Popüler Konular : Gücü motorlarında... | Dalgalarla dans... | Oda Boro’yu kaybetti... | Ekmek teknesi... | Bu süreçte mar... | Kefalonya’dan Korint... |
Tolga Pamir, Transat Jacques Vabre startında!
Naviga
24.10.2019
A | a
Tolga Pamir, Transat Jacques Vabre startında!

Türk yelkenci Tolga Pamir, IMOCA 60 model teknesiyle 27 Ekim'de Transat Jacques Vabre start alacak. 15 yıldır Fransa’da devlerle yarışan Pamir bu mücadeleye katılan ilk Türk yelkenci olarak tarihte yerini alacak.
Pamir, önce Mini sınıfında parkura çıkmış, MiniTransat'a katılmıştı. Üç yıl boyunca da Figaro sınıfında elit açık deniz yarışçıları arasında ülkemizi temsil etmişti. Şimdi ise en başından beri hedeflediği IMOCA 60 sınıfında parkura çıkacak.  

Transat Jacques Vabre'da Erik Nigon ile yarışacak Pamir, ekim sayımızda çıkan yazısında "Mini ile başladığım Vendee Globe hedefime doğru kimi zaman hiç ilerlemiyorum hissine kapılsam da rotamda kalmayı başarıyorum" diyor. Sporcu bugünlerde IMOCA 60 sınıfındaki yeni macerası için tüm hazırlıklarını tamamlayıp start hattında yerini almaya hazırlanıyor.  

Yeni ekip arkadaşınızdan bahseder misiniz? Nasıl tanıştınız?

Ekip arkadaşım Erik Nigon, benden önceki dönemlerde Figaro sınıfında yarışıyordu. İsim olarak tanıyordum. Daha sonra multi sınıfındaki trimaranıyla La Rochelle’de antrenmanlarına devam etmeye başladı, o dönemde tanışma fırsatım olmuştu. Şu an sahip olduğu IMOCA 60’ı Vendee Globe dönüşü ben satın almaya çalışıyordum. Ancak sponsor bulamayınca o benden önce davrandı diyebilirim. Son katıldığı La Route du Rhum sırasında ileriye dönük projelerim hakkında fikir alışverişleri yapma imkanı bulduk. Ve şimdi de Transat Jacques Vabre yarışında birlikte Brezilya’ya doğru dümen tutacağız. Sanırım Atlantik geçişi sonrası hakkında daha çok şey söyleyebileceğim.

Yeni teknenizden de bahseder misiniz?

Teknemizin adı Vers Un Monde Sans SIDA’, Türkçe anlamı ‘AIDS’siz Bir Dünyaya Doğru.’ IMOCA 60 sınıfı kuralları doğrultusunda üretilmiş bir tekne. Farr Yacht Design tara ndan tasarlandı ve üretimi JMV Industries tarafından 2006 yılında tamamlandı. İlk olarak Delta Dore sponsorluğunda 2007 Barcelona World Race ve peşinden 2008 Vendee Globe’a katıldı. Ardından yeni kaptanı Luis Burton ile Bureau Vallée sponsorluğunda 2012 ve 2016 Vendee Globe yarışlarını tamamladı. Filoda üçüncü nesil olarak anılan ama neredeyse katıldığı her yarışı tamamlamayı başarmış, güvenilir bir kariyere sahip.18,25 metre boy, 5,85 metre genişlik, hareketli salma ile dev bir MiniTransat teknesi.

Transat Jacques Vabre, Vendee Globe yolunda size neler kazandıracak?

Vendee Globe 2020 gerçekten sürprizlerle dolu. Şu an sekiz yeni teknenin üretimi tamamlanmak üzere. 30 kişilik kontenjan açılmış durumda. Şimdiden 38 kayıt var. Bu sebeple organizasyon skipper’ları seçerken bazı ön koşullar koymaya karar verdi. Daha önce Vendee Globe yarışını yapmış sporcular avantajlı. Kalan grup için ise en çok deniz mili tecrübesi olan sıralamada yukarı doğru yer alacak. Dolayısıyla Transat Jacques Vabre Yarışı bu miller için önemli. Daha teknesiyle hiç mil yapmamış sporcuların önüne geçme şansımı iyi değerlendirmek istiyorum.

Yeni bir kitap yazdınız, Naviga’dan basılmasını bekliyoruz. Kitapta neler anlattınız ve bu kitapla neyi amaçladınız?

Sürpriz! Hakkında çok detay vermek istemiyorum. Ancak hedefim ülkemizde tanınmayan bu solo açık deniz sınıfı hakkında yol gösterici bir doküman olarak yer alması. Yaşadığım tecrübeleri anlattım, kazalarıyla, anılarıyla güzel bir roman olduğunu düşünüyorum.

Transat Jacques Vabre nedir?
Dünyanın en önemli okyanus yarışlarından biri olan Transat Jacques Vabre, ilk kez 1993 yılında yapıldı. Sponsoru olan kahve markası Jacques Vabre'ın adını taşıyan yarış Fransa'nın La Havre şehrinden start alıp Brezilya'nın Salvador de Bahia kıyısında finiş veriyor. İki yılda bir düzenlenen Transat Jacques Vabre'da iki kişilik ekipler Class 40, Multi 50, IMOCA 60 ve Ultime sını arında mücadele ediyor. Şu ana kadar 59 ekibin kayıt yaptırdığı 27 Ekim'de start alacak.

​Vendee Globe nedir?
Dünyanın en zor yelken yarışı olarak tanımlanan Vendee Globe'da yarışçılar IMOCA 60 model teknelerle tek başlarına dünyanın etrafını dolaşıyor. Dışarıdan yardım almadan ve hiç mola vermeden yapılan yarışta yelkenciler tehlikelerle dolu Güney Okyanusu'nu dolaşıyor. 1992 yılından bu yana her dört yılda bir gerçekleştirilen Vendee Globe, Fransa'nın Atlantik kıyısındaki La Sables d'Olonne şehrinden start alıyor ve yine burada sona eriyor. Bugüne kadar sekiz kez yapılan Vendee Globe'un 2016-17 edisyonunda Armel LeCleac'h, Banque Populaire VII isimli teknesiyle, rotayı rekor süre olan 74 günle tamamlayarak birinci oldu. Bir sonraki Vendee Globe, 2020 yılında yapılacak.

Tolga Pamir'in kitabı Kırmızı Mavi Kova, çok yakında www.denizkutuphanesi.com adresinde satışa sunulacak. 

 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ
03 Haziran
09 Haziran
22 Haziran
27 Haziran
Fırtına (2 gün)
Fırtına (2 gün)
Gündönümü Fırtınası
Kızıl Erik Fırtınası
TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri