Popüler Konular : Nisan navigasyon... | Trio Deniz tekneleri... |
Motor bakım-Müjdat Arabacıoğlu
Naviga
A | a
Motor bakım-Müjdat Arabacıoğlu  

Motor bakım-Müjdat Arabacıoğlu


Motor ve tekne uzmanı, 32 senedir bu işi yapıyor. Çeşme'de Yunus Marine Servis firmasının sahibi Müjdat arabacıoğlu sizden gelen soruları yanıtlıyor.

Marinize motor
Sayın Teknik Kurul üyeleri, Teknemdeki 15 beygir Yanmar motorun tekneme ufak geldiğini düşündüğümden değiştirmeye karar verdim. Bu arada 1996 model eski kamyonetimi hurdaya ayırmak üzereyim. Kamyonetin motoru 55 beygir gücünde. Rektifiye edildi ve yaklaşık 20.000 kilometre yaptı. Bu motoru marinize etsem verimli olur mu acaba? Bunu ben yapabilir miyim?
Kemal Albayrak

Her türlü otomobil motorunu istersek marin motora çevirebiliriz. Bunun için herhangi bir beygir sınırlaması yoktur. 1000 beygirlik bir kamyon veya otomobil motoru bile tekneye uygun hale getirilebilir. Beygir gücünde de bir değişiklik olmaz. Ancak tabii ki karada giden bir araçla denizde gidenin motoru arasında bir takım teknik farklılıklar vardır. En önemli fark, karada giden araçların soğutmasının, havayla olması. Ancak teknelerde bu iş deniz suyuyla yapılır. Dolayısıyla motorun içindeki suyu soğutması için otomobildeki bu sistemin deniz suyu pompasıyla değiştirilmesi gerekir. Değişmesi gerekenlerden biri de egzoz sistemidir. Bir de motora uygun şanzıman takılmalıdır. Kısacası tüm bunları sizin yapmanız çok kolay değildir. Bu işi yapan motor ustalarına başvurmanızı tavsiye ederiz.

Motordaki ıslık sesi (Ekim'13)
Merhaba, Van Gölü’nde kullandığım 10,5 metrelik bir teknem var. Teknemi karaya alıp tekrar göle attığımda motorun şaftından, motor devri 1600 ile 2100 arasında iken ıslık çalar gibi bir ses geliyor, bir yıl kadar geçtiğinde bu ses kesiliyor. Bir hafta önce teknemi karaya aldığımda şaftı söktüm, milinde bir yıpranma görmedim. Yatağına baktım orada da bir bozukluk yoktu. Bugün teknemi suya indirdim bir yıldan beri duymadığım ses yine başladı. Bu bütün teknelerde var mıdır?
Emin Koç

Şaft tekneden çıkarıldıktan sonra, çıkardığınız yerin içine baktığınızda orada şaftı askıya alan bir braket görürsünüz. Onun içinde de lastik bir şaft yatağı bulunur. Bronzdan yapılan bu şaft yatağının içi lastiktir. Teknenizi karaya çıkarttığınız zaman o parça kuruma yapar. O yüzden teknenizi bir süre karada beklettikten sonra suya indirmeden önce WD-40 ya da gresle yağlamanızı öneririm. Bu, kuruluğunu alacaktır. Dediğiniz şartlarda, yağlandıktan sonra tekne suya indiğinde suyun kesilmesi lazım. Eğer yine de kesilmediyse işin uzmanına başvurmanız gerekir. Yatakların kontrolü yapılır, gerekirse şaft değiştirilir.

Koyu renk duman (Ağustos’13)
Merhaba, 10 HP motorlu sekiz metrelik bir teknem var. Geçenlerde kısa bir gezi yaptım. Seyrim sorunsuz başladı ama bir süre sonra egzoz çıkışını kontrol ettiğimde her zaman çıkan açık gri dumanın çok koyu renk çıktığını gördüm. Sebebi ne olabilir? Enjektörün kirlenmiş olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.
Selçuk Asmalı

Motordan koyu gri duman çıkması bir problem olduğuna işarettir. Koyu renk dumanın sebebinin anlaşılması için motorun turbolu olup olmadığı önemli bir kriterdir.Eğer turboluysa, arıza buradan kaynaklanabilir. Turbonun içinde yağ segmanları bulunur ve bu segmanlar zaman içinde aşınır. Aşınma sonucu motor koyu renk duman salar. Bu yüzden öncelikle turboya bakılması gerekir.Motor turbosuz ise sorunun sebebi enjektörün kirlenmesi olabilir. Öncelikle yakıtın ve filtrelerin temiz olduğundan emin olun. Eğer bunlardan eminseniz o zaman pompa ve enjektörün bakıma gitmesi gerekir. Bu işi uzmanına bırakmak en doğrusu olur. Pompacı, enjektörleri bir motora takarak değerlerini inceler ve sorunun kaynağını bulur. Gerekli tamir yapıldıktan sonra enjektör yeniden motora takılır.Motorunuzu arızalardan korumanın en doğru yolu iyi yakıt almaktır. Motor zamanla ve yakıtın kötülüğünden kirlenir. Özellikle kaçak ve kirli mazot motorun bir numaralı düşmanıdır. Kirli mazot zamanla motorun enjektöründe meme oluşmasına sebep olur. Motoru korumanın tek yolu da temiz yakıt alınmasıdır. Motorun bakımının 500 saatte bir mutlaka yapılması gerekir.

Yağ ve filtre değişimi (Mart’13)
Teknemde Yanmar 75 beygir dizel makinem var. Rutin bakımını kendim yapıyorum. Kullanma kılavuzunda 250 saat ya da yılda bir kez yağ, yağ filtresi ve mazot filtrelerinin değiştirilmesi gerektiği belirtiliyor. Olabildiğince yelken kullanmaya çalıştığımızdan geçen sene uzun bir zamanı denizde geçirmemize rağmen motor 70 saat çalışmış. Son bakımın üzerinden bir yıl geçtiği için yeni sezonda yine de bunları değiştirmem gerekiyor mu? Diğer çelişkili konu ise şöyle: Motor uzun süre kullanılmayacaksa yağ ve filtrenin değiştirilerek motorun temiz olarak saklanması öneriliyor. Bu durumda ilk paragrafta bahsedilene ters işlem yapılmış oluyor. Yağ uzun süre kullanılmadan bekletiliyor. Bu sorularıma açıklık getirirseniz sevinirim.
Ersin Nuzumlalı

İlk bahsettiğiniz işleme ‘konserve’ deniliyor. Kılavuzda belirtildiği gibi kullansanız da kullanmasanız da 250 saat ya da yılda bir kez motorun yağı, yağ filtresi ve mazot filtrelerinin mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Temiz yağ miktarının çubuktakinden daha fazla konulmasına dikkat edilmeli. Yeniden kullanılacağı zaman o yağ atılır, yenisiyle değiştirilir. Uzun süre bırakılacağı zaman ise normal seviyeden daha fazla yağ konulur. Ve o süre geçtikten bir sene sonra yine o yağ atılır yerine yenisi konulur. Bekleyen yağı kullanamamamızın sebebi ise, yağ açıldığı zaman oksijenle temas ettiğinde yağın özelliğinin bozulmasıdır. Eğer motor boş bırakılırsa parçaları korozyona uğrar. Bu da sizin için çok pahalıya mal olur.

Motorun beygir gücü (Mart’13)
12 metre uzunluğunda yaklaşık 15 ton ağırlığında tek motorlu motoryatımda, acil durumlarda kullanmak üzere dinlencede tutacağım bir brakete monte edilebilecek kıçtan takma benzinli veya elektrikli motor almak istiyorum. Hava durumuna bağlı değişeceğini biliyorum ama tavsiye edeceğiniz en düşük beygir güçlü motor ne olmalıdır?
Hasan Eryet

Sizin de belirttiğiniz gibi takılması gereken motor gücü hava durumu gibi dış etkenlere bağlı olarak değişebilir. Ancak ideal şartlarda düşünürsek, elektrikli motor seçeneğinin uygun olduğunu söyleyemeyiz. Bu boyda bir teknenin bir yerden bir yere gidebilmesi için gereken asgari motor gücü 9.9 HP. Ya da 8-10 HP arası diyebiliriz. Daha fazlası bu boy bir tekneye çok ağır gelir.
 

 
           
SİZ DE SORUN
 İsim
 Telefon
 E-mail
  Soru
 
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

03 Şubat Fırtına

07 Şubat Fırtına (2 gün)

13 Şubat Fırtına

20 Şubat 1. Cemre (Havaya)

23 Şubat Fırtına (3 gün)

27 Şubat 2. Cemre (Suya)

28 Şubat Fırtına

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri