maalesef yok. Buraya küçük tik bir ayak desteği konarak bu problem kolayca çözülebilir. Teknenin ana yelken ıskota donanımı German Mainsheet olarak tabir edilen, havuzlukta vinçlere çift taraflı olarak gelen ıskota sistemi. Ama havuzlukta dört adet vinç (ikisi piyanoda) bulunduğu için, cenova ve ana yelken ıskotalarını aynı vinçlerden kullanmanız gerekiyor.
Hemen dümenin önüne konumlandırılmış olduğuklarından dümendeyken vinçleri kolayca kumanda etmek mümkün. Ayrıca sancak iskele her iki dümenin önünde bulunan birer Raymarine E 90 dokunmatik GPS-Chartplotter, görüş ve kullanım açısından gayet iyi konumda. 509, 51 feet’lik boyuna rağmen iki kişi tarafından rahatlıkla kullanılabilecek bir tekne. 75 HP Yanmar makinesiyle tam yol olan 3400 devirde 8,9; ekonomik devir 2800’de ise 7,8 knot süratleri gördük. Ayrıca test teknemizde bulunan ve Jeanneau’ya özgü bir sistem olan 360 Docking’den de biraz bahsetmek istiyorum. Bu sistem adından da anlaşılacağı üzere tekneyi olduğu yerde 360˚ döndürebiliyor. Havuzlukta iki dümenin arasına, masanın üzerine monte edilmiş bir joystick ile baş pervane ve sancak-iskele dönebilen saildrive pervanesinin bir arada çalışmasını sağlayan bu sistemi, alıştıktan sonra rahatça kullanabilirsiniz. Özellikle dar alanlara borda olunurken işi kolaylaştıran 360 Docking ile tekneyi yan götürerek yanaştırmak bile mümkün.
 
Sonuç
Jeanneau Sun Odyssey 509, şık ve zarif tasarımıyla denizin üzerinde güzel duran bir tekne. Çok geniş güvertesi ve iç mekanı, teknede bolca vakit geçirmeyi sevenler için ideal ortamı sağlıyor. Kendinden bekleneni fazlasıyla veren bu Fransız’ın, 50 feet’lik gezi yelkenlisi pazarında kendine iyi bir yer edineceği şüphesiz.
 
Jeanneau Sun Odyssey 509 Teknik Özellikleri
Tam Boy: 15,38 metre
En: 4,69 metre
Su Kesimi: 0,85 metre
Ağırlık: 13.900 kilogram
Yakıt Kapasitesi: 240 litre
Su Kapasitesi: 615 litre
Motor: Yanmar 75 HP 21 kW
Ayrıntılı bilgi için Top Leisure: (252) 413 71 16
www.topleisure.net

Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ

2 Ocak Fırtına (3 gün)
8 Ocak Zemheri Fırtınasının başlaması
12 Ocak Fırtına (2 gün)
14 Ocak Karancalos Fırtınası
17 Ocak Fırtına (2 gün)
23 Ocak Fırtına
25 Ocak Kış Şiddeti Fırtınası
28 Ocak Ayandon Fırtınası (2 gün)
30 Ocak Zemherinin Sonu
31 Ocak Balık Fırtınası

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri