Popüler Konular : Denizlerde Marks & S... | Nisan Navigasyon... | Venedik'te yaz rüyas... | Tekne stabilitesi... | Denizci bağları... | ‘Hayatı ertelememe’ ... |
Elan Impression 494 - Solo Deniz
Turgay Noyan
30.07.2015
A | a
Elan Impression 494 - Solo Deniz

Geniş havuzluk 'Badem gözlü' camlarla aydınlık iç mekan, ferahlık, rahat yelken seyri derken Elan Impression 494, Ege'nin ve Akdeniz'in tadını çıkarmaya davet ediyor bizi.
Fotoğraflar: Deniz Noyan

Keyfe davet
Seri ve kullanışlı… Geniş kıç şekli, aydınlık ve düzayak iç mekan kolay kullanılır yelken donanımı… İlk bakışta yeni tekne tasarımlarının en önemli ortak noktaları bunlar. İşin ilginç tarafı hem seri üretim yapan firmaların yatlarında, hem de butik yelkenli inşa eden tersanelerin ürünlerinde aynı ortak noktaları görüyoruz. Artık tekne testlerinde “Hangi farklar öne çıkıyor” diye bakmak istiyor. Şunu da peşinen itiraf edeyim; benim yelkenlilerde düzayak ve dışarıdaki yaşam alanı büyük tekneler her zaman tercihim… Bir önemli noktayı daha okurlarımızla paylaşmak istiyorum.

Bilindiği gibi Naviga’nın en büyük farklılığı tercüme ya da denize çıkmadan, reklam broşürlerinden derlenmiş sözde testler yayınlamaması… Prensip olarak kendi uzmanlarımız denize çıkıp teknelerin ıcığını cıcığını çıkarmadan test yayınlamıyoruz… Bunun için de tahmin edileceği gibi pek çok şeyin bir araya gelmesi gerekiyor. Örneğin; Türkiye’de üretilenleri ayrı tutarsak, bilindiği gibi dışarıdan gelen yatların çoğu sahipli tekneler oluyor. Otomobil gibi 20-30 tane getirelim, müşteri çıkarsa satarız, mantığı bu işte her zaman geçerli değil. Bu nedenle de deneme seyrini planlarken tekne sahibinin programını göz önüne almak zorundayız. Çekim için ayrı bir tekne ayarlıyorsunuz, tekne sahibinin, temsilcisinin ve bizim programları bir araya getirip gün-saat belirliyorsunuz. Bir de bakıyorsunuz ki; yelken seyrine gittiğiniz gün rüzgar neredeyse sıfır, deniz palpa liman!Haydaa, ister istemez seyir erteleniyor. İyi de her zaman ertelenemiyor ki, bazen tekne sahibi, bizim test seyrinden sonra teknesini sefere çıkartacak şekilde kendine program yapmış oluyor. Nasıl her şeyi allak bullak edeceksiniz? Yukarda yazdıklarımı nedeni, bazen yaptığımız yelken testlerinin neden rüzgarın çok düşük havalarda gerçekleştiğinin sizler tarafından bilinmesini istemem… Elan Impression 494 seyrinde de böyle oldu. Rüzgar zaman zaman çok düştü, yine de tekne olumlu tepkiler verdi, yürüdü. Elan Impression 494 bir ‘deck saloon’ gezi yatı. Badem gözlü salon camları, güverte kapakları ve bordadaki ek camlarla içerisi son derece aydınlık.

Geniş havuzluk, rahat ulaşım Havuzluktaki çok geniş U şeklinde oturma grubu ile adeta “Ege ve Akdeniz koylarında mehtabı seyrederek doya doya yazın keyfini çıkarın” diyor… Çift dümen sayesinde kıçtankara yapıldığında havuzluğa geçiş gayet ferah. Çift dümenin yanı sıra çift dümen palası yelken seyrinde dümen hakimiyetinin hiç kaybolmamasını sağlıyor…Kıç aynanın açılarak yüzme platformuna dönüşmesi geniş bir alan kazandırırken kapağın içinde icabında can salının da konulabileceği geniş bir hacim yaratılmış. Kıç ıstralyanın çift ayaklı inişi de tekneye binişte rahatlık sağlayan unsurlardan biri…. Ön yelken ıskotalarının havuzluğun dış kenarındaki özel yuvalardan geçerek doğrudan dümencinin önündeki vinçlere gelmesi havuzlukta halat kalabalığının önüne geçtiği gibi tek elden kullanım kolaylığına da katkıda bulunuyor. Buna karşılık ana yelken ıskotası, kamaranın üstündeki yarı açık kanallardan geçerek kaportanın hemen iki yanında bulunan vinçlere geliyor.
Kıç korkulukların iki tarafına (dümencinin arkasına gelecek şekilde) yapılan çıkıntılar ve altındaki oturaklar, seyir esnasında iki kişinin kimseye çapariz vermeden keyifle yolculuk yapmasına imkan sağlıyor. Yan güverteler son derece geniş. Güverte, kamara üstü ise gizli heçler ve gömülü cam kaporta ile son derece düz bir satıh meydana getirmiş. Başüstündeki güverte kapağı ise tekne planını anlatırken izah edeceğim gibi ya bir kaptan kamarasına ya da depoya inişi sağlıyor…

Üç ayrı seçenek
Teknenin en büyük özelliği baş, vasat ve kıç tarafta üç ayrı yerleşim planı uygulanabilmesi… Baş ve kıçtaki uygulamalara geçmeden salonla ilgili bilgileri verelim. Salona beş basamakla iniliyor. Merdivenin hemen solunda yani iskele tarafında, ortasında masasıyla bir ucu kısa U şeklinde bir oturma grubu yer alıyor. Bunun tam karşısına, sancak tarafın da düz bir oturma grubu konumlandırılmış. Sancaktaki düz oturma bölümünün ortası hareketli. Yani iskele taraftaki grup yemek düzenine geçtiğinde bu koltuk kaydırılarak masanın diğer tarafındaki oturma düzenine ekleniyor. GRP tezgahlı mutfak alışılmışın dışında kamaraya inen merdivenin hemen yanıbaşına değil, baş tarafa yerleştirilmiş. Çok geniş bir alanda ve gayet geniş. İskele tarafta yer alan mutfağın karşısına yani sancak tarafına ise karşısında kumanda aletlerinin ve panoların yer aldığı 55X56 santimetrelik bir navigasyon masası yerleştirilmiş…İstenirse bu masanın bulunduğu alan duş/tuvalet kabinine dönüştürülebiliyor. Tabii bunu yaparken baş taraftaki kamara yapılandırılmasının göz önüne alınması gerekiyor. Başta tuvaletiyle ana kamaranın uygulandığı planlarda buna gerek duyulacağını sanmıyorum. Biraz önce belirttiğim gibi baş tarafta üç ayrı proje uygulanabiliyor: Birincisinde en önde bir depo alanı ve gerisinde ikişer kişilik yataklı iki kamara yerleştirilebiliyor. İkincisinde en önde, güverte kapağıyla girilen, yanında tuvaletiyle bir gemici kamarasıyla yine geride iki kamara yer alıyor. Üçüncüsünde en öndeki bölmeden çalınarak geriye ayakları baş tarafa bakan çift kişilik yataklı bir kamara konulabiliyor. Bu kamarada duş ve tuvaleti de bulunuyor. Kıç düzenlemesine gelince; birinde iki müstakil tuvaletli iki kişilik iki kamara. Bir diğerinde tek tuvalet, ikisi çift biri tek kişilik üç kamara. Bir diğerinde ise duşu ve tuvaletiyle son derece ferah bir ana kamara yer alabiliyor… Kullanılan açık renk ağaç (açık meşe), zaten aydınlık olan iç mekânı çok daha ferah bir hale dönüştürmüş. Çep çevre kullanılan dolaplar uzun seyirlerde hemen her şey için yer sağlıyor…

Her yerde yüksek tavan
Vakum destekli infüzyon laminasyon sistemi ile üretilmiş olan yatta ozmoza karşı NPG jelkot kullanılmış. Teknenin en önemli özelliklerinden biri de tüm kapalı alanlardaki tavan yüksekliklerinin alışılmışın üzerinde oluşu. Ferahlık hissi böylece daha da artırıyor. Salondaki tavan yüksekliği 207 santimetre. Mutfak 202, arka kamaralardaki tavan yüksekliği ise 213 santimetre… Ön kamara için iki adet hem zemin heç, salon üstünde pruvadaki depo için de ayrı heç var. Kamara, tuvalet ve mutfak için sekiz adet lumboz kullanılmış. Arka kamaralarda havuzluğa açılan lumbozlar da havalandırma ya katkı da bulunuyor. Bizim deneme seyrine çıktığımız teknede baş taraftaki ana kamara, kıçta çift tuvaletli iki kamara vardı. Salon planında ise başa tek kamara girişi olduğu için mutfağın baş taraftaki tezgahı daha uzun olan modeli kullanılmıştı… Teknede S-Drive’lı Volvo Penta D2- 75 HP dizel motor kullanılıyor. Pervane sabit ü. kanatlı… Selden direk, kesirli armaya sahip. (SLR camadanlı) Bumba iki camadanlı… Çapraz kesim yelkenler ve kendinden tramolalı flok, standart olarak sunuluyor. Başta da belirttiğimiz gibi yelken performasını sert bir havada görebilme şansımız olmadı. Ama rüzgar 10 knot’ı bulduğunda süratimiz 6 hatta zaman zaman 7 knot’ı buldu. Tekne dengeli ve çok rahat dümen dinliyor. Motor seyrinde gezi hızı 8-8,5 knot; azami devirde ise 9- 9,5 knot.

Elan Impression 494’ün Teknik Özellikleri
Tam Boy: 14,85 metre
En: 4,68 metre
Ağırlık: 14.000 kilogram (Yüksüz)
www.soloelan.com
Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ
Hamsi Fırtınası 1 Şubat-4 Şubat (3 Gün)
Fırtına 4 Şubat-7 Şubat (3 Gün)
Fırtına 10 Şubat-13 Şubat (3 Gün)
Fırtına 13 Şubat-14 Şubat (1 Gün)
1. Cemrenin Düşmesi (Havaya) 20 Şubat-21 Şubat (1 Gün)
Fırtına 23 Şubat-25 Şubat (2 Gün)
2. Cemrenin Düşmesi (Suya) 27 Şubat-28 Şubat (1 Gün)
 
TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri