Popüler Konular : Mayıs Navigasyon... | Gücü motorlarında... | Dalgalarla dans... | Oda Boro’yu kaybetti... | Ekmek teknesi... | Bu süreçte mar... |
Yelkende tarih yazıyoruz!
Naviga
2.08.2019
A | a


"Türk yelkenciliğinde inanılmaz güzel şeyler oluyor! Milli yelkencilerimiz Yiğit Yalçın Çıtak, Okyanus Arıkan, Can Ertürk ve Ecem Güzel temmuz ayı boyunca öyle büyük başarılara imza attılar ki bu spora sevdalı bizlerin ayakları yerden kesildi. Bu mutluluğu yaşatan herkese teşekkür ediyoruz. Biliyoruz ki çok yakında, çok daha büyük başarılara şahit olacağız” diye yazmıştık Ağustos sayısında, daha derginin mürekkebi kurumadan Yiğit Yalçın Çıtak’tan Laser Radial Genç Dünya Şampiyonası’ndan altın madalyayla döndü.
24-31 Temmuz tarihleri arasında Kingston-Kanada’da düzenlenen 2019 Laser Radial Genç Dünya Şampiyonası’nda Milli Sporcumuz Yiğit Yalçın Çitak şampiyon oldu. Çitak, World Sailing Dünya Gençler şampiyonluğunun ardından ikinci şampiyonluğunu elde etti.

Dolu dolu bir temmuz
İlk güzel haber 14 Temmuz’da geldi. Türkiye Yelken Federasyonu yaptığı açıklamayla optimist sınıfının en önemli yarışlarından biri olan 2021 Dünya Şampiyonası’nın Bodrum’da yapılacağını duyurdu. 10 gün süren şampiyonanın sonunda Göztepe Yelken Kulübü’nden Can Ertürk, genelde dünya dördüncüsü, ARM Urla Yelken Kulübü’nden Okyanus Arıkan da kızlarda dünya üçüncüsü olmuştu. Can Ertürk ve Okyanus Arıkan’ın elde ettiği başarıların heyecanı geçmemişti ki bu kez bir güzel haber de Polonya’nın Gdynia şehrinden geldi.
Gelen haberde Fenerbahçe Doğuş Yelken Kulübü sporcusu Yiğit Yalçın Çıtak’ın, 57 sporcunun yarıştığı laser radial sınıfında dünya şampiyonu olduğu duyuruluyordu. Bu üç başarı, Türk yelken tarihinin bu sını arda aldığı en yüksek derecelerdi. Centerboard yelkenciliğinde son yıllardaki göze çarpan ivmede en büyük pay, hiç kuşkusuz Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Başkanı Özlem Akdurak ve ekibinin azimli çalışmalarının. Biz de hem Özlem Akdurak’a hem de ulaşabildiğimiz sporculara böylesine büyük başarıların ardından neler hissettiklerini sorduk. Röportajları ağustos sayımızda okuyabilirsiniz.
Temmuz ayının mutluluk verici son haberi de Japonya’dan geldi. Tam dergiyi baskıya verdiğimiz sırada Galatasaray Yelken Kulübü sporcusu Ecem Güzel’in Japonya’da düzenlenen Laser Radial Dünya Şampiyonası’nda 10’uncu olduğu duyuruldu. Yarışların son gününe dünya ikincisi sıralamasıyla girerek camianın heyecanını doruğa ulaştıran Ecem Güzel, son gün yaşadığı talihsizlikler sonucu 10’unculuğa düştü ama yine de büyük bir başarı elde ederek 2020 Tokyo Olimpiyatları için bileti kaptı.
2019 Laser Radial Genç Dünya Şampiyonası’nda Yiğit'in ikinci madalyası da bu başarılı grafiğin devam edeceğinin sinyalini vermiş oldu. 30 Ülkeden 161 sporcunun katıldığı şampiyonada 12 yarış sonundaki 54 net puanıyla Yiğit Yalçın Çitak birinci sırayı aldı. Mücadeleyi Doruk Demircan 24., Deniz Altay yarışları 44. sırada tamamladı. 13 Ülkeden 48 sporcunun yarıştığı laser radial kızlar kategorisinde ise Ece Asya İkizler 7., Zeynep Tuncalı 15., Deniz Dönertaş 16. ve Lara Nalbantoğlu 32. sırada yer aldı.
Bu başarılarda payı olan tüm sporcularımızı, kulüpleri, antrenörleri, velileri ve federasyonumuzu kutlarız...
 
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

04 Mayıs Çiçek Fırtınası

10 Mayıs Doğu Rüzgârları

16 Mayıs Filiz Kıran Fırtınası

19 Mayıs Kakulya Fırtınası (3 Gün)

23 Mayıs Ülker Fırtınası

30 Mayıs Kabak Meltemi (2 Gün)

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri