Popüler Konular : Derinlerdeki evim... | ARALIK 2020... |
Ya usta bulamazsanız?
Naviga
5.06.2020
A | a
Ya usta bulamazsanız?

Bu dönemlerde zaten çok yoğun olan ustaların programı, karantina nedeniyle iyice şişti ve iş yaptırmak neredeyse imkansızlaştı. Böyle bir durumda kaldıysanız, kendi çözümünüzü üretmenizi yani kolları sıvayıp işe koyulmanızı tavsiye ediyoruz. Elinizden ne geliyorsa yapın. Sadece sizi aşan işlerde ustaları beklemeye koyulun. Böylece denize daha hızlı kavuşur, cebinizi de sinirlerinizi de yormazsınız…

YAZI VE FOTOĞRAFLAR: MURAT YAHYAOĞLU (KAYRA YELKEN)
 

Seyir planları yapmak ve güzel günlere hazırlanmaktan daha moral verici ne olabilir! Eninde sonunda çıkacağımız bu karantina dönemi bittiğinde sezon gelmiş ve maalesef hazırlıklarımız olduğu gibi bizi bekliyor olacak. Normal şartlarda “Ekstra bir tamirat ihtiyacı çıkmazsa bir haftası karada, bir haftası da denizde olmak üzere iki hafta sürecek” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak iki aylık beklemeden sonra sizin gibi düşünen tüm denizci dostlarımızın çekek yerine hücum etmesi ve usta bulunamaması ihtimalini göz önünde bulundurun. Bu hazırlık sürecini hızlandırmak için neler yapabiliriz, hangi bakımlarını üstlenip kendi teknemizin ustası olabiliriz gelin birlikte inceleyelim.

 

Zehirli boya

Zehirli boya sürmek biraz özenle biraz da bilgiyle hepimizin yapabileceği bir iştir. En zor tarafı da karinanın ilk temizliği ve zımparasıdır. Islak zımparaya girdiğiniz an o zehirli boyalı sular, ellerinizden bileklerinize oradan da poponuza kadar sızar. O yüzden bu işi mecburen elinizi hep yukarıda tutarak yapmalısınız. İşin bu kısmı için aslında sadece vasıfsız işçi gücüne ihtiyacınız var. Dışarıdan bulacağınız gündelikçi herhangi bir işçiyi yönlendirirseniz, bir günde bitirilebilir. Böylece işin en ağır kısmından oldukça düşük bir maliyetle kurtulmuş olursunuz. Malzeme listeniz de şu şekilde olacaktır: 80’lik zımpara (ıslak kullanıma uygun olacak), spatula, su hortumu ve tabanca.

Teknenizi lifte alınca biraz pahalı da olsa alt yıkama hizmeti alın. Zira böyle bir zamanda, size ciddi bir iş gücü ve zaman tasarrufu sağlayacaktır. Teknenizi karaya alır almaz karina ıslakken zımparaya başlayın. Bir elde hortum sık aralıklarla çalıştığınız yüzey ve zımparayı temizleyerek işlemi yapın.

 

Pekiyi ne kadar zımpara atacaksınız? Eğer teknenin altındaki boya tabakası çok kalınlaşmışsa, en azından bir önce atılmış olan zehirliyi tamamen alana kadar. Boyanız çok kalınlaşmamışsa da sadece boya atılacak yüzeydeki temel temizliği yapacak kadar. Zımpara işleminin iki amacı vardır: Biri boyanın üzerinde kalan biyositleri (lez, yosun ve deniz kabuklularının kalıntılarını) almak, diğeri de pürüzlü bir yüzey oluşturmak. (Atacağınız boyanın tutunum kabiliyetini artırmak için.) Önceki boya katmanlarının kalınlığı nedeniyle bazı bölgelerde pul pul atmalar varsa bu bölgelere biraz daha fazla zımpara yapmanız gerekecektir.

Zımparanın ardından teknenin güverteden aşağıya iyice yıkanıp temizlenmesi gerekecektir. Eğer pasta cilayı karada yapacaksanız, özellikle 

bordaya atacağınız pasta cilanın sızan suları karinaya atacağınız zehirliyi bozabilir. Güvertede eğer çok ağır kir pas varsa, bu iş için satılan kimyasalları kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu kimyasalların reçetelerinde istenen oranda karışım hazırlayıp fırçayla uygulama yapıldıktan sonra maksimum 15 dakika bekleyin ve varsa basınçlı su ile temizleyin. Borda için genelde kimyasala gerek olmaz. Bordayı klasik temizleyicilerle fırçayla iyice yıkayın. Eğer ihtiyaç olacaksa, bordanın pasta cila işini de zehirliyi atmadan önce halledin.

Geldik zehirli boyanın vurulmasına. Bir önceki boyanın aynı marka, aynı modelini kullanın ki yeniden astar boya sürmek zorunda kalmayın. “Bir önceki boyadan memnun değildim illa da değiştireceğim” diyorsanız o zaman mutlaka bir kat astar boya sürün. Önce kağıt bantla teknenin su hattını bantlayarak maskeleyin. Boyayı sürmeden önce dakikalarca karıştırın, ruloyu daldırmadan önce de her defasında karıştırın. Boya teknenin baş kıç hattı yolunda sürülmelidir. Boya rüzgârda, yağmurda ve direkt güneş altında atılmamalıdır. Mevsim itibariyle sıcaklıkla pek sorun yaşamıyor olacaksınız. Ortalama 8 saat beklemeden yeni kat boya atmayın. Bu da her gün bir kat boya uygulamanızın ideal olacağı anlamına geliyor. Boyayı en az iki-üç kat uygulayın. Eğer boyanız yeterli gelmiyorsa, en azından su kesim hattının 30 santimetre altına kadar üçüncü katı sürün. Tüm boyanızı tüketmeyin, daha takozların altında ulaşamadığınız bölgeler kalacağını unutmayın. Mümkünse takozların yerini değiştirtip zımpara ve boya uygulamasını oralara da yapın. Eğer hava koşulları sıkıntı çıkarmazsa beş-altı günde bu işlerin tümünü tamamlayabilirsiniz. Güverteye yapılacak pasta cila işini denize indikten sonra da yapabilirsiniz.

 

Pasta cila

Pasta cila işinden çok korkmayın, illa da makine gerektirmez. Makine ile eğer ehilseniz daha hızlı ve iyi olacağı kesin ancak elle de yapılabilir. Teknenizi dört dilime ayırın ve her gün bir dilimini yapın. Yarım kalsa bile ne teknenizin gidişini yavaşlatır ne de başka bir sorun çıkar. Kullanacağınız malzeme için de malzemecilere danışın. Eğer iki aşamalı tam bir pasta cila uygulaması yapacaksanız önce orta kalınlıkta bir pasta ile sonra da wax’lı son kat parlatıcıları kullanın. “İki tur atamam, 

bu sene idare eder” derseniz yerli marka teflonlu bir pasta cila ürün var, kesinlikle tavsiye ederim. Hem ekonomik hem de iyi sonuç veriyor. Öncesinden malzemecilerde satılan bir poşet pamuklu kumaş atığı alırsanız başka malzemeye gerek olmaz. Kullanacağınız bezin hep nemli kalmasına özen gösterin. Uygulamayı küçük küçük bölgelerle yapın. Anlık çalışma bölgesini büyütürseniz malzeme kuruyacağı için iyi sonuç olamazsınız. Antrenmanlı değilseniz biraz yorucu olabilir, söylemedi demeyin.

  

Karada yapılacak diğer mekanik işler

Bu işleri yaparken bir yandan da karada bitirilmesi gereken mekanik işler var. Tutyaların değişimi, kuyruk-saildrive bakımları ile vanaların kontrolü. Elinizden ne kadar iş geldiğine bağlı ama eğer gerçekten ehil değilseniz, bunları bir ustaya yaptırın derim. Kuyruklu motoryatlarda iş biraz daha karmaşık ve sürprizlerle dolu olabiliyor. Saildrive ve kuyruklu motorlarda şaft keçeleri dediğimiz sızdırmazlık sağlayan parçaların ve yağlarının değiştirilmesi gerekir. Kabiliyetinize güveniyorsanız, kendiniz rahatlıkla yapabileceğiniz işler bunlar. Tutyaların tamamını kendiniz değiştirebilirsiniz. Tutya ağırlığının %30’unu kaybetmişse yenilenmelidir. Eğer tutyanız hiç çalışmamışsa biraz paranoyak olmakta fayda var. Tutyanızı söküp temas yüzeylerini zımparalayıp tekrar takın.

Önemli not: Tutyaları taktığınız yüzeye ve tutyaların üzerine boya sürülmemesine dikkat edin.

Tüm vanalarınızı (atık su tank çıkışı, tuvalet temiz su çekişi, lavabo-duş çıkışları ve kinistin vanası) WD-40 ya da türevi yağlayıcılarla yağlayarak birkaç açma kapama yapın ve alıştırın. Çalışmayan, kilitlenmiş vananız varsa suya inmeden önce hemen yenisi ile değiştirin. Musluk takıp sökmekten çok bir farkı yoktur. Ancak su seviyesinin altında kalacak vanaların montajında hiç hata yapmamalısınız!

 

Sıra denizdeki bakımlarda

Yağ ve filtre değişimi her denizcinin zaten kendisinin yapması gereken bir iştir. Zira uzak denizde yağınıza su karıştığında kendi başınıza bunu halledebilmelisiniz. Eğer daha önce yapmadıysanız işte şimdi öğrenmenin zamanıdır. Motorunuz için doğru yağ, mazot, seperatör filtresini ve motor yağınızı edinin.

Ne malzemeye ihtiyacınız olduğuna gelelim. Motor yağını boşaltmak için bir pompa ve filtre sökme aparatı gerekecek. Birer tane edinebilir ya da başka bir arkadaşınızdan ödünç alabilirsiniz. Motorun tipine göre yağ emme borusundan, yağ seviye çubuğunun yuvasından ya da karter tapasından yağı boşaltabilirsiniz. (Yağı boşaltmadan önce motoru biraz ısıtırsanız yağa akışkanlık kazandırıp daha iyi sonuç alırsınız.) İnternetten motorunuza ilişkin ‘workshop manuel’ bulmak artık oldukça kolay. Yağı nereden boşaltacağınız, filtrelerin değişimi vs gibi bilgilerin hepsine internetten ulaşabilirsiniz.

Emin olun zor işler değil. Boşalttığınız yağı da lütfen çöpe atmayın ve marinanızdaki görevlilere teslim edin. Balıkçı barınaklarında da yağ toplama kazanları var. Unutmayın bu yağlar çevre için geri dönüşü olmayan sonuçlara sebep oluyor.

www.kayrayelken.com

 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ
4 Aralık
10 Aralık
15 Aralık
20 Aralık
21 Aralık
Fırtına (2 gün)
Karakış Fırtınası
Fırtına (3 gün)
Fırtına
Gün Dönümü Fırtınası
TAKVİM
5
ARALIK
Sahil Güvenlik Komutanlığı Yarışı, İstanbul Yelken Kulübü
Yer:
Tarih:
6
ARALIK
Sportsboat Kış Trofesi 3. Ayak KYK Kupası
Yer:
Tarih:
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri