Popüler Konular : Sanal yarış, gerçek ... | 10 soruda elektrikli... | Üç mü, dört mü?-Rota... | Suyun altı da önemli... | Üç Türk denizcisi ku... | Meeting the Legend... |
MIYC Kış Trofesi 6. Ayak
Naviga
8.06.2015
A | a


Aylar sonra Marmaris’teyim. Ne kadar özlemişiz birbirimizi meğer. Yarışçılar, buluştuğumuz mekanlar, yarış komitesindeki dostlarım, yönetimdeki arkadaşlarım, parkur, kıyı, rüzgâr, sohbetler daha bir sürü şey. Hepsi birleşince güzel sonuçlar çıkıyor ortaya. Bize de paylaşmak düşüyor.
 
YAZI VE FOTOĞRAFLAR: HASAN ONUKER

Marmaris’te altıncı ayak ilk gün. Saat 10:15’te tehir tokada. Start 10:30 olarak ilan edilmişti. Saat 11:20, günün ilk yarışı rota üçüncü tehir hâlâ tokada. 11:25’te tehir arya edildi. 3 no’lu rota için start hazırlıkları başladı. 22 tekne için toplu start veriliyor. Güzel olan da bu zaten. Dört tekne hattın ortasını kullanıyor. Matrak, Gökova, Orfoz, M2. İzmir Yelken ise komite botunun dibinden çıkıyor. Hatta komite teknesine bağlı olan şişme bota değdi değecek gibi. Güzel fotoğraflar oluyor. Ortalık sakin ve sessiz. Bize yakın olan tek ses, basın teknesinde toplam sayısı dört olan kameradan çıkan deklanşör şakırtıları. Bir ahenk yok. Metalik bir mısır patlaması sesine daha yakın bu ses. Teybime ve kulağıma böyle yansıyor. Sancak kontra çıkan filodan bu metalik sese kıyıdan bile rahat duyulan çarpışma sesi ekleniyor. Dikkatler sesin geldiği yöne çevrilse de devamında başka kıyılarda duymaya alışkın olduğumuz ‘protesto’ sesleri yükselmiyor. Geriye teknelerin suyu yaran sesi ve yelkenlerin boşu alınmadan önceki pat-patlaması kalıyor. Özlemişim Marmaris’te, özellikle Kış Trofesi’nde böylesine sakin ama heyecanımı da hattın içinde saklayan startları. Geldiğime değdi diye düşünüp kupayı ortak olarak alacağım sanki.
 
Başka kıyılardakine benzemeyen bir düzgünlük içindeydi 3 no’lu rota (offset şamandıralı orsa-pupa). İlk yarışta ilk finişlerin abonesi olan Matrak yine şaşırtmadı kimseyi. Her güne iki yarış planlayan komitenin önünde kısa sürede (toplam 6 mil) biten ilkinden sonra bir yarış daha var. Rüzgâr 135 ̊’den stabil görünüyor (14:07). Yine aynı rota (3 no’lu) koşulacak. Bir önceki startın aynısı. Matrak bu kez avantajı şamandırada gördü. Rüzgârüstünde Gökova, Orfoz, Blue Bird II, Palmarina İzmir Yelken nefis çıkarken Viva Sollare ve Boomerang hattın ortasını kullanıyordu. Exit komite botunu avantajlı görüp Bedir Adası’na doğru yükselirken parkurun ortasını kullanan İskorpit, KG de iskele kontra seyre geçenler arasına katıldı. Rüzgâr ilk yarışa göre daha kuvvetli. Bu her an farklı bir şey olacağının habercisi olabilir. Kısa süre içinde filonun önüne geçip orsa şamandırasına varıyoruz. Rüzgâr burada mola vermiş belli. Orsa şamandırasını ilk Matrak döndü. Döndükten sonra Aksaz yoluna yakın (kıyıya) seyredenler kopyayı verdi herkese. Oradakiler çakılıp kalmıştı. En iyisi parkuru ortalamaktı. Kale önünde bulunan komite teknesinden de rahat anlaşılmıştı ki, komite rota kısaltması uygulamasına geçildiğini anons etti. Oysa abandone etmek daha doğru olacaktı diye içimden geçti. Rüzgâr bitmiş yarışın da bir anlamı kalmamıştı (14:50). 14 dakika sonra komite bu yarışı rüzgârsızlık nedeniyle abandone ettiğini duyurdu. Başka yarış olup olmayacağının anonsları duymadığımız için komitenin bayraklarına bakmak gerekiyordu. Kale önüne gitmek biraz zaman alacaktı (15:04). Tüm filo bizim gibi motor kullanarak komite teknesinin yakınına geldi. Yeni bir yarışın hazırlığını ve yapılacağını flamalardan anladım. Bu kez büyük ihtimal coğrafi yarış olacaktı. Kısa süre sonra 14 millik rota olan 2 no’lu bayrak toka edildi. Karga Taşı dönülüp gelinecekti. Kısa sürede doğru karar ve alternatifi çok olan Marmaris yarış rotaları arasından yine güzel bir rota az sonra koşulacaktı. Rutin bir
start ve limandan hareket eden küçük yolcu gemisinin filonun rüzgâraltından Yıldız Adası kıyısına yakın kayıp gitmesi denizcilik dersi verdi parkurun ortasından geçen guletlere. Yolcu gemisinin bu seyri görülmeye değerdi.
 
İkinci gün saat 10:20 tehir tokada. Dünkü gibi rüzgâr yine 135-140 ̊’den 6-7 knot gücünde. Kale önünde onlarca gulet demirli duruyor. Komite bugün de parkur yarışı yaparsa start hattı daha da öne çıkacak gibi. Bir anonsla Anneler Günü’nü kutluyor komite. Teşekkür cevabı erkeklerden geliyor ne yazık ki! Uzunca süre tehir sonunda koşulacak rota 3A olarak ilan ediliyor.
Her zaman fazlasıyla iyi düzenlenen ve sponsorun (Ergo) dosyasında takdim edilen yarış ilanı, yarış talimatı ve alternatifli (renkli) rota kartlarında 3A rotasını kolaylıkla buluyorum. Duruma göre şamandıra aralarıyla oynanabilecek bu rota stabil rüzgârda nefis yarışlar için ideal (10:35). Saat 10:40’ta tehir arya edildikten sonra VHF 71’den sıklıkla ve anlaşılabilir bir üslupla yarışın rotası, start işaretlerinin sırasıyla vurgulanması net duyuluyordu. Başka yarışlarda alışkın olmadığımız bu uygulamayı yadırgadığımı hissettim. Farkındalık ve duyarlılık yaratmak hoş gelmişti yarış sevgime. Bu startta Hayta ile Gökova çarpıştı. Yarıştan sonra Hayta’nın baş tarafında 2.500 euro’luk bir hasar var diye duydum. Ancak öncesinde rüzgârüstü şamandırasını dönerken baktım Hayta’da pek o kadar da bir hasar göremedim. Gökova’da da bir hasar yoktu. Her iki tekne de birbirine protesto vermedi. Yarış kardeşliği de buydu zaten. Sadece bize tahsis edilen ‘basın teknesi’ ile istediğimiz yere gidiyorduk.
Bu konuda çalışma tarzımıza karışan yoktu. Birazdan hızlı bir bot, döner dürüm ve ayrandan oluşan sıcak kumanyalarımızı servis etti. Sıcak suyumuzu ve poşet çayımızı ise saatler öncesinden hazırlamıştık zaten. Ortalığı kırıp dökmeden birbirinden güzel fotoğraflar çekiyorduk. Herkes kaçırdığı bir not olursa diğerine soruyordu. Zaten, altıncı ayakta ikinci gün ilk yarışı ve sonrasında koşulacak son yarışa gelindiğinde yazı değildi önemli olan. Unutulmaz fotoğrafları tarihin albümüne yerleştirmekti arzumuz. Öyle güzel yerlerden çekimler yapıyorduk ki bir fotoğraf sayfalarca yazıya bedel olabilecek anlam taşıyordu.
 
Artık yerimizi değiştiriyor, Yalancı Boğaz önünden ayrılıyoruz. Komitenin anonslarından kısa sürede biten 3A rotasından sonra ikinci bir yarış (son) daha olacağını duyuyoruz. Yerimiz çok güzel. Aylar sonra Marmaris’te eskisi gibi güzel fotoğraflar çekmenin keyfini yaşıyoruz. Yarışta rüzgâr dönüyor. Palmarina İzmir Yelken ikinci konumda giderken 10. döndüğünü söylüyor. Yarışın akışını videoya alıyor. Yarış sonunda komiteden düzeltme talep ediyor. Protesto komitesi bu tekneden başka itiraz eden olmadığını göstererek bu düzeltme isteğini reddediyor. Bu sonuçla trofe puan sıralaması önemli ölçüde değişiyor. Ancak yapılan hesaplar mavi bayrakta yarışan M2 (TUR 1112) teknesinin büyük bir şanssızlık olmazsa Ergo MIYC Kış Trofesi’ni kazandığını gösteriyor. Temiz yarışlar cenneti Marmaris parkurlarındaki son yarış dergimiz yayına girdiği tarihte (30- 31 Mayıs 2015) koşuluyor olacak. Bu trofenin yedinci ve son ayak hikayesiyle fotoğraflarını bir sonraki sayımızda görebileceksiniz.
 
Sonuçlar için www.miyc.org adresine bakabilirsiniz.
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

01 Temmuz Yaprak Fırtınası

03 Temmuz Sam Yelleri

06 Temmuz Fırtına

09 Temmuz Çark Dönüşü Fırtınası

11 Temmuz Bevarih rüzgarları sonu

16 Temmuz Fırtına (2 gün)

18 Temmuz Sıcakların artması

26 Temmuz Kara Erik Fırtınası

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri