Popüler Konular : Üç Türk denizcisi ku... | Meeting the Legend... | Kariyere bir mola... | Bundan böyle düşüner... | Pedalla deniz el ele... | Kötü durum senaryola... |
Önemli olan start
admin
8.06.2015
A | a
Önemli olan start

La Solitaire du Figaro yarışı için La Rochelle’den Bodeaux’ya doğru demir aldım. Dört etapta, dört Avrupa ülkesi arasında, toplam 2.200 deniz millik yarım Avrupa turu beni bekliyor.
 
FOTOĞRAFLAR: NICOLAS GOINARD
 
Barbarossa 1’i La Rochelle’e getirdikten sonra yoğun şantiye dönemine girdim. Gövde hazırlığı sonrası, Figaro sınıf kuralları gereği gerekli ölçümler için tekneyi A’dan Z’ye gözden geçirmem ve ölçmek gerekiyordu. Sınıf hassasiyetine bir örnek vermek gerekirse; dümen palasında 10 santimetrelik bir alandaki yaklaşık 0,7 milimetrelik bir fark için ilk yarışa izinle katılmak durumunda kaldım. Ardından tekneyi tekrar sudan çıkarıp ikinci yarışa kadar bu düzeltmeyi yaptım. 

Solitaire du Figaro yarışına katılmak için gereken bazı koşullar var. MiniTransat yarışını ilk 10’da bitirmiş olmak, daha önce bu yarışı gerçekleştirmek ve çaylak olarak katılacağınız sezonda en az iki sezon yarışını tamamlamak gibi koşullar bunlar. Bunun için Atlantik kıyısındaki iki önemli yarış olan Solo Maitre Coq ve Trophee Guy Cotten Solo Concarneau’ya katılmam gerekiyordu.
 
Rakiplerin birçoğunun bu yarış serilerini nerdeyse 19 defa gerçekleştirmiş olması kimi zaman korkutsa da onların da ilk seferinde aynı koşullardan geçtiğini düşünüp biraz rahatlıyorum. Dünyanın en ünlü solo yarışçıları ile ilk startımı aldım. 300 millik parkurda güneşli havayla yarışı gerçekleştirdik. Mini’de yaşadığım kazadan bu yana da ilk solo gece seyrim olan parkurda çok zorlu geçişler yoktu. Rakiplerimin isimlerine baktığımda beni büyük bir hüsranın beklediğini düşünüyordum. Ancak 48 saat süren yarış sonrasında birinci ile aramda 1 saat 24 dakika gibi bir süreyle yarışı tamamladım. Bu süre de büyük fark sayılmaz. Kalifiye olmam için sıradaki yarış Solo Guy Cotten. Kuzeybatı Fransa kıyılarındaki bu parkur kayalıklar, akıntılar ve Atlantik alçak basınçlarının etkisine açık bir bölgede gerçekleşeceği için biraz daha tedirgindim. Stresten geceleri uyuyamıyor, iş listesi üzerinde çalışıyor, maddi sıkıntılara çözüm arıyordum ve iki ay içerisinde toplam sekiz kilo kaybetmiştim.

Yaklaşık 40 tekne Solo Concarneau startını aldık. Raz de Sein, Birvideaux gibi iki önemli akıntı ve kayalık bölgesi geçişi yarışın en zorlu bölümleriydi. Bu yarış sırasında normalde Mini’de yaşadığımdan biraz daha farklı bir kurgu ile karşılaştığımızı söylemeliyim. Yarış parkuru akıntılara ters zamanda geçişlerle tasarlanmıştı. Bu da işi zorlaştırıyordu.
 
Parkurda ile de Yeu Adası’nı dönmemiz gerekiyordu. Yarış talimatında ada ve etrafındaki güvenlik şamandıraları bu parkur içersinde yer alıyordu. Ancak ikinci gece geçişim sırasında bu çakarlardan birini es geçtiğime inanarak yaklaşık 2 deniz mili geri dönmem gerekti. Çelişkide kalıp kalifikasyonu yakmaktansa parkuru doğru tamamlamam gerekiyordu. Buna rağmen gerekli zamanlama içerisinde yarışı tamamlayarak, birinciyle aramda 2,5 saatlik bir farkla kalifikasyonumu onayladım.

Dönüşümde beni güzel bir haber de bekliyordu. Projemin yarısını üstlenen 1Gün, 1İnsan, 1Ağaç Derneği’nin yanına Free Dom markası eşlik ederek beni bu parkurda yanlız bırakmadı. Bu beni biraz rahatlattı. Türkiye’den Kaya Ropes ve Gill-SW’un yanında bir marka olmasını çok isterdim. Ancak sanırım halen yeterli tecrübem yok.

Artık benim için yeni bir sayfa açılmıştı. Bordeaux’da başlayacak Fransa’nın en önemli solo açık deniz yarışı serisinde yer almaya hak kazanmıştım. Artık pek mütevazılık yapacak durum kalmadı diyebilirim. Elit sınıfı olarak adlandırılan bu sınıfta dünyanın en iyi 100 ismi arasında listelenmekte ve bayrağımızı gururla taşımaktayım. 100 % SOLO Turk(X)... Bir de projenin % 80’inin Fransız sermayesi olduğuna bakarsanız ülkemiz yelkencilik tarihinde bir ilki daha gerçekleştiriyorum sanırım.
 
Bordeaux’dan 31 Mayıs tarihinde start alıp, peşpeşe dizilmiş dört sprint etapta 2.200 deniz milini devireceğiz. Saxenxo/ İspanya (461 mil), La Cournouaille/ Fransa (522 mil), Torbay/İngiltere (605 mil), Dieppe/Fransa (603 mil) arasında Fastnet geçişi ile uzun bir ay denizde geçecek. www.lasolitaire.com sitesinden yarış takip ederek bu macerayı benimle birlikte yaşayabilirsiniz.

Yelken yapalım, yelkenle büyütelim.
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

01 Temmuz Yaprak Fırtınası

03 Temmuz Sam Yelleri

06 Temmuz Fırtına

09 Temmuz Çark Dönüşü Fırtınası

11 Temmuz Bevarih rüzgarları sonu

16 Temmuz Fırtına (2 gün)

18 Temmuz Sıcakların artması

26 Temmuz Kara Erik Fırtınası

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri