Popüler Konular : Denizlerde Marks & S... | Nisan Navigasyon... | Venedik'te yaz rüyas... | Tekne stabilitesi... | Denizci bağları... | ‘Hayatı ertelememe’ ... |
Gece seyrinde yol gösteren gökyüzü olayları-Ağustos'13
Gökhan Abur
16.06.2015
A | a
Gece seyrinde yol gösteren gökyüzü olayları-Ağustos'13

Gece seyrinde gökyüzü olaylarını yorumlama

Atmosferde görülen ve meteor olarak isimlendirilen renkli ve ışıklı olaylar kısa süreli hava tahminlerinde denizcileri uyarması bakımından önemlidir.

 

Hale: Güneş ve ayın etrafında oluşan mor renkli halkadır. Yüksek tabaka bulutlardan Cirrostratus bulutun içindeki buz kristallerinin güneş ve ay ışığını kırması sonucu oluşur. Gece seyrinde hale olayı oluşur ve bunu 45° açı ile görürseniz sistem size daha yakın demektir. Cirrostratus bulutu sıcak hava kütlesinin yaklaştığını haber veren buluttur.
Hale olayının oluşumunda, barometrede değişim yoksa etkisi altına gireceğiniz sistemle sıcaklıklar yükselecektir. Hava kararlı ve sakindir, gecenin ilerleyen saatlerinde görüş giderek bozulacak ve sıcak adveksiyon sisi olarak isimlendirilen sis hemen dağılmayacağı için çatışma kurallarına dikkat ederek seyir yapmanız gerekecektir.
Ayrıca termometre yükselirken barometre düşmeye başlamışsa bir alçak basınç ve buna bağlı bir sıcak cephenin etkisine girdiğinizi anlamalısınız. Sıcak cephenin hemen arkasında bulunan soğuk cephe önündeki kuvvetli ve fırtına boyutlarına çıkabilecek güneyli rüzgârlar (lodos ve keşişleme) gerçek ve ölü dalgaların oluşturacağı karmaşık deniz, sağanak yağış ve rüzgâr sağanakları kısa süre içinde teknenizi etkisi altına alacaktır. O nedenle denizciler hale olayını gördüklerinde havanın kısa süre içinde bozacağını söyler.
 
Atmosferde oluşan ışıklı olayları
Atmosferde elektriğin değişik şekillerde açığa çıkması, etkisi altına gireceğiniz hava olaylarının anlaşılması bakımından önemlidir. Gelişimi sırasında aşırı elektrik yüklenen dik gelişmeli bulutlardan Cumulonembus (cb) bulutun oluşturduğu bu ışıklı olayların iyi gözlenmesi gerekir. Cumulonembus bulutu kuvvetli sağanaklar, dolu ve hortum oluşturması bakımından iyi tanınması gereken kararsız  havanın en önemli bulutudur. Bulutun yakını ve özellikle de altı denizciler için oldukça tehlikelidir.
Şimşek: Atmosfer elektriğinin açığa çıkması sonucu oluşan bu ışıklı olay Cumulonembus bulutunun yaklaştığını haber verir. Işığı gördüğünüz anda bulutun uzaklığı yaklaşık 10 deniz milidir. Şimşek ve gök gürültüsünün (Oraj) aynı anda görülmesi durumunda bulutun oluşturacağı kötü hava koşullarının etkisine girdiğinizi anlamalısınız.
St. Elmos Ateşi: Cumulonembus bulutunun gemi direklerinde oluşturduğu ışıklı bir olaydır. Genellikle fırtınalı havalarda olur. Bu elektrik boşalımları, bulutun etkisine girdiğinizi haber vermesi bakımından önemlidir. Işık sönünceye kadar bölgeden uzaklaşılmalıdır.
Ve ayın durumu önemli işaretlerden biridir. Ayın hilali dikse denizcilerin deyimiyle ‘ay ayaktaysa denizci yatakta, hilal yatıksa denizci ayakta’ olmalıdır. Açık denizde eski denizcilerin bu öngörüsünü deneyebilirsiniz.
Bu işaretlere rağmen açık deniz seyrinde alınan raporların da mutlaka iyi yorumlanması gerekir. Bunun için kısa süreli hava tahmini yapabilecek düzeyde meteoroloji bilmeniz şarttır.
Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ
Hamsi Fırtınası 1 Şubat-4 Şubat (3 Gün)
Fırtına 4 Şubat-7 Şubat (3 Gün)
Fırtına 10 Şubat-13 Şubat (3 Gün)
Fırtına 13 Şubat-14 Şubat (1 Gün)
1. Cemrenin Düşmesi (Havaya) 20 Şubat-21 Şubat (1 Gün)
Fırtına 23 Şubat-25 Şubat (2 Gün)
2. Cemrenin Düşmesi (Suya) 27 Şubat-28 Şubat (1 Gün)
 
TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri