Popüler Konular : Nisan navigasyon... | Trio Deniz tekneleri... |
Amatör denizcilik-Erol Kepenek
admin
A | a
Amatör denizcilik-Erol Kepenek   Amatör denizcilik

Amatör denizcilik-Erol Kepenek


Amatör denizci, yelkenci DSTİ gönüllüsü Erol Kepenek, amatör denizciliğin ülkemizdeki sorunları ve çözüm önerileriyle ilgileniyor.
 

Mevzuatta aradım ancak bulamadım. Türk bayraklı özel teknelerin AIS cihazı alma zorunluluğu var mı? Konuyla ilgili bilgi verebilir misiniz? (Temmuz'15)

Müjdat Mutlucan

Sorunuzun iki kelimeyle cevabı; hayır, yok! Denizcilik Müsteşarlığı’nın 26640 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan tebliği Türk Bayraklı özel teknelere AIS (İngilizce açılımı "Automatic Identification System" olan otomatik tanımlama sistemi) zorunluluğu getirmiyor. Yönetmelik IMO kurallarına uygun olarak cihazı belli boy üzerindeki ticari yatlar, 12 kişi ve üzerinde yolcu taşıyan tekneler, büyük balıkçılar gibi sıralanabilecek bir dizi su aracına zorunlu kılıyor. Doğal olarak savaş gemilerinin AIS taşıma zorunluluğu yok.
Cihazın zorunlu kılınmasının ise, seyir emniyeti ve deniz güvenliğini artırmak, arama kurtarma faaliyetlerine katkıda bulunmak, deniz kazalarını önleyebilmek ve deniz kazalarında acil müdahaleyi sağlayabilmek, ÖTV indirimli yakıtın usulsüz kullanımını, insan kaçakçılığını önlemek, balıkçı gemilerini izleyebilmek gibi pek çok amacı var.
Ancak özellikle açık denizlere çıkan ve gece seyri yapan pek çok yatçı arkadaşım bu cihazın yararını kabullenmiş durumdalar ve teknelerine taktırıyorlar. Mesela yeni tasarım chartplotter’lar radar işlevi görmüyorlar ama teknenizde AIS olmasa bile çevrenizde AIS takılı tekne/gemi varsa alarm vererek sizi uyarıyorlar. 
Bence imkânınız varsa açık denize çıkıyor ya da gece seyirleri yapıyorsanız taktırmalısınız. Hem uzaktayken teknenizin nerede ne yaptığını izleyebilir hem de diğer gemilere görünür olursunuz.


Türk bayrağına geçiş (Şubat’14)
Daha önceleri size yazdığım her sorumu en ince ayrıntılarına kadar yanıtladığınız için çok teşekkür ediyorum. Bu yüzden her sorunumu yazmaktan çekinmiyorum. Eylül ayında yabancı bayraklı teknelerin Türk Bayrağı’na geçişini kolaylaştıracak bir yasa çıkacağını duydum. Ancak bu yasadan hâlâ bir haber yok. Ne aşamada olduğu hakkında bilgi alabilir miyim? Bu arada derginizde yayınladığınız sorular cevaplar kısımlarını ve bazı yararlanacağım başka konuları dosyalayıp sakladığımı belirtmek isterim. Biz denizcilere verdiğiniz katkılardan dolayı sizlere teşekkürü borç biliyorum.
Mehmet Şeynova
 
Mehmet bey, öncelikle güveniniz ve övgü dolu satırlarınız için teşekkür ederiz. Sorunuzun yanıtını biraz geciktirdiğimizin farkındayız ancak istedik ve bekledik ki bir gelişme olsun.Aldığımız duyumlara göre sizin de yazdığınız gibi ilgili birimlerde, yabancı bayraklı teknelerin Türk Bayrağı’na geçişini kolaylaştıracak bir yöntem arayışı sürüyor ancak ortada henüz tasarı haline getirilip mecliste komisyonlara iletilmiş bir metin yok.Tereddüt şu; daha önce yapılan düzenleme ile sadece 2.200 küsur tekne Türk Bayrağı’na geçiş yaptı, bu sayı çıkarılan kanunun getirdiği kolaylıklara rağmen beklentilerin çok altında kaldı! Bu azlığın nedenini biraz araştırdığınızda sonucun doğal olduğunu kabul etmek zorunda kalıyorsunuz. Çünkü pek çok kimse devlete güvenmiyor, basit bir borçla dahi devletle karşı karşıya kaldığında ilk hedefin teknesi olacağını biliyor! Bu nedenle, düzenleme tekrar yapılsa, bu defa da geçiş beklentilerin altında kalır diye tahmin ediyorum. Bu çapariz nasıl çözülür bilemiyorum…Amaç denizlerde Türk Bayrağı’nı çoğaltmak ise bunun doğru yolu, dünyanın her medeni ülkesinde olduğu gibi ikinci el teknelerde bayrak değiştirme hakkının koşulsuz verilmesidir. Çıkış yolu da Türk Ticaret Kanunu’nun içinde açıktır:Madde 940 Türk Bayrağı çekme hakkı ve yükümlülüğü(1) Her Türk gemisi Türk Bayrağı çeker.(2) Yalnız Türk vatandaşının malik olduğu gemi, Türk gemisidir.Beğendiğiniz bir tekneyi alırsınız ve bayrağınızı çekersiniz. Türk Bayrağı taşıyan her tekne vatan toprağını büyütür! Bence başka yol aramaya gerek yoktur.
 
Yabancı bir limana bağlanmak (Ocak’14)
Merhaba, benim iki sorum olacak: 1. Yabancı bir limana (örneğin Yunan Adası) kendi teknemle karaya çıkmamak kaydı ile belli bir süre bağlanabilir miyim? 2. Eğer bağlanabilirsem vizesi olan bir yolcu bırakabilir miyim? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.
Sedat Ertem
 
Sedat Bey merhabalar,
Teknenizle elbette yabancı bir limana bağlanabilirsiniz. Kullandığınız teknenin ‘özel tekne’ olduğunu düşünüyorum ancak bazı ön koşullar var.Öncelikle bir yabancı limana varabilmek için ülkeden çıkış yapmış olmalısınız. Yani Liman Başkanlığı’na ve pasaport polisine giderek teknenizle yurtdışı çıkış yapacağınızı beyan edip transitlog yaptırıp pasaportunuza çıkış damgası almanız gerekir. Pasaportu olmayan, çıkış damgası almamış kişilerle karasularımız dışına çıkmamanızı öneririm. Karşı ülke sizin çıkış damganıza bakmadan giriş onayı veriyor olsa da çıkış damgası almadan karasularımızı terk edip bir başka ülkenin karasularına girmeniz kanunen engellenmiştir. Karşı ülkeler genel olarak çıkış damgasına bakmaz. Onları ilgilendiren teknenin resmi belgelerinin bulunup bulunmadığı, sigortalı ve yolcuların pasaport sahibi ve vizeli olup olmadığıdır! Diyelim ki çıkış almadan gittiniz (!) diğer ülkede karaya çıkabilmeniz için (giriş kapısı olan bir limanda) liman polisine uğrayıp ülkeye resmi giriş yapmanız gerekir. Vize isteyen ülkeler için eğer vizeniz varsa sorun olmaz. Ya da sadece vizesi olan yolcuyu bırakıp ayrılacağınızı beyan ederek belli bir süre gözetim altında yanaşıp ayrılabilirsiniz. Ancak çıkış almadan karasularımızı terk ederken ya da ülkeye dönüşte karasularımıza girerken Sahil Güvenlik’le karşılaşmak pek de iyi olmaz.Diyelim ki çıkış aldınız ama vizeniz yok… Bir Yunan Adası’na ancak hava koşulları elverişli olmadığı için veya önemli bir arıza nedeniyle bildirimde bulunarak gözetim altında bir müddet için sığınabilirsiniz. Bunun dışında keyfi bağlanmanın yolu kapalıdır.Bir başka ülkenin karasularına girerken kanunen gerekli olmasa da o ülkenin bayrağını (nezaketen) sancak gurcataya çekmeyi ihmal etmeyiniz.
 
Motor vergisi (Aralık’13)
Sayın Naviga Teknik Kurul üyeleri,
Ben bir su ürünleri kooperatifinin ortağıyım. Sıfır bir makineyi KDV’siz alabilirim fakat bunu özel yelkenli tekneme monte edip ruhsata işletirsem makine faturasının KDV’siz olması sorun yaratır mı? KDV ödemek mecburiyetinde kalır mıyım? Cevaplarsanız sevinirim.
Hüsnü Kurt
 
Teknelerde ÖTV var ama motorda yok. Tekneyi motorsuz alırsanız önce % 18 KDV sonra da KDV’li fiyat üstüne % 8 ÖTV ödenir ki bu da toplamda % 27,44 vergi demektir.Teknenize bir de motor alıp takmak isterseniz, motor için sadece KDV ödersiniz ama tekneye takınca vergiler yeniden belirlenir. Teknenin tekne+motor çıplak fiyatı üzerine % 18 KDV hesaplanır, sonra da KDV’li toplam fiyat üzerine % 8 ÖTV hesaplanır ve doğan fark ayrıca yatırılır. Şöyle bir örnek yapabiliriz;Diyelim ki motorsuz tekne: 20.000 TL+ % 18 KDV=23.600 TLX % 8 ÖTV=25.488 TL teknenin KDV+ÖTV’li fiyatı.Oysa (motorun fiyatını 4.000 TL olarak kabul edelim) tekne işin başından itibaren motorlu olsaydı durum aşağıdaki gibi olacaktı:Motorlu tekne fiyatı 24.000 TLX % 18 KDV=28.320 TLX % 8 ÖTV=30.585,60 TL teknenin KDV+ÖTV’li fiyatı olacaktı.Tekneye motoru sonradan takınca aynı vergi miktarına ulaşmak için de sonradan ÖTV farkı ödemeniz söz konusu olacaktı yani;Motorsuz tekne 25.488 TL KDV+ ÖTV’li fiyatMotorun KDV’li fiyatı 4.000X % 18 KDV=4.720 TLFark: Motorlu tekne fiyatı KDV+ÖTV’li =30.585,60–25.488 TL motorsuz tekne KDV+ÖTV’li fiyatı=5.097,60 TL farkMotorun KDV’li fiyatı 4.000X % 8 ÖTV=4.720 TLTekneye takılan motor nedeniyle ödenecek ÖTV farkı: 5.097,60-4.720 =377,60TLDoğrulama: Motor 4.000X % 18 KDV=4.720X % 8 ÖTV=5.097,60TLBelki biraz karışık gelecek ama hesap böyledir.Özeti şu: Özel teknelere monte edilecek motorlar KDV’den muaf değildir.Motorunuzu mevcut teknenizin ruhsatnamesine işletirken KDV ödemeniz istenecektir.
 
Yunanistan giriş işlemleri ve vize (Kasım’13)
Eylül ayı içinde tekneyle İstanbul’dan Midilli Adası’nda Molivos’a gitmek istedim. Ancak gümrük işlemlerinin sadece Mytilini’de yapılabildiğini duydum ve seyahatten vazgeçtim. Seneye teknemi Bodrum’a götürmek istiyorum. Çanakkale’den çıkış yaparak Molivos, Mytilini, Sakız, Samos, Kos rotasını planladım. Molivos’da giriş yapıp kalabilir miyim? Mytilini 30 mil aşağıda kalıyor. Sakız’a geçerken herhangi bir işlem gerekiyor mu? Mytilini’ye giriş yaptıktan sonra Kos Adası’na kadar yaklaşık 15-20 gün gibi bir planım var. Pasaporta kalınan süre olarak 20 gün mü işlenir? Yolda geçen süre dikkate alınır mı? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.
Mehmet Şeynova
 
Mehmet Bey merhaba, Bir ülkeye denizden giriş yaparken, giriş işlemleri ancak Deniz Kapısı (Port of Entry) olan limanlarda yapılabilir. Molivos bir Deniz Kapısı olmadığına göre, oraya gitmek için önce bir Deniz Kapısı’ndan ülkeye giriş yapmış olmak gerekir. Yunanistan’a illa buradan giriş yapmak istiyorsanız, adanın batı yakasındaki körfez içinde bulunan (39° 05’,919 K-26°33’ 466 D) Setur Marina’ya gitmelisiniz. Setur Midilli Marina, Yunanistan’a giriş çıkış hizmetleri vermektedir. Yunanistan’a girdiğinizde size üzerinde boş kutular bulunan bir transit log veriyorlar. Giriş limanından sonra uğrayacağınız her limana giriş ve çıkışınızda bu kutulardan birisini kaşeletmeniz gerekir. Birçok küçük, önemsiz limanda polis bulunmadığı için o limana girişiniz ve limandan çıkışınız damgalanmayabilir. Yunanistan’ı terk edeceğiniz son liman yine bir kapı olmalıdır. Çıkış işleminiz yapılır ve transit log’unuz geri alınır, isterseniz de size bir kopyası verilir. Yine de limanlar arasında uygulamada farklılıklar olabileceğini daima aklınızda tutunuz. Seyirdeki süreler de o ülke sularında geçtiği için Yunanistan’a ilk girdiğiniz tarihten çıktığınız güne kadar geçen süre dikkate alınır. Süre konusunu vize süresi nedeniyle soruyorsunuz sanırım. Vize başvurusu yaparken tekne ile gideceğinizi ve ne kadar dolaşmak istediğinizi söylerseniz fazlası ile vize veriyorlar. Kazasız belâsız, güven içinde, mutlu seyirler diliyoruz…
 
EPIRB cihazı kaydı (Temmuz’13)
EPIRB cihazı almak istiyorum, kayıt ettirmem gerekir mi? Nasıl yaptırabilirim? Belli aralıklarla testini yapmak ve jurnallemek gerekir mi?
Barış Ünsalan
 
Kısa adı EPIRB (Emergency Position Indicating Radio Beacon=Acil Durum Konum Gösterici Telsiz Vericileri) olan tehlike uyarı sistemlerinin kayıt altına alınması ve izlenmesi zorunludur. Zaten cihazı satan kuruluş, EPIRB’i size teslim etmeden önce programlamak ve cihaza ülke koduyla bir kimlik tanımı yaptırmak/yapmak zorundadır. Ülke kodu tanımlanmış bir EPIRB cihazı ile ilgili bilgiler artık o ülkenin sorumluluğu altına girer. Bu noktadan sonra, ‘Türk Bayraklı’ tekne sahibi, teknenin ayrıntılı özelliklerini ve acil durumda ulaşılacak numaraları Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı ‘Telsiz İşletme Müdürlüğü’ne başvurarak kaydettirir ve ‘Arama Kurtarma Merkezi’ne de e-posta ya da faks yoluyla bilgi verir. Yabancı bayraklı tekneler de EPIRB cihazını bayrak ülkesine tanıtmak zorundadır. Eğer cihaz tanıtılmaz ise SAR (Search and Rescue) merkezleri kendilerine ulaşan acil yardım sinyallerini nereye yönlendireceklerini, kimleri haberdar edeceklerini bilemezler. Bu cihaz sadece ve sadece hayati tehlike, çatışma, yangın, teknenin batması gibi acil durumlarda kullanılır. Cihaz, acil durumda, yardıma ihtiyacı olan bir insan, gemi veya teknenin GPS pozisyonu ile kimliğini, uydular aracılığı ile MRCC’ye (Maritime Rescue Coordination Center-Deniz Kurtarma Koordinasyon Merkezi) iletir. MRCC, veritabanından EPIRB’in ait olduğu ülkeyi, gemiyi/tekneyi bulur, kiminle temas kurulacağını koordine eder ve o bölgeye en yakın SAR biriminin harekatı başlar.VHF mesafeleri dışında açık deniz seyirleri yapan teknelerin olmazsa olmazı sayılan EPIRB’in otomatik ve manuel çalışan modelleri vardır. Manuel çalışan modeller daha çok küçük gezi tekneleri için uygundur.SOLAS’a bağlı gemilerde ve ticari teknelerde kullanılan cihazların yılda bir kez test edilmesi zorunluluğu var. Özel tekneler için bu zorunluluk yok ancak güvenliğiniz açısından test ettirmekte fayda var. Jurnallemek gerekmiyor.Birkaç önemli not: Belki hiçbir zaman kullanmayacağınız EPIRB’inizi, acil durumda ulaşılması kolay bir noktaya konumlandırıp kullanma talimatını da cihazınızın yanında kolay okunur biçimde monte etmelisiniz. Çünkü unutmak çok kolay... Cihazı, serpinti ya da dalgaların doğrudan temas edeceği pozisyonda konumlandırmamalı, herhangi bir manyetik uyarıcı/pusula cihazından 1 radardan ve radar anteninden en az 2 metre uzağa yerleştirmelisiniz. Servis ve bakım için kapağının kolay açılabileceği bir pozisyonda yerleştirmek daha doğru olur. Bu konularda kesinlikle cihazın satıcısından detaylı bilgi ve yardım almalısınız.
 
Tekne ismi değiştirme (Haziran’13)
Tekneye isim alma işlemleri nasıl hallediliyor? Teknemin ismini değiştirmek istersem bu zor ve pahalı bir iş midir? Neler yapmam gerekiyor?
Nizami Koçak
 
Rahat olun, söz konusu işlem zor ve pahalı bir iş değil, paraya ihtiyaç yok... İlk defa kaydecek tekneler için tekne sahibi kayıt talebinden önce ölçümü yapacak Liman Başkanlığı’na başvurarak isim onayı almak zorundadır.Bunun başvuru için önce teknesine vereceği ismi idareden talep etmesi gerekir ve bu talebin internetten yapılması zorunludur. Bu işlem için Denizcilik Müsteşarlığı’nın internet sitesine (http://www.denizcilik.gov.tr/tr/online.asp) girilerek, ‘online işlemler’ bölümündeki ‘gemi isim işlemleri’ linkinden isim onayı başvurusu yapılır. İlgili internet sayfasına girildikten sonra tüm işlemlerin adım adım nasıl yapılacağı detaylarıyla anlatır. Burada önemli not: Bu bölüm sadece Internet Explorer 5.5 ve üzeri versiyonlarda çalışır. Chrome, Firefox gibi yazılımlarda bu işlemleri yapamazsınız! İlk defa kayıt edilecek teknenin mâliki veya işleteni, kayıt talebinden önce seçtiği tekne isminin mükerrer olup olmadığının kontrolünü bu ortamda yapabilir. Bu bölümdeki aşamaları tamamlayıp ilgili bölümleri doldurarak mevcut isim talep dilekçesinden çıktı alıp, isim teyidiyle birlikte, talep tarihinden itibaren iki ay içerisinde onay için ilgili liman başkanlığa iletilir. Başkanlık talebi değerlendirerek sonuçlandırır.Müsteşarlık tarafından onaylanmış isim, onay tarihinden itibaren iki ay içinde kesinleştirilip kullanılmadığı takdirde, sistem tarafından otomatik olarak serbest bırakılır. Teknenizde isim değişikliği yapmak isterseniz ise yöntem şöyle. Yine aynı sitede ‘talep nedeni’ başlıklı menüye geldiğinizde bu defa ‘yeni isim’ yerine ‘isim değişikliği’ başlığını seçerek adım adım gidince, eski isminizi terk edip yeni isim için başvuru yapabiliyorsunuz.
 
Mavi Kart (Mart’13)
Derginizi sürekli takip ediyorum. Soru ve cevaplar bölümünden çok faydalı bilgiler alıyorum. Benim sormak istediğim konu Mavi Kart uygulaması hakkında. Sayın Meriç Köyatası bu konuda çok yazdı. Ancak başka yerlerde zaman zaman birbiriyle çelişkili haberler okumaktayım.
1- Mavi Kart uygulaması nedir, Mavi Kart nereden alınır, ücretli midir?
2- Yabancı bayraklı tekneler için zorunlu mudur?
3- Katı ve sıvı atık toplama tekneleri bu atıkları nasıl nerede ve ne zaman topluyor? Açık denizde pis su tankım dolunca ne yapmam gerekiyor? Tankımı boşaltmak için kıyıya mı gitmem gerekiyor, yoksa tekneler açıkta gelip atık toplayacaklar mı?Genelgede kart için bir kullanım süresi belirtilmemiş ama merak ediyorum; Mavi Kart’ın süresi var mı?Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler
Mehmet Şeynova
 
Mehmet Bey merhabalar,
Yerli, yabancı yatçıların, balıkçıların, ticari teknelerin şimdilik Muğla ve Antalya bölgelerindeki en büyük sıkıntısını dillendirmeye fırsat verdiğiniz için teşekkür ederiz. Dediğiniz gibi bu konu hem ben, hem Turgay Noyan ama en çok da Meriç Köyatası tarafından defalarca işlendi. Kafa karışıklığınızı normal karşılıyorum çünkü uygulayıcı konuyu o kadar çok evirip çevirip yüzüne gözüne bulaştırdı ki “Mavi Kart uygulaması nedir?” sorunuzun cevabına içimden “Saçma sapan, eklektik, yasal dayanağı olmayan bir ucubedir!” demek geçiyor.Mavi Kart: T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Ağustos 2011-2428 sayılı genelgesiyle tarif edilen, gemilerin atık yönetimini kontrol etmek amacıyla üretilmiş bir elektronik karttır. Bugüne kadar MARPOL Ek-5 adı verilen Atık Bilgi Formu yerine geçecek Mavi Kart ile atık yönetim sisteminin daha hızlı ve kolay işleyeceği varsayılmaktadır!Mavi Kart marinalardan, yat limanlarından, çevre il müdürlüklerinden, balıkçı barınaklarından ve Liman Başkanlıkları’ndan temin edilebilir. Ücretlidir, fiyatı 20 TL’dir. Kartınız kaybederseniz yenisini almak için 100 TL ödersiniz. Muğla ili için 2011’de yürürlüğe göre genelgeye göre diğer illerimizde iki yıl içinde uygulamaya geçilmesi öngörülmektedir. Ancak şimdilik sadece Antalya ili Mavi Kart uygulaması kapsamına alınabilmiştir. Karasularımızda dolaşan yabancı bayraklı tekneler de 01.01.2013 tarihinden itibaren bu genelgeden sorumlu sayılmaktadırlar. Muğla ve Antalya bölgelerine giriş yapan yabancı bayraklı teknelere transitlog ile birlikte Mavi Kart verilmektedir. Eğer tekne başka bir bölgeden ülkeye giriş yapmış ve Mavi Kart almamış ise pilot bölgedeki marinalar, sahil güvenlik, acenteler veya limanlar tarafından uyarılmaktadır.Denizde atık alımı konusunda bu kartı başımıza saran TURMEPA’nın Marmaris, Göcek ve Çeşme’de atık alım teknelerinin olduğu, koylara gelip atık aldığı söyleniyor. Kimi de “Kimsenin geldiği filan yok, siz atık boşaltma noktasına gidiyorsunuz” diyor. Her tekneye ulaşabilen bir atık alım organizasyonunun mevcut olduğunu ben de düşünmüyorum.Denizde tankınız dolarsa ve seyirdeyseniz yapabileceğiniz yegâne hareket, MARPOL’ün 12 mil sınırının dışına çıkmak. Ancak kartınıza bu boşaltma işlenemeyeceği için Sahil Güvenlik sizi kontrol ettiğinde “Valla billa kakamı 12 mil dışarı çıkıp yaptım!” demeniz sizi kurtarmıyor. İspat edeceksiniz. “Olur mu öyle şey?” demeyin, bu ülkede olur! Eğer böyle bir durum yaşanacaksa atık boşaltımını tekne jurnaline ‘GPS kaydıyla’ mutlaka işleyin. Sahil Güvenlik cezayı keserse karşı dava açmanız için lazım olur! Mavi Kart’ta bir süre yok, sürekli kullanabiliyorsunuz ama neden ilk kart 20 TL de tekrar alırsan 35 kuruşluk plastik parçası 100 TL oluyor anlamış değilim!Ayrıca kart almamanın ya da usulsüz boşaltmanın cezasının da 9. 400 TL olduğunu hatırlatırım.Neredeyse bütün kıyı yerleşimlerinde, karasal atıkların doğrudan denize basıldığı bir ülkede uluslararası hukuka, MARPOL’e ve CE yönergelerine aykırı uygulamalarla çektirilen bu işkencenin nereye varacağı meçhuldür!
 
Yabancı bayraklı teknenin telsizi (Ocak’13)
Yabancı bayraklı bir tekne aldım. Ancak içinde telsizle ilgili herhangi bir evrak yok. Bu şekilde kullanabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor?
Sadık Kerpeci

Yabancı bayraklı özel tekneler için kayıt belgesi ve karasularımızda dolaşabilmesi için transitlog yeterlidir. Karasularımızda, yabancı bayraklı gezi teknelerinde, yabancılar için telsiz kullanımı veya yabancı bayraklı gezi teknelerinin telsiz bulundurmaları ile ilgili bir kural bulunmamaktadır. Gerek gümrük gerekse liman başkanlıkları da telsizle ilgili belge sormuyorlar. Ancak yine de telsizin tekne demirbaş listesine kaydı gerekir. Tekneyi kullanan kişi Türk vatandaşıysa ise Amatör Denizci Belgesi olmalı ve dolayısıyla telsizle haberleşebilmesi için KMT (Kısa Mesafe Telsiz Operatörü) belgesi edinmesi gerekir. Sevgi ve saygıyla.

 
 
           
SİZ DE SORUN
 İsim
 Telefon
 E-mail
  Soru
 
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

03 Şubat Fırtına

07 Şubat Fırtına (2 gün)

13 Şubat Fırtına

20 Şubat 1. Cemre (Havaya)

23 Şubat Fırtına (3 gün)

27 Şubat 2. Cemre (Suya)

28 Şubat Fırtına

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri