Popüler Konular : Güvenilir ve deneyim... | Ocak 2021 Navigasyon... | İlahi adadan dalış-t... |
Hunter 40 - Marlow
Naviga
29.07.2015
A | a
Hunter 40 - Marlow

Yeni nesil avcı
Amerikalı Hunter, isminin önüne Marlow’u alırken yeni nesil tasarım ve üretimleriyle yelkenli tekne kavramını da değiştirdi, geliştirdi. Biz de H40 ile Fenerbahçe’de rüzgâr ve keyif avına çıktık.

Yazı: Cemre Metin

Havuzluk ve güverte
Yeni nesil H40 eski Hunter tasarımlarına göre çok daha modern çizgiler taşıyor. Kıç aynada bulunan açılır kapanır geniş platform tekneye iniş binişleri kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda denize girmek için de rahat bir alan yaratıyor. Bu platformu manuel ipli sistem ile kolay ve pratik şekilde açıp kapamak mümkün. Teknenin kıçtaki koçboynuzları kıç aynaya monte edilmiş. H40’ın tik kaplı havuzluğu gayet geniş ve rahat. Çift dümen sayesinde havuzluğa geçişler kolay. Havuzluktaki oturma grubu U şeklinde olduğu için oturma kapasitesi en yükseğe çıkarılmış, rahatça altı kişi oturabilir. Ortada bulunan katlanır masa gözüme biraz küçük göründü. Bu masanın dümenlere bakan tarafında sağa sola dönebilen chartplotter ekranı bulunuyor. Bimini tente, havuzluğun üzerinde bulunan krom spoiler’ın üzerine entegre edilmiş. Ana yelken arabası da bu krom parçanın üzerinde olduğundan ana yelken arabası birçok gezi yelkenlisinin aksine daha geriye yerleştirilebilmiş, bu sayede ana yelken arabası işlevini daha iyi yerine getirebiliyor. Teknede iki piyanoda, iki de geride olmak üzere olmak üzere dört adet Lewmar vinç var. Ana yelken ıskotası ister piyanodan ister german main sheet olarak arkadaki vinçlerden kontrol edilebiliyor, bu da güzel bir özellik. Güverteye geçişler rahat ve emniyetli. Teknenin çift gurcatalı direği Selden, deneme teknemizde direğe sarma ana yelken bulunuyor. Hunter’larda görmeye alışık olduğumuz B&G diye adlandırılan arma H40’ta da karşıma çıkıyor, bu arma tasarımında gurcatalar geriye doğru daha fazla açılı ve kıç ıstralya yok.
 
İç mekan
Hunter 40’ın en sevdiğim kısmı iç mekanı oldu. Teknenin içi gayet geniş ve iyi tasarlanmış, öyle ki kendinizi 40 değil de 45 feet bir teknenin içinde zannedebilirsiniz. Beş basamaklı merdivenden krom tutamaçlar sayesinde emniyetli ve rahat bir şekilde salona iniliyor. Bu merdivenin altında teknenin motoru bulunuyor. Sancak tarafta bulunan L şeklindeki mutfak teknenin boyuna göre gayet geniş. Mutfakta Corian tezgah, iki tane mini buzdolabı, ocak, fırın ve Amerikan teknelerinin olmazsa olmazı mikrodalga fırın bulunuyor. Çeşitli dolap ve çekmeceler ile yeteri kadar depolama alanı sağlanmış. Burada güzel bir detaydan bahsetmek istiyorum; evyenin yanındaki dolapların birinin içinde yıkanan tabak çanağı koymak için entegre bulaşık teli bulunuyor, aynı zamanda dolabın içinde bulunan fan sıcak hava vererek yıkanmış ıslak malzemelerin çok daha çabuk kurumasına olanak sağlıyor. Geniş tezgahta ev konforunda yemek yapabilirsiniz. İçeride tutunmak için yeterli tutamaç var, yelken seyrinde tekne yatmış giderken veya dalgalı denizlerde seyir halindeyken içeride hareket etmeyi emniyetli hale getiren önemli unsurlardan biri. Teknenin salonu oldukça ferah ve aydınlık. Sancakta bulunan U şeklindeki oturma grubunun ortasındaki masa aşağı indirilerek bu alan yatağa dönüştürülebiliyor.
İskele tarafta ise düz bir koltuk daha bulunuyor. Bu koltuğun gerisine harita masası yerleştirilmiş. Test teknemiz Hunter 40’ın iki ve üç kamara versiyonu mevcut. Kalabalık bir aile değilseniz, iki kamaralı seçenek üçe göre daha rahatlıkla tercih edilebilir. Bu sayede iki ferah ve rahat kamaraya sahip olabiliyorsunuz.
Kıç tarafta bulunan ana kamara teknenin boyuna göre gayet geniş. Burada çift kişilik yatak, sancak tarafta bir koltuk ve yeterli depolama alanı var. Bu kamaranın duş tuvaletinde aynı zamanda salona da açılan bir kapı bulunuyor. Baş taraftaki çift kişilik yataklı misafir kamarası da neredeyse ana kamara kadar rahat. Kendi duş tuvaleti de var. İç mekanı genel olarak gayet derli toplu, geniş ve sade. Kullanılan ahşap malzemeler vişne ağacı.
 
Seyirde
H40’ın standart donanımında 40 HP dizel Yanmar makine bulunuyor, fakat deneme teknemizde opsiyonel donanım listesinde bulunan daha büyük 54 HP dizel Yanmar vardı. Bu tip gezi teknelerinde daha büyük motoru seçmenin düşük devirle seyir etmek ve kafadan esen sert rüzgârlarda daha yüksek performans sağlamak gibi avantajları vardır. Ayrıca teknemizde baş pervane de mevcut olduğundan ayrılma yanaşma manevraları gayet kolay ve başarılı.
Yelken seyrine geçerken direğe sarma ana yelken ve cenovayı hiç zorlanmadan kolayca açıyoruz. Seyrimiz sırasında Fenerbahçe açıklarında rüzgâr poyrazdan 12-15 knot arası esiyor. Orsada 5,7 apazda ise 7-7,5 knot tekne süratlerine çıkıyoruz. Teknede yelken yapması gayet kolay, iki kişi olmamıza rağmen tramola ve kavança manevralarını rahatça gerçekleştiriyoruz. Seyrimiz sırasında gelen hafif sağanaklarda teknenin kontrolü başarılı. Dümen birçok gezi yelkenlisinde olduğu gibi pek hafif değil orta sertlikte ama rahatsızlık vermiyor. Tekne yelken seyrinde yatmış giderken dümen tabanında ayak desteğine ihtiyaç duyuluyor, bunun dışında teknenin yelken performansı bir gezi yelkenlisine göre yeterli düzeyde.
Makine ile tam yolda (2750 rpm) 8,3 ekonomik devir olan 2200 rpm’de ise 7,2 deniz mili tekne süratlerini okuduk. İzlenimim bu tekne ile yelken ve seyir yapmanın gayet kolay olduğu yönünde.
 
Sonuç
Marlow Hunter 40, köklü Amerikan markanın yeni nesil modern çizgileriyle pazara sunduğu tam bir gezi (cruiser) yelkenlisi. Geniş havuzluk, iç mekan rahatlığı ve kolay kullanım gibi artıları bulunan tekne, 12-13 metre gezi yelkenlisi sınıfında Avrupalı rakiplerine sıkı bir alternatif olarak göze çarpıyor.
 
Teknik özellikleri
Tam boy: 12,57 metre
En: 4,01 metre
Ağırlık: 8.936 kilogram
Yakıt kapasitesi: 189 litre
Su kapasitesi: 341 litre
www.tatariyatcilik.com
 
 
Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ

2 Ocak Fırtına (3 gün)
8 Ocak Zemheri Fırtınasının başlaması
12 Ocak Fırtına (2 gün)
14 Ocak Karancalos Fırtınası
17 Ocak Fırtına (2 gün)
23 Ocak Fırtına
25 Ocak Kış Şiddeti Fırtınası
28 Ocak Ayandon Fırtınası (2 gün)
30 Ocak Zemherinin Sonu
31 Ocak Balık Fırtınası

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri