Popüler Konular : Yanımızda neler olma... | Ağustos 2020 Navigas... | Kovayla kürekle düme... | Yaşam kaynağı... |
Kadının azmi denizin gücü
Naviga
17.03.2017
A | a
Kadının azmi denizin gücü

Her türlü engelin üstesinden gelinebileceğinin yaşayan kanıtı, kararlılık timsali, hayallerin gerçekleştiği bir hikayenin baş kahramanı, dünün matematik öğretmeni, bugünün yaman denizcisi: Jeanne Socrates. Başarsın ya da başaramasın... O, 74 yaşında denemekten vazgeçmiyor; hiç durmadan, tek başına, dünyanın çevresini, güneydeki burunları dönerek yelkenle dolaşan en yaşlı denizci olmak için gereken azim de bu olsa gerek.
 

Jeanne Socrates’in yaşamı iki çocuğu büyüdükten sonra kocası George ile yelkene başlamaya karar vermesiyle değişir. 1990 yılında yelken kurslarına giden çift, deniz yaşamına hayran olur ve bir süre sonra tekneleri olacak Najad 361’i sipariş eder; İsveç’e teslim almaya gider. Nereida ismini verdikleri tekneleriyle yeni adım attıkları dünyanın keyfi, Karayiplerde George’a kanser teşhisi konmasıyla kaçar. Nereida 2002’de mürettebatından birini kaybeder. Ancak bu Jeanne için deniz yaşamının sonu değil, farklı bir maceranın başlangıcı olur. Evde oturup yas tutmak ona göre değildir, o artık denizde yaşamaya kararlıdır. Teknesini Vancouver’a getirip Ocean Cruising Club’s B.C. Rally’ye katılmak isteyen denizci, transfer için kendine yol arkadaşı arar çünkü henüz yalnız seyre hazır değildir. Curacao’ya giderken telsizden iletişim kurduğu, Hollandalı Daan ile anlaşırlar. İyi bir yelkenci olan Daan ile Colon’a kadar olan seyahatleri Jeanne’e paslanmış yelken becerilerini geri kazandırır. Buradan sonra yalnız yaptığı her milde güvenini kazanarak ilerler: Providencia, Honduras Adaları, Rio Dulce, Belize, Yucatan, Küba ve Key West... Ardından Washington ile Oregon sahillerinde yelken yapar, kışı Zihuatanejo, Meksika’da geçirir. Teknesini kuzeye transfer ettirip Ketchikan, Alaska’yı keşfetmeyi de ihmal etmez. Sitka, Alaska’da yaptığı seyirler sırasında motorunun bozulması ve onu tamir etmeyi başarması devrialem fikrinin yeşermesine sebep olur. Güneye Zihuatanejo’ya (Meksika) gider ve 2008 yılında oradan dünyayı gezmeye başlar. Zaman sınırlaması yapmadan, tadını çıkararak yaptığı bu dünya seyahatinde 15 ayda Güney Pasifik’ten Avustralya’ya, oradan da Bali ve Endonezya’ya kadar uzanır. Hint Okyanusu’nda adalar turu ve Ümit Burnu’ndan önce Güney Afrika, derken Güney ve Kuzey Atlantik. Trinidad’a vardığında hem kendine hem de kötü hava koşullarına karşı göğüs geren teknesine olan güveni artmıştır. 19 Haziran’da Zihuatanejo’ya varmasına 12 saat kala Jeanne, 45 dakikalık kestirme zamanını kullanırken otopilotun bozulması sonucu Nereida karaya oturur. Suların çekilmesiyle durumu daha da kötüleşen denizci, yardım çağrısında bulunur ancak onu Playa Michigan’da karaya oturduğu yerden kurtarabilecek bir tekne yoktur. 25.500 deniz milini geride bıraktıktan sonra dümdüz denizde başına gelenlere inanamasa da bir süre sonra gerçekle yüzleşir; yapabileceği tek şey tekneden kurtarabileceği tüm ekipmanı çıkarmaktır. Daha sonra arızanın akü kaynaklı olduğunu anlayacaktır. ‘Evim, hayatım’ dediği teknesini, hatta çok değer verdiği seyir defterlerini bile yitirmesine sebep olan böyle bir olaydan sonra çoğu insan vazgeçer, evine, kabuğuna çekilir ancak Jeanne, başka teknelerde seyre devam eder. Onun hayatı artık denizdedir.

Hiç durmadan

Sigortası sayesinde yeni teknesi Najad 380’i sipariş eder. Bu kez hiç durmadan dünyayı dolaşmayı kafasına koyar. Kasım 2009’daki hiç durmadan tek başına devrialem denemesi Cape Town’da; Ekim 2010’daki denemesi ise Horn Burnu’nun 100 mil batısında kötü bir broşa girme (istemsiz boci tramola, teknenin kontrolsüz bir biçimde yana devrilmesi) hadisesi sonrası yarıda kalır. Nihayet 2012’de Victoria’dan başlayıp biten 259 günlük seyir ona ‘tek başına dünyanın çevresini yelkenle dolaşan en yaşlı insan’ unvanını kazandırdığında üç torun sahibi bir büyükannedir. Ancak çok kısa bir süre sonra Japon denizci Minoru Saito, bu unvanı ondan alır. Bunun üzerine Jeanne’den ‘en yaşlı kadın denizci’ olmakla yetinmesini beklemek mümkün mü sizce! Elbette hayır; Jeanne Socrates 2016 Ekim ayında 74 yaşında bir deneme için daha palamarları çözdü. Bu kez de jeneratör arızası onu yarı yolda bıraktı... Ya sonrası? Maceranın devamını gelin olayların kahramanı Socrates’ten dinleyelim.

Daha önce yarım bırakmak zorunda kaldığınız devrialem denemelerinden neler öğrendiniz?

Bilmediğiniz yerlerde arızalarla uğraşıyorsanız, sabırlı olmalısınız... Durmak zorunda kaldığım her yerde birçok yeni arkadaş edindim. Başarmış olsanız da olmasanız da insanlar bu seyri tamamlamayı çalışmanıza bile saygı gösteriyor.

Teknesini kaybeden çoğu denizci vazgeçerdi, size devam etme gücü veren neydi?

Kafamda durmak gibi bir düşünce hiçbir zaman olmadı. Yelkenli teknemle denizde olmayı o kadar seviyorum ki, vazgeçmeyi aklıma bile getirmiyorum, tek istediğim yola devam etmek.

Daha önce bu yolculuğa hazırlanırken neler yapmıştınız, bu sefer hazırlık sürecinde bir farklılık oldu mu?

Temel değişiklik armanın yenilenmesi ve kanvas tenteyi, sert fiberglas ile değiştirmiş olmam. Bu sayede kötü havadan daha iyi korunabiliyorum. Bunun dışında yaptıklarım aşağı yukarı aynı: Tekneden gereksiz eşyaları çıkardım. Durmayacağım için işime yaramayacak dingi, dıştan takma motor, kapaklar, minderler, 100 metre demir zinciri, demir vb. şeylerin gitmesi tekneyi hafifletti. Aynı zamanda yaklaşık bir yıl boyunca yiyeceğim yemeği depolamak için yer açtım.

Uzun seyirler için yemek stoğunu nasıl hazırlıyorsunuz?

Aldığım yiyeceklerle denizdeyken pişireceğim iki haftalık bir menü hazırlıyorum; porsiyonları ölçüp bunu sekiz aylık süreye göre hesaplıyorum. Ayrıca çikolata ya da zeytin gibi ufak sürprizler ekliyorum.

Rekor kırdığınız seyahatten en çok aklınızda kalan anları paylaşır mısınız?

Birçok an var: Dümdüz bir denizde Horn Burnu’nu dönmek; Güney Okyanusu’nda rüzgâr dümenini değiştirmeyi başarmak; albatroslar, yelkovan kuşları ve fırtına kuşlarının çevremde uçuşunu izlemek; kara göründükten birkaç gün sonra karşılaştığım Kanada uçağının telsiz bağlantısı kurması (aylar sonra yaptığım ilk konuşmaydı) ve finiş verip arkadaşlarımı görmek, marinaya bağlanmak...

Korkutucu bir olay yaşadınız mı?

Seyirde direğin tepesindeki rüzgâr yön göstergesini değiştirmek için direğe tırmanmak bir kabustu!

İkinci kez aynı rekor denemesi için yola çıkmanızın sebebi bu rekoru en yaşlı kadın denizciden en yaşlı denizciye çevirmek mi?

Aynen öyle... Teknedeki her şeyin düzgün çalıştığından emin olduktan sonra tekrar deneyeceğim. Geçen sefer yola çıkmadan (rekor kırdığım seyir için) bir yıl beklemiş olsam, şimdi tekrar denemek zorunda kalmayacaktım. Şu an bu rekoru elinde bulunduran Japon denizci Minoru Saito, finiş çizgisini geçtiğinde benim finiş çizgisini geçtiğim yaştan birkaç ay daha büyüktü.

Son seferinde marinadan ayrılırken neler hissettiniz?

Geçen seferden en önemli farkı havaydı; bu kez daha sertti ve Pasifik boyunca alçak basınç alanları vardı. Gitmeye hazırlanırken çevremdekilerin yoğun desteğini görmek de çok iyi geldi.

Rekor denemenize sponsor olan firmalar var mı?

Sponsorum yok ama Global Marine Networks’ten Luis Soltero’nun Aurora Iridium terminal ve Iridium sistemde sınırsız bağlantı bağışlaması oldukça cömert bir davranıştı. Bu sayede denizdeyken e-posta, hava raporu alabiliyor ve telefon konuşması yapabiliyorum. Diğer firmalar da ürün, ya da indirim sundu; Henri Lloyd tüm hava şartlarına uygun kıyafetleri sağladı, Jeckells ise yeni ana yelkenim için % 50 indirim yaptı. Petersen da arma donanımına destek oldu. Bu kadar çok kişi ve firma bana yardım etmek istediği için çok şanslıyım. Yoksa teknemi donatmak her geçen gün daha pahalıya mal oluyor.

Sizi anlık olarak takip edebileceğimiz bir internet sitesi var mı?

İnternet sitemde (www.svnereida. com) bağlantıları bulabilirsiniz; bunlardan biri teknemde bulunan Aurora’nın otomatik takip sistemi; diğeri geçen sefer kullandığım SSB/VHF telsiz e-posta sistemi Winlink. Sitedeki Travels bölümünde daha önce yaptığım seyirlerin rotaları da bulunuyor.

Denize bu kadar bağlanmanıza sebep olan neydi?

Denizde olmayı seviyorum, özellikle de motor çalışmadığında sadece yelkenle seyrederken... Motor gürültüsü olmadan yelkenleri dolduran rüzgârı dinlemek... Nefis! 

Yaşıtlarınız daha çok denizin keyfini çıkarmakla ilgilenirken sizin rekor kırmak istemenizin sebebi nedir?

Yaşımın konuyla hiçbir ilgisi yok. Dünyanın çevresini hiç durmadan yelkenle dolaşmak benim hedefim; rekorun bir önemi yok aslında. Madem bu seyri yapacağım, o zaman rekoru kırmayı da deneyebilirim diye düşündüm.

Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ
03 Ağustos Fırtına (Marmara)
14 Ağustos Fırtına
17 Ağustos Fırtına
20 Ağustos Fırtına (2 gün)
23 Ağustos Sam yellerinin sonu
31 Ağustos Mercan Fırtınası
TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri