Popüler Konular : Nisan navigasyon... | Trio Deniz tekneleri... |
Sigorta hukuku-Mehmet Atay
Naviga
A | a
Sigorta hukuku-Mehmet Atay  

Sigorta hukuku-Mehmet Atay


Sigortacılığa 1991 yılında başladı ve uluslararası bir sigorta broker'lık firmasında yönetici. Aynı zamanda amatör denizci olan Mehmet Atay sigorta ile ilgili soruları yanıtlıyor.

Hasarsızlık indirimi (Mart’14)
Dört yaşında teknem var. Sigorta poliçesini yenilemeye her gidişimde hasarsızlık indiriminin olup olmadığını soruyorum ancak olumsuz yanıt alıyorum. Tekne sigortalarında, araba sigortaları gibi hasarsızlık indirimi uygulanmıyor mu?
Teşekkürler Nadir Küçük
 
Hasarsızlık indirimi araç sigortaları dışında diğer sigorta konularında ender uygulanır. Genel sigorta talebinin kasko olması ve buna paralel olarak da bireysel konut poliçelerinde benzer taleplerin fazla gelmesi sebebi ile bazı sigorta şirketleri konut poliçelerinde de hasarsızlık indirimi uygulanıyor ancak bu indirim oranı otomobil sigortalarına göre çok azdır.Arabalarda hasarsızlık uygulanmasının sebebi araç sahibini daha dikkatli olmaya ya da bazı küçük hasarları almamaya özendirmektir. Tekne sigortalarında hasar frekansı –yani hasarın olma ihtimali arabalara göre çok düşük olduğundan, sigorta fiyatı da çok daha düşüktür. Arabalarda % 3-5 mertebelerinde kasko fiyatı söz konusuyken tekne sigortalarında bu oran % 1 ve altı olarak görülür.
 
İkinci el tekne sigortası (Mayıs’13)
İkinci el bir tekne almak üzereyim ve sigortasını yaptıracağım. İkinci el tekneyle yeni teknenin sigortası arasında mutlaka farklar olmalı. Bunlar nelerdir? Sigortayı yaptırırken bir şeyi atlamaktan ve sonra başıma iş açılmasından korkuyorum. Sigortacıya hangi soruları sormalı ve neleri talep etmeliyim?
Selim İnan
 
İkinci el tekne ile yeni bir tekne sigortasında içerik olarak bir fark yoktur. Ancak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Öncelikle teknenin rayiç değerini doğru tespit etmeniz ve poliçeye doğru beyan etmeniz önemli. İkinci el teknede birçok aksesuar mevcuttur; poliçe yapılırken bunları beyan etmeyi atlamayın. Poliçede ilave bir açıklama olmaksızın, teknenin sadece marka ve modelini yazarsanız bu aksesuarları sigortalamadığınız gibi bir durum ortaya çıkar. Örneğin, elektronik seyir yardımcıları, televizyon, müzik sistemi gibi eğlence araçları, bot ve dıştan takma motor gibi aksesuarları sayabiliriz. Şayet teknenin yaşı yüksek ise sigorta bulamama riskiniz de var. O nedenle böyle bir durum söz konusuysa, satın almadan önce bir sigorta teklifi almanızı, böylece sigortalayıp sigortalamayacağınızı görmenizi öneririm.
 
Sigortasız tekneyle yurtdışı seyahati (Şubat’13)
Yurtdışına çıkarken teknemizin sigortası yoksa ne gibi sorunlarla karşılaşırız? Beni bekleyen en kötü sonuç ne olur?
Selim Uğurlu
 
Tekne gibi taşıt sigortalarını ikiye ayırmak lazım. Biri aracı koruyan sigorta, diğeri ise aracın kullanımı sırasında başkalarına verilebilecek zararlara karşı sorumluluk sigortası. Kendi aracınızı koruyan sigorta isteğe bağlıdır. Kimse sizi zorlayamaz; malın sahibi sizsiniz ve sigortalamama hakkına sahipsiniz. Ancak başkalarına, yani üçüncü şahıslara verilecek zararlarla ilgili bazı hallerde sigorta zorunlu hale getirilmektedir. Çünkü, kendi zararınızı sineye çekebilirsiniz ancak karşı tarafın zararını tazmin etmekle yükümlüsünüz ve bu yükümlülüğün yerine getirilmesinin en sağlam teminatlarından biri ‘Sorumluluk Sigortası’dır. Dünyada tekne kullanımında her ülkede mesuliyet sigortası zorunlu değildir. Türkiye’de de zorunlu değildir. Ancak özellikle marinalar, ya da yurtdışı transit log işlemlerinde bu poliçe aranmaktadır. Dolayısıyla yurtdışına çıkarken tekne sigortanız olmayabilir ancak mesuliyet sigortanız olmalıdır. Olmadığı takdirde, marina tarafından kabul edilemeyebilir ya da ülkeye giriş yapamayabilirsiniz. Ülkemizde, sadece Tekne Mesuliyet Sigortası bulmak ve arzu edilen sınırla bulmak hiç kolay değil. Genelde yerel sigorta şirketleri sorumluluk limitini, teknenizin bedeli ile sınırlı tutmak eğilimindedirler. Üçüncü şahsa vereceğinizi zararı sadece maddi olarak düşünmeyin. Yaralanmalı ya da ölümlü bir kaza olasılığını da düşünerek daha yüksek sınır (en az 1.000.000 dolar ya da euro) isteminizi tavsiye ederim. Sorumluluğun söz konusu olduğu durumlarda, kusur oranı ve zarar tespiti için hukuki süreç sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu sürecin de, uzun sürdüğünü varsayarsanız, TL’nin zamana karşı değer kaybını göz önüne alıp, uluslararasında daha tutarlı bir para cinsinden poliçenin yapılmasını öneririm.
 
Yolcuların yaşı ve sigorta kapsamı (Ocak’13)
Teknede bulunan 65 yaş üzerindeki ‘insanlar’ için sigorta şirketinin sorumluluk kabul etmediğini öğrendim. Bu doğru mu? 65 yaş üstü kişileri tümüyle kapsam dışı bırakmamız doğru olur mu? Yoksa bir sorun yaratır mı?
Ahmet Seçkin
 
İlgili mevzuatta sorumluluk sigortaları ile ilgili böylesi bir kısıtlama söz konusu değildir. Ancak bir konunun altını iyi çizmek lazım. Sorumluluk konusu hukuki bir meseledir ve sonuçları, uygulamaları yasalar ve mevzuatlar çerçevesinde belirlenir. Sigorta burada çıkacak cevaba göre hareket eder. 65 yaş üstü bir kişi vefat ettiğinde, aktüerya hesabı yapılır. Bunu, bu konuda devlet tarafından yetkilendirilmiş aktüerler yapar. 65 yaş üzeri bir kişinin vefatı durumunda, önünde kalan ömrün az olması, muhtemelen emekli olması sebebiyle gelir kaybına dayalı aktüerya hesabı çok düşük çıkar. Dolayısıyla bir tazminat ödemesi söz konusu olamayabilir. Ancak kişinin yaralanması, tedavi gideri ve benzeri masraflar, sorumluğunuz altındaysa bunların tazmini gerekir ve poliçenin bu aşamada desteği olur. Bu gibi sebeplerle cevap şartlara göre değişiklik arz edebilir. Ancak her halükarda, poliçe mahkeme kararını izler.
 
 
 
           
SİZ DE SORUN
 İsim
 Telefon
 E-mail
  Soru
 
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

03 Şubat Fırtına

07 Şubat Fırtına (2 gün)

13 Şubat Fırtına

20 Şubat 1. Cemre (Havaya)

23 Şubat Fırtına (3 gün)

27 Şubat 2. Cemre (Suya)

28 Şubat Fırtına

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri