Popüler Konular : YATED'den fuarlarla ... | Tatlı sert adalar: A... | Alarga planlaması... | Rüzgâr gücüyle kargo... | İlk gideceğim yer...... | Daha ne isteyeyim?... |
Bu süreçte marinalar ne yaptı?
Naviga
18.05.2020
A | a
Bu süreçte marinalar ne yaptı?


Kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için evlerimize kapandığımız dönemde aklımız hep teknelerimizdeydi. Sezona ne zaman hazırlanacak, ne zaman denize inecek, maviliklerin keyfini teknemizle ne zaman çıkaracaktık? Her denizcinin aklını kurcalayan bu soruların cevapları için marinaların kapılarını çaldık ve çekek alanlarında nasıl bir organizasyon planladıklarını sorduk.

D-Marin Türkiye Marinaları Operasyon Direktörü Onur Ugan
Marinalarımız 365 gün yaşayan tesislerdir. Bu nedenle her ne kadar yaz sezonları yoğun olsa da kış döneminde de hizmet vermeye devam etmektedir. Sezon hazırlıklarımızın çok büyük bölümünü mart ayı başına kadar tamamlamış bulunuyoruz. Dolayısı ile sezon hazırlığı konusunda bir zorluğumuz olmayacak, zaten hazırız.

Çekek alanlarında çok yoğun geçen mart ve nisan ayları için planlamamızı çok önceden (kasım, aralık aylarında) yapmış bulunuyoruz. Şu an çekek alanlarımızda çekme ve atma hareketi devam ediyor. Mart ayının ortalarında Türkiye’de kendini iyice hissettiren COVID-19 sonrasında birkaç değişikliğimiz oldu. O da operasyon içinde olası senaryolardan olduğu için sorun olmadı. Bu dönemde gelemeyen yabancı tekne sahiplerimiz için ilerleyen aylarda çekek alanımızı kullanma durumu olacaktır. O döneme de zaten hazırız.

Çekek alanı ve lift için önceden yapılan bir planlamamız ve rezervasyon listemiz bulunuyor. Bu listeye göre sırası ile tekneleri karaya alıyoruz. Bu listeden gelemeyen olursa bir sonraki tekneyi çekeğe alıyoruz.    

Daha önceden planlama yapmayan tekneler geçen yıllarda da usta bulmakta sorun yaşamıştı. Ben bu konuda elbette bir yoğunluk olacağını düşünmekle beraber sorun yaratacağını sanmıyorum. Belki günlük çalışma sürelerini biraz uzatarak aradaki farkı kapatabiliriz düşüncesindeyim.


  

Marintürk Marina Müdürü  Barbaros Turan

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19’dan etkilenen tüm sektörler kendilerini koruma yolları ararken marinalar da bu sürece hızlıca uyum sağlayıp alınması gereken önemleri zaman kaybetmeden hayata geçiriyor ve iş planlarını bu doğrultuda yeniliyorlar.

Bizler de tüm dünyada yaşanan bu olağanüstü durumu en doğru şekilde yöneterek, kalitemizden ödün vermeden misafirlerimize verdiğimiz hizmeti 

sürdürüyoruz.

Milletçe zorlu bir süreçten geçerken Marintürk ailesi olarak ilk önceliğimiz değerli misafirlerimizin memnuniyeti. Maalesef öngörülemeyen bu salgın sebebi ile birçok misafirimiz, kara sözleşmesi biten teknelerini denize indiremedi ya da karaya alınması planlanan teknelerinin rezervasyonlarını ertelemek zorunda kaldı. Bu kapsamda misafirlerimizin bizlere ulaşan çekek sahası çalışmalarının ertelenmesi veya uzatılması gibi taleplerini en kısa sürede karşılıyoruz.

İçinde bulunduğunuz konjonktür sebebiyle, misafirlerimizin kara park taleplerinde bir öteleme söz konusu ve bu salgının etkisini kaybetmesiyle önümüzdeki aylarda artmasını öngördüğümüz kara park taleplerini göz önüne alarak iş planlarımızı çekek sahasında çalışan ekip sayımızı da artırarak revize etmiş bulunmaktayız. Önümüzdeki bu dönem kapsamında misafirlerimize önerimiz, teknelerinin bakım işlerini gerçekleştirecek anlaşmalı oldukları firmalar ile teknelerinin karada kalmasını planladıkları gün sayısını belirlemeleri ve bizler ile bu tarihleri en kısa zaman içerisinde paylaşmalarıdır.

Marintürk ailesi olarak bu zor günleri mümkün olan en kısa sürede hep birlikte atlatacağımıza inancımız tam. Misafirlerimizin sevdikleriyle yeniden denizlere açılacakları güzel günler yakın ve biz her zaman olduğu gibi teknelerimizin güvenli limanı olmaya devam edeceğiz.

 


Setur Marinas Kalamış-Fenerbahçe Marina Müdürü Kerem Can Çeşmebaşı

İşimizin sürdürülebilirliği, çalışanlarımız, müşterilerimiz, iş ortaklarımızla birlikte toplumun sağlığı ve güvenliği temel önceliğimizi oluşturuyor. Setur Marinaları olarak bu süreci hep birlikte güvenli bir şekilde atlatmak için olası senaryoları dikkate alarak üretim, tedarik, iş, personel ve vardiya planlamalarımızı yaptık.

Bu sorumluluğu hayata geçirirken çalışanlarımız ve çalışma ortamlarımızı pandemik risk ve acil eylem planlarını hızlıca uygulamaya geçirmek üzere hazır hale getirdik. İlk olarak COVID-19 krizine 20 Mart 2020 itibari ile çekme operasyonlarımızı durdurarak yanıt vermiştik. Ancak bu süre boyunca 2019’dan devreden uzun süreli kışlama sözleşmelerimiz olduğundan bu tekneleri denize indirmeye devam ettik. Karada sözleşmelerini salgın nedeni ile uzatan tekne sayısı, adetçe saha kapasitesinin kaldırabileceği ölçekte olduğu için olağanüstü bir yığılma da öngörmüyoruz.

Diğer taraftan sezon başı kara park rezervasyonlarımızda talep yoğunluğuna göre özellikle kısa süreli konaklamalara öncelik verecek, ara verdiğimiz rezervasyonlarımıza, talep tarihini gözeterek kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu dönemde, sahamıza giriş talebinde bulunan teknik servis, usta ve yatçılarımızdan, maske ve tulum 

kullanımına ve sosyal mesafe kurallarına uymalarını önemle rica ediyoruz. Çekme ve atma işlemlerinden hemen önce ön büromuzda yoğunluk yaşanmaması açısından, sözleşme için marina ofisine gelecek tekne sorumlularının verilen randevu saatinde gelmeleri önem arz ediyor


Teos Marina yönetimi

Teos Marina, COVID-19 virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında, kapalı alanlarda sürekli devam eden dezenfekte işlemlerini sürdürerek ve gerekli önlemleri alarak hizmetlerini aksatmadan sürdürüyor. Teos Marina, şehirlerarası seyahatler yasaklanmadan çok önce, hem e-posta yoluyla hem de sosyal medya aracılığıyla “Şimdi evde kalma zamanı” çağrısı yaparak yatçıları, seyahat etmemeye davet ederek, virüsün yayılımını engelleme çalışmalarına katkı sağladı. Ayrıca Teos Marina ön büroda her çalışanın bir misafirle ilgileneceği şekilde ofise giriş ve çıkışlar düzenlendi. Rezervasyon, sözleşme, ödeme gibi ön büro işlemleri çevrimiçi yapılarak, yüz yüze temas ve evrak alışverişi en aza indirilmeye çalışıldı. Deniz ekibi 24 saat palamar hizmeti vermeye devam ediyor, duş ve tuvalet üniteleri sürekli dezenfekte edilerek misafirlerin kullanımına sunuluyor.

Özetle Teos Marina yönetimi diyor ki; “Bugün evimizde kalarak, gelecekte seyahat etme şansını yakalayabiliriz. Uzakta olanlar için evlerinde kalmalarını, marinamızda teknede yaşayanlar için marinadan ayrılmamalarını önemle rica ediyoruz.”

Teos Marina’da çekme atma faaliyetleri güvenli bir şekilde sürdürülüyor. Çekek sahasında fiziksel mesafeler gözetilerek yedi deneyimli teknik atölye, yatçılarımız evindeyken onların teknelerini sezona hazırlıyor. Teknik atölyelerin tümü, yat market ve çamaşırhane açık ve aktif çalışmaya devam ediyor. Karada olan teknelerin bakımları tüm hızıyla sürüyor. İşi bitenler denize atılıp güvenli bir şekilde bağlanıyor. Bu süreçte tekne sahiplerinin fiilen teknelerinin başında olmasına gerek olmuyor. E-posta ortamında iletişimle tekne sahiplerinin talimatları değerlendiriliyor ve tüm süreçler fotoğraf ve videolarla kendileri ile paylaşılarak bilgilendiriliyor. Teknelerin bakım onarımları hali hazırda yapıldığı için herhangi bir aksama öngörmüyoruz. Umarız COVID-19 virüsü en kısa sürede son bulur ve bakımları yapılmış tekneleriyle yatçılarımız birbirinden güzel Sığacık koylarının keyfini çıkarırlar.

 

Marmaris Yat Marina  Genel Müdürü Bora Kök

Marinamız tam anlamıyla yılın her günü, 7/24 hizmet veren bir kuruluştur. Bu nedenle rutin çalışmalarımız devam ediyor. Ancak tüm dünyanın koronavirüs salgını ile boğuştuğu şu günlerde elbette bizler de resmi mercilerimizin aldığı tüm tedbirlere son noktasına kadar uyum sağlayacak adımlar atıyoruz. Aslında bazı konularda yasaklar gelmeden önce de tedbirler almıştık. Çalışanlarımızın dışında marinaya gelecek olanların da bu kurallara riayet etmelerine özellikle dikkat ediyoruz. Kapı girişinde istisnasız herkesin ateşi ölçülerek içeriye alınıyor. Maskesiz, eldivensiz içeriye giriş yok. Güvenlikler korunma mesafesini sürekli kontrol ediyorlar. Aksatanlar uyarılıyor, dikkat etmeyenlerin girişi kısıtlanıyor. Restoranımız kapatıldı. Tabldot sadece paket servis şeklinde çalışıyor.

Teknelerinde kalan konuklarımızın her türlü ihtiyacı karşılanıyor. Bazı tekne sahiplerimiz yurt dışında olduğu için, bazıları da şehirlerarası yolculuk ve yaş kısıtlamasından dolayı teknelerine ulaşamıyorlar. Bu nedenle elimizdeki tüm imkanlarla onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Onlardan gelecek talimatla karaya alma, denize atma dahil tüm işlemler yapılabiliyor. Şu anda tek ricamız yasak kalktığı an bir sıkışmaya maruz kalınmaması için işlerin son ana bırakılmaması. Bunun için yatçılarımıza bir telefon kadar yakınız. Tek çabamız ve duamız sağlıklı günlere hep birlikte ulaşabilmemiz…

Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ

03 Ekim Kuş Geçimi

04 Ekim Koç Katımı

14 Ekim Meryem Ana

18 Ekim Kırlangıç

21 Ekim Bağ Bozumu     

27 Ekim Balık (3 gün)

TAKVİM
24
EKİM
MIYC 31. Marmaris Uluslararası Yarış Haftası
Yer:Marmaris
Tarih:24 Ekim-30 Ekim
25
EKİM
BAU Trofesi 3. Ayak
Yer:İstanbul
Tarih:25 Ekim
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri