Popüler Konular : Kraken Yachts... | Kraken K505... | Eylül navigasyon... |
Jeanneau Velasco 43
Naviga
30.07.2015
A | a
Jeanneau Velasco 43

Jeanneau, yelkenli üretiminin yanı sıra motoryatlarda da koşan modeller yaratıyor. Velasco 43 boyut, donanım ve kullanışlı kolaylığı ile tam bir aile teknesi...

Yeni nesil bir harika!
Artık motoryat modelleri arasındaki farklar giderek azalır hale geldi. Hem görüntü hem de özellikler açısından. Örneğin; balıkçı tipi gezi tekneleri trawler’lar ile motoryatlar arasındaki makas bile giderek kapanıyor. Ancak yeni teknelerin hemen hepsinde şu ortak özellik göze çarpıyor: Ferah, düzayak, süratli ve kolay kullanılabilir…

Önce şu tespitimi sizlerle paylaşmalıyım. Velasco 43; 14 metreye yakın boyu (13,70) ve kullanım rahatlığı ile öne çıkan tam bir aile teknesi. Jeanneau, hem iç hem dış mekanlarda alabildiğince kullanım alanı yaratarak başarılı bir tekne ortaya çıkarmış. Ataköy Marina’dan deneme seyrine çıkmadan her zaman yaptığımız gibi önce tekneyi iyice inceledim. Velasco 43’te geniş bir kıç dinlence (platform) var. Bu hareketli platform sayesinde mataforaya gerek duymadan, servis botunun taşınması, denize indirilip alınması son derece kolay. Ayrıca bu platform, denize girerken de istenilen yükseklik verilerek yüzme platformu olarak kullanabilme imkanı sağlıyor. Dinlenceden yata sancak tarafındaki kapıdan geçerek giriliyor. Kıç aynaya dayanmış düz oturma grubunun altında geniş dolaplar var. Üstü, uzatılmış flybridge ile tamamen kapalı durumda olan havuzluk, portatif bir masa ve ilave iskemlelerle geniş bir yemek alanı olarak kullanılabilir. Ancak biraz sonra anlatacağımız gibi teknede bu iş için başka alanlar da var. Havuzluğun taban döşemesindeki bir kapak kaldırılarak motor bölmesine inilebiliyor. Salon döşemesinde de havuzluktaki gibi benzer iki kapak var. Büyük kapak döşemenin altında kalan geniş bir depolama alanına açılıyor. Salonun altındaki bu alanın iki yanından motor bölmesine de ulaşabiliyorsunuz… Elektrik panosu, invertör, sigortalar vs. bu alanda. En hoş tarafı da; bir şeyleri sökmeden bu panoların arka tarafındaki bağlantılara sadece bir kapağı açarak ulaşabiliyorsunuz. Bu alana şarap kavı da yapabilirsiniz, derin dondurucu da koyabilirsiniz. Boyler kazanı da bu bölmede… Salon döşemesinin altına çamaşır makinesi de koymak mümkün. Öndeki ikinci bir kapaktan ulaşılan bu bölümün yüksekliği kurtardığı için zorlanmadan bu iş için kullanılabilir.

Salon ve kokpit
En başta vurguladığım gibi teknenin içi ferah ve aydınlık. Gerçekten kıç havuzlukla arası tamamen camla ayrılmış olan salondaki ferahlık hissedilir derecede. Flybridge’e çıkan merdivenin krom malzeme ve tik basamaklarla yapılmış olması sayesinde havuzluk ile salon arasındaki görüş alanında da kesinti olmuyor. Salona girildiğinde iskele tarafında bir kanepe ile karşılaşıyorsunuz. Burası adeta kişinin oturmasından çok uzanabilmesi için düzenlenmiş. Başa doğru olan kısmının şezlonglardaki gibi meyilli olması da bu hissi doğruluyor. Bu oturma düzeninin karşısında (sancakta) ise açılıp kapanan, inip yükselebilen masası ile geniş U şeklinde bir oturma grubu var. Bu oturma grubu masa indirilerek iki kişilik yatak olarak da kullanılabiliyor. Televizyon iskele tarafına iner-çıkar şekilde oturma grubunun karşısına konumlandırılmış. Oturma grubunun altı tamamen dolap olarak ayrılmış. Karşısındaki kanepenin yükseltisinin altı ise klima için kullanılabiliyor. İskele tarafındaki oturma grubunun önünde yine U şeklinde bir mutfak yer alıyor. Buraya üçlü ocak, çiftli evye ve tezgah altına da bir fırın yerleştirilmiş. Sancak taraftaki iki kişilik kumanda mahallinin altında ise buzdolabı var. Kaptan koltuğunun yanında sancak tarafından yan güverteye açılan sürme kapı, manevra sırasında kaptanın da dışarıya ulaşımını kolaylaştırıyor. Sırası gelmişken yan güvertelerin yeterince geniş ve korunaklı olduğunu da belirtelim. Buradan geçilen başüstü düzayak. Çapariz verecek hiçbir şey yok. En güzeli de neredeyse bu alanın tamamı güneşlenme bölümü olarak kullanılabilecek şekilde düzenlenmiş. Kamara üzerine iki geniş minder sabitlenebiliyor.

Dönelim yine kokpite… Kumanda tablosu iki ayrı pano şeklinde yapılmış. Oldukça estetik duruyor. İskeleye harita ekranı, sancağa ise göstergeler yerleştirilmiş… Dört basamakla inilen yaşam alanına gelince; sancak tarafında bir misafir kamarası yer alıyor. Burada tavan basık olduğu için tüp şeklinde diye nitelendirilebilecek tek kişilik iki yatak var. Bu yatakların ortası doldurularak birleştirilebiliyor. Bordada yer alan uzun cam sayesinde bu kamara da oldukça aydınlık. Bu kamaranın başa bakan tarafına (yine sancak tarafta) bir duş-tuvalet konulmuş. İçinde duş bölümü camla ayrılmış olan bu tuvalet ortak kullanıma ayrıldığı için kapısı alt yaşam mahallindeki küçük koridora açılıyor.
Baş taraftaki ana kamaranın yatağı ortada. Yatağın altında geniş çekmeceler yer alıyor. Kamaranın kıça doğru bakan bölümünün iskele tarafında ise mükemmel bir duş-tuvalet yer alıyor. Burada da duş diğer tuvalette olduğu gibi cam bir bölme ile tuvaletten ayrılmış durumda. Bu kamara da diğer mekanlar gibi son derece aydınlık. Öyle ki kamaranın üzerinde yer alan güverte kapağının üstü güneşlenme minderi ile kapatılmış olduğu halde içerinin aydınlığını bir parça dahi etkilememişti…

Flybridge ve seyir
Vasattan teknenin kıçına kadar uzanan flybridge bambaşka bir yaşam alanı haline getirilmiş. Burada kıçtaki geniş güneşlenme alanının yanı sıra iskele tarafında rahat bir oturma grubu da var. Oturma grubunun başa bakan bölümü, sırtlığı geriye alınarak tek kişilik kaptan koltuğunun hizasına getirilebiliyor. Böylece seyir esnasında iki kişinin daha kaptanla birlikte yolculuk yapmasına imkan sağlanıyor. Sancak tarafına ise isteğe bağlı olarak altında mini buzdolabı olan küçük bir mutfak tezgahı monte edilebiliyor.

Velasco 43, iki adet 380 HP Cummins motora sahip. Motor için başka seçenek yok. Aslında Velasco 43’ün ilginç bir yanı var. O da, daha önce kalıbın Voyage 42 adıyla üretime girmesi sonra yapılan değişikliklerle Velasco 43 adını alması. Bu arada teknenin gerçek boyunun 44, 10 feet’e ulaştığını da vurgulayalım… Deneme seyrini sakin bir havada yaptık. Henüz seyir aletleri monte edilmediği için sürat değerlerini sağlıklı bir şekilde ölçme imkanımız olamadı. Bu nedenle firmanın test sonuçlarındaki verilerle sizlere iletiyorum. Velasco 43, üzerinde tam yol varken, yaptığım dönüşlerde dümeni alabanda yaptığım durumlarda bile 10˚’den fazla yatmadı. Bunu olumlu bir not olarak sizlere iletiyorum.

Tekne gayet iyi dümen dinliyor. Manevrası son derece rahat. Limanda bağlı olduğumuz yer pontonun en dibiydi ve çıkabilmemiz için karşıdaki tekne ile aramızda sadece bir tekne boyu mesafe vardı. Hem başta hem de kıçta manevra pervanesi olması, yerimizden çıkarken de, girerken de dışarıdan en ufak bir müdahale olmadan manevra yapabilmemize imkan sağladı. Bunun nasıl bir nimet olduğunu benim gibi hayatı boyunca tek makineli tekne sahibi olmuş birinden iyi anlayan olabileceğini sanmıyorum.

Teknik özellikler
Tam boy: 13,70 metre
En: 4,13 metre
Ağırlık: 14.432 kilogram
Su hattı boyu: 11,98 metre
Yakıt kapasitesi: 1200 litre
Su kapasitesi: 400 litre
Motor: Cummins QSB6.7 2X280 KW (380 HP) dizel
Motor azami devri: 3050 rpm yakıt sarfiyatı saatte 131 litre
Azami hız: 27,5 knot
Motor seyir devri: 2600 rpm yakıt sarfiyatı saatte 90 litre
Seyir hızı: 20,50 knot
www.triodeniz.com
Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ

01 Ağustos Fırtına

05 Ağustos Fırtına (3 gün)

12 Ağustos Fırtına

14 Ağustos Fırtına (3 Gün)

19 Ağustos Leyleklerin Dönüşü

22 Ağustos Çaylak

31 Ağustos Mircan

TAKVİM
23
EYLÜL
20. Yıl Bosphorus Cup
Yer: İstanbul Boğazı
Tarih:23-26 Eylül
28
EYLÜL
Grand Pavois La Rochelle
Yer:La Rochelle, Fransa
Tarih:28 Eylül-3 Ekim
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri