Popüler Konular : Yanımızda neler olma... | Ağustos 2020 Navigas... | Kovayla kürekle düme... | Yaşam kaynağı... |
Naviga Yayınları
Naviga
5.04.2016
A | a
Naviga Yayınları

Satın almak için: www.denizkutuphanesi.com


 
Kitaplarınızı seçin, bizi arayın: (216) 418 51 91
okuyucu@navigamagazin.com

                                                                           
Yayın hayatına Türk denizcilik kültürüne katkıda bulunmak hedefiyle başlayan Naviga, bugüne kadar bu konuda pek çok adım attı. Bunlardan biri de kitap yayıncılığı oldu.
Naviga Yayınları, Osman Atasoy’un Uzaklar adlı eseriyle başladığı deniz kitapları serisinde uzun sayılmayacak bir sürede; ülkemizin ve dünyanın önemli yazarlarının eserlerini Türk okurlarına kazandırmayı başardı. Bunlar arasında; yelkenle dünya turunun piri kabul edilen Joshua Slocum’un İlk Defa Tek Başına adlı eseri ile Fransız yelkenciliğinin en büyük ustası Bernard Moitessier’nin Uzun Yol, ünlü kadın yelkenci Ellen MacArthur’un Avucumdaki Dünya, Derek Lundy’nin Tanrı’nın Terk Ettiği Deniz gibi başyapıtları sayabiliriz. Naviga Yayınları; Haldun Sevel, Turgay Noyan, Meriç Köyatası, Yücel Köyağasıoğlu gibi Türk amatör denizciliğinin ünlü yazarlarının eserlerinin de yayıncısı oldu. Osman Atasoy’dan sonra dünya gezgini Türk denizcileri Hülya Leigh, Alim Sür ve Hakan Öge’nin mükemmel eserleri de yine Naviga imzasıyla Türk denizcilerinin kitaplıklarını süsledi. Minik denizciler için yayınlanan Miçolar Boyuyor, her teknede bulunması gereken Seyir Defteri ile Dr. Özgür Tezcan’ın Denizciler İçin Pratik Sağlık Rehberi de Naviga Yayınları imzasıyla çıktı. Naviga Yayınları, Bahar Öztürk’ün Kıçtankara adlı romanıyla başlayan popüler kitaplar serisinde de birbirinden renkli eserleri Türk okurlarına kazandırmaya devam ediyor.


Amatör ve Deniz

Yazar: Turgay Noyan

2. BASKI

Amatör ve Deniz, hem denize yeni yeni merak salanların hem de yıllarını denizde geçirenlerin ilgiyle okuyacağı teknik bilgiler, çizimler, kulağa küpe olacak ders niteliğinde hatıralar ve seyir notları içeriyor. Biz, amatör denizciler, kocaman bir ailenin parçasıyız.
En ufak bir sıkıntıda diğerinin yardımına koşan, tecrübelerini paylaşan, kendinden gençlere yol gösteren, sevgi ve saygı dolu büyük bir aile...
İşte Amatör ve Deniz bu ailenin fertlerinden gelen sorulardan biri olan “Turgay ağabey (Noyan) ne zaman bir eğitim kitabı yazacak?” ile başladı; diğer soruların cevaplarıyla zengin bir içeriğe kavuştu. Amatör denizciliğimizin duayenlerinden Turgay Noyan, bu kitapta kendine has üslubu ile denizciliğin temel bilgilerini, kurallarını, nezaketini adeta konuşur gibi kaleme aldı.
Fiyat: 40 TL


  
Kırmızı Mavi Kova

Yazar: Tolga Ekrem Pamir
“15 yıldır Fransa’da devler liginde mücadele eden Türk yelkenci Tolga Pamir’in kaleme aldığı Kırmızı Mavi Kova adlı kitap, keşif, anı, tecrübe, acı, mutluluk, sevinç, yalnızlık, karamsarlık, tükenmeyen enerji, inanç, başarı gibi duygularla yoğurulmuş bir macera.

Naviga Yayınları Deniz Serisi’nin 30. kitabı olan bu eser, yazarının sözleriyle “Sıra dışı bir Türk denizcisinin Atlantik aşırı sıradan hikayesi”. 30 yaşında aldığı ani bir kararla Fransa’ya taşınarak dilini, kültürünü, günlük hayatını hiç bilmediği bir ülkede denizciliği kendisine meslek olarak seçen Pamir’in kitabının birçok hayalpereste ışık tutacağına inanıyoruz.
Tolga Pamir, yedi yaşında İstanbul Tuzla’da yelkene başladı. Okul ve iş hayatının ardından deniz tutkusunu yaşamının bir parçası haline getirdi.
30 yaşında aldığı ani bir kararla Fransa’ya taşındı. Dilini, kültürünü,
günlük hayatını hiç bilmediği bir ülkeye taşınmakla kalmadı; denizciliği de kendisine meslek olarak seçti. Türkiye’de pek tanınmayan ‘solo açık deniz yelken yarışçılığı’ branşı üzerine kurduğu hayalinin peşinde sıfırdan yepyeni bir yaşama adım attı. 15 yıl içinde Tolga E. Pamir, MiniTransat, La Solitaire du Figaro, Transat AG2R La Mondiale ve son olarak da Transat Jacques Vabre gibi dünyanın en zorlu yelken yarışlarına katılan ilk ve tek Türk denizcisi oldu. Pamir, şu günlerde Şu anda IMOCA 60 model Vers Un Monde Sans Sida adlı teknesi ve ekip arkadaşı Erik Nigon ile Transat Jacques Vabre’da yarışan Pamir, kendi sınıfında 26. sırada.
Bu kitaptan elde edilen gelirin 5 TL’si DenizTemiz Derneği/TURMEPA’ya bağışlanacaktır.
Fiyat: 49 TL


   

Zor anlar

(Yaşanmış Deniz Hikayeleri III)

Yazar: Turgay Noyan
Günümüz anı hikayeciliğinin usta kalemi Turgay Noyan, Denizden Gelen Adam ve Denizden Gelen Kadın’dan sonra aynı serinin üçüncü kitabı olan ‘Zor Anlar’ı kaleme aldı.
İlki 16 yıl önce yayınlanan ve artık üçlemeye dönüşen seride amatör denizcilerimizin tecrübelerine dayanan birbirinden sürükleyici maceralar var. Naviga Yayınları Deniz Serisi’nin yeni kitabı, denizciler için ders niteliği taşıyacak denizde geçen 18 ‘zor an’ı bir araya getiriyor. Hepsi gerçek, hepsi denizde geçen zor anların tarihe not düşülen öyküleri...
Yazarın bir solukta okuyacağınıza inandığımız bu eserde olayların pek çoğunun ürpertici bir yanı var. Ama buradaki amaç, kimseyi korkutup denizden uzaklaştırmak değil, denize heveslenenlerin ders çıkartmalarını sağlamak ve hatta Türk amatör denizciliğinin önemli olaylarını tarihe not olarak düşmek.
“Kimsenin sadece denizlerde değil, hiçbir yerde “Zor Anlar” yaşamaması dileklerimi tekrarlayarak keyifli okumalar diliyorum” diyen Noyan.
Fiyat: 32 TL


  

Samos Günlükleri

Yazar: Çetin Kent

Amatör denizci, yazar Çetin Kent’in Samos Günlükleri isimli üçüncü kitabı çıktı. Naviga Yayınları Deniz Serisi’nden yayınlanan kitap, yazarın Samos Adası’na yaptığı gezilerde yaşadıklarını, öğrendiklerini, düşündüklerini sade, mizahi, kolay okunur, sohbet havasında ve konuşur gibi bir tarzla sunuyor.
12 İyon kentinden biri olan Samos’un bize coğrafi ve kültürel yakınlığının yanı sıra bazı yönlerden de uzaklığını, tarihten bu güne gelişimini anlatıyor yazar. Sadece bununla da kalmıyor, Samos’tan çıkan bilim insanlarını, çılgın tiran Polikrates’i, Yunan mitolojisini, deniz savaşlarını, efsaneleri, hatta dedikoduları bile satırların arasına ustaca sıkıştırıyor. Tekneyle adayı ziyaret edecekler için, bağlanılacak koylar, gezilecek yerler, hatta manzaralı tepeler hakkında bilgileri de yeri geldikçe paylaşıyor. Tüm bunları Çetin Kent’in kendine has üslubuyla aktaran Samos Günlükleri’ne sadece gezi kitabı, tarih kitabı ya da seyir defteri demek haksızlık olur; tarihin izindeki denizci yazarın günlüğü demek daha doğru olur.
Fiyat: 28 TL


Macellan’ın İzinde

(Mardek’in seyir defteri)

Yazar: Hakan Öge

2. BASKI

İlk baskısı kısa sürede tükenen Macellan’ın İzinde’nin (Mardek’in seyir defteri) ikinci baskısıyla deniz kütüphanelerinde yerini aldı. Naviga Yayınları’nın Deniz Kitapları Serisi’nden çıkan Hakan Öge’nin hayallerinin yolculuğunu anlattığı bir seyir defteri.
Diş hekimi, Türk doğa sporcusu, denizci ve fotoğrafçı Öge, uzun yıllar Atlas Dergisi’nde çalıştı. Öge çocukluk hayalini gerçekleştirmek için arkadaşına ait tersanede yaptığı Mardek adındaki yelkenli teknesiyle dünya turu yapmaya karar vererek 2 Mayıs 2004’te yola çıktı. Dünyanın en tehlikeli suları olarak kabul edilen Antarktika’dan önceki son kara parçası olan ıssız Los Estados Adası’na ulaşan Öge, böylece Horn Burnu’nu geçen ilk Türk denizci oldu. Yaklaşık üç yıl süren bu dünya turu, 2007’nin temmuz ayında sona erdi.
En belalı sulardan geçerek yapılan bu maceralı seyahat Macellan’ın İzinde’nin ortaya çıkmasını sağladı. Üstelik Öge’nin dünya denizlerine açıldığı Türk bayraklı, Türk yapımı Mardek, böyle bir yolculuğa göre üretilmiş bir yelkenli de değildi...
Hakan Öge, tek başına başladığı yolculuğu Atlas Okyanusu’nun ortasında
bir deniz kızı gibi teknesine gelen Sophie ile birlikte tamamladı. Mardek’in seyir defterini yalnız bir deniz macerasını değil, engin denizlerde başlayan
ve evlilikle noktalanan bir aşkın hikayesi olarak da okuyacaksınız. Üstelik, ikisi de profesyonel fotoğrafçı olan Sophie ve Hakan Öge çiftinin inanılmaz fotoğrafları eşliğinde...
Fiyat: 48 TL


Denizde Yaşamak

Yeni Başlayanlar İçin Tekne Yaşamının Sırları
Yazar: Meriç Köyatası
Denizlere açılmaya niyetlendiniz.Ancak tam olarak ne istediğinizden emin değilsiniz. Ne yapmalı, kime sormalısınız? Bu iş aklınıza yatıyorsa ilk adımları nasıl atmalısınız? Akla gelebilecek tüm soruları usta denizci, yazar Meriç Köyatası Denizde Yaşamak adlı bu kitabında cevaplıyor. Denizde Yaşamak’ta tekne seçiminden, amatör denizciliğe başlamak için yapılması gerekenlere kadar her şeyi bulacaksınız. Üstelik de ders alır gibi değil, bir yakınınızla sohbet eder gibi... Denizde Yaşamak, pratik denizcilik bilgilerinin yanı sıra, deniz yaşamına dair önemli ipuçlarının da yer aldığı bir başucu kitabınız olacak.Ayrıca kitapta tekne mutfağının düzeninden,keyifli tekne yemeklerine kadar pek çok önemli bilgi de yer alıyor.
Fiyat: 25,60 TL
 

 

 ÇOCUK KİTABI

 

Ada ile Denizden Denize  

Yazar: Banu Öney
Resimleyen: Demet Kitiş
Ada ile Denizden Denize gerçek bir köpeğin yaşanmış hikayesi. Bir Portekiz su köpeği olan Ada üç aylıkken Denize teknesine katıldı. Şimdiye kadar üç kez Atlantik Okyanusu'nu geçen Ada'nın Marmaris'ten başlayan yolculuğu Batı Akdeniz, Kanarya Adaları, Karayip Denizi, ABD'nin batısından Alaska'ya kadar uzanan Ada, bu kitapta genç okurları deniz yolculuklarının büyülü dünyasına davet ediyor. 

Dr. Banu Öney'in çocukluğu ve gençliği yelkenli teknelerde yaşayarak ve gezerek geçti. Eğitimini bilişsel psikoloji alanında tamamlayan Dr. Öney, ABD'de okuma ve okuma gelişimi konusunda doktora yaptı. Uzun süredir Denize adlı teknesinde yaşıyor ve köpeği Ada ile dünyayı denizden geziyor. Çeşitli dergilerde deniz gezileri ile ilgili yazıları yayınlanan Dr. Banu Öney'in kendi hayatını hikaye ettiği Ada ile Denizden Denize yazarın ilk çocuk kitabı denemesi.
 
Demet Kitiş 1999'da Kanada'da yaşamaya başladı. Çocukluğundan beri el işleri ve resim yapmaya ilgi duyan Kitiş, ilk çocuk kitabı olan Nisan ve Maya'yı 2014'te tamamladı. 2011'den beri ABD'nin Seattle şehrinde yaşıyor ve çocuk kitapları yazıp resimliyor. Ada ile Denizden Denize'de deniz yaşamının renkli dünyasını ustaca resimledi. 

  
Denizden Gelen Adam (Yaşanmış Deniz Hikayeleri)
Yazar:
Turgay Noyan
“Sanki dördü birden teknenin dalgalarda süzülürken çıkardığı sesi dinlemek için sözbirliği etmişlerdi. Çıt çıkmıyor, engin denizden başka bir şey görünmüyordu. Sertel, dümenden geriye doğru başını çevirdi, tam bu anda derinden bir ses çalındı kulağına. Ya da öyle geldi. Karısıyla birbirine baktılar. “Duydun mu?” dedi fısıltı halinde. Diğerleri saçmaladığını düşünürler diye
korkmuştu. “Evet” dedi karısı “Sanki denizden bir inilti geldi”. Çok geçmeden tekrar duydular; Belki bir inilti, belki bir feryat.
Ama kesinlikle insan sesi...” Gerçek kahramanlar, gerçek olaylar... Birbirinden heyecanlı öyküler...Bu kitapta Türk denizciliğinin ve basınının usta kalemi Turgay Noyan, denizle insanoğlu arasında tarih boyunca süren, bitmez tükenmez oynaşmaları günümüzden örneklerle anlatıyor. Aralarında denizin bağışlayıcı yanını gösteren hikayeler de var, gaddarlaştığı zamanları da..
Fiyat: 15 TL


  


Denizden Gelen Kadın (Yaşanmış Deniz Hikayeleri II)
Yazar: 
Turgay Noyan
“Ancak cümlesinin sonunu zorlukla tamamladı. Çünkü seslenirken iyice kapıya yaklaşmıştı ve karısı dümenin başında yoktu.  Tekne otopilotla yol alıyor olmalıydı. Bir an “Baş tarafa gitmiş” diye düşündü. Ve hızla dışarıya teknenin havuzluğuna çıktı. Bir yandan da “İlonaaaaa…” diye bağırıyordu.
Ancak girdiği şok, sesinin boğazında düğümlenip kalmasına neden oldu. İlona baş tarafta da yoktu… Çılgın gibi serpinti körüğünün arkasına baktı, sanki oraya gizlenmiş olabilir gibi… Soluğunun kesildiğini hissetti. Bir anda bir ateş tüm vücudunu sarmıştı. Koşarcasına içeriye girdi… Kamaraya, tuvalete, motor bölmesine, masanın altına… Her yere ama her yere tekrar tekrar deli gibi bakıyordu… Ve sonunda korkunç gerçek bir balyoz gibi kafasına indi. İlona teknede yoktu.”
Birbirinden heyecanlı, birbirinden sürükleyici öyküler. İster yedi deryalardan olsun, ister kendi sularımızdan; tek bir ortak noktaları
var. Kahramanların hepsi bildik, hepsi tanıdık… Türk denizciliğinin duayen yazarlarından Turgay Noyan bu kitabında da yaşanmış deniz hikayelerini kaleme aldı. Denizlerin derinliklerinden, günümüzün karabasanı korsanlara kadar geniş bir yelpazede aktarılan olayların arasında sizleri gülümsetecek pek çok öykü de var.
Denizden gelen Kadın’ı keyifle okuyacağınıza inanıyoruz.
Fiyat: 15 TL 
Van Gölü'nün Gemileri
Tatvan'dan Bodrum'a yelken peşinde bir yaşam
Yazar:
Atila Algon
Yöre insanının deyişiyle Van Denizi’nde çok uzun yıllar feribotlar, yük kosterleri, römorkörler ve yolcu gemileri sefer yaptı. Günümüzde o yörede bile bu gemilerin Van Gölü’ne nasıl geldiğini bilen kişilerin sayısı parmakla sayılacak kadar azdır.
“… babam yataktan fırlayıp bir elinde resmi Kırıkkale, bir elinde şahsi Browning tabancası kapıyı açtı ve çalıların arkasına saklanan kişilere ateş etmeye başladı. Peşinden karyola ucundan Smith&Wesson’unu kapan annem
de çıkarak ateş etmeye başladı.”
Atila Algon’un Van Gölü’nün Gemileri adlı bu kitabı, sadece boş bir gölün gemilerin gelişi ile denize dönüşümünü değil, bu büyük değişimi yaratanların neler yaşadığını, o yörenin adım adım nasıl canlandığını da gözler önüne seriyor ve müthiş bir anı kitabı olma özelliği taşıyor. Milli bir yelkenci olan Algon’un akıcı üslubuyla kaleme aldığı bu kitapta sadece Van Gölü’deki gemilerin değil, Türk denizlerinin, Türk yelkencilerinin ve Türk yat üreticilerinin de hikâyesini bulacaksınız.
Fiyat: 15 TL

İlk Defa Tek Başına
Yelkenle Dünya Turu
Spray'in Seyir Defteri

Yazar: Kaptan Joshua Slocum
Çeviren: Hülya Leigh
 
113 yıl sonra nihayet…
Yelkenle, ‘tek başına dünyayı dolaşmak’ pek çok denizcinin en büyük hayali… Joshua Slocum, işte bu hayali gerçekleştiren dünyadaki ilk denizcidir! Üstelik motoru bile olmayan küçük bir tekneyle. Hem de tek başına… Hem de Güney Amerika’yı dolaşarak. Sadun Boro, Türk denizcileri için ne ise Slocum da dünya yelkencileri için odur... Bugün dünya denizlerinde 10 binin üzerinde, Slocum’un teknesi Spray’in benzeri dolaşmaktadır. İşte bu kitap Spray’in ünlü yolculuğunun, kaptanı Jashua Slocum’un bundan 113 yıl önce kendi kalemiyle yazdığı hikâyesidir.
Naviga böyle bir eseri Türk denizciliğine kazandırdığı için gurur duyuyor.
Ve kitaptan kısa bir bölüm…
…. Majesteleri beni samimiyetle karşıladı ama beni tanıştıran arkadaşım Yargıç Beyers, ‘dünya etrafında’ yaptığım seyahatten söz ederek, bu muhterem devlet adamını bilmeden gücendirdiği için ikimiz de çok pişman olduk! Mr. Krüger Yargıç’ı sert bir şekilde düzelterek, dünyanın ‘düz’ olduğunu hatırlattı. Cumhurbaşkanı, “Dünyanın etrafında demek istemiyorsunuz herhalde!” dedi “Bu mümkün değil! Sizin demek istediğiniz dünya yüzeyinde olmalı. Mümkün değil!” diye ekledi “Mümkün değil!” ve ardından ne yargıçla, ne de benle tek bir kelime dahi konuşmadı…
Fiyat: 25 TL
 
Devlerin Aşkı
Halikarnas Balıkçısı’nın izinde denemeler ...
Yazar: Rüzgar Baba Haldun Sevel

'Hayat denen şey 60-70 yıl hiç durmadan yancak bir mum değildir, yaşam bir süre için elmizde tuttuğumuz muhteşem bir meşaledir, hem etrafınızı aydınlatır, hemde kendi yolunuzu. Benim meşalem sadece ve daima denize giden yolları gösterir. Deniz, yaşamın anlamıdır... Deniz sakin içsel  sesinizin istediği şeydir... Deniz, içsel rehberinizin 'git' dediği yerdir...'
Evet, Onun meşalesi sadece denizlere giden yolu aydınlatır... Rüzgâr Baba Haldun Sevel, yine denizlerde, yine deniz yaşamının derinliklerinde... Bu kitapta Halikarnas Balıkçısı'nın Azra Erhat'la yaşadığı dev aşkın yanı sıra onun en büyük aşkı Cova'dan (Gökova) da izler bulacaksınız.
Devlerin Aşkı ilk kez yayınlanan fotoğraflarıyla balıkçıyı sevenler için meşale olacak.
Fiyat:15 TL


  

Denizciler İçin Pratik Sağlık Rehberi
Yazar: Dr. Özgür Deniz Tezcan

Denizci, teknesinin her şeyi olmak zorundadır… İcabında motor tamircisi, boyacısı, elektrikçisi, elektronikçisi, terzisi,  yelken tamircisi, armadoru… Çünkü, denizin ortasında bütün bu sayılanları yapacak birilerini çağırma imkanı kolay kolay bulunamaz… Buna karşılık yukarıda sıraladığımız bütün bu beceriler zaman içinde deneme yanılma metodu ile öğrenilebilir. Ancak denizlerde karşı karşıya kalabileceğimiz sağlık sorunları için böyle bir yöntem söz konusu olamaz… Denizin ortasında bazı sağlık olayları ile ömrünüzde bir kez karşı karşıya kalabilirsiniz ve bu sırada yapabileceğiniz en ufak bir yanlış problemi daha da büyütüp trajik bir hale dönüştürebilir.
Denizciler İçin Pratik Sağlık Rehberi, denizlerde karşılaşılacak çeşitli problemler karşısında neler yapılması gerektiğini gösteren kaynak bir kitap olarak hazırlandı. Kitabın yazarı Dr. Özgür Deniz Tezcan, mesleki yaşamının büyük bir bölümünü “Acil servis” doktoru olarak geçirmiş ve bu sırada binlerce olayla karşılaşmış biridir. Ayrıca iyi bir yelkenci ve denizcidir. Özetle bu kitap kendisi de denizci bir tıp uzmanı tarafından özenle hazırlanmış ve herkesin anlayabileceği şekilde kaleme alınmıştır. Denizciler İçin Pratik Sağlık Rehberi’nin her teknede bulunması gereken bir demirbaş olarak kitaplıklarınızda yerini alacağına inanıyor ve böyle bir eseri Türk Denizcilik literatürüne kazandırdığımız için gurur duyuyoruz.
Fiyat: 22 TL
Uzun Yol
Denizlerle gökler arasında, tek başına
Yazar: Bernard Moitessier
Çeviri: Hasan Ali Öndül

Bernard Moitessier, 1968-1969 yıllarında hiçbir yere uğramadan, yelkenle tek başına yaptığı bir buçuk dünya turu ile uluslararası bir üne ulaştı. Bu yolculuğunun sonunda yayınladığı ve birçok dile çevrilen Uzun Yol şüphesiz kitaplarının en simgesel olanıdır.  
Bu kitap, bir insanın, teknesinin, çevresindekilerin tam uyum içinde, hep beraber iç içe girdiği, titreştiği bir ezgi, bir deniz şiiridir.
Bernard Moitessier, Sunday Times’in organize ettiği; tek başına, hiçbir yere uğramadan ve yardım almadan ‘Golden Globe’ dünya turu yarışı için Plymouth’dan 22 Ağustos 1968’de yola çıkıp, yarışı galip olarak tamamlamak üzereyken finiş hattına gitmekten vazgeçip Pasifik’e doğru yola devam etmeye karar verdi...
Bütün normların dışındaki bu denizci, insanın ve teknesinin, ara ara sevimli, ara ara vahşi bir hayvan gibi kükreyen denizde, direncinin sonuna kadar gitmeyi hedefledi. Bu, o devirde yelkenle yalnız başına yapılan en uzun yolculuktu. Deniz ve gökyüzü arasında yunuslar, uçan balıklar, kuşlar ve yıldızlarla, hiç karaya çıkmadan tek başına yapılan 37455 mil…
Fiyat: 22 TL
Yelkenliler
Denizin Kanatlı Perileri

Yazar:Yücel Köyağasıoğlu

Günümüz sporunun yükselen değeri yelken, aslında sadece bir spor dalı değil,tekerlek ve kaldıraç gibi tarihin en önemli keşiflerinden biridir.Ademoğlu, denize yüzünü döndüğü andan itibaren ticarette, savaşta ve yepyeni yerlerin keşfinde hep onu kullanmış yelken insanlık tarihinde hep başrolü oynamıştır. Denizin Kanatlı Perileri’nde işte bu önemli olguyu yani yelkeni konunun otoritesi Yücel Köyağasıoğlu’nun kaleminden her yönü ile tanıyacak, tüm gelişimini,püf noktalarını bulacaksınız... Yaşamını çocukluğundan itibaren denizlere adamış olan Köyağasıoğlu, ‘mimar, yazar, tekne tasarımcısı, tekne yapımcısı, tekne maketçisi, kaptan, denizcilik ve yelken eğitmeni’ özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda usta bir ressamdır da... Bu kitabı önemli kılan yönlerinden biri de tüm konuların Yücel Köyağasıoğlu’nun her biri sanat eseri değerindeki resimleri ile bezenmiş olmasıdır... Yayın hayatına atıldığı ilk günden bu yana ülkemizin denizcilik edebiyatına birbirinden önemli eserler kazandıran bir yayınevi olarak Yücel Köyağasıoğlu’nun bu kitabını Türk okuruna kazandırmaktan gurur duyuyoruz...
Fiyat: 17 TL
Ertuğrul Faciası
Yazar: Sevim Koyunoğlu
Ertuğrul olayı,Türk denizcilik tarihinin en büyük facialarından biridir. Olayın perde arkasında ise asırlar boyu sürekli kan kaybeden Osmanlı İmparatorluğu’nun ve Osmanlı Donanması’nın perişan hali vardır. Ertuğrul, dönemin Bahriye Nazırı’nın kişisel hesaplarla aldığı yanlış kararın, onur ve cesaret örneği yiğit denizcilere nasıl bedeller ödettiğinin hikayesidir de aynı zamanda... Belgesel niteliğindeki bu kitapta Ertuğrul Faciası’nı Sevim (Anagür) Koyunoğlu’nun akıcı kaleminden bir roman tadında okuyacaksınız.
Fiyat: 22 TL
 
Başıboş
Denizde Kayıp Yetmiş Altı Gün

Yazar: Steven Callahan
Çevirmen: Hülya Leigh

Bir insan okyanusun ortasında, 1,67 metre çapındaki bir botun içinde fırtınalarla, köpekbalıklarıyla boğuşarak, üstelik içeceği suyu, yiyeceği kendi temin ederek kaç gün yaşayabilir? Bu şartlarda 76 gün hayatta kalmayı başarabilse bile sinir sistemi böyle bir ortama dayanabilir mi? Elinizde tuttuğunuz kitapta işte bu soruların cevapları, gerçek kahramanının kalemiyle, üstelik kendi çizimleriyle anlatılıyor. Steven Callahan, Başıboş’ta cansalında tuttuğu notlarla sadece hayatta kalma mücadelesinin teknik yanlarını değil, yaşadıklarının duygusal etkilerini de akıcı bir dille anlatıyor. 1986 yılında “Adrift” adıyla yayınlanan bu kitap tam 36 hafta New York Times Bestseller (en çok satan kitaplar) listesinde yer aldı ve günümüze kadar 19 dile çevrildi... Ayrıca Steven Callahan’ın kitabı pek çok filme esinti kaynağı olduğu gibi kendisi bizzat Pi’nin Yaşamı (Life of Pi) ve bu sene  Denizin Kalbinde (In the Heart of the Sea) filmlerinde de danışman olarak görev aldı. Bu önemli eseri, Hülya Leigh’nin akıcı diliyle Türk okuyucusuna sunmakla gurur duyuyoruz. (Orijinal Dili: İngilizce)
Fiyat: 30 TL
 Büyük Beyaz Bilmece
Yazar: Hakan Kabasakal
Gerçek bir katil, gerçek bir canavar mı, yoksa ona bu kimliği insanoğlu mu kazandırdı? Bu canavar sadece sık görüldüğü Avustralya ve okyanus sularında mı yaşar? Yoksa onun yaşam alanları içinde Marmara dahil Türk kıyıları da var mıdır? İnsanların onları, özellikle de Jaws filmi vizyona girdiğinden bu yana yok edilmesi gereken, acımasız, kahrolası yaratıklar olarak gördüğü bir gerçek... Oysa bilimsel adıyla ‘Carcharodon carcharias’, halk arasındaki ismiyle ‘Büyük Beyaz’ hakkında bildiklerimizin pek çoğu rivayetlerden öte bir şey değil... Bu kitap ‘Büyük Beyaz Köpekbalıkları’ hakkında bilinçaltımıza yerleştirilen bilgiler arasında ne kadar çok şeyin yanlış olduğunu gösterdiği gibi, saygı duyulacak bir canlı türünün tarihsel hikayesini de okuyucuya sunuyor. Deniz Biyoloğu ve ülkemizin tek Köpekbalığı Uzmanı Hakan Kabasakal’ın belgesel niteliğindeki bu eserini, akıcı kalemiyle bir hikaye tadıyla okuyacaksınız...
Fiyat: 15 TL
Son Süngerci
Derin maviye adanmış bir ömür
Aksona Mehmet
Yazar: Mehmet Baş
Süngercilik, devlet eliyle bitirilmeden önce, Bodrum ekonomisini ayakta tutan, en gözde mesleklerden biriydi... Aksona Mehmet, bu mesleğin sadece Türkiye’de değil Avrupa ve Kuzey Afrika’da da tanınan en son temsilcisidir... Onu sadece derin su dalgıcı olarak nitelendirmek doğru olmaz. Çünkü Aksona, aynı zamanda iyi bir denizci, iyi bir araştırmacı, iyi bir turizmci ve çok büyük bir gönül adamıdır da... SON SÜNGERCİ adlı bu kitap,Aksona Mehmet’in yıllarca hiç bıkmadan, aksatmadan, titizlikle tuttuğu anıları ve topladığı fotoğrafları ile büyük bir belgesel niteliği de taşıyor... Kitapla birlikte sunulan ve Savaş Karakaş’ın aynı isimle televizyon için hazırladığı DVD ise kitapta yazılanları gözlerinizin önüne getirerek görsel bir şölen sunacak...
Kitap+DVD Fiyat: 60 TL
 Yaşayan Deniz
Yazarlar: Şükran Cirik, Tahsin Ceylan, Barış Akçalı

Naviga Deniz Kitapları Serisi’nin en yeni üyesi Yaşayan Deniz, her biri kendi alanında uzman on bir bilim insanının özverili çabalarıyla denizel yaşamı ve deniz ekosistemini daha iyi tanımak, sevdirmek ve bilinçli olarak değerlendirmek amacıyla hazırlandı.Türkiye’yi çevreleyen denizler ve içinde barındırdığı yaşamı konu alan kitapta besin zincirinde yer alan her gruptan canlı tanıtıldı, nesli tehlikede olanlar belirtildi. 220 sayfalık kitap sekiz bölümden oluşuyor: Türkiye’yi çevreleyen denizler ve biyo-ekolojik özellikleri, denizel yaşam ortamları ve denizel çevrenin sınıflandırılması, denizel biyota ve ekolojik bölümleri, denizi etkileyen olaylar, deniz ve kıyı koruma alanları, denizel biyotayı koruma çalışmaları, denizel canlı saldırıları, ısırma ve sokmaları ile tedavi yöntemleri ve sualtı görüntüleme taktikleri... Zengin içeriğiyle Yaşayan Deniz sualtı tutkunları için eksiksiz bir rehber özelliği taşıyor. Kitabın editörleri Şükran Cirik,Tahsin Ceylan ve Barış Akçalı. Kalabalık yazar kadrosundaysa İlknur Ak, Barış Akçalı, Eren Akçiçek, Hüseyin İ.Arıkan,Tahsin Ceylan, Sema Cirik, Şükran Cirik, Güner Ergün, Atkın Gülden Gençoğlu, Bülent Gözcelioğlu ve Harun Güçlüsoy yer alıyor.
Fiyat: 25 TL

  

Bir Ege Macerası  
Kazancakis'in Peşinde

Yazar: Çetin Kent
Ege’nin bir ucundan diğerine dek sürecek, bir maceraya var mısınız? Üstelik bu yolculuğu, Çetin Kent gibi kıvrak ve usta bir kalem, önemli bir amatör denizcimizle birlikte yapacaksınız…
Çeşme’den Sakız Adası’na atılan ilk adımla başlayan bu serüvende yazarın; “Geçimsiz, kavgacı ama aynı zamanda insanoğlu insan, bu garip adama gidiyorum. Öfkeliyim, seviyorum ama nefret de ediyorum, kızıyorum, şaşırıyorum, önünde saygıyla diz de çökebilirim, sonra ‘Gözünü kan bürümüş senin, kahrolası’ diyecek kadar dengesiz duygulara da sahip olabilirim” diye tarif ettiği Büyük Yazar Kazancakis’in izlerini süreceksiniz.
Deniz edebiyatımızın önemli kalemlerinden Çetin Kent’in bu eserini bir solukta okuyacağınıza inanıyoruz.


  

Okyanusta Bir Türk Kızı  
MAVİ GÜZEL

2. BASKI

Yazar: Hülya Leigh
“Rüzgâr birden dönüyor ve aksi yönden esmeye başlıyor, bir an için dümenin kontrolünü kaybediyorum.Yeniden toparlamaya çalışıyorum ama ön yelken ters taraftan bağlı olduğu için teknenin düzelmesine imkan vermiyor. O anlarda saniyeler saat gibi... Panik içersindeyim. Gecenin karanlığı ve yorgunluk da üstüne binince kendimi çılgın bir karmaşanın içinde buluyorum.Yelkenin çıkarttığı ses korkunç... Okyanusun dev dalgaları birbiri peşine acımasız bir şekilde tam yandan bordayı dövüyor... Dümeni sonuna kadar kırıyorum ama bir türlü yelkeni öbür tarafa aktaramıyorum...” Bu eser bir Türk kadın denizcinin yazdığı ilk yelken yolculuğu kitabıdır. Okyanusları aşan küçük bir teknede, kadın denizci neler yaşar, neler hisseder?.. Kitabı okurken Hülya Leigh ve eşi Derek’le birlikte denizleri dolaşacak, denizci dostlar edinecek, onlarla birlikte yelken basacaksınız... Mutlulukları, coşkuları, korkuları ve acı tatlı anılarıyla tam bir deniz yaşamı hikayesi olan Okyanusta bir Türk Kızı’nı severek okuyacağınıza inanıyoruz. Naviga Yayınları’nın Türk deniz camiasına sunduğu bu ikinci eserde, Hülya Leigh’in, akıcı üslubuyla anlattığı yelkenle tanışma hikayesi ve engin denizlerde yaşadıkları denizi tanımayanlara bile çok yakın gelecek...

 
 Avucumdaki Dünya
Yazar: Ellen MacArthur
Çevirmen: Hülya Leigh
Ellen MacArthur, 2001 yılında hiç durmadan ve yardım almadan 94 günde dünyanın etrafındaki yelken seyrini tamamlayarak dünyanın en zorlu yarışlarından biri olan Vendee Globe’u bitirdiğinde 24 yaşındaydı. O yıl dünyayı tek başına yelkenle dolaşan en genç İngiliz ve en hızlı kadın denizci unvanını aldı. Onun hikayesini, kişiliğini ve deniz tutkusunu okuyup da etkilenmemek mümkün değil. Sadece Vendee Globe’u değil, MacArthur’un yarış hazırlığını, yelken sevdasını, hatta harçlıklarını biriktirerek aldığı sandalın yer aldığı bu kitap, bir soluksuz okuyacağınız bir macera. Azmin, karanlılığın ve başarının öyküsü; hem de en sade anlatımıyla.
Böyledir Denizler Ülkesinde Yaşamak
Yazar: Haldun Sevel (Rüzgâr Baba)
O usta bir ressam... O usta bir yazar... O ödüllere alışkın bir sanatçı... Ama O, her şeyden önce gönül adamı bir denizci... O gerçek bir deniz filozofu... Sayısız çizgi romana imza atmış olan Haldun Sevel’in ilk denizcilik kitabı “Böyledir Denizler Ülkesinde Yaşamak” sizi denizlere ve denizcilerin o büyülü dünyasına alıp götürecek. Denizlerin tüm güzelliklerini Rüzgâr Baba’nın gönül penceresinden görebileceksiniz. Bu kitap Ustura Kemal adlı efsane çizgi romanların yaratıcısı Sevel’in Rüzgâr Baba imzasıyla yazdığı yazıların geniş bir derlemesi. Naviga Deniz Kitapları Serisi’nin üçüncüsü olan ‘Böyledir Denizler Ülkesinde Yaşamak’ın kitaplığınızda ayrı bir yeri olacağına ve tekrar tekrar okuyacağınıza inanıyoruz...


Derinlerdeki İzler
Yazar: Kenan Ergüç
İnsanlar, mavi dünyanın derinliklerine gönül verenleri hep faklı kişiler olarak görmüşlerdir. Çünkü pek çok kişi için gizemli, ulaşılmaz bir iştir yaptıkları... Bir dalgıç sualtında neler yaşar, neler hisseder, hangi tehlikelerle karşı karşıyadır? Kenan Ergüç’ün, yaşadığı sualtı maceralarından bir bölümünü topladığı Derinlerdeki İzler adlı kitabında akla gelebilecek pek çok sorunun cevabını da bulacaksınız. Üstelik yazar, bütün bunları son derece yalın bir dille, abartıya kaçmadan, tevazu içinde anlatıyor... Bu kitap aynı zamanda profesyonel bir dalgıcın anılarından oluşan ilk Türkçe eser olma özelliği de taşıyor... Sualtı dalıcılığının pek yaygın olmadığı 60’lı yıllardan bugüne kadar uzanan zaman diliminde yaşanan olayları bir solukta okuyacağınıza inanıyoruz...
Dünyanın Ucundaki Fenerin Bekçisi
Yazar: Haldun Sevel (Rüzgâr Baba)
Onun gözünde denizi sevmek; doğayı, kuşları, balıkları, insanları sevmektir...Amatör denizciliğimizin Rüzgâr Babası Haldun Sevel’in her yazısında işte bu engin sevgi vardır... Dünyanın Ucundaki Fenerin Bekçisi,“Deniz Filozofu” Haldun Sevel’in sevgiyi, dostlukları işlediği yazılarından bir derleme... Bu kitabın sayfaları arasında yalnız dolaşan yaşlı bir hanım denizcinin öyküsünü de, yüreği sevgi dolu “Baba Dost” adlı köpeği ile vedalaşmasını da bulabileceksiniz...Türk Deniz Edebiyatı’nın renkli kalemi Haldun Sevel’in her satırı duygu dolu bu eserinin kitaplığınızda ayrı bir yeri olacağına inanıyoruz...

Hayallere Yelken Açtım (Katamaranla Dünya Seyahati)
Yazar: Alim Sür
Kitabın adı olan şu kısacık cümle, okyanuslar kadar engin bir hayat felsefesini ne güzel ifade etmiş.
Genç veya yaşlı, denize sevdalı olup da engin ufuklara yelken açmayı hayal etmeyen var mıdır? Ama ne yazık ki bunlardan pek azı hakikatten azimle tüm engelleri aşar ve sonunda bir gün hayallerine yelken açar. İşte Alim Sür, daha genç yaşta bir yelkenli ile dünya seyahati yapmayı kendine hedef seçmiş ve tam 30 yıl nice uğraşlardan sonra emeline erişmiş mutlu azınlıktan biridir. Gerçi bu uzun zaman dilimi içerisinde boş durmamış, ufaktan başlayıp birçok tekne sahibi ve yetenekli bir denizci olmuş. Pek de şanslıymış. İşte bu seyahatlerden birinde yıllardır aradığı, kafasına uygun bir can yoldaşını, Çin asıllı, cici Hattaya’yı Tayland’da bulmuş. Hatta kızı balayında Yeni Gine’nin dağlarında yaşayan yamyam kabilelerine bile götürmüş! Hem yol arkadaşını hem de 10 metrelik My Chance adlı katamaranını bulan Alim, nihayet 2003 yılında ömür boyu peşinden koştuğu hayallerine “vira” deyip yelken açmış. Nefis fotoğraflar ve gerekli haritalarla süslü kitaba Hattaya, ustası olduğu egzotik Uzakdoğu yemek tariflerini yazdı, yolda çektikleri videolardan bir de DVD hazırladı. Denizci olsun, olmasın her yaşta insanın zevkle okuyacağı, hayaller kuracağı güzel bir kitap meydana geldi.
Macellan’ın İzinde
Mardek’in Seyir Defteri
Yazar: Hakan Öge

“Aynı anda yola çıktığımız Fransız Astarte, bizden biraz önce varmış ama maalesef koyun içindeki kayalardan birine oturmuş, çaresizlik içinde suların yükselmesini bekliyor. Koya girdiğimizde teknesinin kıçı tamamen sudan çıkmış, burnu suyun içinde hareketsiz duruyordu. Neyse ki tekne çelik olduğundan yara almamış gibi duruyor. Koya gece girmeye çalışan bir diğer tekne, İsviçreli Olimir ise bir kayaya bindirdi. Bu tekne de alüminyumdu, gövdesinde sadece hafif bir göçük oldu.Yolda Alman teknesi Breakpoint balon gönderini kırmış. Şeytan kulağına kurşun, bizim başımıza bir şey gelmedi ama teknelerin çoğu problem yaşadı. Hiç de kolay olmayan, çok zor şartların hüküm sürdüğü, hata affetmeyen bir bölgede olduğumuzu, her an gözümüzü dört açmamız gerektiğini hatırlatan şeyler bunlar...” Macellan’ın izinde, en belalı sulardan geçerek bir dünya seyahati yapmak... Hakan Öge, tek başına başladığı bu yolculuğu Atlas Okyanusu’nun ortasında bir denizkızı gibi teknesine gelen Sophie ile birlikte tamamladı. Üstelik Türk bayraklı,Türk yapımı Mardek böyle bir yolculuğa göre üretilmiş bir yelkenli de değildi... Mardek’in seyir defterini yalnız bir deniz macerası değil, engin denizlerde başlayan ve evlilikle noktalanan bir aşkın hikâyesi olarak da okuyacaksınız. Üstelik, ikisi de profesyonel fotoğrafçı olan Sophie ve Hakan Öge çiftinin inanılmaz fotoğrafları eşliğinde...
Okyanusta Bir Tük Kızı-Mavi Güzel
Yazar: Hülya Leigh
“Rüzgâr birden dönüyor ve aksi yönden esmeye başlıyor, bir an için dümenin kontrolünü kaybediyorum.Yeniden toparlamaya çalışıyorum ama ön yelken ters taraftan bağlı olduğu için teknenin düzelmesine imkan vermiyor. O anlarda saniyeler saat gibi... Panik içersindeyim. Gecenin karanlığı ve yorgunluk da üstüne binince kendimi çılgın bir karmaşanın içinde buluyorum.Yelkenin çıkarttığı ses korkunç... Okyanusun dev dalgaları birbiri peşine acımasız bir şekilde tam yandan bordayı dövüyor... Dümeni sonuna kadar kırıyorum ama bir türlü yelkeni öbür tarafa aktaramıyorum...” Bu eser bir Türk kadın denizcinin yazdığı ilk yelken yolculuğu kitabıdır. Okyanusları aşan küçük bir teknede, kadın denizci neler yaşar, neler hisseder?.. Kitabı okurken Hülya Leigh ve eşi Derek’le birlikte denizleri dolaşacak, denizci dostlar edinecek, onlarla birlikte yelken basacaksınız... Mutlulukları, coşkuları, korkuları ve acı tatlı anılarıyla tam bir deniz yaşamı hikayesi olan Okyanusta bir Türk Kızı’nı severek okuyacağınıza inanıyoruz. Naviga Yayınları’nın Türk deniz camiasına sunduğu bu ikinci eserde, Hülya Leigh’in, akıcı üslubuyla anlattığı yelkenle tanışma hikayesi ve engin denizlerde yaşadıkları denizi tanımayanlara bile çok yakın gelecek...


Seyir Defteri
Rüzgâr gülü, fırtına takvimi, temel bağlar gibi bilgilerin yer aldığı Seyir Defteri’ne; pusula, hava, rüzgâr, dalga, güneş, nem, barometre, ısı ve hız verilerini girebilirsiniz. Seyirlerinize ait tüm bilgileri kayıt altına alabileceğiniz ya da tekne sahibi arkadaşlarınıza hediye edebileceğiniz bir defter.
Tanrı’nın Terk Ettiği Deniz
Dünyanın En Tehlikeli Sularında Yarışmak
Yazar: Derek Lundy
Çevirmen: Hülya Leigh
”Kim bilir nasıl oldu? Şartlar nasıldı? Tekneyi deviren inanılmaz bir çılgın dalga mıydı?Yoksa başıboş gezen buz kütlesi mi?Ya da hain bir ayak kaymasıyla aniden kendini buz gibi denizin içinde mi buldu? Yaşamının son dakikalarında otopilotu mükemmel çalışan teknesinin, dalgaların arasında bir görünüp bir kayboluşunu (belki kabullenmişlikle, belki kızgınlıkla, belki de korku içerisinde), giderek uzaklaşmasını mı izledi”.... Bazen öyle olaylar yaşanır ki “Bu kadarı da olmaz” diyebilirsiniz! Bu kitapta anlatılanlar baştan  aşağı gerçek ve bütün olaylar “Bu kadarı da olmaz” dedirtebilecek türden. Fransa’nın Les Sable d’Olonnes Limanı’ndan başlayıp üç büyük burnun güneyi ve Antarktika’nın çevresinden dolanarak yine Les Sable d’Olonnes’da biten Vendee Globe yarışını, Derek Lundy “Bu yarışta karışık engeller veya gizli saklı yarış kurallarının hiçbiri yoktur. Vendee Globe’da finiş hattına ilk ulaşan kazanır. Bir insan, bir tekne ve ilk gelen...” diyerek tarif ediyor. Kuralları o kadar basit ve bir o kadar da zor... Bu kitap, denizlerin Everest’inde yaşanmış müthiş bir macerayı anlatıyor.Uzaklar-Atasoylar’ın Dünya Seyahati
Yazar: Osman Atasoy
Uzaklar’ın mürettebatı, okyanusların gizemli dalgaları arasında dünyayı dolaştı. Sanki yalnızlık ve sonsuzlukla başbaşa; huzur dolu... Şimdi anılarını hatırladıkça mutluluk; yolculuğun bitmiş olmasıyla da biraz hüzün doludur! Beş yıl boyunca yaşadıklarını başkalarıyla paylaşırken, ufuk çizgisinin ötesine duydukları özlemin daha da arttığını fark ediyorlar. Ve “Uzaklar”ın sevgisiyle can kazanıyor tüm anlattıkları... Ama...Anlatmadıkları, anlatamayacakları, sözcüklere sığmayan tek bir sırları var... Sadece Uzaklar’ın ve üç mürettebatının arasında olan... Onu da yolculuğu kendilerinden sonra sürdürenler bulacak... 


Kitaplarınızı seçin, bizi arayın: (216) 418 51 91

  

Kayacık Hikayeleri 
GAZİANTEP’İN TAYYARELİ YILLARI

Yazar: Turgay Noyan
Pek çok kimse Mustafa Kemal Atatürk’ün nüfus kaydının Gaziantep Bey Mahallesi’nde olduğunu bilmez. Atamız, kendine memleket olarak bu kahraman şehrimizi ve onun da tam merkezindeki mahallesini seçmiştir. Kayacık semti ise, şehrin tam merkezinde yer alan Bey Mahallesi’nin de merkezi sayılacak bir noktadadır.
Günümüz ‘Anı Hikayeciliği’nin kuvvetli kalemi Turgay Noyan, bu kitabında akıcı üslubuyla, 40’lı, 50’li,60’lı yıllarda Kayacık adlı bu semti ve memleketi Gaziantep’I anlatıyor. Kayacık Hikayeleri’nde sadece yaşanan olayları değil, şehrin önemli simalarından, ailelerinden, örf ve adetlerinden de izler bulacaksınız. Her biri önemli belge niteliğindeki fotoğrafların ilerideki yıllarda araştırmacılar için büyük bir kaynak olacağına inanıyoruz.
Fiyat: 20 TL


Kıçtankara
Yazar:
Bahar Öztürk
Kadın adama sorar “Kıçtankara ne demek?” Adam başka bir soruya cevap verir “Ne kadar soyunabilirsin?” Kadın soyunur. Adam tekrar sorar “Ne kadar daha?” Kadın daha fazla soyunur. Adam yineler “Daha?” Kadın her şeyini çıkarır, elleriyle gizlemeden bedenini öylece durur ve sorusunu yineler “Kıçtankara ne demek?” Adamın gözleri sulanır, “Sana dokunmadan gitmek” der. Kadın “Neden?” diye ağlar. Adam, kıçtankara bağlı teknesinin halatlarını çözer, “Deniz kadar çıplak olamazsın, bu yüzden!”
Kıçtankara, ofislere tıkılıp kalmış günümüz insanının, Can Yücel’in deyimi ile “Bir yaşam için bir yaşamı feda etmek” kaderine karşı çıkanların, kıçtankara bir yelkenlinin karayla bağlantısını çözüp, tek başına çekip gitmek isteyenlerin hikayesidir.
Fiyat: 13 TL
Boğayı Öldür
“Herkesin  Bir Yıldızı Vardır”

Yazar: Mehmet Mollaosmanoğlu

O gün Silifke’de ölüm kokusu vardı ve Ferruh Hanveli ölmeye yattı.  Ne var ki gelen Azrail değil Pontus Prensesi Pervin oldu.  Yalnız olayın biraz karışık olduğunu söylemede fayda var; çünkü o anda genç kız tam iki bine yıl evvel rüyasında Ferruh’u görüyordu. Ya da Ferruh iki bin yıl evvel prensesin rüyasına giriyordu, hangisine aklınız yatarsa artık... Peki, birisinin  rüyasında girip onun hayatını değiştirmek mümkün mü? Ya rüyalarda aşkla birbirine bağlanmak? Dahası, rüyalar gelecekteki sorunların bugünkü yanıtları mı? Siz bunları düşüne durun, Prenses, Ferruh’tan bir şey istedi; Boğa’yı öldürmesini...
Bu ne demekti?
Ferruh, içine çekildiği muammayı çözmek için üst kat komşusu Astrolog Kardelen Beylerbeyi ve onun köpeği Arşi ile beraber büyük bir maceraya atıldı... Muvazenesiz Ferruh, üşütük Kardelen, cırtlak sesli Arşi’ye bir de mahallenin Deli Nigar’ı katılınca, İblis bile panikledi. Erdemli’deki Kanlı Divane Obruğu bir anda cesetle doldu...
Astroloji de Boğa’nın ölümü İblis’in doğumunu simgeliyordu ve hem yeryüzünün hem de gökyüzünün kaderi, zıvanadan çıkmış bu dört dünya varlığını elindeydi artık. Akıl oyunlarıyla işlenmiş, tebessüm ederek okuyacağınız sıra dışı bir öykü...
Fiyat: 15 TL
Ben Melek
Yazar: Ümit İhsan
Şubat, 1980, karanlık bir gece vakti... Sokağın ortasında göğsüne saplı bir kurşunla yerde yatan bir adam; dizlerinde sevdiği adamı taşıyan gözleri yaşlı bir kadın; evinde, pencerenin kenarında karnında duyumsadığı bebeğinden kurtulmayı uman çaresiz bir anne; kilometrelerce uzakta hamile karısını düşünen, ciğerlerinden hasta bir adam. Ben Melek 80’lerdeki olayları ve yaşananları konu edindikçe dar imkânsızlar arasına sıkışıp kalmış insanlar nefesleniyor satır aralarında; unutulmaması gereken insanlık dersleri verip, derhal unutulması gereken yanlışlarımızı hatırlatıyor ve bunca karmaşanın ve bunca yitip giden hayatın arasından okuyucusuna soruyor: Peki, kim Melek?
Fiyat: 15 TL
Meyhaneci
Kadehlerin ardındaki dünya

Yazar: Turgay Noyan
Yaşanmış deniz hikayeleri ile Türk deniz literatürüne değerli eserler kazandıran Turgay Noyan, ilk kez denizcilik dışında bir kitapla okurlarının karşısında. Turgay Noyan’ın yıllarca işlettiği ve orkestra şefliğini yaptığı İstanbul Bostancı’daki Turgay’ın Tavernası Derya, 1970-80’li yıllarda Türkiye’nin en önemli eğlence yerlerinden biridir. Bu kitapta Noyan, akıcı üslubuyla o günleri anlatıyor. Kitaptaki öykülerin arasında; taverna anılarının yanı sıra Demokrat Parti, 28-29 Nisan 1961 öğrenci hareketleri, 12 Eylül 1980 öncesi ve sonrası da yer alıyor. Komünizmin yoğun yaşandığı yıllarda Sovyetler Birliği’ne yapılan uzunca bir turnede geçen olaylar ise keyif ve ilgiyle okuyacağınız bir başka bölüm olacak…
Satış rekorları kıran ‘farklı’ plakları ile Türkiye’yi ‘taverna’ olgusuyla tanıştıran Noyan’ın, elinizdeki eseri de büyük bir farklılığa sahip. Meyhaneci, Cumhuriyetimizin yaşadığı birbirinden karmaşık günleri Türk insanına, ilk kez sıradan bir vatandaşın gözüyle ve yaşanmış örnekleriyle anlatıyor. Özetle; MEYHANECİ’de anlatılan, ‘Kadehlerin ardındaki dünya’da Türkiye’nin popüler ve siyasi tarihine ait pek çok iz bulacaksınız…
Fiyat:15 TL 
Yoldan Gönüllü Çıktım
‘Orta Amerika’dan karpostallar’

Yazar: Beliz Kudat

Yıllarını kurumsal şirketlerde geçirmiş bir ofis çalışanının, büyük kentten ve formatlanmış yaşamdan kaçarak başka dünyaları anlama ve keşfetme yolculuğu… Yoldan Gönüllü Çıktım, genç bir kadının bir yetimhanede gönüllü çalışmak üzere Guatemala’ya gidişini,  yola çıkma sebeplerini, o coğrafyadaki gönüllülük deneyimlerini ve Orta Amerika’daki seyahatlerini günce şeklinde aktarıyor.
Kitap, kurumsal hayatın güvence sunan ama bir o kadar da kapana kısılmış hissettiren döngüsünden çıkmanın, bireyi duygusal ve profesyonel olarak hangi ufuklara taşıyabileceğinin de ipuçlarını veriyor. Yoldan Gönüllü Çıktım, gönüllülüğü anlamak isteyenlere kılavuzluk ederken bir yandan da  Orta Amerika’daki gönüllülerin, misyonerlerin, seyyah ve kaçakların hikâyelerini
Fiyat: 22 TL

Kitaplarınızı seçin, bizi arayın: (216) 418 51 91
 
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ
03 Ağustos Fırtına (Marmara)
14 Ağustos Fırtına
17 Ağustos Fırtına
20 Ağustos Fırtına (2 gün)
23 Ağustos Sam yellerinin sonu
31 Ağustos Mercan Fırtınası
TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri