Popüler Konular : Kraken Yachts... | Kraken K505... | Eylül navigasyon... |
Sealine F530-Trio Deniz
Naviga
14.12.2017
A | a
Sealine F530-Trio Deniz

İngiliz asilzadesine Alman disiplini

Bu kez, köklü İngiliz markası Sealine’ın Almanlara geçtikten sonra çıkardığı yeni kuşak teknesini test ediyoruz. SealineF530, İngiliz tasarımcı Bill Dixon tarafından tasarlanmış. Salon hacmi, aydınlık iç alanları ve ön güvertesi ile iddialı bir tekne. Birbirinden bağımsız dört ayrı mekan yaratabilen yat aynı zamanda tam bir parti mekanı.

Yazı: Murat Yahyaoğlu


Ön plana çıkanlar

Genel olarak bu teknenin ön plana çıkan yanı, sihirli ve çok akıllı tasarım dokunuşlarıyla iç-dış kullanım mekanlarının nitelik ve nicelik olarak çok artırılmış olması. Sealine tabandan tavana camlarıyla motoryat dünyasında ilklerden biri (süperyat-megayat dünyası hariç tabiî ki). Bu camlar sayesinde kendinizi yalı dairesinde gibi hissedebiliyorsunuz. Devasa yan camlarını kapıya dönüştürmek ve deniz havasını daha fazla içeri almanız mümkün olabiliyor. Salonun arka kısmında bulunan U şeklindeki mutfağın kıç havuzluğa bakan cephesindeki camı yukarı doğru açılabiliyor, bu sayede kıç havuzluk ile salonu tek bir yaşam alanıymışçasına kullanabiliyorsunuz. Bu akıllı tasarım sayesinde kıç havuzlukta ikinci bir mutfağa ihtiyaç duyulmuyor. F530’da ön güvertedeki istendiğinde güneşlenme yatağına da dönüştürülebilen oturma grubu, teknenin önemli bir yaşam ve eğlence alanı olarak tasarlanmış. Test ettiğimiz yat, 2XVolvo Penta IPS 600 (435 HP) Pod Drive makinelerle donatılmış, üç kamaralı, salonda ve flybridge’te seyir donanımı da bulunan bir modeldi.
Yüzme platformu

600 kilogram yük kaldırma kapasitesine sahip yüzme platformunun üzerinde, servis botunu bağladıktan sonra bile size denize rahat girebilecek alan kalıyor. Yüzme platformunu denize indirdiğinizde kendinden konumlanan merdiveni de unutmadan ekleyelim.

Salon

Yere kadar uzanan camları ve 208 santimetre yüksekliğindeki tavanıyla salon bu boy tekneler içinde en ferah olanlardan. İddialı cam tasarımı, oldukça yenilikçi. U şeklindeki oturma grubu altı kişinin rahatlıkla ağırlanabileceği büyüklükte. Oturma grubunun ortasındaki çok amaçlı masa bir tasarım harikası. İstendiğinde elektrikli olarak alçalıp yükselebilen bu masa köşelerinden katlanıp açılarak istenilen boyutta kullanılabiliyor ve kızaklı yapısıyla konumu her yöne 360˚ kaydırılarak değiştirilebiliyor. Ayrıca U oturma grubunun orta bölümü modüler ve kaldırılarak oturma alanı daha ferah bir hale de dönüştürülebiliyor. Kaptan koltuğu ters tarafa yatırılarak uzanabileceğiniz bir koltuk şeklinde oturma alanına dahil edilebiliyor. Salondan kamaralara inen merdivenin altına konumlandırılmış tam kurutmalı çamaşır makinesi de çok akıllıca bir tasarım detayı.

Mutfak

Salonun iskele arka köşesinde konumlandırılmış olan U mutfak yeterli büyüklükte ve teknenin salonuna stüdyo daire havası veriyor. Bulaşık makinesi, mikrodalga fırını, elektrikli ocağıyla tüm ihtiyacınızı görecek donanımı var. Buzdolabı tam boy ve evinizdekini aratmayacak büyüklükte, ayrıca derin dondurucu da mevcut. Mutfağın kıçtaki havuzluğa bakan camının tavandan menteşe ile tamamen açılabiliyor olması mutfağın havuzluğa da doğrudan hizmet verebilmesini sağlıyor. Yazının başında da belirttiğimiz gibi ikinci bir mutfağa gerek kalmamış ve istendiğinde salonla havuzluğu tek bir alan gibi hissetmenizi sağlayabiliyor.


Kamaralar

Ana kamara olarak kıçaltı kamara tanımlanmış olsa bile, bu teknede iki ana kamara var diyebiliriz. Başaltı kamarası da neredeyse kıçaltı kamarası kadar büyük. Her iki kamarada da dolaplar ve depolama alanları büyük ve yeterli. Kıçaltı kamarasında tavan yüksekliği 185 santimetre, başaltında ise 191 santimetre. Bu ikisi arasındaki tek belirgin fark kıçaltı kamarasının kendine ait bir tuvaletinin bulunması diyebiliriz.   Ana kamaradaki tuvaletin kabinli bir duşu da var. Teknede üçüncü bir kamara daha bulunuyor ve bu kamaradaki yatak hareketli, yani ikiz olarak ya da iki ayrı yatak olarak kullanılabiliyor. Tavan yüksekliği de 2 metre…
Teknedeki ikinci tuvalette de camlı bir duş kabini var. Genel olarak kamaralarla ilgili en akılda kalıcı başka bir özellik de; tümünün büyük camlar sayesinde çok aydınlık bir ortama sahip olmaları.

Baş güverte

Teknenin baş tarafı tüm tekneden bağımsız bir alan sunuyor. Beş kişinin rahatlıkla yemek yiyebileceği masa ve oturma grubuna sahip ünite, istendiğinde masanın aşağı indirilmesiyle iki kişilik güneşlenme alanına dönüşüyor. Ayrıca bu alan için düşünülmüş bağımsız müzik düzeni ve özgün tasarımlı ışıklandırmalar dikkat çekici ayrıntılar. Yüksek küpeşte yapısının üzerine konumlandırılmış yüksek vardavelalar tüm güverte üzerinde çocuklar için de güvenli bir ortam yaratıyor.

Üst güverte

Altı basamakla ulaşılan üst güvertede, altı kişini oturabileceği masa-koltuk ünitesi, üç kişinin güneşlenebileceği güneşlenme ünitesi ve kaptan kokpiti var. Bu alan toplamda 12-14 kişinin oturabileceği çok geniş bir mekan. Ayrıca burada küçük bir lavabo, elektrikli ızgara ve soğutucu da mevcut. Çok rüzgârlı olmayan seyirlerde motor gürültüsünden uzak, her türlü konforun kalabalık bir gruba bile sağlanabileceği ideal bir ortam için birinci tercih olarak düşünülebilir.
Üst güvertedeki kokpitte aşağıdaki kumandaların tümü mevcut. Burada teknenin pruvasına doğru yönlenmiş tek bir koltuk var, ama oturma grubunun kıç tarafındaki bölüm oturan kişilerin de teknenin gidiş doğrultusunu görüp güvenli seyir açısından kaptana yardımcı olmasına imkan sağlıyor. Üst güverteye çıkan merdivenlerin fiberden yapılmış olduğunu bilgilerimize ekleyelim.

Kaptan kamarası

Teknenin kıç aynasından girilen bir kaptan kamarası var. Oldukça geniş bir yatağı, tuvaleti ve lavabosu olan bu kamara da teknenin diğer kamaraları gibi oldukça geniş camı sayesinde çok aydınlık bir ortama sahip.

Makine dairesi

Hacim olarak oldukça rahat bir hareket alanı sunan makine dairesinde motorların her tarafına ulaşmak olası. Jeneratörün de öyle… Hiçbir detayın sıkışıklık yaratmadığı mekanda ana şalterlerin önündeki şeffaf pleksi, panolara yanlışlıkla yapılacak temasları engelliyor. Ancak şalterlere ulaşmak istediğinizde birçok vidayı sökmek gerekmesi oldukça zorlayıcı ve acil müdahaleler için sakıncalı. Makine dairesi jelkot kaplı ve FE241 otomatik yangın söndürme sistemine sahip. Ayrıca makine dairesini kapağını açmadan gözlemlemek amacıyla bir de kamera sistemi konmuş.

Seyir hızı

Deneme seyrini 15-20 knot rüzgârda çırpıntılı bir denizde yaptık. 1,5 tonluk depomuz mazotla, 766 litrelik temiz su depolarımız da tatlı su ile doluydu. Test ettiğimiz 2X435 HP Volvo Penta IPS motorlar bize rahat bir seyir sağlasa da sportif bir performans istendiğinde daha büyük motor seçilmeli. Kullandığımız tercih ekonomikti. Ancak bu seçimin gaz reaksiyonlarının ağır ve tam gazda plane süresinin oldukça uzun olmasıyla akılda tutmak gerek.

Tekne azami 3200 devirde rüzgârı yandan alırken 22 knot’a, rüzgârı karşıdan alırken 20 knot hıza eriştik. Volvo Penta’nın akıllı ekranından motorlarla ilgili anlık olarak, devir, ekonomi, hararet gibi tüm teknik verileri gözlemlemek mümkün. Ayrıca bu teknede flap yerine ‘inceptor’ (kesici) kullanılmış, böylece yüksek yapılı teknenin sallantısı engelleniyor.

22 knot’taki alabanda dönüşlerinde teknenin azami eğimi 7˚ oldu. Dönüşlerde oldukça emin bir hissiyat uyandıran tekne dengesi ile güven ve kontrol altında olduğu duygusunu yaratıyor. Çok keskin dönüşler yapmayan teknenin dönüş çapı buna bağlı olarak oldukça geniş. Uzun mesafe seyir hızı 18 knot olan teknenin çeşitli hızlarda yaptığımız yakıt tüketim sonuçları oldukça tutumlu olduğunu gösterdi. Tek motor testimizde de tek motorla rölanti devrinde (600) 2,2 knot hız yaptı ve saatte 1,4 litre tüketim verisi gösterdi.

Manevra

Baş pervane ile desteklenmiş olan teknedeki IPS ile tekneyi bir joystick sayesinde istediğiniz gibi hareket ettirmek oldukça kolay. Motor gücünden dolayı yüksek rüzgârlı havalarda biraz daha sert tepkiler vermeniz gerektiği için kumanda sistemini yüksek konumda kullanmanız gerekiyor.

www.triodeniz.com

 

 


Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ

01 Ağustos Fırtına

05 Ağustos Fırtına (3 gün)

12 Ağustos Fırtına

14 Ağustos Fırtına (3 Gün)

19 Ağustos Leyleklerin Dönüşü

22 Ağustos Çaylak

31 Ağustos Mircan

TAKVİM
23
EYLÜL
20. Yıl Bosphorus Cup
Yer: İstanbul Boğazı
Tarih:23-26 Eylül
28
EYLÜL
Grand Pavois La Rochelle
Yer:La Rochelle, Fransa
Tarih:28 Eylül-3 Ekim
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri