Popüler Konular : Kraken Yachts... | Kraken K505... | Eylül navigasyon... |
Prestige 520
Turgay Noyan
21.05.2018
A | a
Prestige 520

KEYİF SERİSİ

Prestige 520 ile Pendik’ten Sedef Adası’na kadar birlikte gidip gelelim mi? İpuçlarını önceden verelim. Bu seyir çok hızlı geçecek, sıkı tutunun ve keyfini çıkarın...

Tekne seçiminizde önceliğiniz neler?

Deneme seyrini yazmadan önce okuyucuya bu soruyu sorup yazıyı ondan sonra kaleme almak isterdim. Bunu yapamadığıma göre birkaç isteği baştan kendim ortaya koyup cevaplayayım, sonra da detaylara geçelim:

Zamanım çok kısıtlı. Bu nedenle hızlı bir tekneye ihtiyacım var.
Bu teknede aradığınızı bulabilirsiniz...
Seyir esnasında bile rahat, ferah, oradan oraya savrulmadığım bir kamaraya ihtiyacım var. Gövdenin en dengeli yerinde yani vasatta ve su seviyesine yakın, borda camlarıyla apaydınlık bir ana kamaraya sahip. Ailemle rahat bir yolculuk yapabileceğim, sıkışmadan ferah ferah yemek yiyip sohbet edebileceğim yerlere ihtiyacım var.

Salon buna uygun, özellikle de flybridge’i...
Genellikle tekne seyirlerinde ne kadar istersen iste, hava durumunu tutturamıyorsun. Uzun zamandır ilk kez hemen hemen her açıdan müsait hava koşullarında bir deneme seyrine çıktık. Böyle olunca da hem hız yapabildik hem de tekneyi iyice inceleme imkanı bulduk...
Prestige 520 aslında (temsilcisinin bize söylediği üzere ‘bu boyda dünyada en çok satan tekne olma’ özelliği dahil) pek çok başarıya imza atan Prestige 500’ün geliştirilmiş hali... Ters şier hattına sahip bir motoryat. İki adet Volvo Penta IPS 600 tipinde motora sahip. Beher motor 435 HP gücünde.
IPS’nin getirdiği en büyük avantaj, manevra yeteneğinin yanı sıra motor kıç aynaya yakın konulduğu için teknenin kullanım alanlarının olabildiğince serbestleşmesi. Prestige 520’de isteğe bağlı değişikliklerden biri kaptan kamarası yerine bot garajını konulabilmesi. Ayrıca flybridge, hard top ya da tenteli olarak da seçilebiliyor.

Ana güverte, giriş ve salon
Limanda kıçtankara iken, tekneye geniş bir platformdan geçilerek giriliyor. Yüzme platformuna dönüşebilen bu platformun dışında gizli hidrolik pasarellayı atlamadan ilave edeyim. Havuzluğun giriş kapısı, sancak tarafında. Kıç havuzlukta dar ucu iskele alabandaya dayalı, ortasında masası ile L şeklinde sabit bir oturma grubu var. Salon girişi ile havuzluk arası boydan boya camlı olduğu için derinlik hissi kaybolmuyor. Sancak ve iskele tarafından yan güvertelere geçişin yanı sıra iskele tarafında ayrıca flybridge merdiveni yer alıyor. Mutfak, salona girişte hemen iskelede. Büyük boy (180 litre) buzdolabından sonra başlayan L şeklindeki tezgahın üçlü elektrikli ocağı var. Tezgahın altında ise altı kişilik bir bulaşık makinesi yer alıyor. Mutfağın ayrıca vasata bakan tarafında da ada şeklinde ikinci bir tezgah konumlandırılmış.
Yerler venge ağacından yapılmış parke ile kaplı, salonun girişinin sancak tarafında ana kamaraya inen merdiven konuşlanmış. Böylece patron kamarasının girişi de diğerlerinden ayrılmış oluyor. Salonda iki ayrı oturma grubu var. İskele tarafında mutfağın devamı durumundaki ana oturma grubu geniş U şeklinde. Ortasında yüksekliği ayarlanabilir bir masa var. Bunun tam karşısında yani sancak tarafında ise L şeklinde ikinci bir oturma grubu yer alıyor. Bunun ucunda ise yan güverteye açılan bir kapı konulmuş. Bu kapı dümendeki kişinin dışarıya müdahale edebilmesi için büyük avantaj. Kokpit sancakta ve bu kapının hemen ön tarafında. İki kişilik kaptan koltuğunun sırtlığı istenildiğinde öne doğru yatırılarak diğer oturma grupları ile bütünleştirilebiliyor... Salonu TV ünitesi ile tamamlayalım. Genel uygulamanın aksine salondaki TV yuvadan dikey olarak çıkmıyor. Yatay durduğu yuvasından dik konuma getirilerek kullanılıyor. Salonun ön tarafında ve ortada vasatta alt yaşam mahalline inen bir merdiven var.

Ön kamaralar
Teknedeki VIP ve misafir kamaralarına salondaki bu merdivenle iniliyor. VIP kamarası baş tarafta. Ortasında iki kişilik yatağı ve gardırobu var. Sancaktaki ortak tuvaletin bir kapısı bu kamaraya açılıyor. Kamaranın en önemli özelliklerinden biri, bordadaki camları sayesinde çok aydınlık bir mekan olması. Ayrıca tavanda biri geniş ve sabit iki heçe de sahip... Misafir kamarasında ise 1+1 yatak var. Ancak kayar özelliğe sahip bu yataklar birleştirilerek iki kişiliğe dönüşebiliyor.

Ana kamara
Sancak tarafındaki kapıdan girilen bu kamaranın en büyük özelliği tam vasatta olduğu için alabandadan alabandaya bir genişliğe sahip olması, hem de teknenin en dengeli yerinde bulunması... Başı teknenin kıç tarafına bakan çift kişilik yatağın bir özelliği de balina sistemi ile yumuşaklığının sağlanması... Önde sancak tarafında geniş bir duş- tuvalet. Ayrıca iskele alabanda da bir uzanma minderi, yine iskelede küçük bir soyunma kabini bulunuyor. Bu kamaranın da geniş borda camları sayesinde son derece aydınlık ve ferah olduğunu vurgulamakta fayda var. Teknenin bir özelliğini de yeri gelmişken belirtmekte fayda var. Teknedeki klima tüm kamara ve salon ısılarının ayrı ayrı derecelenmesine imkan sağlıyor...

Flybridge ya da üst kumanda güvertesi
Bana sorarsanız; bu teknenin en iddialı yanlarından biri mükemmel üst kumanda güvertesine sahip olması. Merdivenden çıkar çıkmaz karşınıza sıcak-soğuk suyu ile evye ve elektrikli mangala sahip bir tezgah çıkıyor. Üstelik altında bir mini buzdolabı da var...
Uçları kıç tarafa ve sancak alabandaya yaslanmış, bir ucu kısa U şeklindeki oturma grubunun ortasında ise sabit kocaman bir masa var. Oturma grubunun başa bakan kısa tarafının sırtlığı yer değiştirerek istendiğinde başa, istendiğinde kıça bakabiliyor. Bu da seyir esnasında iki kişinin başa doğru oturabilmesini sağlıyor. İki kişilik kaptan koltuğunun hemen yan tarafında ise başları ayarlanabilen iki kişilik güneşlenme minderi var.

Ön güverte, seyir ve teknik
Sancak-iskele iki yönlü ulaşılan başüstünde bir dik ırgat yer alıyor. Kamaranın üstüne ise üç kişilik güneşlenme minderi konulmuş. Benim özellikle üzerinde çok durduğum elektrik panoları ise merdiven alabandalarında son derece ulaşılabilir yerde.
Kumandalar ise hemen salon girişinde ve dijital ekranlı. Ön kabinlere inen merdivenin altında ise gerçek bir sürpriz var: Çamaşır makinesi. Sadece merdiven kalktığında ortaya çıkıyor. Teknenin manevrası için öne çıkarılabilecek tek bir husus yok. IPS sistemi ve manevra pervanesi sayesinde tek bir joystick’le kumanda Flybridge’teki elektrikli barbekü edebiliyorsunuz. Ağır yolda da, üzerinde yol varken de kullandım. Çok iyi kumanda dinliyor. Rahat gaz yiyerek istenilen hıza çıkıyor. Seyre çıkarken tekne için fabrikanın verdiği azami hız 27 knot denmişti. Bunu dönüşte net 27 knot olarak görebildik.

Seyir hızlarında şu değerlere ulaştık:

Devir 1200 1500 2000 2500 3000 3250 3500
Sürat knot 7,1 8,7 10,7 13,9 20 22-22,3 27
Teknik özellikler Tam boy: 16,1 metre En: 4,5 metre Ağırlık: 14,1 ton

http://www.triodeniz.com
 


Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ

01 Ağustos Fırtına

05 Ağustos Fırtına (3 gün)

12 Ağustos Fırtına

14 Ağustos Fırtına (3 Gün)

19 Ağustos Leyleklerin Dönüşü

22 Ağustos Çaylak

31 Ağustos Mircan

TAKVİM
23
EYLÜL
20. Yıl Bosphorus Cup
Yer: İstanbul Boğazı
Tarih:23-26 Eylül
28
EYLÜL
Grand Pavois La Rochelle
Yer:La Rochelle, Fransa
Tarih:28 Eylül-3 Ekim
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri