Popüler Konular : Üç mü, dört mü?-Rota... | Üç Türk denizcisi ku... | Meeting the Legend... | Kariyere bir mola... | Bundan böyle düşüner... | Pedalla deniz el ele... |
Wider 150 suya indi
Naviga
14.12.2015
A | a


Wider’ın Ancona’daki tersanesinde yapımını yakından inceleme şansı bulduğumuz Wider 150, iki yıllık inşa sürecinin ardından suya indi.
Önce yanları açılarak genişleyen Cruiser, ardından teknolojik devrimleri 150 feet’e sığdıran alüminyum süperyat... Wider yenilik kavramının hakkını veren ender markalardan biri olarak yatçılık dünyasına ilham vermeyi ve geleceğin teknelerini inşa etmeyi sürdürüyor.
 

Wider’ın doğuşu

İtalyan efsanesi Pershing markasını bugünlere getiren Tilli Antonelli’nin başarı hikayesi kısa sürede Ferretti Group’un dikkatini çeker. Bir yılda 13 işçiyle 13 tekne inşa ederek ve gitgide üretim boyunu artırarak rüştünü ispat eden Pershing, Ferretti bünyesine katılır.
Markanın yönetiminde kalan Antonelli, bir süre sonra yolları ayırmanın vakti geldiğini fark eder.
Yeni bir şey yapma ihtiyacıyla yarattığı proje, çoğu kişiye göre ‘üretilemez’dir. Ancak ileri görüşlü bir lider olan Antonelli yılmaz, ortağı Paolo Favilla ve tasarımcı Fulvio de Simoni ile birlikte tasarım ve üretim süreci başlar. 2011 Nisanında dünya, yanları açılarak 3 metreye kadar genişleyen Wider 42 ile tanışır. Bir kağıt parçası üzerine çizilen eskiz suya kavuşur. Bugüne kadar 14 adet satılan 1 milyon euro’luk express cruiser, yat dünyasında bir devrim yaratır.
Tilli Antonelli’nin başından itibaren isteği, deneyimini asıl konuşturacağı büyükler arenasına adım atmaktır. Wider 42 onu hedeflediği noktaya taşır, Asya’nın önemli yatırımcılarından Tan Sri Lim Kok Thay ile bu proje sayesinde tanışır. İş adamı markanın süperyat projesi Wider 150’yi çok beğenir ve yılın sonunda % 50 hisseyle firmanın ortağı olur.
Tan Sri Lim Kok Thay, süperyatında önce bir helikopter pisti ister, ardından bir havuz ve denizaltı... Sonuçta bunların hepsi 150 feet’e sığmayacağı için yatı büyütmeye karar verirler ve Wider 165 ortaya çıkar. Süperyatlara yardımcı tekne olarak tasarlanan Wider 32 de onları takip eder.
 

Denize açılan kapılar

Apartman gibi yükselen büyük yatlarda denizden uzaklaşıldığı fikriyle yaratılan Wider süperyatlar köprülerindeki cam çerçeveler, ana kamara terası, denize açılan balkon ve kapılarla farklı bir çizgiye sahip. Bunları süperyatlarda zaten sıkça görüyoruz diye düşünebilirsiniz ancak hem bu boyda bu kadar özelliğin bir araya gelmesi hem de denize açılan bölmelerde kullanılan teknoloji sıra dışı. Üzerinde çok çalışıldığı ifade edilen balkonlar bunun en güzel örneği. Genelde balkonun tabanındaki tik, bölme kapadığında kamaranın duvarı olur; Wider’da ise kayan sistem sayesinde tik zemin içeri girerek kayboluyor, kamara içinde yer kaplamıyor ve dekorasyonu etkilemiyor.
Yatın kıçındaki bölüm açılıp 10 metrelik Wider 32 dışarı çıkınca, bu alan tuzlu suyu kullanan yüzme havuzuna dönüşüyor. Gece yüzmek için ya da çocukların güvenle oyun oynayabilmeleri için ideal bir alan.
Süperyatların en önemli teknolojik üstünlüğü ise baş tarafta yer alan Wider Yönetim Sistemi. Sabit pervane mili olmadığı için motor dairesini vasat yerine baş tarafa taşıyan sistemin sac ayaklarını dizel-elektrikli tahrik sistemi, jeneratör ve aküler oluşturuyor. İhtiyaca göre farklı güçteki dört jeneratörden sadece biri çalıştırılabiliyor. Jeneratörler haddinden fazla yüklenmeden çalıştırıldığı için fazla direnç dolayısıyla da titreşim oluşmuyor. Wider süperyatlar jeneratörler çalışmadan akülerle de idare edilebiliyor. Normalde demirde motor kapanır, jeneratörler çalışır; bu yattaysa motor ve jeneratörler kapatılıp, akülerle yatın enerji ihtiyacı yaklaşık sekiz saat süreyle karşılanabiliyor. Aküler boşalırsa 45 dakikada yeniden doldurulabiliyor. Böylece cennet gibi bir koyda sessizliğin tadını çıkaran konuklar jeneratörleri dinlemekten kurtuluyor.
Konuklar yokken verimli modda, konuklar olduğunda konfor modunda çalıştırarak güçten tasarruf ediliyor. Jeneratörlerle üretilen elektriği fazlası akülerde depolanıyor.
Teknede kullanılan pod’lar geleneksel şafttan farklı. Pod elektrikli motora bağlı ve tahrik sistemi 1 rpm’de çalıştırılabiliyor. Pervaneler 360 derece döndürebildiği için sistemin verimliliği ve konfor artıyor, ses ve yakıt tüketimi azalıyor.
Baş tarafta yer alan bu sistem, yatın en geniş alanı olan vasatı konuklara bırakırken % 25 yer tasarrufu sağlıyor. Tamamen elektrikli tahrik sistemiyle çalıştırılabildiği için yat, koruma altındaki bölgelere girebiliyor. Wider Operasyon Direktörü Juan Jose Balaguer Mora “Bu sistemi biz icat etmedik ama ticari gemilerden alıp yatlara ilk biz uyguluyoruz” diyor. Öncülük etmenin verdiği sorumlulukla projelerini sektörün eleştirmenleri survey uzmanları ve broker’lara incelettirerek tam not aldıklarını da sözlerine ekliyor.  

Juan Jose Balaguer Mora 

www.wider-yachts.com 
 
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

01 Temmuz Yaprak Fırtınası

03 Temmuz Sam Yelleri

06 Temmuz Fırtına

09 Temmuz Çark Dönüşü Fırtınası

11 Temmuz Bevarih rüzgarları sonu

16 Temmuz Fırtına (2 gün)

18 Temmuz Sıcakların artması

26 Temmuz Kara Erik Fırtınası

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri