Popüler Konular : Nisan navigasyon... | Trio Deniz tekneleri... |
Yelken donanım-Kaan İş
Naviga
A | a
Yelken donanım-Kaan İş   Yelken donanım

Yelken donanım-Kaan İş


22 yıldır yelken imalatı ve tasarımı üzerine çalışan Kaan İş, Quantum Sail Design Group Türkiye temsilcisi ve profesyonel yelkenci.


Sarma yelken sistemi bilyaları (Mart’14)

Sarma yelken sistemlerindeki bilyaları ne sıklıkla yağlamak gerek? Hangi yağı kullanmam en doğrusu olur? Yağlamazsam ne olur? Teşekkürler
Emin Odabaşı

Sorduğunuz sorunun yanıtı sistemde kullanılan bilyaların cinsine göre değişir. O yüzden genele göre bir cevap vereceğim. Sarma sistemindeki bilyalar genellikle torlon olduğu için yağlanmaz. Tatlı su ile yıkamak yeterlidir. Çok istenirse bu işler için WD40, MC Tube gibi spreyler de kullanılabilir ama her marka ve modele göre değişiklik gösterir.
 

Yelken yenileme (Nisan’13)
96 model 40 feet yelkenlim var. Neredeyse aynı yaşta olan yelkenlerimi ne zaman yenilemem gerektiğini nasıl anlarım?
Muhittin Ertunç

Yelkenlerin ömrünü iki farklı bakış açısıyla değerlendirebiliriz. Bunlardan ilki kumaş diğeri ise performans ömrüdür. Kumaş ömrü gözle görülebilen deformasyonlarla tespit edilebilir. Yelkenlerimizi ilk kullanmaya başladığınızda görünmeyen potlar sizi rahatsız edecek kadar dikkatinizi çekmeye başladıysa, fazladan hiçbir zorlama olmadan yelkeninizde yırtıklar veya dikiş sökükleri oluşmaya başladıysa kumaşı ömrünü tamamlamak üzere demektir. Deformasyonlar kumaş tiplerine göre farklılık gösterebilir. Lamine yelken kullanıyorsanız bunlar güngörmez yakası kenarlarındaki ufak kesik kesik yırtıklar olarak ortaya çıkar. Bu yırtıklar görülmeye başladığında ilk başta bu onarılabilir ancak bir süre sonra değiştirilmesi gerekir. Yelkeniniz dokuma kumaş ise kağıt gibi ikiye katladığınızda ve elinizle yırtmaya çalıştığınızda sonuç alıyorsanız kumaş özelliğini kaybetmiş demektir. Tabii bu denemeyi en çok güneşe maruz kalan güngörmez yakasında ve/veya tepe takviyesinin hemen altında yapmalısınız. Teknenin hızı ve ne kadar rüzgâraltına yattığı ise yelkenlerimizin performans durumunu haber veren en doğru göstergedir. Genellikle dokuma kumaş kullanılan yelkenlerde karşılaşılan bir problem olup lamine kumaştan üretilen yelkenlerde de rastlanabilir. Kumaşın zaman içerisinde esneyerek formunu kaybetmesi sonucu tekneniz daha yavaş gitmeye başlayacak ve sağanak geldiğinde hemen ivmelenmek yerine önce rüzgâraltına doğru yatıp sonra hızlanmaya çalışacaktır. Bu durum hem konforunuzu kaçıracak hem de sizi yavaşlatarak dikkatinizi çekecektir. Tekneniz normalden daha fazla rüzgâraltına doğru yatarak orsa seyrinde rotanızdan kaymanıza sebep olacağı gibi dümeninize de yük bindirerek sizi yoracaktır.
Tabii ki bu durumu ölçmeyi takip ederken elektroniklerinizin kalibrasyonun değişmesine sebep olmayacağından ve yelkenlerin mandar gerginliklerinin uygun olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde düzgün göstermeyen elektronikler süratiniz ile ilgili sizi yanıltacağı gibi, mandar ve alt yaka gerginlikleri gevşek olan yelkenler form olarak derinleşerek durumu farklı algılamanıza sebebiyet verebilir.Özellikle direk içi sarma ana yelkenlerde performans ömrünü sistemin ne kadar rahat çalıştığı ile ölçebilirsiniz. İlk günlerde problemsiz çalışan sistemde zorlanmaya başladıysanız ilk önce mandar gerginliğinizi kontrol edin. Mandar gerginliği yeterli olmasına rağmen sorun devam ediyorsa mekanik bir arıza olmadığı durumlarda zamanla esneyerek derinleşen yelkeniniz problem yaratıyor olabilir.

 
           
SİZ DE SORUN
 İsim
 Telefon
 E-mail
  Soru
 
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

03 Şubat Fırtına

07 Şubat Fırtına (2 gün)

13 Şubat Fırtına

20 Şubat 1. Cemre (Havaya)

23 Şubat Fırtına (3 gün)

27 Şubat 2. Cemre (Suya)

28 Şubat Fırtına

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri