Popüler Konular : Nisan navigasyon... | Trio Deniz tekneleri... |
Seyir teknikleri-Fatih Muslu
admin
A | a
Seyir teknikleri-Fatih Muslu  

Seyir teknikleri-Fatih Muslu


Emek Marin'in yat satış departmanı kurucularından olan Fatih Muslu, 11 yıldır denizlerde. Özellikle açık deniz türü yelkenli ve katamaranlar konusunda uzman.
 

Sert lodoslu havalarda pek kimse denize çıkmak istemiyor gördüğüm kadarıyla. Ben ise çıkmak için can atıyorum ancak nispeten yeni bir denizci olduğumdan biraz da çekiniyorum. Sizce sert lodosta denize çıkmamak mı gerek? Çıkabilirsem de nelere dikkat etmem gerek? (Temmuz'15)

Burak Sezgin

Lodos sert eserken denize çıkılmaz görüşü en çok amatör ve küçük ölçekli balıkçılarımız arasında yaygındır. “Lodos sert estiğinde denizi alt üst eder, arkasından yağış getirir, balığa çıkılmaz” denir. Bu söylenti özellikle İstanbul’da pek yaygındır. Bu görüş aslında rüzgârın sertliğinden çok bizim ülkemizin coğrafi konumu ile ilgilidir. Karadeniz Bölgesi ve Marmara’nın güneyi haricinde, batı ve güney bölgelerimizde lodos estiği zaman, rüzgâr denizden karaya doğru esiyor demektir. Rüzgârın denizden karaya esmesi denizleri kabartarak, büyük dalgaların kıyıya vurması anlamına gelir. Eğer İstanbul’da yelken yapıyorsanız, örneğin Fenerbahçe’den çıktığınızda sert poyraz rüzgârında elverişli yelken şartları olabilecekken, aynı sertlikte lodos rüzgârı çok daha büyük denizler kaldıracaktır. Dolayısıyla denize çıkıp çıkmama kararınızı verirken sadece rüzgâr yönüne göre değil bulunduğunuz konuma, rüzgârın şiddetine, teknenizin kabiliyetlerine göre karar vermeniz gerekir. Mutlaka lodos eserken denize çıkmak istiyorsanız, bunu nispeten daha düşük rüzgâr kuvvetlerinde deneyimlemenizi tavsiye ederim.


Dümen arızası
Ben yeni bir denizciyim. Dilek Ergül'ün açık denizdeyken teknesinin dümen hakimiyetini kaybetmesi ve teknesini terk etmek zorunda kalması benim de biraz gözümü korkuttu açıkçası. Özellikle de bu yaz Yunan Adaları'na gitmeyi düşünürken. Açık denizdeyken teknemin dümen tutmaması halinde hangi adımları izlemeliyim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Nazmi Kıratlı
 
Fatih Muslu cevaplıyor: Öncelikle teknenizin dümen sisteminizi tanımanız gerekir. Dümen sisteminiz mekanik veya hidrolik ise muhtemelen teknenizde bir de acil durum yekesi bulunuyordur. Acil durum yekesinin nasıl monte edildiğini ve kullanıldığını biliyor olmanız gerekir. Ayrıca yine dümen sisteminizin yapısına göre bazı yedek parçaları (dümen teli, dümen hidroliği gibi) bulundurmak size denizde tamir imkanı verebilir. Eğer çarpma veya başka bir sebeple dümen palanızı kaybederseniz, uygulanabilecek bazı teknikler vardır ama bunların birçoğunun başarısı kesin değildir veya tekneden tekneye değişebilir. Bunların en bilinenleri dolap kapakları veya farş tahtalarından geçici bir yeke yapmaktır. Bir diğeri de teknenin arkasından uzun bir halat sarkıtarak, son kısmında çiftlendirip üçgen haline getirerek iskele ve sancak koç boynuzlarına almaktır. İskele ve sancak kısa halatlarını kasıp boşlayarak tekneye teorik olarak yön vermek mümkündür. Bu tür yöntemler tekneden tekneye değişiklik göstereceği için acil durum başınıza gelmeden deneyimlemekte fayda vardır.
Ayrıca tekneyi her karaya alışınızda dümen sistemini kontrol ettirip bakımlarını yaptırmak da ihmal edilmemelidir. Yunan Adaları’na yapacağınız seyahatlerde dümensiz kalmanız durumunda yardım istemeniz ve sizi en yakın adaya kadar çekecek birilerine ulaşmanız ihtimali yüksektir. Ancak okyanus geçişi planlıyorsanız alternatif yöntemler geliştirmek önemlidir. Dilerseniz yedek dümen sistemi tasarlayan firmaların ürünlerini de inceleyerek yedek bir dümen sistemi de oluşturabilirsiniz.
 
‘Single line reefinng’ nedir? Türkçesini ve nasıl yapıldığını bulamadım. Özellikle tek başına seyirlerde çok faydalı olduğu söyleniyor. Ne olduğunu açıklayabilir misiniz? Cem Bolat (Temmuz 2018)
Single line reefing terimini Türkçeye tek halatla camadan vurmak olarak çevirmek mümkün. Klasik camadan yöntemine göre daha pratik olduğu için son dönemlerde çok yaygınlaşmış, yeni üretilen teknelerde neredeyse standart haline gelmiştir. Klasik sistemde ana yelkeni küçülttüğümüzde boşta kalan fazla kısmı camadan matafyonlarından geçirdiğimiz halatlarla bumbaya bağlamamız gerekirdi. Hatta bu işlemde kullanılan bağın adı da yani camadan bağı ismi de bu işlemden gelir.
Tek halatlı sistemde adından da anlaşılacağı gibi bu işlemleri tek bir halatı kasarak yapmamız mümkün. Camadan halatları, ana yelken ıskotası ve balançina da kokpite getirilirse, kokpitten ayrılmadan tek başınıza camadan vurmanız da mümkün olur. Klasik sisteme göre tek dezavantajı, sisteme çeşitli makara ve bloklar dahil olduğu için bunların camadan halatı üzerinde sürtünme yaratmasıdır. Klasik sistemler çeşitli dönüşüm kitleri ile tek halat sistemine geçirilebilir. Ancak kit ile dönüşüm sağlandığında sistem bumbanın dışında kalmak durumundadır. Diğer durumda bumbanın içinde çi  makaralı bir blok önce orsa yakasının ardından güngörmez yakasının gerdirilmesini sağlar. Bumba içinde genelde sadece iki makaraya yer olduğundan tek halatlı sistemler ilk iki camadan için kullanılır, üçüncü camadan klasik yöntemle vurulur. Dahili sistemler daha karmaşık ve pahalıdır. Tamiri de zordur ancak görünüm olarak daha sadedir. Bumba içindeki makaralı sistem sayesinde camadan vurmak mekanik olarak daha avantajlıdır ancak camadan boşlanırken bu avantaj dezavantaja dönüşür.
Tek halatlı camadan sisteminin kullanılışı:
* Pupa palangasını boşlayın,
* Ana yelken ıskotasını boşlayın,
* Rüzgâra dönün,
* Balançinayı kasarak bumbaya destek verin,
* Ana yelken mandarını boşlayarak ana yelkeni camadan, matafyonları bumba hizasına gelecek kadar indirin,
* Camadan halatını sonuna kadar kasın ve sabitleyin,
* Ana yelken mandarını kasın ve sabitleyin,
* Balançinayı boşlayın,
* Rotanıza dönün ve yelkenlerinizi rüzgâra göre ayarlayın.
 
 
           
SİZ DE SORUN
 İsim
 Telefon
 E-mail
  Soru
 
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

03 Şubat Fırtına

07 Şubat Fırtına (2 gün)

13 Şubat Fırtına

20 Şubat 1. Cemre (Havaya)

23 Şubat Fırtına (3 gün)

27 Şubat 2. Cemre (Suya)

28 Şubat Fırtına

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri