Popüler Konular : Üç mü, dört mü?-Rota... | Üç Türk denizcisi ku... | Meeting the Legend... | Kariyere bir mola... | Bundan böyle düşüner... | Pedalla deniz el ele... |
Bavaria Cruiser 51 - Bavaria Yat
Naviga
30.07.2015
A | a
Bavaria Cruiser 51 - Bavaria Yat

Bavaria'nın yenilenen Cruiser 51 model ister üç, ister dört, hatta beş kamaralı olarak üretilebiliyor. Bunun için aradan tek bir bölmenin kalkması yetiyor.

Dünyanın gözü üstündeydi

Güncellenerek yepyeni hale gelen bir model ve Avrupa’nın tüm deniz yayıncılarını bir araya getiren buluşma… Alaçatı Marina’da yenilenen Bavaria Cruiser 51 tanıtımı gerçekten de pek keyifli geçti. Aslına bakarsanız tekne tanıtımı için düzenlenen buluşmaların seyrek de olsa meslektaşları bir araya getirebilme özelliği vardır. Bu kez de böyle oldu. Ancak ben İstanbul’daki işlerim dolayısı ile bu buluşmanın son gününe hatta son saatlerine yetişebildim. Programa göre çıkılacak son yelken seyrine katılacaktım. Ama o da ne? Tam bir sürpriz!

 
Turgay Noyan


Yılın 330 günü insana nefes aldırmayan meşhur Alaçatı rüzgârı, ben geliyorum diye izne çıkmamış mı! Neyse yine de fazla günahını almayalım. Öğle üzeri hafif de olsa bir esinti geldi, denize çıkabildik. Hatta seyir öylesine keyifli bir hal aldı ki asimetrik balon bastık, tadına doyamadık. Balon seyrine geçtikten sonra dayanamadım, Bavaria temsilcisi Taner Gümüş dostumuzun kullandığı Capelli 1000’e geçip teknenin fotoğraflarını da çektim… Cruiser, yani gezi serileri yıllarca yelken hızından ziyade rahatlığı ön plana alan tekneler olarak üretildi, tanındı. Ancak motoryatlardaki devrimler gibi cruiser serisi teknelerde de zamanla yelken performansları arttı. Sürat için üretilen teknelerden pek bir farkları kalmadı. Gelelim Bavaria Cruiser 51’e…
Firma bir yıl kadar önce Cruiser serisini yenileme kararı almış ve bu süreci 37, 41, 46 ile tamamlamıştı. Cruiser 51 ise bu yenilenme serisinin son teknesi olarak Türkiye’ye geldi. Yenilenen teknelerin hepsinde aynı temel değişiklikler var: Daha sade güverte yerleşimi, kokpitte ergonomik oturma alanları, bol ve kolay ulaşılabilir depolama alanları… Panoramik yan camların yanı sıra çift heçle açılan büyük tavan camları ile tekne içine kazandırılan ferahlık. İç mekanda bolca masif ve itinalı ahşap işçiliği… Uygulamaların başarılı olduğunun en büyük göstergesi ise bu seride Cruiser 37’nin denize iner inmez Avrupa’da yılın yatına aday gösterilmesi.
Seyre çıktığımız Bavaria Cruiser 51, serinin değişimden sonra pek çok konuda mükemmelliğe erişen teknesi olmuş. Abartılı gelmesin ama üzerindeki donanım ve altı adet vinciyle tek kişi bile yelken yapabilirsiniz. Çünkü her şey elinizin altında, her şey elektrikli… Artık tramolalarda kollarınızı değil parmaklarınızı çalıştırıyorsunuz. Nazik bedenini yormayı sevmeyenler için de ideal! aka bir yana Cruiser 51 yelkende çok iyi yürüyor. Bunda elbette gövdede Farr Yacht Design, içerde Design Unlimited imzasının rolü büyük. Tüm yelkenleri elektrikli vinçlerle kumanda edebiliyorsunuz. İster boşunu almak için kullanın, ister bumbayı ayarlamak için… Yelken keyfine yine döneriz ama biraz da teknenin özelliklerinden bahsedelim.
Bavaria Cruiser 51’de markanın pek çok modelinde olduğu gibi açılıp platform haline gelen kıç ayna var. Şaşırtıcı büyüklükte bir platform bu… Ayrıca kendi sınıfının ‘en büyüğü’ olmak gibi bir iddiası da var. Üstelik açılıp kapanması elektrikli. Platformun bu genişliği, yelkenlinin geniş kıç formundan kaynaklanıyor. Çift dümen rahatlığı, havuzlukta kendini hissettirirken, geniş işlevsel masa ve iki tarafındaki oturma grupları ile havuzluk son derece kullanışlı. İster ayakta, ister oturarak dümen tutun, düze yakın güvertesi sayesinde dümencinin görüşü her zaman son derece net. Kıçta yer alan kamaralar havuzluğun altına gelmesine rağmen basık değil. Rahat ve aydınlık… Teknenin tüm farklı iç planlarında tuvalet sayısı değişmiyor. Hepsinde üç adet tuvalet var. Salonun sancak tarafındaki oturma grubu geniş U şeklinde. Merdivenden inince iskele tarafında ise mutfaktan önce harita masası yer alıyor. Hoş elektronik haritalar, chartplotter’lar yayıldığından beri bu bölüm ağırlıklı olarak bilgisayar masası olarak kullanılıyor ya, neyse…
Bizim denize çıktığımız yelkenli 3+1 kamaralıydı. Neden dört kamara değil de, +1 denildiğini de söyleyelim. Kamaralardan biri ranzalı. Bu nedenle de +1 olarak da sayılıyor. Ana kamarada ortada son derece geniş bir yatak, duş ve tuvalet yer alıyor. İstenirse ana kamarada araya yerleştirilen bir panelle iki ayrı kamara haline kolayca getiriliyor; üç ya da dört kamaraya sahip olunabiliyor. Bu modelin bir başka önemli özelliği, yeni zemin tasarımıyla sintineye kolay erişim sağlanması. Zeminde, pompalar, omurga bağlantıları, kablolara kolay erişim sağlayacak önemli noktalardan geçişler var.

Teknenin yelken performansına gelince; dar apazda hızımız:
Rüzgâr 6,31 iken 4,15 knot
Rüzgâr 6,8 iken 4,61 knot
Rüzgâr 12,7 iken 5,68 knot

Teknik özellikleri
Tam boy: 15,59 metre
En: 4,67 metre
Ağırlık: 14,10 ton
Motor: Volvo Penta Saildrive D2-75
www.bavariayat.com
Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

01 Temmuz Yaprak Fırtınası

03 Temmuz Sam Yelleri

06 Temmuz Fırtına

09 Temmuz Çark Dönüşü Fırtınası

11 Temmuz Bevarih rüzgarları sonu

16 Temmuz Fırtına (2 gün)

18 Temmuz Sıcakların artması

26 Temmuz Kara Erik Fırtınası

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri